agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni672Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2007, 13:41   #1
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kaktüs Aranjmanları (Tek Saksıda Birkaç Bitki)

Kaktüslerden aranjmanı hazırladım biraz önce. Bakalım beğenecek misiniz?
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=12468&c=585
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=12467&c=585

ocaga33 beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 13:21   #2
Yeni Üye

paratoner's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2008
Kaktüs ve Sukulent Düzenlemeleri, Arajman

Arkadaşlar evdeki kaktüslerimin hepsi küçük saksıların içinde .Fakat bu saksılar zaman zaman düşebiliyor ve kaktüsler zarar görebiliyot.Ayrıca bunlar kaktüsler için ufak gelebiliyor.Ben kaktüs lerimin hepsini aynı ortama koymak istiyorum.(Karma yaşam alanı.)Mesela dikdörtgen biçiminde geniş bir saksı olabilir.Fakat ben daha farklı bir şey yapmak istiyorum.Bir biyotop gibi yani.Ayrıca farklı türler biribirlerine aynı ortamda zarar verirlermi acaba.Nasıl bi ortam hazırlayabilirim .ne kullanmam gerekir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

paratoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 22:13   #3
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Sn.Paratoner, bu linkteki konunun 360 nolu yorumunda görünen iki düzenleme size fikir olabilir..Üstteki yuvarlak mavi saksı yeni, alttaki kare saksı eski bir düzenlemedir..Yani demek istediğim alttaki saksı düzenlenirken aynen üstekiler boyutundaydı kaktüsler..Hepsinin boyutunu küçük tuttuğunuzda ve yerini sevdiğinde hepsi aynı boyutta ve dengede büyüyerek birbirlerine zarar vermiyorlar.Tahminen yaptığım bir düzenlemeydi, bence gittikçe güzelleşecek..Bu tarz daha büyük bir çalışma yapabilirsiniz..

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 09:42   #4
Yeni Üye

paratoner's Avatar

Teşekkürler sayın caretta.Ben sizin yaptığınızın biraz daha büyüğünü yapabilirim.peki hepsi aynı toprağa uyum sağlarmı acaba.Toprakları nasıl olmalı.Bu konuda çok fazla bilgim yok.ben bugüne kadar hazır toprak alıp kullanıyorudum.Aldığım toprak kaliteli değil galiba.Toprak konusunda ne kullanmalıyım.Bu konuda da yardımıcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler

Eski 02-07-2008, 10:14   #5
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sn.Paratoner, kaktüsler ve sukulentler konusunda her başlıkta bu konularla ilgili bilgiler bulacaksınız.

Bu düzenleme de bence bol kum, bol taş ve çok çeşit kullanabilirsiniz..Yalnız kaktüslerin az toprak sevdiğini unutmayın..Yani çok kocaman bir kap düşünüyorsanız kaktüs çeşidini bol tutun..Arada bozulanları çekip alabilirsiniz düzenlemeden..Yine de bir kaç küçük çalışma ile başlasanız iyi olur

Eski 02-07-2008, 10:36   #6
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sn.Paratoner, yaptığınız saksı düzenlemelerini resimlemeyi unutmayın..Belki ilerde bizim de bonsaiciler gibi yarışmalarımız olabilir sayımız çoğalırsa Hem de sitede sizden sonra gelenlere örnek olur..

Eski 02-07-2008, 12:55   #7
Yeni Üye

paratoner's Avatar

Aslında yaptım sayılır ama akşama resmini koyabilirim.Umarım resinlerin bir faydası olur.

Eski 02-07-2008, 19:03   #8
Yeni Üye

paratoner's Avatar

[ATTACH]Name:  Görüntü101.jpg
Views: 10346
Size:  36.8 KB[/ATTACH]
İşte kendi çapımda yapamaya çalıştığım saksı düzenlemem.Belki ileride daha iyilerini yapabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2008, 22:31   #9
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sn.Paratoner,

Gayet güzel ve başarılı olmuş Sadece toprak olan kısma taş ve biraz kum ekleseniz bence daha da güzel gözükecek..

ocaga33 beğendi.
Eski 03-07-2008, 18:51   #10
Yeni Üye

paratoner's Avatar

Sn. Caretta

Aslında taş almıştım ama üzerini okuduğumda suni boya kullanıldığını gördüm,o yüzden kullanmadım.Bu arada kum akvaryum kumu olurmu?Ayrıca toprağın üst kısmına koyacağım taş ve kumun toprağın sertliğini arttırıp kaktüslere zarar verirmi acaba?Biraz fazla soru sordum galiba Sn. Caretta.Bu arada ilginiz için teşekkürler.

