agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2011, 00:51   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2011
dere kumunu akvaryumcularda bulabılırmıyım bırde lav kırıgı karıstırıyorlar galıba kaktus tıpragına onu nerden bulurum

paophi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2011, 18:07   #32
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Dere kumunu akvaryumcularda bulabilirsiniz, fakat pahalı oluyor. Lav taşını taşçılardan bulabilirsiniz.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2011, 19:57   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Dere kumunu akvaryumcularda bulabilirsiniz, fakat pahalı oluyor. Lav taşını taşçılardan bulabilirsiniz.
tesekkurler

paophi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 14:25   #34
Ağaçsever

ciko42's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
arkadaslar merhaba. ben bi hevesle kaktüs ve skulent tohumları aldım ama ilk çimlenme dönemi için nasıl bir toprak kullanmalıyım bilmiyorum en dogru bilgileri her zaman buradan aldıgım için yardımınıza ihtiyacım var subat ayında olmamız sebebi ile evimin bol güneş alan pencere önünde bu islemi yapabilir miyim yoksa nisan mayısı mı beklemeliyim.değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

ciko42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 23:11   #35
Yeni Üye

karanyamemoria's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2012
Ben kaktüs ve lithopslarımın toprak karışımı için torf, perlit, lav taşı ve balık malzemeleri satan dükkanlardan alınmış kum gibi kırık taş kullanıyorum. Gübre olarak da yavaş yarayışlı 9 aylık katı gübre kullanıyorum. Bitkilerim hem toprağı, hem gübreyi sevdi. Lav taşı gibi toprağa karıştırılan malzemeleri ve katı gübreyi ZENGARDEN Ev ve Bahce sitesinden aldım, memnunum. Gübreye diğer bir çözüm olarak da yıllardır otsu bitkilerim için eczanelerde reçetesiz satılan supradyn vitaminleri ezerek suyla karıştırarak kullanıyordum. Sonra soğanlı bitkilerde ve kaktüslerde de denedim ve memnun kaldım.

karanyamemoria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 23:14   #36
Yeni Üye

karanyamemoria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciko42 Mesajı Göster
arkadaslar merhaba. ben bi hevesle kaktüs ve skulent tohumları aldım ama ilk çimlenme dönemi için nasıl bir toprak kullanmalıyım bilmiyorum en dogru bilgileri her zaman buradan aldıgım için yardımınıza ihtiyacım var subat ayında olmamız sebebi ile evimin bol güneş alan pencere önünde bu islemi yapabilir miyim yoksa nisan mayısı mı beklemeliyim.değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Ben 1 hafta önce lithops diktim ve şu anda çıktılar. Üstelik evim kuzey cephe ve çok deneyimli bir yetiştirici değilim ama minik filizlerim çok mutlu görünüyor. Bence dikebilirsiniz ama tabi ki daha bilgili arkadaşların tavsiyelerini de alın bence.

Eski 13-02-2012, 23:53   #37
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Pakistan- Karaçi'de bir kaktüs üreticisinin kullandığı kaktüs toprağı, izlemenizi öneririm. Kullandığı maddeler video ilerledikçe yazı ile belirtilmiş. Yazılanların ne google çeviriden bakılabilir. Karışımın işe yaradığı kesin, harika kaktüsleri var.

Soil mixing & repotting ( cactus Plants) - YouTube

genome ve selis beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 12:16   #38
Yeni Üye

karanyamemoria's Avatar

Videoyu seyrettim ve kaktüsler gerçekten çok güzel. Ancak, yaptığı şey bu forumda ve başka bitki sitelerinde anlatılan her şeye ters. Birincisi, karışımın yarıdan fazlası inek gübresi (1 yıllık), koyduğu gri gübre de DAP diye biliniyor. İkisinin de azot oranı inanılmaz boyutlarda ve kaktüsler azot sevmez diye genel bir kanı var. İkincisi, kalsiyum oksit ekliyor karışıma ve her zaman bize bitkilerle ilgili söylenen, onların kireç sevmediği. Üçüncüsü, kullandığı toprak çok ince ve geçirgenliği arttırmak için neredeyse hiçbirşey koymuyor. Yani bence kullandığı karışım ülkesinin iklimi ve diğer şartları için belki uygundur ama bana çok uygun görünmedi. Üzgünüm.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 19-04-2012, 17:33   #39
Ağaçsever

kaktüs_35's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2012
Galeri: 6
Sevgili arkadaşlar kaktüsle için hazırladığım toprakta (toprak / dere ve işaat kumu karışımı / az miktarda ince dere tası / tav taşı kırıkları) uyar11 dedigi gibi su ne saksının altından akıtıyor nede üst kısımda birikme oluyor. Sizce doğru bir karışım mı ?

