agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2006, 12:28   #1
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Kaktüs ve sukulentler için toprak karışımları

KAKTÜS ve SUKKULENTLER İÇİN TOPRAK KARIŞIMI

1 kısım tınlı toprak,
1 kısım yaprak çürüntüsü,
1 kısım kum,
1 kısım tuğla kırığı, odun kömürü veya saksı kırıkları.

Bunlar hacim olarak karıştırılır ve karışımın her litresine 13 ml kemik unu eklenir.

Karışımlara tuğla, saksı kırıkları, odun kömürü parçaları ilave etmek havalanmayı ve gözenekli yapıyı artırma bakımından yarar sağlar. Odun kömürü parçaları, fazla su ve zararlı maddeleri emdiklerinden, harcın asitleşmesini de önler.

Kaynak:
1. Necdet Oral – İç Mekân Süs Bitkileri
2. Aslı B. Korkut, İ. Hakkı İnan – Saksılı Süs Bitkileri

genome, HakanG, Ezgi ve 1 kişi beğendi.
Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 12:03   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Kaktüs toprağı

Teorik olarak kullanılması gereken kaktus topragi belli ancak pratik anlamda bu topragı en kolay nasıl hazırlayabiliriz. Genelde Torf satılıyor buna insaat kum ve cakılı ekleyerek hazirlanacak bir karisim makul olurmu. **** sadece Torf kullanırsak sonucları ne olur.

buster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 12:15   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili buster sorularınıza cevap alabilmek için Yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi kısaca tanıtmanız gerekiyor. Daha sonra konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar sorunuza cevap vereceklerdir. Hoş geldiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2007, 01:30   #4
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Sevgili buster,
Oncelikle hosgeldiniz aramiza.

Kaktus topragi nasil olmali?
Bu cok genel bir soru olur sanirim zira kaktus denince cok buyuk ve birbirinden farkli ozellikleri ve gereksinimleri olan bir bitki ailesi gelir akla. Bazilari icin topragin besi degeri onemsiz iken bazilari ise humusca zengin topragi yegler. Bu yuzden toprak seciminden once kaktusumuzun cinsini ve gereksinimlerini iyi arastirmamiz gerekir.

Torf mumkun oldugu kadar az kullanilmali, insaat kumu ya da cakil cok iyi yikanmadan kullanilmamali, dogadan, kurumus dere yataklarindan alinan topraklar, kaktusler icin en uygun olanlaridir.

Ayrica hazirladiginiz toprak sulandiginda, aninda suyu emmeli, kurudugunda ise katilasmamalidir. Su tutma ozelliginin yaninda gecirgenligi de olmali. Ya da soyle de diyebiliriz; saksinizi suladiginizda once topraginiz suyu emmeli, daha sonra da suzmeye baslamali, eger sular sulamaz saksinin altinda akiyorsa; topraginiz suzuyor ama suyu emmiyor, eger suyunuz saksinin uzerinde kaliyor ya da tasiyorsa; topraginiz ne emiyor ne de suzuyor demektir. Cesitli topraklar deneyerek bu kurallara uyanlari secebilirsiniz.

Yine tekrarliyorum; oncelikle kaktusunuzun cinsini bilmeniz onemli, tabi gereksimini de.

Sadece torf kullanirsaniz sakincalari ne olur?
Aslinda bunu denemenizi isterim ama elinizdeki degerli ve nadir kaktusleriniz de degil. Zira bir kere kuruttunuz mu bir daha su emmesi neredeyse imkansizlasir.

Saygilar,

Düzenleyen uyar11 : 28-01-2007 saat 14:44
uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2007, 12:54   #5
Süs Bitkisi Üreticisi

Giriş Tarihi: 02-10-2006
Merhaba
Uyar beyin dediklerine katılıyorum. Ayrıca sadece torf yerine torfunuzu dere kumu, pomza veya tuf (lav tası) ve yavas eriyen bir cesit kimyasal gubreyle karıstırıp guzel bir harc elde edebilirsiniz.

