agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni640Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2017, 19:35   #511
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
tohumları aldığınız adresi atabilirmisiniz lütfen? çok istiyorum çeşit çeşit kaktüs yetiştireyim. Burda kaktüs alabileceğim bir yer yok. Tohumdan yetiştireyim diyorum ilk denemem kursağımda kaldı gibi görünüyor

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 09:57   #512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi philis Mesajı Göster
bunlarda opuntia tründe olduğu söylenen tohumdan üretimim. İnce uzun bir şekilde büyüyor bakalım nereye kadar gidicek

Eklenti 178148

Eklenti 178149
Merhaba bu kaktüsten arıyorum da türün tam adını iletebilir misiniz çok teşekkürler..

morrilka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2017, 00:13   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2017
Her tohum kaktüs tohumu olamayabilir

Merhaba sitede ilk mesajım.Ama bir süredir takip ediyorum.Kaktüs merakım var.Teknisyenim,servise gittiğim evlerde güzel çiçekler gördüğümde ev sahibinden utanmadan istiyorum )Bende bir çok kişi gibi bir çok çeşit kaktüs tohumlarını Aliexpres ten sipariş ettim.Ama gönderilen tohumların çoğu kaktüs değil galiba.Hali hazırda filizlenen tohumlarda hala diken görmedim Bunları fotoğraflayarak arşivliyorum.Daha sonra burada yüklemeyi düşünüyorum.Bazı tohumlar bir haftada çıktı ama çoğu 1 aylık süreçte hala filizlenmedi(bunların gerçek kaktüs tohumu olduğunu sanıyorum).Demem o ki tohum satın alırsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Gerçek kaktüs tohumları yetişirse bunların firma isimlerini de yayınlayacağım ki güvenilir olduklarını varsayarak.Şimdilik hoşçakalın

namtha ve bergenia beğendi.
ucanat30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2017, 14:26   #514
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Kaktüs bebekler ( 3 Aylık )

tapi ve bergenia beğendi.
mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2017, 00:12   #515
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Bunlarda benim 20 günlük bebekler
https://i.hizliresim.com/lWAbpp.jpg

namtha, tapi, HipnoTc ve 1 kişi beğendi.
Eski 09-09-2017, 14:46   #516
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Aliexpress te gerçek kaktüs tohumu satan satıcı buldum sanırım. Kendim denemedim ama geri bildirimlerde çimlendirip fotolarını atmışlar. Havalar iyice soğumaya başladı buralarda bu yüzden almakta kararsızım ama benim gibi tohum arayanlara faydası olur belki diye satıcının linkini bırakayım şuraya
https://tr.aliexpress.com/store/9205...484e4146BNkIzy

namtha beğendi.
Eski 16-09-2017, 18:11   #517
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Herkese merhaba,

yeni hevesler bir başka oluyor. Dün aldığım ve yavrulu ya da aşılı sandığım kaktüsümün bugün yarıldığını hayretle gördüm. Tohum kesesi sanırım. Tohumdan üretim yapmayacağım için bir kaktüssevere vermek üzere saklamak istiyorum. Bu keseyi hemen koparmalımıyım? Tohumları ne şekilde ayırıp nasıl saklayayım?

Saygılarımla

Eklenen Resimler

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2017, 01:43   #518
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Olgunlaşmış artık koparabilirsiniz bence Her an etrafa saçılacakmış gibi duruyorlar ister öyle saklayın ister taneleri çıkarın. Ayrıca yeni kaktüsünüz hayırlı olsun çok güzel bir tür almışsınız yaz boyu devamlı kocaman, beyaz, kokulu çiçekler veriyor İlerde benimde sahip olmak istediğim bir tür. Echinopsis subdenudata.

cockpit beğendi.
Eski 19-09-2017, 00:43   #519
Yeni Üye

Question Kaktüs tohumu değil

Evet arkadaşlar tohumları yüklediğim şekilde çıkanlar üzülsünler kaktüs tohumu diye alınmış fakat ne olduğu belirsiz bir yeşillik.Bir süre sonra Aliexpres ten tohum aldığım firmaları da yazacağım almayın bu dükkanlardan

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Eski 20-09-2017, 11:27   #520
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2016
Bugun gordum, internette yerli saticı tarafından 20 adet Echinoposis subdenudata tohumu
15 TL Ye satılıyor.
Nasıl yorumlamak lazım?
Hayra alamet degil...

tapi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 12:35   #521
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tapi Mesajı Göster
Bugun gordum, internette yerli saticı tarafından 20 adet Echinoposis subdenudata tohumu
15 TL Ye satılıyor.
Nasıl yorumlamak lazım?
Hayra alamet degil...
Hiç sormayın sanki ortalıkta tohumdan kaktüs üretenden geçilmiyorda tohumların köküne kıran girmiş gibi. Artı subdenudata bol bol çiçek tohum veren bir tür. Birde bunun 5-10 tl kargo masrafıda var. Umarım hepsi ellerinde kalıyordur. Hangi siteden bahsettiğinizi anladım. Saçıcak param olsa bile gıcıklığına almam ordan.