Eski 03-07-2008, 22:22   #11
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sn.Paratoner, bu sitede kaktüs uzmanı o kadar çok arkadaşım var ki ben sadece fikir vermek için yazdım Kum ve taş toprağa sertlik vermez bence ama kaktüslere iyi geleceğini düşünüyorum..Yani benim öyle yaptığım saksılarda kaktüsler daha iyi oluyor.Birde sizin toprağınız sadece torf gibi gözüküyor.

Eski 04-07-2008, 08:48   #12
Yeni Üye

paratoner's Avatar

Teşekkürler sayın caretta.Bu sitede kaktüs uzmanı bir çok arkadaş olabilirir ama; sağolsunlar sizden başka kimse mesajlarıma cevap yazmadı."Bir kısmı çürümüş kaktüsü nasıl kurtatarbilirim"diye bir konu başlığı vardı.Oraya evdeki hasta kaktüsüm hakkında bilgi vermeleri için bi mesaj attım.Hiçi bi cevap yollanmadı.Herhalde yeni üyeyim die beni ciddiye almıyolar.İlginiz için teşekkürler bay Caretta.

Eski 04-07-2008, 10:35   #13
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sn.Paratoner, forumun en zayıf zamanları ,kimse bu sıcaklarda bahçeyi bırakıp bilgisayara oturmuyor sanırım Yeni üyeleri ciddiye almasalardı bana da cevap vermezlerdi zamanında.Sadece yoğunluk yok buralarda..

Yeni bir söylenecek bir şey yoksa da insanlar bir şey yazmak istememiş olabilir,demek ki bende doğru şeyler söylemişim diye de kendime pay çıkardım bu arada

redfull beğendi.
Eski 04-07-2008, 15:16   #14
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Paratoner hoş geldinizCarettaya katılıyorum bu aralar herkes dışarıda ondan cevap veremiyorlardır.Birde kaktüslerle ilgili diğer başlıklara bir göz atın size fikir verecek çok fazla bilgi ve resim mevcut

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 17:01   #15
Yeni Üye

paratoner's Avatar

kaktüs saksımın son hali

Bu arada hazırladığım kaktüs saksısına kum ve taş ekledim.Bu biraz daha iyi oldu gibi....
42288
42287

Eklenen Resimler

Eski 04-07-2008, 17:16   #16
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Çok güzel olmuş..İyi düşünmüşsünüz.
Kaktüs toprağı konusunda ben de sıkıntı çekiyordum.Ancak Eminönü çiçek çarşısı içindeki bir dükkanda kaktüs toprağı satılıyor..Yolunuz düşerse bir bakın..

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 17:47   #17
Yeni Üye

paratoner's Avatar

Beğendiğinize sevindim.Eminönüne bende gidiyorum devamlı.Bu sefer ithal bi kaktüs toprağı aldım.Bakalım nasıl olucak.Umarım iyi olur.İyi günler.

Eski 05-07-2008, 17:20   #18
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Çok güzel gözüküyorlar

Eski 06-07-2008, 18:35   #19
Yeni Üye

paratoner's Avatar

teşekkürler Sayın Caretta.Yardımlarının bunda payı büyük.

Eski 15-07-2008, 12:46   #20
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Gülşen / Kaktüslerim

Merhaba; elimdeki kaktüslerimle, internette gördüğüm kaktüs bahçelerini örnek alarak mini bir bahçe oluşturmak için çalışmaya başladım. 1. Dereden gidip, kum alıp, yıkadım.(orjinal dere kumu ) 2. Akvaryumcudan büyük bir kaya ve beyaz taşlar aldım. 3. İşin en zor kısmı düzenleme yapmak için güzel güzel bir kap bulmaktı. Eskiden çömlek ustaları vardı. Ne istediğimizi, tarif ederdik bizim için yaparlardı Günlerce, aklıma gelen dükkan ve marketlerde uygun bir kap aradım. Artık umudumu yitirip; büyük plastik bir saksının alt tabağını kullanacakken harika birşey oldu. Bir tane çömlek ustasının; hala evinin bahçesinde üretim yaptığını öğrendim. Eski Yayla mahallesinin, ara sokaklarında dolaşıp buldum Çömlekçi Hüseyin Amca'yı Sonunda istediğim kaba kavuştum Bir tane de farklı model sipariş verdim Hüseyin Amca'ya. Onbeş gün içinde yapıp pişirecek.Hüseyin Amca bize bahçesini gezdirdi, fırının nasıl yakıldığını anlattı. İlginizi çekerse; sizler için Hüseyin Amca'yı, atölyesini, fırınını, bahçedeki yavru kedileri görüntüleyebilirim Sonunda bütün malzemeleri tamamlayıp bahçe üzerine çalışmaya başladım. Birkaç deneme yaptıktan sonra; en son hali oluştu. Saksının dibine önce iri dere kumu yerleştirdim. Üzerine de ince dere kumu + hindistan cevizi lifli torf + bahçe toprağı karışımı. Ortaya akvaryumcudan aldığım büyük kayayı Koydum. Kayanın saksı hizasından biraz yüksekte durmasını tercih ettim. Kenarlara kaktüsleri ektim.En son beyaz taşları üzerine serptim. Arkadaşlar; ilk kez böyle bir çalışma yaptım. Önerilerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