Şimdiden ilginize teşekkürler.

kaktüs_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 17:54   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Selamlar,
Ben dün,gece yarısını kadar Zengarden'den aldığım kaktüs tohumlarını ektim. Torf almıştım tekzenden onun içerisine akvaryumdan 2 boy kum aldım. Bu kumlar boyasız ve sterilmiş. İkisinden de torfa kattım. En üste de quartz adında ki ince kumdan döktüm çok az. Umarım sonuç iyi olur.

kaktüs_35 beğendi.
dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 18:03   #41
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Ben sadece torf ve dere kumu kullanıyorum dere kumu oranını fazla tutuyorum drenajı sağlamış oluyorum kendi görüşüm iş o kadar çeşite bindiğinde sonuçta karışık ve yerinde olmuyor. Maddelerin bulunabilirliği de önemli

kaktüs_35 beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 22:10   #42
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Yeni bir toprak buldum bir tepenin yamacından kayalıkların parçalanmasıyla ufalanmış bir toprak drenajı ve su tutması çok iyi mineral bakımından da zengin bir toprak karışımı, tohum çimlendirirkende kullandım, güzel sonuçlar aldım etrafımızda böyle topraklar olabilir..

Eklenen Resimler

selenn ve denizhoca beğendi.
Eski 23-05-2012, 10:35   #43
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Ben de çantamda poşet gezdiriyorum artık, değişik toprakları denemek için örnekler alıyorum. Aynı özellikli topraktan bulmuştum bir gezide.Bir tepeden ufalanan toprak tepenin eteklerinde birikmişti. 10 kg kadar taşımıştım eve. Ormandan aldığım orman dibi toprağı ve bir miktar kum ve bahçe toprağı ile çok güzel bir karışım oldu. Toprağı aldığım yer Bigadiç Bor madenlerine de yakın bir bölge. Özellikle mineral açısından zengin olduğunu düşünüyorum. Bazı bitkilerimi bu karışıma diktim, gelişimlerini gözlemlemekteyim.

Karışım hali böyle görünüyor...
Name:  DSC06444.jpg
Views: 4661
Size:  73.6 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 11:52   #44
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Özellikle genç volkanik tabanlı ovalarda alüvyon sahaların tepelerinde güzel topraklar oluyor toprağa para yatırmaktansa bunları araştırmak lazım toprak hafif su döktüğümde direk suyu boşaltıyor gerekli olan nemi hapsediyor ben dere kumuyla karıştırıp kullanacağım çünkü biraz kilde ihtiva ediyor kireç taşı kırıkları da var birde tanelerini elinize alıp sıktığınızda kolayca ufalanıyor sıkışmış bir taş gibi değil.

sakdag beğendi.
Eski 30-05-2012, 10:41   #45
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Bence görüntüsüne bakınca uygun bir toprak gibi gözüküyor sevgili sakdag ve Emre Kuzu bulduğunuz topraklar. Suyu süzecek yapıda olaması yetiyor bana da. Ama bazen pH değerlerinin de kontrol edilmesi ile ilgili çokça bilgiye rastlıyorum. Ph değeri 7 üzerinde bir sonuç veren topraklarda kaktüsler çoğunluka ölüyor. Toprak analizi ve Ph ölçümü için pratik test kitlerinden edinmek fena bir fikir değil sanırım.

genome beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 23:07   #46
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Bugüne kadar ph noktasına hiç dikkat etmedim ve sorunda çıkmadı bu çıkmayacak anlamına gelmiyor belki bu yüzden çiçek açmayabilir ama benim beklentim fazla değil ph olayı bana göre profesyonel bir durum ve buradaki toprakla tohum çimlendirdim ve şu an sorunsuz büyüyorlar.

Eski 30-05-2012, 23:14   #47
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Zaten bundan güzel toprak bulamazlar genç volkanik çöküntü ovası verimli Afyonkarahisar toprakları Aslında iklim olarakta benzeriz onlar sıcak yarı kurak iklimlerde yaşıyor bazıları çölde ki benimkiler genelde sıcak yarı kurak iklimlerde, buranın iklimi ise soğuk yarı kurak iklim.

Eski 05-06-2012, 20:56   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
Herkese merhabalar. Kaktüslere merak sardım ve yardımınızı rica edeceğim. Kaktüs Çiçeği - Bahçe - Hepsiburada.com adresindeki tohum poşetini aldım.

İlk iletide listedeki ürünleri veya benzerlerini tedarik etmeye çalıştım. Şu an elimde ponza taşı, dere kumu, akvaryum taşı, tavuk kemiği parçaları, tuğla kırıkları, bitki toprağı, yumurta kırığı ve kaktüs tohumları mevcut.

Sorum ise bunları direk toprakla karıştırıp işlemi yapmak mı lazım yoksa ponza taşını ve tuğla kırıklarını dip tarafa yerleştirip geri kalanı beraber mi harmanlamalıyım bilmiyorum.

Diğer bir sorun ise tohumların cinsini bilmiyorum, yaprak çürükleri bu toprağa lazım mı emin değilim. Akvaryum taşlarını (renkli) her şey tamamlanınca üste serpmek istiyorum doğru olur mu?