Eski 20-09-2017, 21:10   #522
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

"Taxonomy of the Cactaceae" isimli 1400 sayfalık 2 cilt kitap yazan adam
Joel Lode sitesinde 1 porsiyon tohumu (her porsiyonda 20-30 adet tohum var) 0,7 Euro ya satıyor*. Üstelik envai çeşit tür var. Bizim komisyoncu 20 adet E. subdenudatayı 15 Tl (4 euro) ye satıyor. Yersen.

http://cactus-aventures.com/Kaktitos...titosShop.html

Not * Yalnız Avrupa Birliği üye ülkelere satılıyor.

Eski 20-09-2017, 21:26   #523
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Yerler yerler. Bazen bakıyorum şu şu tohumda stok bitti yazıyor. Alıyorlar demekki. Hatta birisi bana aliden tohum bakıyorum diye kızmıştı bahsettiğiniz site varken niye ordan alıyorsun diye. Cevap bile vermedim.
Notu okuyana kadar ne kadarda sevinmiştim. Şu an 2. sınıf vatandaş gibi hissediyorum. Aman onlarda alsın başına çalsın tohumlarını. Pabucumun birliği...

Eski 27-09-2017, 22:39   #524
Yeni Üye

Bu dükkanlardan tohum almayın

Merhaba arkadaşlar haksızlık etmeyeyim belki tohumlar yeşerir diye deşifre etmek istememiştim ama Ali Express ten tohum alışverişi yaptığım ve hezimete uğradığım dükkanları yazacağım.totalde 50 tl lik bir masrafım olmuştur önemli değil.önemli olan bu şekilde kazıklanmak.aldığım tohumlar ya yeşermedi,ya farklı bir ot çıktı **** gelmedi.Genelde aldığım tohumlar kaktüs ya da bonsai tohumları.Admin den ricam diğer sayfalara da bunları koyup deşifre etsin.Bunlar Sitedeki tohum satan dükkan isimleri

1)Share-life
2)Hanging Garden
3)Seed Storys Store
4)Floral Garden
5)Spring Dream Seed İndustry Co.,Ltd
6)Happy Planting
7)Beauty Tusty Flower Bonsai Seeds
8)Flower Fruit Vegetables Seed Bonsai Store
9)Happy Farm No.1
10)Marseed
11)Best Seller Yanjiao Huang
12)Wholesale Flowers Fruit Vegetables Seeds
13)Shop338871 Store
14)Shop2371002 Store

bergenia beğendi.
Eski 28-09-2017, 11:18   #525
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Echinoposis subdenudata tohumu isteyen varsa işte fırsat

Belki ilginizi çekebilir

Saygılar

bergenia beğendi.
Eski 18-10-2017, 21:25   #526
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Kaktüs Tohumu alınacak siteler

Kaktüs Tohumu alınacak siteler;
Türkiyede kaktüs tohumu alınacak yerler sınırlı sayıda. Sanırım bu konuda en bilineni "Zengarden" isimli site. Birde marketlerde satılan Vilmorin kaktüs tohumu. Yurtdışında Aliexpress ve eBay siteleri en bilinenleri. Ebay alışverişi Türkiye Paypal kapandığı için olmuyor. Aliexpress ise bu konuda çokta güvenilir değil. Buralar yerine Zengarden den alışveriş yapmak ya da Vilmorin kaktüs tohumu almak daha mantıklı olabilir.
Karışık kaktüs tohumları marka isimleri
1-*Zengarden
2- Vilmorin
3- Miracle
4- Plantistanbul
5- Sveryverts
6- Tohumdiyarı

*Zengarden in avantajı karışık kaktüs tohumları yanısıra belli bir cinse ait kaktüs tohumu karışımı satılıyor olması.
Böylece en azından hangi cins kaktüs yetiştirmek istiyorsanız onu seçiyorsunuz.