Ezgi beğendi.
BARAN VURAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 23:48   #6
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Bir süredir yoktum herkese merhaba! Zaten detaylı bilgileri yazmışlar saolsunlar, ama ben de birkaç şey yazayım dedim.
Ben çiçek toprağı, coco peat, dere kumu, ponza taşı ve parçalanmış granit kullanıyorum. Söylendiği gibi, kaktüsün gereksinimlerine göre değişiyor tabi oranlar. Drenaj ve havalandırma için saksının dibine küçük taş büyüklüklerinde malzeme koymalısın, ponza taşı mesela. Toprağın üst yüzeyini ise yine parçalanmış malzemeyle, mesela parçalanmış granitle veya volkanik taşla kaplamalısın. Bu da yüzeyde tutulan suyu minimize eder ve gövdede oluşabilecek çürümelere veya su lekelerine karşı kaktüsü korur.
Yanlışlarım varsa biri doğrusunu öğretsin lütfen

lolla, Ezgi, nothing ve 1 kişi beğendi.
bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 23:49   #7
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Evet buradayım şimdi gördüm

Eski 31-01-2007, 23:57   #8
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Yanlisin yok masallah, ogrenmissin bu isi

uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2007, 00:11   #9
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Ama yine de çok fırın ekmek yemem gerekiyor

Eski 01-02-2007, 09:27   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Sagolun yavv.. Birde bu ponza tasini nasıl temin edilir onuda soylerseniz dediginiz karisimi yaparim. Genelde marketlerde hep torf satiliyor cicek topragi yazanlarda bile cok gevrek bir yapı var. Dediginiz gibi dere kumu ve normal toprak karisimi iyi olmali ancak dere kumunda bitki ihtiyacini karsilayacak organik madde varmıdır emin degilim.

dilayra beğendi.
buster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2007, 14:55   #11
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Sevgili buster ponza taşını tahminimce yakınındaki bir fidanlıkta bulabilirsin. Dere kumuna gelince, inşaat malzemeleri satan yerlerden veya akvaryumcudan alabilirsin. Akvaryumcudan alırsan çeşit çeşit kumlar olabilir, kalın veya ince gibi. Boyalı kumlar değil tabi. Çok kum alacaksan pahalıya gelir akvaryumcu. Bildiğim kadarıyla dere kumu kullanmanın nedeni içerdiği mineraller değil, toprağın drenajını sağlamaktır. Karışımında kullandığın diğer malzemeler bol miktarda organik madde sağlar.

nothing beğendi.
Eski 17-03-2007, 13:55   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2007
merhaba ben yeni üye nermin.bilen varsa sormak istiyorum kaktüs gübresi diye gübre varmı.çiçekçilere sordum yok dediler

nermin alkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 17:55   #13
Yeni Üye

çok teşekür ederim kagan.ben bu cevabınızı görmeden koçtaçtan "çiçek coşturan" markası altında satılan kaktüse özel gübre aldım. Sizce iyimidir.Sizin verdiğiniz bilğileri dikkate alıcağım... tekrardan çok teşekür ederim.

AYRICA; Sizin yazılarınızla kattığınız bilğilerden o kadar çok yararlandımki Sanırım bunun içinde tekrardan teşekür ederim...Katkısı bulunan bütün arkadaşlar iyiki varsınız... benim gibi bir çok tecrübesiz üyelere eminim çok faydanız oluyordur.Sanırım herkesin hedefi aynı sağlıklı ve güzel çiçeklere sahip olmak...Sağlıklı ve güzel günler dileğim ile iyi günler..

nermin alkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 19:38   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Galeri: 30
Ticari marka olarak verilen gübrelerin dışında kaktüslerimizi nasıl gübreleyebiliriz. Evlerimizde, bahçelerimizde doğal olarak yapabileceğimiz karışımlar var mıdır? Varsa bu karışımların adları ve oranlarını tespit etmek için karışım tarifleri olabilir mi?

