agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2014, 15:12   #91
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi laylay Mesajı Göster
Dere kumu nerede bulabilirim? Akvaryumcularda dere kumu satılıyor bu uygun olur mu?
Ben hırdavat dükkanında bulmuştum. Çuvalı 3 tl. Akvaryumculardaki iri taneli ise yani ufak tefek taşlar vs varsa içinde olabilir sanırım.

laylay beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 16:31   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Galeri: 2
Hafriyatçılarda her çeşit dere kumu var, 5 liraya rahat 30 kg kum verirler size.

yağmur ve laylay beğendi.
gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 16:44   #93
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Ben hırdavat dükkanında bulmuştum. Çuvalı 3 tl. Akvaryumculardaki iri taneli ise yani ufak tefek taşlar vs varsa içinde olabilir sanırım.
Cevabınız için teşekkürler bu konu kafamı çok karıştırıyordu. Hırdavatçıdaki toprağın sterilliğinde problem olmaz yani...

laylay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 23:53   #94
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kaktüs toprağına yumurta kabuğunu ezerek karıştırabilirmiyim? Faydası ya da zararı olurmu?

loveforlife ve kokett beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 18:36   #95
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Kaktüs toprağına yumurta kabuğunu ezerek karıştırabilirmiyim? Faydası ya da zararı olurmu?
Bu sitede karistirildigini gormustum ben. Uyelerin kaktus sayfalarinda gezerken sanirim.

Topragi daha havadar yapacagi icin ise yarar gibime geliyor. Ayrica kalsiyum. Bence denemekte yarar var..

hira beğendi.
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 20:04   #96
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Sayın Hira merhaba.

Kaktüs toprağına yumurta kabuğunu ezerek karıştırabilirsiniz. Yumurta kabuğunu blender ile iyice öğüterek toprağına karıştırabilirseniz kaktüsleriniz için hazır kalsiyum kaynağı hazırlamış olursunuz. Kaktüs toprağına bir miktar odun kömürü de ilave edebilirsiniz. Kaktüsleriniz için kalsiyum kaynağı olarak kemik unu da kullanabilirsiniz. Bunun için kurumuş kemiği öğüterek kullanabilirsiniz.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar...

flaneuse, hira, kokett ve 1 kişi beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 11:09   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Galeri: 2
Arkadaşlar, kaktüs toprağını sadece milden oluştursak sakıncası olur mu? İş yerimde serada çalışan arkadaşlar bu konuda çok ısrarlı.

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 11:38   #98
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Teşekkür ediyorum cevaplarınız için. Ayrıca elimde deniz kumu var. defalarca kez yıkadıktan ve bir süre suda beklettikten sonra bu kumu fırınlamak istiyorum. Kaç derecede kaç dk. olmalı?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 18:59   #99
Ağaçsever

confuest's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2011
3 senedir kaktüs ve sukulent yetiştiriyorum. Dere kumundan normal toprağa kadar birçok toprak karışımı denedim. Deneme yanılma ve gözleme göre gördüğüm kaktüs ve sukkulentlere göre en iyi toprak şu şekilde

1/4 Perlit
1/4 Normal Torf
2/4 Hindistan Cevizi Torfu

flaneuse beğendi.
confuest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 00:07   #100
Ağaç Dostu

nothing's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Merhaba, benim de 3-5 çeşit kaktüsüm var. yorumları okudum ve aklıma şu soru takıldı:
Evlerimizde kullandığımız yiyecek vb. artıklarını kaktüslerde kullanabilir miyiz?
Yani, yumurta haşlama suyu, pirinç yıkama suyu, çay vb. bunlar çiçeklere iyi gelir derler ya o anlamda.
Bir de patates kabuklarını atmayıp toprak içinde bekletirsek çiçek toprağına iyi bir karışım oluyormuş. Bu şekilde kaktüslere de evden destek verebilir miyiz?
Teşekkürler şimdiden.

nothing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 02:31   #101
Yeni Üye

chironex's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2014
Kaktüs sever olarak yalnız olmadığı görmek beni mutlu ediyor...Çok fazla bilgim olmadığı için pek bilgi paylaşamasamda yazılanları dikkatle okuyorum...Takipteyim...

nothing beğendi.
chironex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2014, 01:28   #102
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Selamlar, benim sorum biraz sıra dışı yöntemimle ilgili, kaynana topuzu yavrularımı torf+kuş kumu+muhabbet kuşu dışkısı/gübresi karışımına ektim. Saksı dibine 1 parmak kadar kum döşedikten sonra saksıyı torf ile doldurdum, en üste 3 parmak kadar da bahsettiğim karışımı ekledim ve dikim yaptım. Bunu yapalı 1 ay kadar oluyor, haftada 1 sulama yapıyorum. Sıkı sıkıya toprağa tutunmuş durumdalar ama içim de rahat etmedi, klasik yönteme dönmemi tavsiye eder misiniz? Bitkiyi hırpalamış mı olurum?

suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2014, 08:38   #103
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Ben olsam; saksıyı torf ile doldurmazdım.. Üstadlar cevap verecektir , fazlaca kaktüsüm yok ama torf tek başına çürümeye davet gibi geldi bana.. Saksıya kum eklenmeli..

gingy ve suara beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 17:16   #104
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
Ayrıca elimde deniz kumu var. defalarca kez yıkadıktan ve bir süre suda beklettikten sonra bu kumu fırınlamak istiyorum. Kaç derecede kaç dk. olmalı?