Bunun dışında yurtdışında tohum satan profesyonel firmalar var, bazıları
1- mesagarden.com.......Amerikan
2- cactusstore.com......... Amerikan
3- seedscactus.com........İtalyan.
4- succseed.com...........İsveç.
5- bercht-cactus.nl........ Hollanda
6- koehres-kaktus.de....... Alman

Kaktüs tohumunun cinsini ve türünü bırakın alan numaralarına varana kadar detaya giriyorlar. İnanılmaz. Bazılarında yüzlerce tür satışı var.
Türkiye de buralardan tohum alıp üretim yapan seralar varmıdır acaba? Kişiler vardır muhakkak ama bunu sera firmaları yapsa çok güzel olurdu.
Bunu yalnız seralardan beklemek doğru olmayabilir, bu konuda dernek faaliyetleri de çok önemli. Türkiye de bir dernek var ama sanırım şu aralar pek faal değil. Facebook guruplarında ise kaktüslerinin ismini bilmeyen ve pek merak etmeyen çok sayıda kaktüssever varken bu iş zor.
Düşünsenize tohum almaya karar verdiniz, kaktüs ismi bilmiyorsunuz ve adamlar size yüzlerce tür ismiyle liste sunuyor... "Öküzün trene baktığı gibi bakmak" gibi ...

Düzenleyen tapi : 21-10-2017 saat 23:49 Neden: marka ekleme
Eski 16-11-2017, 13:43   #527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2016
merhabalar; bende bir aliexpresszedeyim. sanırım bu tanım hepimiz için uygun bir tanım olacak. zengarden dan tohum siparişi verdim umarım bu sefer hüsranla sonuçlanmaz. Güvenilir tohum alabileceğimiz tavsiyeleriniz var mıdır? Bir de lithops tohumu arıyorum ona da tavsiyeleriniz varsa alabilirim.

tesla273 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 14:56   #528
Yeni Üye

Yeni kaktus tohumlarimi ektim

merhabalar yaklasik iki hafta once cesitli kaynaklardan temin ettigim kaktus ve sukulent tohumlarimin durumlari fotograftaki gibi
cimlenen bazi tohumlar bir sure sonra sararip olmeye basliyor. hergun fis fisla suluyorum ve pencerenin kenarinda tutuyorum kaplarimi. gece ise sicakligin 20 derecenin altina dusmedigi odaya aliyorum. tavsiyeleriniz varsa alabilirim. simdiden teşekkürler

http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...fb971eee1d.jpg

Iphone 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muda beğendi.

Düzenleyen malina : 06-12-2017 saat 17:32 Neden: Fotoğrafları makul boyutlarda yüklemelisiniz
Eski 05-12-2017, 15:54   #529
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Merhaba Sayın TESLA273

her ne kadar tohumdan hatta çelikten üretim hakkındaki deneyimim rezalet olsa da birşey dikkatimi çekti. Kullandığınız ambalaj kutularının içinde aşırı nem mi var? Çimlenme sonrası mantar vs. önlemi için açılıp havalandırma sağlamak gerekmiyor mu?

Saygılar.

Not: Echinopsis Subdenudata tohumu gerekirse kaynak çooook daha

Eski 05-12-2017, 17:45   #530
Yeni Üye

merhabalar sizin tohumlardan da cimlenenler var nem had safhada diye tahmin ediyorum. %90-95 civarinda oldugunu degerlendiriyorum. Sulamak icin kapaklarini acip bi 10-15 dk. havandiriyorum. Cimlenen sukulentler icin gunde bir saat havandirmaya basladim ancak 5-6 filiz sararip ölünce havalandirma isini azalttim. Eger guzelce bunlari cimlendirebilirsek diger tohumlari cimlendirmek icin talip olabilirim. Tekrardan tesekkurler.

Eski 05-12-2017, 17:48   #531
Yeni Üye

Horoz İbiği tohumlarinin da bir kismi cimlendi. Umarim guclendirip buyutebilirim.

Eski 05-12-2017, 21:07   #532
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tesla273 Mesajı Göster
Horoz İbiği tohumlarinin da bir kismi cimlendi. Umarim guclendirip buyutebilirim.
Ben 5.5 luk saksıya 3 adet atmıştım , hergün fısfısladım, üzerini streçlemedim. Tık yok

Kolay gelsin, umarım bundan sonra tüm tohumlar firesiz güneş görürler.