Dere kumunun kilosu 1 lira burada isterseniz başka yerlere de soruşturun.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Fatih.S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 21:38   #49
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Eğer elinizdeki dere kumu inceyse sadece dere kumu kullanmanızı öneririm.
http://www.kaktusrehberi.com/tr/uretim/generatif

Eski 06-06-2012, 21:27   #50
Yeni Üye

Merhaba, elimdeki dere kumu uygun değil. Videodakine benzer kumsalda bulunan sarı ince kuma yatırsam tohumları olur mu acaba? Ya da ona biraz dere kumu ve normal saksı toprağı harmanlayarak. Kafam çok karıştı.

Eski 06-06-2012, 21:35   #51
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Elinizde bulunan sarı ince kumu bir kapta sulayıp deneyin eğer kuruyunca yumuşaklığını koruyorsa uygundur yanlız kumsaldaki kum olmaz tuzludur ancak bu kumu elediğinizde ince taşcıklar elde edersiniz işte bunları iyice yıkayıp kullanabilirsiniz.

Eski 06-06-2012, 21:36   #52
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Neden sadece inorganik böyle karışımın üzerinde durulması yukarıdaki paylaştığım linkte yazıyor organik karışımlar işin içine girdiğinde küf, pas, çürüme yapma oranı yüksektir.

Eski 18-06-2012, 16:21   #53
Yeni Üye

Tekrar merhaba ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben tohumları daha önce serpmiştim şimdi toprağın üzerinde yeşil bitkiler çıkmaya başladı bunlar kaktüs müdür acaba? 8 tane çıktı, büyümeye başladılar ama çok yavaş ilerliyorlar. Eğer bunlar kaktüsse benim ne zaman yerlerinden çıkarıp ayrı bir kaba almam gerekir? Pakette fideler çıktığı zaman 15cm aralıklarla ekiniz diyor ancak o kadar büyük saksım yok.

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2012, 09:48   #54
Ağaçsever

ciko42's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Tekrar merhaba.2 gün önce kaktüs topraklarıma karıştırmak için pet shop tan kedi kumu aldım.topragıma karıştırdım ve yeni gelen türümü dikerek can suyunu koydum.fakat garip bişey oldu.kedi kumu denilen ve ponza tanecikleri gibi görünen taşlar suyu görünce beyaz krem peynir kıvamında parçacıklara dönüştü.Bu normal mi yoksa yanlış kedi kumu mu aldım acaba.biraz tedirgin oldum açıkcası.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ciko42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 10:29   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
paketin üzerine bir bakın, diatomit yazmıyorsa kedi için kullanılan, su ile şişen başka bir ürün almışşınız demektir.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 13:10   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Pilocereus pringlei (Mexican Giant Cactus) için toprak karışımı

4 adet Pilocereus pringlei (meksikan giant) kaktüs var elimde bunlar için elimde şu malzemeler var;
1) bahçe toprağı
2) hazır torflu toprak
3) dere kumu
4) lav taşı
5) çömlek kırığı
çok aramama rağmen ponza taşı bulamadım. bu malzemelerle hepsinden birer birimlik bir karışım faydalı olur mu? yoksa illa ponza taşı mı bulmalıyım? bu arada kaktüslerin dip kısımları pek sağlıklı değil çürüme başlangıcı var sanırım, 1 haftadır kökleri dışarıda bekliyorlar. çiçek coşturan sıvı kaktüs besini de aldım ama kullanmak için 1 ay beklemem gerekiyor. bu şartlar kaktüsler için yeterli midir?

morkaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 13:24   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler Morkaktüs pomza taşını da bulsanız iyi olur ama pomza taşı ile lav taşı aynı şey değil mi akvaryumcularda oluyor diye biliyorum .Aslında torf kullanmasanız da olur ,ayrıca bir miktar odun kömürü de karıştırabilirsiniz.

morkaktus beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 17:48   #58
Ağaçsever

ben pek anlamıyorum ama lav taşı kahverengi pomza taşı da beyaz olarak görünüyor google görsellerde torf dediğim hazır toprak, %65 torf %35 normal taprak karışımı, onu bahçe toprağını biraz yumuşatsın diye koymak istiyorum ama zararı olursa koymam evet. odun kömürü de bulabilirsem koyacağım. teşekkürler.

Eski 08-04-2013, 07:49   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler pomza taşına cüruf da deniyor açık kahverengi beyaz gri ve siyah renklerde de olabiliyor.Google görsellere bakın göreceksinizBir tane üretici bana kaktüslerin sadece pomza taşının ufaltılmışı ve sığır gübresinde bile yetiştiğini söylemişti..Başarılar

morkaktus beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 14:41   #60
Ağaçsever

Teşekkürler. hazır kaktüs toprağı denemeyi de düşünüyorum. toprak konusunda ustalaşana kadar hazır kullanmak benim için daha iyi olabilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024