agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni626Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2018, 22:25   #571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makbule2 Mesajı Göster
Tohumu nerden
aldınız acaba?
Tohumdan üretim oldukca mesakkatli tohumlari zengarden’dan temin ettim

brkznrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 23:46   #572
Yeni Üye

15/09/2018 tarihinde 8 adet saksıya farklı farklı tohumlar ile ekim yapmıştım gördüğünüz üzere gelişimler oldukça yavaş bunu bulundukları ortamdaki ışık (oda içindeki gün ışığı) azlığına bağlıyorum sıcaklık ortalama 22 derece.

02/01/2019 tarihi itibari ile 4 saksıyı güneşli günlerde 6-7 saat güneş gören sıcaklığın 20-35 derece arası olduğu cam önüne aldım kalan 4 saksıyı aynı şekilde bıraktım resimler oda içinde duranlara ait en yakın zamanda cam önündeki saksılarında resimlerini paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 14-01-2019, 13:10   #573
Yeni Üye

Bunlarda cam önündekiler renklerinin biraz daha açıldığı göze çarpıyor

Muda beğendi.
Eski 27-02-2019, 22:20   #574
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-02-2019
Malesef zengarden hiç guvenilir degil.iki defa alisverisim oldu ve ikisindede dolandirildim.kendi tohumlarinin çoğunun bayat oluşuda cabası.(markalı sattiklarinda bayata henuz rastlamadım)yaklaşık 15_20aded tohum paketi almıştım. Yaptiklari haksizliği anlatsam hayret edersiniz belki.bayat tohum satmalari yaninda hafif kalır belki.ama bana inanmayanlar cikacagini tahmin ettigimden yazmakla ugrasmak istemedim.zatende megerse çok sikayet almış malesef dolandirildiktan sonra fark ettimşikayet zengarden diye aratırsanız bulabilirsiniz.ha illaki tek tük memnun kalanlar olmus olabilir.
Tavsiyem,nerden olursa olsun tohum almadan hakkindaki yorumları aratın.şikayet sitesinde **** g.g. gibi yerlerde mağazası varsa guvenilirligi hakkında yorumlara bakarak bilgi edinebilirsiniz

chuckybebek79 beğendi.
Başarılı Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 16:18   #575
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2014
10 Şubat 2019 Ekim yapıldı
Resimleri sizinle paylaşıyorum
Ufak kablarda olanlar 01 Şubat 2019 da Ekim yapıldı bilgilerinize

serhatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 11:47   #576
Yeni Üye

Astro ve farklı modeller

Arkadaşlar ***
piyasada hep aynı tip modeller var, ben astro modellerden tohum arıyorum bana yardımcı olacak yol gösterecek arkadaşım varmı?

Eski 13-03-2019, 16:10   #577
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Astro tohumu satın alabileceğiniz epeyce yer var şu andaa , kolaylıkla bulursunuz internette.

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 00:52   #578
Yeni Üye

Astro ve farklı modeller

Elinde taze tohumu olan arkadaşım varsa lütfen irtibata geçsin

Eski 04-04-2019, 00:53   #579
Yeni Üye

Piyasa bulunanlardan bir tanesi cimlenmiyor arkadasim

Eski 25-04-2019, 18:54   #580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2019
Herkese merhaba,

Daha önceleri hep uzaktan baktığım sukulentlere artık daha yakından ilgi gösteriyorum. O yuzden işi başından öğrenmek için kendime N11 den sukulent tohumları satın aldım.
Bu tohumları forumlardan öğrendiğim kadarıyla gelen kap ile ekerek büyümelerini beklemeye başladım.

Şu anda 1 tane tohumum tomurcuk haline geldi aşağıda fotoğrafını görebilirsiniz.

Yaklaşık bir hafta oldu ekeli. Şu anda hala ilk saksısında ve üzeri folyo ile kapalı.

Daha ne kadar bir süre sulamadan bu şekilde kapalı olarak büyümesini beklemeliyim? Malum 1 tane tomurcuğum olduğundan dolayı onu da kaybetmek istemiyorum

Bundan sonra hangi adımlar ile gelişimine devam etmeliyim?
yönlendirmelerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
ryrnk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2019, 23:18   #581
Yeni Üye

cml58's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2018
Düzgü tohum satan site bulmak zor, varsa bildiğniz bir yer yazar mısınız?

cml58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2019, 15:20   #582
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erhana Mesajı Göster
Bunlar da devamı fotoğrafların

Bu hale geldik ne yapmak lazım

Eklenen Resimler

bergenia beğendi.
erhana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2019, 13:31   #583
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Alıntı:
Bu hale geldik ne yapmak lazım
Benim tohumdan kaktüslerden hayatta kalanlarda sizinkiyle aynı tür. Bayağı dayanıklı bir tür. Adını biliyor musunuz acaba?