Sn Hira'nın mesajını tekrarlıyor, fırınlama yapmazsam riske mi girerim diye ayrıca sormak istiyorum.

Üstadlardan cevap verebilecek olanlara şimdiden teşekkürler.

suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 09:21   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2011
Merhabalar, evde yetiştirdiğim kaktüs ve sukulentlerim için hepsine uygun olacak ortalama bir toprak karışımı hazırlamak istedim. Forumdan ve internetten araştırdığım kadarı ile her kaktüs için ayrı toprak karışımı olduğu gibi herkesin de kendine göre farklı bir tarifi var. Ben de bu durumda nasıl bir karışım yapacağımı bilemeyip şöyle yaptım, sizce doğru olmuş mudur:
2 ölçü organik gübreli bahçe toprağı
1 ölçü silis kumu
1 ölçü ponza taşı
1 ölçü hindistan cevizi torfu
1 ölçü ithal torf

Pek çok tarifte toprak yerine torf olmasına karşılık pek çok yourumda da torfun bir besleyiciliği olmamasından dolayı yetersiz olduğunu okudum. Dolayısıyla ben de bahçe toprağını iki ölçü koyarak besleyici kısmı artırmaya çalıştım.

Buraya kadar bir sorun yoksa ayrıca bu karışıma perlit eklemem gerekir mi sizce?

Teşekkürler

buttercup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 11:56   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2014
doğal toprak kullanımı doğru bir seçim. ben funda toprağı kullandım kendimde içine 3 te biri kadar dere kumu 2 ölçü söndürülmüş çiftlik gübresi karıştırdım. sorunsuz 3 yılda alacağı yolu bitki 8 ayda aldı çok şaşırtan bir sonuç oldu. 3 kök var her açışta 16 tane rahat açıyor çiçeğini ve tüm sezon boyunca çiçekli. gübre olayında özellikle sönmüş olmalı ve abartı olmaması lazım yoksa sonucu hüsran oluyor. sulama kısmına gelince balçık çamur olmamak kaydı ile sürekli sulamaktayım. ama bu dediklerim bölge ve iklim şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Akdeniz iklimi için söylediğim durum Marmara ve karadeniz bölgesinde sulama kısmı çok kritik durumda fazla verildiği anda çürüyor az verilirse bu seferde çiçek vermez hale gelebiliyor. forumda paylaştığım resimlerden görebilirsiniz sonuçlarını hafta sonu yeni seri açmış olacak 16 adet hazır bekliyor.

black_flood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 22:07   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Red face hindistan cevizi torfu

hindistan cevizi torfunu sıkıştırılmış olarak almıştım. toprağı hazır hale getirince ilk aklıma gelen şey sukulentlerim için elverişli olduğuydu. o kadar havadar ki kökü asla sıkışmaz. o sırada manisa kula da oturmama rağmen(-çünkü burası volkanik bölge bahçede normal taş yok hep bu pomza taşlarından var kırmızı ve siyah olanlarından bi kaç kere beyaz olanından da görmüştüm- )ne dere kumu ne pomza taşı koymadım sadece hind. cevizi torfundan koydum. sukulentlerim sevdiler gibi görünüyor. bu sene böyle geçsin seneye topraklarını değiştirirken pomza ve dere kumu da ekleyeceğim.

newdream Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2015, 17:50   #108
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Merhaba,
Ben de daha önce kaktüs toprağı karışımına kömür kırıntıları eklemenin faydalı olduğunu okumuştum. Denedim ve kaktüslerime iyi geldiğini gözlemledim. Aranızda deneyen var mıdır?

duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 22:10   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2015
aloe vera kaktüs toprağı mı istiyor?

shadow777777 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2016, 16:04   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2014
Merhaba. Simdi kaktuslerim icin toprak hazirliyorum. Yukarida denildigi gibi toprak, kum, tugla kirigi, odun komuru, kuru yaprak ve biraz torf kullanacagim. Bunlara ek olarak elimde biraz keci gubresi de var. Onu da eklemeyi dusunuyorum. Sizce iyi olur mu

enigma_e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 15:17   #111
Ağaç Dostu

n.yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Elimde toz haline gelmiş lav taşı var. Toprağa karıştırsam nasıl olur?

