agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-08-2007, 18:26   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Kaktüslerde Yapay Çiçekler ve Süsler

Sayın Kagan,
Dün bir fidanlıktan çeşitli çalılar vs aldıktan sonra,orada bir kutu içinde biraz terk edilmiş görünümlü 10 adet küçük kaktüsü de el sıkışarak aldım.
Üzerlerinde herhangi bir çiçek yoktu.Akşam evde bunları incelerken hepsinin tepe bölgesinde katı ve ayrılması zor beyazlıklar dikkatimi çekti.Bunları söktüm.
Bence bunlar japon yapıştırıcı kalıntıları,sanki daha önce üstlerine bu yolla çiçek tutturulmuş gibi.Ancak hiç birisinde aşı kesiği de gözükmüyor.
Normalde,gidip bu kişileri uyarmak istiyorum (parçaları saklıyorum) ancak, bilmediğim birşey olabilirmi,kaçınılmaz bir gereksinmemidir,size bir danışayım dedim.

Saygılar

Düzenleyen tugo : 29-08-2007 saat 18:27 Neden: yazım hatası
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 23:48   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Sn.Kagan,
Dosyayı aldım çok çok teşekkür ederim.
Resimlerde görünen bu madde,sert fakat esnek,birtanesinde de birleşik kök bölümlerinde var.Eğer bu bir yapıştırıcı ise, aşılama başarısı için yapıştırıcı kullanmak bir gereklilikmidir aceba?
Tekrar teşekkürler ve saygılar

Eklenen Resimler

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 08:48   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Galeri: 30
Bunlar kesinlikle silikon parçaları Holladalılar küçük kaktüslerin üzerine kurumuş çiçek yapıştırıyorlar. Çiçekler bir şekilde düşünce ya da koparılınca silikonlar böyle kalıyor.....

ferahzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 14:58   #4
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bayramda Ankara'da Bauhause'u görme fırsatım oldu; sırf kaktüsleri göreyim, bende olmayan tür varsa alayım dedim. Baya bir kaktüs vardı ama çoğu aynı türdü bir ara aldıklarımın resimlerini çekip yollayacağım ama asıl sinirlendiğim konu silikonla **** kocaman çubuklarla bitkilere nasıl zarar verdiklerine şaştım kaldım. Çok canım sıkıldı, evde kaktüslerden yan keski ile sahte çiçekleri temizlerken nasıl üzüldüm anlatamam. Resmen 2-2,5 cm kaktüsün içine çubukları sokmuşlar. Dikenli kaktüslerin bazılarından da silikonları temizlerken dikenleri koptu Silikonları öyle bir sıkmışlar ki tam dikenlerin açılıp kaktüsün büyüme yerini engelleyecek şekilde ayarlanmış sanki. Buna bir dur deseler iyi olacak gerçekten. Orada insanlar kaktüs alırken izledim biraz, sahte çiçekleri gerçek çiçek sanıyorlar aaa ne güzel çiçek açmış diyorlardı. Tabii hepsini durdurdum anlattım ne olduğunu. Üzüldüler.

İnsanlar bu sahte çiçekleri gerçek zannediyor. Ne büyük bir kandırmaca ve hayal kırıklığı. Bunu alan bir kere kanar bu işi anladığı zaman. Bu tür hilelere başvuracaklarına kaktüslerin ne güzel çiçek açtığını anlatacak yöntemler bulsalar keşke. İnsanlar kaktüs yetiştiriciliğine daha bir sıcak yaklaşır bence...

samet-y beğendi.
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 14:16   #5
Yeni Üye

kaktüsçü's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Bu nesıl bir zihniyettir? Canım kaktüslere biz bakmaya kıyamıyoruz, adamlar silikon sıkıyor... Yazık, gerçekten yazık...

kaktüsçü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 21:17   #6
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Bu kaktüslerden bende aldım ve kaktüsteki çiçekleri kendi çiçekleri sandım.Kaktüsümün üstünden Kağan Bey'in dediği şekilde çiçeği çıkarttım ve kaktüsüm birazcık büyüdü.Ben buna çok sevindim.

