agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Kagan
  • 1 Gönderen osmann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2007, 18:10   #1
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Saksılara Konulan Çakıllar

Kaktüs saksılarına gerek dekoratif amaçlı olarak, gerekse kaktüslerin
doğal ortamlarına uygun bir zemin hazırlamak amacıyla çakıllar
konuluyor.

Bu amaçla, bir akvaryumcudan çakıllar aldım (paketinde "doğal akvaryum
kumu" yazıyor). Fakat eve vardığımda bunların mermer kırıkları
olduğunu gördüm. Mermerin su ile tepkimeye girip, bazı tropik bitkiler için
zararlı olan birtakım maddeler oluşturduğunu duymuştum. Acaba
kaktüslerimin (ve sukkulentlerimin; mesela Lithops'larımın) toprağına bu mermer kırıklarını sermem, bitkilerim açısından bir sorun yaratır mı?

AKTT beğendi.

Düzenleyen Kagan : 28-05-2007 saat 20:51
Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 10:08   #2
Ağaçsever

İnceefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Galeri: 1
Mermer kırıklarının kimyasal etkisi ne derecede etkili olur bilemem ama dere yatağından alınan **** deniz kenarında toplanan çakılların herhangi bir etkisi olmuyor. Aksine bu çakıllar dekoratif bir güzellik oluşturmasının yanısıra sulama esnasında bitkinin toprağının deforme olmasını engelleyip suyun saksıya süzülerek girişini sağlıyor. Bu da saksıdaki toprağın çökmesini engelleyip üst kısmının kurumasını ve yosun tutmasını engellemektedir. Ama siz yine tatlı su kenarlarından toplanmış çakılları kullanırsanız daha sağlıklı olur bence. Deniz kenarından toplanan çakıllar da tatlı suda 1-2 gün bekletilip kullanılabilir.

İnceefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 10:11   #3
Ağaçsever

İnceefe's Avatar

Ayrıca saksıya bu tür çakılların konulmasındaki bir diğer sebep ise bitki toprağında bulunan yabancı tohumların çimlenmesini de engellenmesidir. Tabi bu yabancı tohumlar çok inatçı değillerse ))

Eski 29-05-2007, 10:59   #4
Ağaç Dostu

a h m e t t o g a y's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Bir de su tutucu olarak ponza taşı kullanıyorlar (o da beyaz görünüyor ama herhalde kaktüse pek faydası olmaz), piyasadan aldığım tüm saksılı çiçeklerin toprağının neredeyse %50 sini ponza oluşturuyor. Bir serada çuval içinde ticari miktarda olanını gördüm. Demekki çok pahalı bir malzeme değil. En azından topraktan ucuz herhalde (varsayım).

a h m e t t o g a y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 11:28   #5
Ağaçsever

İnceefe's Avatar

ponza taşı drenajı sağlamak için kullanılıyor. Bitki köklerinin suyla temas süresini azaltıp çürümeyi engelliyor. Saksı altına büyükleri, küçükleri de toprağa karıştırılıp hava geçirgenliği ve suyun daha az tutulmasını sağlıyor.

Eski 03-06-2007, 12:58   #6
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Bir de bildiğim kadarıyla pomza taşı azot ve nem tutuyor, ve toprak üstü örtüsü yapıldığı takdirde topraktan buharlaşacak olan fazla nemin bir kısmını içinde hapsediyor ve böylelikle bitkinin toprağının daha uzun süre nemli kalmasını sağlıyor. Tabi etli bitkiler için bu pek makbul olmayabilir, fakat nemli toprağı seven bitkiler için hoş bir uygulama olabilir. Ama emin değilim bilgilendirin beni.

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 16:11   #7
Ağaç Dostu

a h m e t t o g a y's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bottistar Mesajı Göster
Bir de bildiğim kadarıyla pomza taşı azot ve nem tutuyor, ve toprak üstü örtüsü yapıldığı takdirde topraktan buharlaşacak olan fazla nemin bir kısmını içinde hapsediyor ve böylelikle bitkinin toprağının daha uzun süre nemli kalmasını sağlıyor. Tabi etli bitkiler için bu pek makbul olmayabilir, fakat nemli toprağı seven bitkiler için hoş bir uygulama olabilir. Ama emin değilim bilgilendirin beni.
Benim bildiğimde böyle, drenaj için çakıl kullanılıyor sanırım.

a h m e t t o g a y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2007, 11:38   #8
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a h m e t t o g a y Mesajı Göster
Bir de su tutucu olarak ponza taşı kullanıyorlar (o da beyaz görünüyor ama herhalde kaktüse pek faydası olmaz), piyasadan aldığım tüm saksılı çiçeklerin toprağının neredeyse %50 sini ponza oluşturuyor. Bir serada çuval içinde ticari miktarda olanını gördüm. Demekki çok pahalı bir malzeme değil. En azından topraktan ucuz herhalde (varsayım).
Sözünü ettiğiniz minik beyaz şeyleri perlit diye biliyorum

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 21:36   #9
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
O taşlar aynı zamanda suyun hemen toprağa süzülerek toprak yüzeyindeki nemliliğin engellenmesini sağlıyor. Dolayısı ile de özellikle kaktüs benzeri bitkilerde, gövde ile suyun temasını engelleyerek mantar benzeri oluşumların önüne geçiyor.

ocaga33 beğendi.
osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 11:05   #10
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Ponza ve perlit birbirinden farklı malzemeler arkadaşlar.

