agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2007, 03:29   #1
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Kaktüs ve Klinoptilolit

Herkese merhaba. Bir keresinde komşumuzdan bir poşet "Zeolitin doğal bir türü olan klinoptilolit" malzemesinden almıştım. Tanecik büyüklüğü kaba kum ile öğütülmüş ponza taşı arasındaydı. Bazı kaktüslerin toprak karışımında kullandım. Bana toprağında bu malzemeyi kullandığım kaktüsler daha iyi bir gelişim gösterdiler gibi geldi, fakat bu türlerinin farklılıklarından da olabilir ******.

Malzemeye buradan bakabilirsiniz:
http://www.zeoliteproducer.com/umdemintr.html

Yorumlarınızı bekliyorum.

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 03:35   #2
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Asıl soracağımı unutmuşum, mesajım reklam gibi olmuş
Teknik özelliklerine bakıldığı zaman bu malzemeyi kullanmak kaktüsler için iyi birşey midir? Kısa vadede ve uzun vadede. Ben de pek tanımıyorum bu malzemeyi.

Eski 11-01-2007, 17:19   #3
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Bu malzemeyi kullanmak kaktusler icin cok fazla birsey ifade etmiyor ama faydasiz da denemez zira ben de bu tur malzemeleri uzun yillardan beri test ediyorum. Bu turden madenler, asiri sulamalarda nem fazlasini absorpladigi için kok curumelerini azaltabiliyor. Kaktusler gubreyi pek sevmezler, gubre verilen kaktusler cabuk buyuyor olsa da aslinda daha sagliksiz ve direncsiz olabiliyor, ozellikle azot iceren gubreler hic de tavsiye edilmezler. Bu yuzden kaktuslerde de diger bitkilerde oldugu gibi gubrelemede asiriliga kacilmamali hatta hic gubre vermezseniz onlari daha da memnun edersiniz.
Tekrar gorusmek uzere,
uyar11.

uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 18:00   #4
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Saol uyar11. Bitki besinlerindeki NPK değerlerinde N oranının düşük olması gerektiğini okumuştum kaktüsler için. Sen de azot içeren gübreyi sevmediklerini söylüyorsun. Yine de gübre kullanmamak daha iyi diyorsun.
Peki birşey soracağım. Neden kaktüsler azotu sevmezler? Kaktüsler bildiğim kadarıyla Amerika kıtasının evrilmiş bitkileri. Oranın iklimsel ve toprak özellikleriyle bir alakası var mı bu azot olayının? Farklı iklimlerde yetişen farklı kaktüsler var yine bildiğim kadarıyla. Azotu genel olarak yeryüzündeki bütün kaktüsler mi sevmez ?

Eski 11-01-2007, 19:32   #5
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Genelde, kaktusler yavas buyuyen bitki turlerindendir, hizli gelisme gostermezler bu yuzden olsa gerek azota fazla ihtiyaclari olmaz. Soyle de diyebiliriz; kaktusumuz ne kadar yavas buyuyen bir cins ise o kadar az azota ihtiyaci var. Dogada yagmur suyu ile sulandiklarindan gerekli olan azotu buradan karsilarlar ve kaktusler kokleriyle birlikte govdelerini de kullanirlar. Yagmurun az oldugu yerlerde ve zamanlarda topraktan alamadiklari azotu govdeleri ile saglarlar.
Bu yuzdendir ki kis uykusundan sonra kaktuslere hemen saksi suyu verilmez, oncelikle puskurtme yontemi ile yagmurlama yapilir.Mumkunse bunu yagmur suyu ile yapmak cok faydalidir.
Toprak ikinci planda kaliyor kaktusler icin, her ne kadar kaktusler icin ozel toprak gerektigi soylense de genelde hicbir bitkinin yetismedigi bir toprakta kaktus yetisebiliyor hatta topraksiz ortamlarda bile hava koku ureterek havani nemini ve yagmurun icindeki azotu kullanarak yillarca yasayabiliyor hatta cicek bile acabiliyor.
Unutulmamasi gereken birsey daha; kaktusler hakkindaki bu tur bilgiler cogunlukla butun kitaplarda hemen hemen aynidir ama yine de unutulmamalidir ki kaktus ailesi cok genis bir aile olup aralarinda bircok farkliliklar gosterebiliyorlar. Bu yuzden kaktusumuzun once cinsini bilmeliyiz ki hakkinda arastirma yapabilelim ve daha dogru bilgiler edinebilelim.

Eski 12-01-2007, 05:13   #6
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Teşekkür ederim uyar11.

Eski 18-02-2007, 20:07   #7
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Yukarıda ki yazılanlardan anladığım kadarıyla, yanlış bir uygulama yapıyormuşum.Ben kaktüslerime,mart ayından başlamak üzere,yaklaşık6 ay üstüste,koyun gübresi uyguluyordum.Şikayetleri yok gibi ama çiçek de açmadılar,bu sene gübreleme yapmamalıyım? yoksa alıştıkları gibi mi davranmalıyım?

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 00:10   #8
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Yukarıda ki yazılanlardan anladığım kadarıyla, yanlış bir uygulama yapıyormuşum.Ben kaktüslerime,mart ayından başlamak üzere,yaklaşık6 ay üstüste,koyun gübresi uyguluyordum.Şikayetleri yok gibi ama çiçek de açmadılar,bu sene gübreleme yapmamalıyım? yoksa alıştıkları gibi mi davranmalıyım?
Sevgili zerrin hanim,
Cok iyi curumus koyun gubresi kaktuslerinizin cabuk gelismesini saglayabilir hatta sulamayi bolca yaparsaniz bu kaktusunuzun hizli gelismesine sebep olur ama bunun kaktusunuz icin iyi oldugu soylenemez. Boyle bir kaktus oldukca direncsiz ve curumelere karsi daha dayaniksiz olur. Eger sulamayi az yaparsaniz ve topragin nemi cabuk yok olursa, gubrenin toprak icindeki donusumu yani koklerin emebilecegi norma gecmesi tam gerceklesemedigi icin gubre kaktuslerinize tam etkili olamayacaktir. ****** bu da kaktusleriniz icin daha saglikli olacaktir.
Ciceklenmeme konusu ise turune bagli olmakla birlikte, kis istirahatlerinin diledikleri gibi olup olmadigina baglidir.
Saygilar,

Eski 25-02-2007, 07:48   #9
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyar11 Mesajı Göster
Sevgili zerrin hanim,
Cok iyi curumus koyun gubresi kaktuslerinizin cabuk gelismesini saglayabilir hatta sulamayi bolca yaparsaniz bu kaktusunuzun hizli gelismesine sebep olur ama bunun kaktusunuz icin iyi oldugu soylenemez. Boyle bir kaktus oldukca direncsiz ve curumelere karsi daha dayaniksiz olur. Eger sulamayi az yaparsaniz ve topragin nemi cabuk yok olursa, gubrenin toprak icindeki donusumu yani koklerin emebilecegi norma gecmesi tam gerceklesemedigi icin gubre kaktuslerinize tam etkili olamayacaktir. ****** bu da kaktusleriniz icin daha saglikli olacaktir.
Ciceklenmeme konusu ise turune bagli olmakla birlikte, kis istirahatlerinin diledikleri gibi olup olmadigina baglidir.
Saygilar,
Teşekkürler ,Uyar11 söylediklerinizi yapacağım.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024