Füreya beğendi.
mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 09:02   #7
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Graptopetalum

Bazı kaktüslere silikonla çiçek yapıştırıyorlar ya, bende bu kaktüsteki çirkin yeşil çiçekleri çıkarayım dedim. Silikon derken bu iğneli şeyleri kaktüse saplayarak süslemişler sivri akıllılar.On taneye yakın çikardım. Şimdi acaba kaktüsüm çürür mü diye korkuyorum.

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 11:34   #8
Yeni Üye

gultekin2017's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 3
eklenti çiçekler

ilgileniyorum diye bir dostum kaktüs hediye etti.Fakat üzerinde plastik yapay çiçek vardı.satış yapılsın diye çiçek eklemişler.Çok üzüldüm.bilmeyenler doğal çiçeği sanıyor.

gultekin2017 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 16:04   #9
Ağaçsever

Ayseloge's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Maalesef kaktüsler renkli yapay çiçeklerle bezenip öyle bize geliyorlar.Tabi görenler kendi çiçeği zannedip almak istiyorlar.Doğrusu bende bir kaktüs sever olarak kendime seçtiklerimin yapaylarını çıkartıp öyle bakıyorum.Satarken de alıcılara yapay olduklarını söylüyorum.
Bu durumda aslında bize getiren toptancının da suçu yok. Onlar zaten yurt dışından ithal geliyor. Sanki Çinlilerin bir çeşit satış taktiği.

Ayseloge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 13:33   #10
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Ankara Bilkent centerde bulunan Praktikerden kaktüs almak istemiştim.Üzerlerinde çiçekleri vardı.Kaktüsün birini elime aldım,çiçeği elimde kaldı.Çiçeği yapma,kaktüse batırmışlar.Bende almaktan vazgeçtim.Diğer çiçek çeşitlerinden yetiştiriyorum.Kaktüs hiç yetiştirmedim.Bunu müşteriye nasıl ve ne renk çiçek açtığını bilgi vermek için mi yapıyorlar,yoksa halkı kandırıyorlar mı?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 23:28   #11
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Bu silikonla yapıştırılan ya da bitkiye saplanan saçmasapan bir mantığı olduğunu düşündüğüm yapma çiçekler benim gibi birçok kaktüs severi son derece rahatsız ediyor. Neden yapıyorlar bilmem ama bana çok zalimce gelmiştir hep. Amaçları tamamen dikkat çekmek yani ticari bir zihniyet. Bitkilerin asıl çiçek renkleriyle pek alakası yok yani. Kaldı ki kaktüs etiketlerinde türleri hakkında bilgi yeralmazken çiçek renkleri hakkında bilgi vermek mi...

Keşke daha bilinçli olarak tüketiciye bilgi verici etiketleme yapılsa, değil mi?

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 21:59   #12
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Kaktüse yeni işkence!

Böylesini de ilk defa görüyorum. Yeni çıktı heralde.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 18:17   #13
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Çok sevmeme rağmen ilk kez Kaktüs yetiştiriyorum.Hazır halde hipermarketten aldım.Üstünde bir çok kişinin sorunu olan silikonlu yapma çiçeklerden var.Fakat büyüdükçe o çiçeği silikonla beraber atmaya başladı.Hatta hiç büyümeyecek sanırım diye düşündüğüm halde büyüdüğünü anlamamda böyle oldu.Çiçeği çıkartmamam zarar verir mi Mümkün oldukça az su veriyorum.Zaten su vermeye başlayalı da 1 ay gibi bir zaman oluyor.Havalar iyice ısınmadan vermek istemedim.Kaktüsümün resmini ekliyorum.Lütfen adını & ne kadar büyüyeceğini söyleyebilir misiniz?Bahçeye dikmek istiyorum eğer büyüyecekse

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 22:01   #14
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
tavsiyenize uyarak batıdaki balkonuma çiçekleri yerleştirmek için raf yaptırdım havalar biraz daha ısındığında yerlerine yerleştiricem kaktüslerimi
bakalım yeni yerlerini seveceklermi
birde kaktüslerimin üzerindeki yapma çiçekleri sökerken bir kaçının dikenli kısımları koptu bunun bir zararı olurmu
yardımlarınız için çok teşekkür ederim ayrıca

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 23:51   #15
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın musbet, o yapay çiçekler hepimizin en başta gelen sıkıntısı. Bana oldukça sinir bozucu geldiklerinden ben de bir cımbızla tutup çıkarıyorum. Dikenlerinin kırılmasının büyük bir zararı olmaz, endişe etmeyin. O şekilde kalacaktır.