Düzenleyen ferahzade : 08-08-2007 saat 21:19 Neden: Foruma e-mail yoluyla abone olmak istedim, o yüzden mesajı düzenledim.
ferahzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 21:35   #15
Ağaç Dostu

Haklısın, maliyeti ucuzken ne gerek var bu kadar zahmete girmeye..... Vilmorin, helin, çiçek çoşturan gibi markalarının kaktüsler için hazırlanmış sıvı gübreleri var onlardan alırız. Gerçi Vilmorin markasının sıvı gübresini bulamadım. Sizin dediğiniz gibi yeşil yapraklı bitkiler için üretilmiş olanından alacağım. Koçtaş'da uygun fiyata buldum. İnternette www.tarimtedarik.com adlı firmada da daha uygun olmasına rağmen kargo ücretiyle birlikte Koçtaş'daki fiyatı bir miktar geçiyor.

dilayra beğendi.
Eski 15-08-2007, 22:25   #16
Ağaç Dostu

Düzeltme için teşekkür ederim.

Eski 16-08-2007, 00:29   #17
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Yarın bakacağım bende gübre için ama sanırım bu gübreyi köklü bitkilere vermek lazım çeliklere zararlı olacağınız düşünüyorum. Bir de aklıma gelen bir şey var. Hani bazı kaktüslerin köklenmesi bazen zor oluyor ya, o durumda iken ağaçlar için kullanılan köklendirici horman kullanılabilir mi acaba? Sanırım neden bahsettiğimi pek çok arkadaş anlamıştır yani hangi hormonu kast ettiğimi.

Düzenleyen ataser : 16-08-2007 saat 00:31 Neden: abone olmak için
ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 00:44   #18
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Bu nasıl acaba uygun mu?
http://urun.gittigidiyor.com/TUM-CIC...0QQidZZ5317634

Eski 16-08-2007, 22:34   #19
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Bu olur mu peki?
agronom 4-8-4 npk'lı gübre çözelitisi
çiçek

birincil besinler
amonyum azotu 1.56
nitrat azotu 1.17
üre azotu 1.27
suda çözünür fosfor pentaoksit 8
suda çözünür potasyum oksit 4

iz elementler
bor 0.01
bakır 0.04
demir 0.1
mangan 0.1
molibden 0.001
cinko 0.1
kullanımı bir litreye yarım kapak 25cc diyor
yapraktan topraktan ve havadan verilebilir diyor

Bu uyarsa ona göre kullanacağım yok olmaz ise bir yerde buldum sanırım kaktüs gübresi gg den satışa koyacak belki başka almak isteyenlerde olabilir
He birde bunu nasıl vereceğiz yani gübreyi altına tabak koyup alttan mı üstten mi sulayacağız?
Benim kaktüslerin altında tabak yok,fazla su aksın diye ama akacak olan gene gübreli su olunca hani belki bir süre oyalanmasında fayda olabilir mi diye düşündüm.

Eski 17-08-2007, 11:49   #20
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Sanırım havadan gübrelemeden kastı uçakla filan **** sera ortamında püskürtme ile, yardımlarınıza çok teşekkür ederim. Bu arada paket hala gelmedi yurtiçide çuvalladı

Eski 17-08-2007, 11:58   #21
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Kagan Bey normalde bana uzak bir şehirden kargo geliyorsa 2 günde geliyor. İlk deha sizin kargo uzak bir şehirden 1 günde geldi. Akşam'a doğru geldi. Şaştım kaldım ben de. Belki içinde çiçek olduğunu tahmin ettiler diyeceğim ama o da değil

Teşekkürler tekrar. Sukulent'i de ektim saksısına. Seramik bir saksıya diktim, saksının dibine de matkap ile 3 tane delik açtım. Toprak da su birikmemiş olur böylelikle. Biraz kendine gelsin resmini yollayacağım.