Perliti bir çok çiçek toprağında görebilirsiniz,yuvarlaktır ve parmağınızla sıktığınızda ufalanır.Ponza ise köşeli ve serttir.Bastırarak ufalayamassınız.İkisi de toprağı daha geçirgen hale getirir ama perlit ponzaya nispeten çok daha fazla su tutar.Dolayısıyla kaktüs için uygun malzeme ponzadır.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 11:34   #11
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Biraz miş li bir yorum olacak (kendim uygulamadım). Akvaryumlarda kayaların (taşların) zararlı olabilecek salınım yapıp yapmadığını anlamak için kullanılan yöntem;
Kayanın üzerine tuzruhu damlatılır eğer köpürme gerçekleşiyorsa salınım sözkonusudur. Köpürme yoksa güvenle kullanılabilir.
Belki fikir verebilir.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 23:54   #12
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Tuzruhunu damlattıktan sonra köpürme yoksa akvaryumda nasıl "güvenle" kullanılabilir orası meçhul tabi

Düzenleyen osmann : 25-06-2009 saat 08:43
Eski 25-06-2009, 00:17   #13
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben geçen gün sahilden ponza görünümlü, süngerimsi yapıda taşlar buldum. Belli ki kuvvetlibir dalga kıyıya atmıştı.

Açıkçası ne olduğu konusunda emin değilim.Bir fikri olan var mı?

İyice yıkayıp, tuzunu giderip saksılarımda kullanmayı düşünüyorum.Foto eklemeye çalışacağım.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 08:42   #14
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Denizden herşey gelebiliyor artık malumunuz. O yüzden türünü tespit etmeden bence kullanmayın. Karadenizde tıbbi atıklar taşıyan bir tanker batmıştı yıllar önce. O gün bugündür denize girmedim. Çünkü sahilden defalarca enjektör ve kan torbaları toplamıştık. Baktık topla topla bitmiyor, isyan ettim artık buralarda denize girmiyorum. Yunuslar da isyan etmiş olacaklar ki çocukluğumda sürüler halinde karaya vurmuşlardı kendilerini. Yarı çürümüş yunus cesetlerini sahilde görmek çocuk için ne travmadır bilemezsiniz. O yüzden denizsiz yapamam, denizi çokkkk severim ama uzaktan

Eski 25-06-2009, 08:57   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Akvaryumculardan aldığınız akvaryum kumu büyük ihtimalle midye kırıklarıdır.Mermer gibi görünür ama akvaryumda kum olarak midre kırıkları kullanılır genelde.Siz yine de aldığınız akvaryumcuya sorun.

nese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 18:34   #16
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Bende bu yüzden olduğunu biliyorum kaktüs su sevmeyen bir bitki olduğu için suyun köklerde kalmaması gerekiyor buna maruz kaldığında ise çürümelere meydana geliyor hatta bu yüzden bir kaktüsüm öldü

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2012, 20:20   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Kaktüs saksılarına gerek dekoratif amaçlı olarak, gerekse kaktüslerin
doğal ortamlarına uygun bir zemin hazırlamak amacıyla çakıllar
konuluyor.

Bu amaçla, bir akvaryumcudan çakıllar aldım (paketinde "doğal akvaryum
kumu" yazıyor). Fakat eve vardığımda bunların mermer kırıkları
olduğunu gördüm. Mermerin su ile tepkimeye girip, bazı tropik bitkiler için
zararlı olan birtakım maddeler oluşturduğunu duymuştum. Acaba
kaktüslerimin (ve sukkulentlerimin; mesela Lithops'larımın) toprağına bu mermer kırıklarını sermem, bitkilerim açısından bir sorun yaratır mı?
ben o kırık görünümlü minik taşları kaktüsün toprağını hazırlarken kullanıyorum geçirgenliği sağlasın diye bahçe kumu,torf ve o dediklerinizi karıştırıyorum gene akvaryumcudan deniz kenarında bulunan doğal taşlardan almıştım biraz daha büyük onlar katüsü ektikten sonra kenarlarına o taşlardan sıraladım 8-9 aydır öyleler hiç bir zararınıda görmedim 2 haftada bir besin veriyorum acayip canlandırlar birde volkan kırıkları oluyor dekorasyon için onlarıda tavsiye ederim bunuda akvaryumcularda bulabilrirsiniz

paophi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2012, 20:24   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nese Mesajı Göster
Akvaryumculardan aldığınız akvaryum kumu büyük ihtimalle midye kırıklarıdır.Mermer gibi görünür ama akvaryumda kum olarak midre kırıkları kullanılır genelde.Siz yine de aldığınız akvaryumcuya sorun.
arkadaşın dediği bu değil sanırım midye kırığı açık kahverengimsi bir görüntüye sahiptir. bunlar beyaz,siyah(hagen),kiremit renginde karışık kumlar daha çok akvaryum dipleri için kullanılıyorllar ben toprağa karıştırdığım halde zararını görmedim

paophi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024