agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni154Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2019, 17:00   #271
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2019
Bu arada simdi farkettim o resimdeki baska bir cicegim ve onun cinsi aloe vera olacak zaten suan suda saksisink degistirirken ayrildi suan suda peki sukulentide suya koudum koklenirmi ?

Mesut Temiz beğendi.
YRKaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2019, 17:26   #272
Ağaç Dostu

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YRKaktüs Mesajı Göster
Bu arada simdi farkettim o resimdeki baska bir cicegim ve onun cinsi aloe vera olacak zaten suan suda saksisink degistirirken ayrildi suan suda peki sukulentide suya koudum koklenirmi ?
Sukulentleri köklü ayırdığımızda genellikle hemen toprağa dikiyoruz...
Köksüz olarak keserek ayırmak durumunda kaldığımız sukulentleri de normalde kesik yer kuruyana kadar açıkta sıcakta birkaç gün bekletiyoruz. Bunun nedeni, kesik yerin kuruyarak kabuk dokusu oluşturmasını sağlamaktır. (Ayrıca kesik yere toz tarçın da serpilip yayılabilir.) Böylece topraktaki bakteri ve diğer hastalık yapıcı organizmaların bitkinin iç dokularına nüfuz ederek öldürmesini önlemiş oluyoruz. Çoğu insan bu kurutma işlemini yapmadığı için bir türlü kaktüs ve sukulent tutturamaz... Sukulentler bu kurutma işleminden hiç zarar görmezler, çünkü çoğu haftalarca hatta aylarca bu şekilde durabilir. Bir keresinde birkaç opuntia yaprağını sarılı bir şekilde en az 6 ay, belki bir yıla yakın unutmuştum. Fark ettiğimde açtım ve taptaze yemyeşil duruyorlardı, ektim ve köklendiler...
Sizin resimdeki sukulentiniz için kurutma işlemini önermedim, çünkü çok körpe çelikler bu kurutma işlemine dayanamıyorlar. Alttan büzüşmeye başlıyorlar ve doku yukarıya doğru ölmeye başlıyor... Son çare olarak suya koymanızı önerdim... O kadar körpe bir çeliğin tutma ihtimali pek yüksek değil her halükarda...
Bu arada suda köklendirme yöntemine (açıkta kurutup toprağa dikme yöntemine kıyasla) daha iyi tepki veren bazı sukulentler de var, örneğin euphorbia trigona.. Ama bunlar daha az...
Diğer sukulentinizin resmi görünmediği için türünü ve durumunu bilemiyorum. Siz yukarıdakilerden uygun olan yöntemi deneyebilir ya da bir resmini paylaşabilirsiniz... Daha uygun görüşler sunan arkadaşlar da çıkabilir bu sayede... Bol şans...

YRKaktüs beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2019, 23:17   #273
Ağaçsever

Bir sey daha sorabilirmiyim 256. Cevaptaki ikinci resimde en basta bulunan bol yavrulu olan kaktusun cinsi nedir nasil cogaltabilirim ve bu kaktus cicek verirmk

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-04-2019, 03:38   #274
Ağaç Dostu