Yardım edebildiysem sevindim fakat sizden bir ricam olacak. Bizler sitenin kuralları gereği mesajlarımızın anlaşılabilirliği açısından noktalama işaretlerini gerektikleri yerlerde kullanmaya özen gösteriyoruz. Böylece söylemek istediklerimizi karşı taraf daha kolaylıkla okuyup anşayabiliyor. Mesajlarızda bu noktaya biraz özen gösterirseniz anlayabilmek için defalarca okumak zorunda kalınmaz. Umarım bu ricamla sizi kırmamışımdır.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 22:34   #16
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Aslında çok haklısınız, şimdi farkettimde hiç dikkat etmemişim yazdıklarıma.
küçük bebeğim olduğu için alel acele yazıyorum mesajları.
Elimden geldiğince dikkatli yazmaya çalışacağım bundan sonra. Benim kaktüslerimin dikenleri kırılmadı, dikenki kısımları yeşil gövdeden tamamen koptular. Kopan yerler kuruyup buruşmaya başladılar, umarım böyle kalır daha kötüye gitmez

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 10:25   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2011
Kaktüslerde Yapay Çiçekler

Bir yerden kaktüs aldım ve sonradan farkettımki Çiçeği SLİKON ! nasıl çıkarabilirim bu slikonu kaktüse bir zarar gelir mi yardım edin ..

Eklenen Resimler

yaşar35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 08:27   #18
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaşar35 Mesajı Göster
Bir yerden kaktüs aldım ve sonradan farkettımki Çiçeği SLİKON ! nasıl çıkarabilirim bu slikonu kaktüse bir zarar gelir mi yardım edin ..
sayın yaşar35 bir bıçağın ucuyla yavaş yavaş dikkatli bir şekilde çıkarın yapay çiçeği yoksa kaktüsün büyümesini engelliyor biraz zarar görebilir dikenleri de beraber kopabilir ama bişey olmaz merak etmeyin ilerde o zarar görmüş yerlerden yavrular verebiliyor. güle güle büyütün

Sudenur beğendi.
GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 19:21   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2011
Teşekkür ederim zaten çıkarttım bu konu eski güzel büyüyor )

GÜLSEN_ beğendi.
yaşar35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 11:02   #20
Ağaçsever

venus_absolute's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Galeri: 1
ben bu yapay çiçeklere uyuz oluyorum!

venus_absolute Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 11:16   #21
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Geçenlerde büyük bir markette müşterilerden biri acaba gerçek mi diye çiçeğe bakıyordu. Gerçek olmadığını, silikonla yapıştırdıklarını söyleyince almaktan vazgeçti.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 13:08   #22
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Benim aldığım kaktüslerdede vardı bende çıkartırken dikenleri zedelendi..ama büyüdüklerini farkediyorum..yavruda verirler inşallah.

zenfree ve GÜLSEN_ beğendi.
demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 19:30   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2011
en nefret ettiğim şey bu yapay çiçekler niye yapılıyorsa anlamıyorum canım kaktüslerin güzelliğini bozuyorlar

GÜLSEN_ ve kaktüs_35 beğendi.
paophi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 21:16   #24
Ağaçsever

kaktüs_35's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2012
Galeri: 6
O an için alıcıya çekiyor heralde ama bilmiyorlarki gerçek çiçekleri kat kat daha güzel.

zenfree ve GÜLSEN_ beğendi.