selis, gingy, nareni ve 2 kişi beğendi.
Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 13:36   #21
pelin

pelinya's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2007
Tebrikler,

Müthiş görünüyor. Bende Bauhaus' tan benzeri bir saksı bulup sadece echiveria türleri ile yapmıştım. Taşlar ve kaya parçası, bitkilerin arasında inanılmaz güzel duruyor.

pelinya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 14:08   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2008
çok güzel gözüküyorda bunalr büyünce ne olcak

Llama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 14:24   #23
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Teşekkürler Pelinya; Çömlekçi Hüseyin Amca'yı buldum ya, denemeleri sürdürürüm. Llama, kaktüsler zaten çok hızlı büyümüyorlar. Gerekirse, bonsai gibi kontrol edebilirim belki Mini kaktüs bahçesi demeliydim belki de Negif

Eski 15-07-2008, 15:21   #24
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Ah Hüseyin Amca'yı bir de ben bulabilsem Günlerdir toprak ve yayvan bir saksı aramadığım dükkan market kalmadı. Benzer bir düzenlemeyi ben de lithopslarım için yapacaktım. Taşları deniz kenarından toplamıştım ben de irili ufaklı. (tabi tatlı su ile iyice yıkandılar)

Sizin düzenlemeniz harika olmuş, ortadaki kaya çok iyi düşünülmüş. Kaktüslerin doğal ortamlarını anımsattı bana. Ellerinize sağlık. Güle güle büyütün.

ankstel beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 15:55   #25
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Selen; çok teşekkür ederim. Eğer kap bulamazsan haber ver burdan kargo ile yollarım.

Eski 15-07-2008, 21:34   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Gülşen çok hoş olmuş kutlarım. Bir ricam var Çömlekçi Ahmet amcayı o kadar güzel anlatmışsın ki eh artık onun,fırınının,bahçesinin ve çömlek imalatını fotograflayıp sitemize yüklemen farz oldu. Şimdiden teşekkürler.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 11:01   #27
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Gerçekten çok başarılı. Göze çok hoş görünüyor. Altınde delik varmı saksının.

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 12:11   #28
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Mahmut Bey; çok teşekkür ederim. Çölmekçi Hüseyin Amca'yı (komşuları böyle söylüyor), en kısa zamanda sizlerle tanıştıracağım. Zeonka, bu güveç kabında delik yok. Kaktüsleri çok az suladığımız için deldirmedim. Ama sipariş verdiğim kapta delik olacak. Çok teşekkürler...

Eski 15-09-2008, 00:16   #29
/

Giriş Tarihi: 03-08-2008
kaktüslerin üzerine mermer kırpıntısı ekleyince suyu fazla geldi sanırım bir kaç kaktüsümü öldürdüm buharlaşmayı engellediği için her zaman verdiğimden daha az su vermem gerekiyordu sanırım

kedidelisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 08:44   #30
Yeni Üye

emre111's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2008
Galeri: 1
Keşke altında delikler olsaydı. Kabın en altına koyduğunuz büyük çakıltaşları biraz da fazla suyun kaptan atılması böylece kaktüslerin köklerinin çürümemesine yardımcı oluyor. Az sulasanız dahi eğer kökler suda kalırsa çürüyebilirler.

En üste koyduğunuz çakıl taşlarının amacı da buharlaşma olmamasını sağlamak ve toprağı daha uzun süre nemli tutmak. Sanırım delikler yoksa biraz dikkatli davranmanız gerekecek

Bir de şöyle bir şey var: Alttan sulama... Eğer bu yapılırsa kökler aşırı derecede güçlü oluyor. Altta sulama için kabın altında delikler olması şart. Delikli bu kabı içi su dolu başka bir kaba koyuyorsunuz ve su kabın altındaki deliklerden giriyor kaba. Böyle olunca da kökler suya ulaşmak için hep aşağı doğru gidiyorlar ve daha fazla büyüyorlar ve daha güçlü bir kaktüsünüz oluyor..

Bu arada çok hoş olmuş... Elinize sağlık.

emre111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024