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Bir sey daha sorabilirmiyim 256. Cevaptaki ikinci resimde en basta bulunan bol yavrulu olan kaktusun cinsi nedir nasil cogaltabilirim ve bu kaktus cicek verirmk
Bahsettiğiniz resimdeki kaktüs bir mammillaria türü... Evet, iyi güneş görürse çiçek verir... Mammillaria'lar darbelere, ezilmelere, yaralanmalara karşı hassas bitkiler... Çıkıntıları oldukça gevrek ve kolayca kırılıyor ya da eziliyor... Ezilen kısım çürüdüğünde tüm kaktüsün kolayca çürütüp ölmesine yol açabiliyor... Çoğaltılması yavruların ayrılması yoluyla gerçekleştiriliyor, ancak ayırmak bu çıkıntılardan ve bitkinin gevrek yapısından ötürü çoğu kaktüse göre zor...
Ben çok dikkatlice (ve biraz da zahmetlice) birçok kez ayırıp köklendirdim...
Bazı mammillaria'lar ana gövdeden çok kolay ayrılıyor, ama sizdeki tür bu şekilde değil... Çekerek ya da çevirerek ayırmaya çalışırsanız muhtemelen yukarıda bahsettiğim hasarlar oluşacaktır... Ben temiz ve çok keskin (tercihen de tırtıklı) bir bıçakla gövdeyi ve yavruyu (dalı) hiç sarsmamaya çalışarak tam birleşme yerinden kesiyorum... Kesik yüzeye toz tarçın serpebilirsiniz, bakteri ve mantarları öldürüyor... Ardından birkaç gün kesik yerin kuruması için sıcak aydınlık bir yerde açıkta tutuyorum... Sonrası kolay, uygun bir toprağa bitkinin alt 1/3 ya da 1/4'lük kısmı gömülü olacak şekilde dikeceksiniz.. Toprağı sıkıştırırken de bitkinin dokularını ezmemeye dikkat etmelisiniz... Bitkiyi oynatmadan, sarsmadan normal kaktüs bakımını yapın, o köklenecektir... Belki deneme amaçlı olarak bir dalla başlamak iyi bir fikir olabilir... O resimdeki dalların hepsi köklendirilip yeni bir bitki olarak yetiştirilebilir, ama çok küçükleri değil, büyükçe olanları tercih ederseniz tutturma şansınız daha fazla olur... Bol şans...

YRKaktüs beğendi.
Eski 13-04-2019, 09:41   #275
Ağaçsever

Cok tesekkurler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-04-2019, 10:44   #276
Ağaçsever

Sagol

Eski 13-04-2019, 10:49   #277
Ağaçsever

Bide ben onceden 4 tne yavrusunu saksi degistirirken kirdigim icin ektim Allah a sukur hic biri solmadi ama buyumedide neden boyle oluyor ve toz tarcini normal bir kaktuse sebepsiz yere dokersek kaktuse iyi gelirmi

Eski 13-04-2019, 11:33   #278
Ağaç Dostu

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Bide ben onceden 4 tne yavrusunu saksi degistirirken kirdigim icin ektim Allah a sukur hic biri solmadi ama buyumedide neden boyle oluyor ve toz tarcini normal bir kaktuse sebepsiz yere dokersek kaktuse iyi gelirmi
Çürümedilerse mutlaka köklenirler, çünkü hastalık yapıcı organizmalar bitkiye nüfuz etmiş olsalar birkaç gün içinde çürüyüp sıvılaşmış olurlardı zaten... Büyüme ise ancak kökler geliştikten sonra meydana gelecek, yaz boyu büyürler... Yalnız bu kaktüsü daha çok güneş gören bir yerde tutmanız mümkünse çok daha iyi gelişir ve formu da düzgün olur...

Tarçın çelik olarak kesilmiş bitki parçalarının köklendirilmesinde kullanıldığı gibi, küçük fidelerin mantar hastalıklarından korunmasında da kullanılıyormuş, ancak miktarıyla ilgili ayrıntıları konusunda net bir bilgim yok maalesef... Sağlam kaynaklardan biraz araştırmak lazım...

YRKaktüs beğendi.
Eski 13-04-2019, 11:48   #279
Ağaçsever

Cok sagol verdiginiz bilgilerden yararlanarak iki kaktusumu daha iyi bir yere yani daha iyi gunes alan bir yere yerlestirdim havalar daha iyi olunca daha iyi bir yere koycam

Mesut Temiz beğendi.
Eski 15-04-2019, 21:32   #280
Ağaçsever

Size kaktusumun cinsini sordugumda bana bir kaktus cinsi olarak mammillaria turunu soylemistiniz ben o kaktus cinsine baktim pek benimkine benzemiyo alt cins olabilirmi **** benimki zaman gectigi icin degismis olabilirmi yani bilginiz varsa eer soyleyin lutfen cok guzel olur bide sizde de oldugundan bahsetmistiniz onun resmini atarmisiniz acaba

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019