Düzenleyen kaktüs_35 : 22-05-2012 saat 13:57
kaktüs_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 23:40   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2012
zaten çiçekçilerde gördügüm çiçekli kaktüslerden şüpheleniyordum. bana çok yapmacık geliyordu. bu konuyuda gördüm tam inandım onların sahte olduguna. En azından bazıları için.

musagultekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 00:01   #26
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
Bende gördüm bugün kaş göz bıyık yapıştırmışlar,bide üstüne yetmezmiş gibi iğne gibi küçük birşeyle çiçek yapıştırmışlar..
hemen kimse görmeden birini soküverdim,hemen suyu aktı yazık kimbilir ne kadar içinde idi iğne..

Böyle iğnelenmiş süslenmiş kaktusleri alanların gerçekten kaktus sevdiğine inanmak istemiyorum..

Bende pek kaktuslerle ilgilenen biri değilim,sütun kaktusler hariç onları başka seviyorum..
yinede sadece kaktuslere değil bütün bitkilere yapılmasına karşıyım...!!!eğer yaralanarak güzel olacaklarsa hiç olmasınlar...zaten her halleri ile güzeller.

Sudenur beğendi.
almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 00:57   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Ben de dün Ankara Baumax'de gördüm sinirim bozuldu. Yapay çiçek yapıştırmakla kalmamışlar, tavşana benzer iki kulak, plastik oynar gözler, bıyığa benzer birşeyler yapıştırmışlar ucubeye çevirmişler caanım kaktüsleri, içim sızladı. Üstelik fiyatları da pahalıydı 8.95'ti ucube gibi bitkiler, sağlıklı olanlar 3.95'den başlıyordu dört tanesi benim oldu.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2015, 15:55   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2015
yardım

İki tane kaktüs aldım. Çiçekleri yapıştırılmış gibi duruyor ama emin olamadım sanki çiçekler açıyor gibi geldi bana. Emin olmadan zarar vermek istemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Düzenleyen kaktüs. : 22-02-2015 saat 15:56 Neden: resim eklemek istiyorum
kaktüs. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 10:00   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Yaklaşık 2 senedir küçücük bir kaktüsüm var. Alırken üzerindeki çiçeğin yapay olduğunu anlamadık. Evimde kaktüslerim hep olmuştur ve açtığı zamanki çiçekleri ile aynı görünümdeydi. Üstelik altına sürülen silikon da öyle taşmamış altına gayet profesyonel sürülmüş silikon görünmüyor. Alırken satıcı da gerçek dedi kesinlikle sahte değil yeni açtı falan Bendeki de ne saflık. Hemen dediğine inandım.

Tabi eve getirince anladık gerçek olmadığını ama nasıl çıkaracağımı bilemedim. 2 sene boyunca öyle bıraktım ve tahmin ettiğiniz gibi 1 milim bile büyümedi. Şimdi bu konuyu okuyunca kesinlikle çıkaracağım seni dedim. Aldım elime bıçağı yavaş yavaş çıkarmak istedim ama mümkünü yok çıkmıyor. Artık bitkinin içine sinmiş nasıl yapıştırıcıysa kaskatı. Mecbur kaktüsün derisinden sıyırmam gerekti. Ve maalesef bıçak kayıp kaktüsün içine girdi. Resmen kaktüsümü bıçakladım

Şimdi ne olacak bilmiyorum. Ya ölürse diye çok korkuyorum. Yapıştırıcıdan ve o iğrenç çiçekten kurtuldu ama bu sefer de tarafımdan bıçaklandı. Ne bahtsız kaktüsmüş

quelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 10:09   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Bu arada 6 ay önce aynı boyutta aldığım başka bir kaktüs şu anda öyle büyüdü öyle güzelleşti ki insan gözlerini ayıramıyor. Tabii tahmin edileceği üzere alırken sağlıklıydı. Yapıştırıcıya, garip kaş bıyık süslerine, yapma çiçeklere, içine batırılmış kazıklara maruz kalmadı.

O yüzden kaktüs alırken lütfen dikkat edin. Belki çocuğunuzun hoşuna gidecek tavşan görünümlü kaktüsler... Ama asla büyümeyecek. Bunları alacağınıza yapma çiçek alın. Böylece bir canlı eziyetine ortak olmazsınız.

quelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024