Sağolun.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 19:10   #22
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

"merhabalar
gübremizin içeriği NPK 4+5+4

%4 total nitrojen (N)
%5 phosphoric anhydride (P2O5)
%4 potassium oxyde (K2O)

kullanımı :
2 haftada bir defa 2 lt suya 3 ml gübre eklenerek bitkiler sulanır.

sizin gibi kaktüs severlerle karşılaşmak beni sevindirdi. normal de pek kaktüs sevmez müştgerilerimiz. bu yüzden g.g. ye de satışa koymamıştım bu gübreyi
umarım aradığınız bir üründür. görüşmek üzere. iyi çalışmalar dliyorum "

Bu kaktüs gübresi satan bir firmadan gelen mail gg de satışı ama normalde bir peyzaj firması sanırım kaktüs yazması da yeterli olmayacak gübrelerin üzerinde bu da bize uygun değil bence.

Eski 18-09-2007, 12:19   #23
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Merhaba
Benim crassula column yumuşamaya başladı çok sağlıksız görünüyor. Unlu bit mücadelesinden sonra epey kel kalmıştı zaten.Toprağından olduğunu düşünüyorum. Farklı türlere göre toprak isteği değiştine göre crassulanın toprağı nasıl olmalı acaba ve direkt güneşte durmamalı mı ?

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 12:52   #24
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Yazdım yazdım hat gitti tüm yazdıklarım silindi

Sayın Coyote, crassula column'dan bende de var. Hatta yıllardır aynı seramik saksının içinde yaşıyor 15 sene oldu sanırım Toprağını değiştirelim diyoruz ama saksıyı kırmadan mümkün olmayacak gibi görünüyor. Şu anda tam bir bonsai görüntüsünde bir ara resmini çeker eklerim buraya.

Bizimki sabah güneşi alan bir yerde duruyor, direk güneş alan bir yere koyarsanız yapraklar sarıya yakın bir yeşil olur. Gölge'de yeşil renk olur yapraklar. Bizimkinin toprağı yıllanmış bahçe toprağı. Çok özel bakım istemeyen bir bitki. Gölge ama aynı zamanda ışık alan bir yere koyun bence. Toprağı kurudukça da az az su verin. Yaprakları dökülse de tekrar yapraklanır üzülmeyin. Tabii aynı zamanda unlu bitlerden de tamamen arınıp arınmadığını kontrol etmelisiniz. Ne gıcık hayvanlar her bitkiye musallat oluyorlar

Düzenleyen İlkin : 18-09-2007 saat 17:44
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 13:11   #25
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Çok teşekkürler İlkin
Fazla güneşten oldu herhalde bir ara toprağını da değiştirmeliyim sanırım. Fazla kurcaladım garibanı sevgiden boğdum herhalde.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 16:23   #26
Yeni Üye

arethusa's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Bugün kaynanayumruğu adı verilen bir kaktüs aldım.Toprağı torflu toprak içinde çakılda yok.Üzerinde minik kırmızı çiçekleri var. Saksıya çakıl taşı koymam gerekirmi? Beni bilgilendiririseniz sevinirim.

arethusa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 21:23   #27
Yeni Üye

gultekin2017's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 3
istanbuldayım.hazır kaktüs toprağı karışımını nerden alırım.bauhausda bulunurmu?

gultekin2017 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 21:35   #28
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Sn. Gultekin 2017 öncelikle hoşgeldiniz.
Ankara'daki Bauhausta var. İstanbul'da da mutlaka vardır bence.

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 22:25   #29
Yeni Üye

gultekin2017's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 3
teşekkür ederim bakmakta fayda var.

gultekin2017 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 21:28   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Bu başlık altına yazmayı uygun gördüm.

Kaktüsümün dekore etmek için toprağın üst kısmına renkli kum taşı kadar küçük taşlar var onları koymayı düşünüyorum siz ne dersiniz.Taşın renkli olduğundan kaktüse zararı olabilir mi?

M Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024