Eski 15-12-2017, 13:22   #533
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2017
Ben Bu Çiçeklerin Tohumlarından Nerede Bulabilirim Foruma Baka Baka Kaktüse Heveslendim Tohumdan Yetiştirmek İstiyorum Gerekli Herşeyim Var Saksı Çakıl Kum Vs

BigoRojenKraj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 13:46   #534
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2009
Smile Tohumdan çıkan kaktüslerim

Kaktüs bakımında yeniyim. Tohumdan yetiştirmeyi denemek istedim. Foto yüklemeyi tam beceremedim kusura bakmayın. Foto kaliteleri de telefonumdan kaynaklı çok da iyi değil.
https://drive.google.com/open?id=1rN...g1bNL6Hu9XTOvY
Üstteki tavşan kulağı diye aldığım tohumlar, 4-5 tane çıktı
https://drive.google.com/open?id=1jN...xJgHUGWjuJPFCq
Bunlarsa karışık tohumlar
Bunları ekeli 2 ay falan oldu, temizlikçi temizlik sırasında galiba çok oynatmış bazıları yatık. Haftada bir iki kez fıs fıs la suluyorum. Bunları ne yapmalıyım nasıl sulamalıyım ne zaman saksıya almalıyım?
---------------
https://drive.google.com/open?id=1Gq...STa2MdrN6KDu5G

https://drive.google.com/open?id=13e...Lr-i7CQyxEjKS1

Bunlarsa marketten aldıklarım. yine haftada bir suluyorum yarım bardak falan ama pek gelişmiyorlar. Daha önce bir kez sukkulent öldürdüğümden çok sulamaktan, dikkat etmeye çalışıyorum. Nemli olmayan bir yerde yaşıyoruz.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Mesut Temiz ve cockpit beğendi.
usengec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 23:30   #535
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Fotolarınızdan gördüğüm; kullandığınız toprak (çimlendirme ve saksılama) uygun niteliklerde mi?

Saygılar,

Eski 20-02-2018, 00:15   #536
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cockpit Mesajı Göster

Fotolarınızdan gördüğüm; kullandığınız toprak (çimlendirme ve saksılama) uygun niteliklerde mi?

Saygılar,
Yaşadığım yerde kaktüs toprağı bulamayacağımı düsündüm. çakılla çiçek toprağı karıştırdım

usengec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 23:09   #537
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi usengec Mesajı Göster
Yaşadığım yerde kaktüs toprağı bulamayacağımı düsündüm. çakılla çiçek toprağı karıştırdım
Kişilerin maddi / fiziki olanaklarını bilmeden şunu al şuradan al deme huyum yok ama kendiniz "uygun kaktüs toprağı" ya da güvenilir online satış mağazaları içinden "kaktüs alınabilecek yerler" önerilerini forumumuzdaki paylaşımlardan araştırırsanız başarı oranınız artacaktır.

Saygılar, kolay gelsin

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-09-2018, 15:07   #538
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
Karışık kaktüs tohumları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brkznrr Mesajı Göster
Merhabalar önümüzdeki yaz 8 -10 m2 bir bir bahçeye altı kum olacak şekilde kaktüs bahçesi yapmayı düşünüyorum bu bahçeye ekeceğim kaktüsleri çelikle ve tohumdan üretmeyi planlıyorum bu amaçla öncelikle bir balkon serası alıp tohumları burada viyollere ekeceğim size sormak istediğim soru şu piyasada satılan karışık kaktüs tohumları gerçekten farklı çeşitler içeriyor mu ? yoksa birkaç türün tohumları mı oluyor?
Konunun tamamını okuyup biraz bilgi sahibi oldum bir kaç farklı yerden tohum siparişi verdim. Sizce kapalı kutu ve ya streç filmle sarmak yerine balkon serasına koysak onun içerisindeki nem yeterli olur mu?

Düzenleyen brkznrr : 11-09-2018 saat 00:18
brkznrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2018, 18:20   #539
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
Konuyu okudukça sistemimi bu hale getirdim malum önümüz kış ve çimlenme için ısının önemi vurgulayan çok post var ısının yanında ışıkta alabilmesi için pencereye yakın tuttum bahar ayında sistemi balkona almayı planlıyorum şimdi tek eksiğim fungusit için önlem almadan ekim yapmak istemiyorum

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve acemi25 beğendi.
brkznrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2018, 14:08   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2018
Selamlar, yeni ektim bunları gördüğünüz gibi sadece bir milyoncu diye tabir edilen yerlerden toprak alıp koymuştum nemli baya çıktılar beni de şaşırttılar. Ancak bazıları yeşil değil renk değiştirdi nedeni nedir acaba bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim. Bu arada Perliti sonradan ekledim

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
erhana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çimlendirme, inşaat kumu, kaktüs, kaktüs tohumu, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024