n.yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2017, 16:00   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Iyi günler hangi marka kaktüs toprağı tavsiye edersiniz genta - compo veya başka tavsiyeniz nedir teşekkürler

sabricekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2017, 00:53   #113
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Merhabalar.Forumda çok güzel ve faydalı paylaşımlar var bunlardanda yararlanarak kaktüs toprağınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz . Tohumla Kaktüs üretimi bölümündeki paylaşımımda bu konuya biraz değinmiştim.Çeşitli toprak türlerinin çeşitli oranlarda karışımının yanında perlit, zeolit, lav kırığı,toz haline getirilmiş yumurta kabuğu vb. malzemelerinde kullanılmasıyla tamamen kendinizin tasarlayacağı çok güzel bir şekilde kaktüs toprağı hazırlanabilir.Lav kırığı toprak için besleyici olduğunu öğrendim bu nedenle gerek saksı dibinde gerekse saksının üzerinde lav kırığı kullanıyorum.Bu nedenle tozuda bitkiler için besleyici olacaktır.Ben genellikle tozunu toprağa karıştırarak kullanıyorum.

Düzenleyen namtha : 08-10-2017 saat 08:55
namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 19:10   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2017
merhabalar .Yeni uyeyim .Kaktüs topragı ile ilgili sıkıntım var ..Burada güzel bilgiler var gibi..

Banuyilmaz17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2018, 22:15   #115
Yeni Üye

Yıllardır iş yerimin penceresinin önünde kaktüs ve sukulent yetiştiririm. Denemediğim toprak türü, şekli ve karışımı kalmadı. Ancak, her çeşidin ayrı toprak tercihi olduğundan olsa gerek; bir türlü olumlu tam bir sonuç alamadım. Yaklaşık 3-4 ay önce bir marketten solucan gübresi aldım ve saksı topraklarını solucan gübresi ile değiştirdim. 3-4 aydır olumsuz bir durum yaşamadım ancak doğru yapıp yapmadığım konusunda şüphelerim var. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim... Saygılarımla.

Blackhawk2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2018, 16:44   #116
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Tamamını solucan gübresi ile değiştirdiyseniz kaktüslerinizi kök çürümesinden kaybedebilirsiniz. Konu başlığnın ilk mesajındaki gibi karışıma alın ve 3 hafta kadar sulamayın

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 15:58   #117
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Wink Sukulent için uygun toprak karışımı

Merhaba bitki dostlarım. Sukulent için uygun toprak karışımı nedir? Nehir kumu ve çakıl taşları yerine akvaryum kumu ve şu renkli orkidelerle birlikte gelen taşlar olur mu? Veya ince lav taşları da muadil gösterilebilir mi?

cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2018, 23:24   #118
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Merhaba bitki dostlarım. Sukulent için uygun toprak karışımı nedir? Nehir kumu ve çakıl taşları yerine akvaryum kumu ve şu renkli orkidelerle birlikte gelen taşlar olur mu? Veya ince lav taşları da muadil gösterilebilir mi?
Bauhaus gibi yapı marketlerinde aradığını bulabilirsin ayrıca kaktüsler için gerekli torf ve besin maddesini. Her Sukulent aynı toprakta yetişir kaidesi yok bu arada.
Kendi kullandığım karışımları önermiyorum zaten her tür kaktüs ve sukulentin isteği farklı kimisi suyun içinde haftalarca kalsa hiç bir şey olmuyor kimisi ise 1 damla su değse sabahına çürüyor.

Mesut Temiz beğendi.
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2020, 11:12   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Bu Toprak çeşiti hk.

Arkadaşlar Bu toprak çeşidine ait içerik bilgisi,

Kaktus sukkulent ve Diğer yeşil yapraklı iç bitkiler için almak istiyorum.

Karışımı oldukça zengin görünüyor ama sizce uygun mu acaba ?

Teşekkür ederim.

https://www.ilpasol.com.tr/urunler/i...-topragi-80-l/

talebeyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2022, 16:15   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2022
Skulent ve kaktus icin dogru toprak karişımı??

Şu an Kalanjo cicegi ve zebra desenli skulentim var.Bilgisizlik sonucu kalanjolarimi sadece torflu topraga dikmistim ve sanirim biraz da buyuk bi saksiya su an ciceklenme pek yok.Nette cok arastrdim ve dogru boyut saksi ve dogru toprak olmasi lazimmis.Fakat ayni zamanda da perlit urununu onermeyen yazilar okudum zamanla icerigi bozuldugu değistigi eridiği ve bu surectede de topraktaki tuz miktarini tuttugu icin vb. Aksine saglamligi nedeniyleve drenaj icin ve koklerin rahat hava almasi icib pomza tasini oneriyorlar sanirim.Elimde 1 paket kaktis-skulent topragi ve 1 paket de torf toprak mevcut.Bu kalanjolarimin topragini hangisi ile karisim veya hangi karisimlar ile yenileyebilirim bilgi verirseniz cok mutlu olacagim.

kamil35 beğendi.
Ufuk-2409 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024