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2019, 23:50   #584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2019
Herkese merhabalar. Bende piyasadan bircok sahte tohum alip hüsrana ugradim zaman icinde. Ancak tecrubeyle ogrendigim birkac guvenilir satıcı var
Tabi yine de en guzeli kendi tohumunu alabilmek

Mesut Temiz beğendi.
Cerenakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2019, 15:43   #585
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Tohumdan kaktüs büyütmek çılgınlık gerçekten. Benimkiler 2 yıllık oldu. Bir daha eker miyim? Çok nadir bir tür değilse asla

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen bergenia : 15-08-2019 saat 17:05
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2019, 01:45   #586
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2018
Peki şimdi ne olacak?

Merhaba arkadaşlar,
Yaz başında aldığım kaktüsün üzerinde çıkıntılar vardı. Çiçekçi, çiçek açacak onlar demişti ama izlediğim bir videodan tohum kapsülü olduğunu düşünüyordum. Ben çiçek açmasını beklerken, onlar kurudu, elim değdi düştü. Ben de içinde tohum mu var diye açtım. Videoda gördüğüm gibi değildi. Bende saksısının içine silkeledim elimdekileri. Bir ay kadar evde değildim. Geldiğimde saksının dibinde yeşillikler vardı. Dikenleri tüycükler halinde, pirinç kadarlar, 13 tane... Koca kaktüsün dibinde...
Peki şimdi ne olacak? Nasıl bakacağım? Büyük kaktüsle bebeklerin bakımı aynı değil biliyorum. Ama yerinden oynatsam ölürler, oynatmasam yine ölürler mi? Öneriniz, fikriniz var mı?
Fotoğraf eklemeye çalışacağım şimdi.
Şimdiden teşekkür ederim.

Dbilir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2019, 01:46   #587
Yeni Üye

Düzenleyen Dbilir : 10-09-2019 saat 01:48 Neden: Fotoğraf yüklemeye çalışıyorum. Beceremedim.
Eski 10-09-2019, 01:52   #588
Yeni Üye

Eski 10-09-2019, 08:56   #589
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dbilir Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Yaz başında aldığım kaktüsün üzerinde çıkıntılar vardı. Çiçekçi, çiçek açacak onlar demişti ama izlediğim bir videodan tohum kapsülü olduğunu düşünüyordum. Ben çiçek açmasını beklerken, onlar kurudu, elim değdi düştü. Ben de içinde tohum mu var diye açtım. Videoda gördüğüm gibi değildi. Bende saksısının içine silkeledim elimdekileri. Bir ay kadar evde değildim. Geldiğimde saksının dibinde yeşillikler vardı. Dikenleri tüycükler halinde, pirinç kadarlar, 13 tane... Koca kaktüsün dibinde...
Peki şimdi ne olacak? Nasıl bakacağım? Büyük kaktüsle bebeklerin bakımı aynı değil biliyorum. Ama yerinden oynatsam ölürler, oynatmasam yine ölürler mi? Öneriniz, fikriniz var mı?
Fotoğraf eklemeye çalışacağım şimdi.
Şimdiden teşekkür ederim.
Aslında şu anda alınmaları da mümkün, ama siz riske atmayın... Yavruların bulunduğu alanı fısfısla sularsınız... Saksının diğer alanlarını bu kısma taşırmadan normal sulamaya devam edebilirsiniz ya da yavrular 2-2,5 santim oluncaya kadar ana bitki yavrulara verdiğiniz suyla yetinir... Bu şekilde bir arada bakabilirsiniz... Yavrular 2-2,5 santim olduklarında, etraflarındaki toprağı keskin ve sivri bir bıçakla belli bir derinliğe kadar keserek toprağıyla birlikte ayırırsınız.. Bu şekilde kolayca kökleri ve toprağıyla birlikte çıkacaklarından zarar görmeden başka bir saksıya dikilebilirler...

Yalnız yavaş yavaş alıştırarak yeterli güneşi sağlamaya dikkat edin, aksi takdirde çok solgun, cılız ve cansız gelişirler ve mantar gibi hastalıklarla kolayca ölebilirler... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2019, 12:59   #590
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Aslında şu anda alınmaları da mümkün, ama siz riske atmayın... Yavruların bulunduğu alanı fısfısla sularsınız... Saksının diğer alanlarını bu kısma taşırmadan normal sulamaya devam edebilirsiniz ya da yavrular 2-2,5 santim oluncaya kadar ana bitki yavrulara verdiğiniz suyla yetinir... Bu şekilde bir arada bakabilirsiniz... Yavrular 2-2,5 santim olduklarında, etraflarındaki toprağı keskin ve sivri bir bıçakla belli bir derinliğe kadar keserek toprağıyla birlikte ayırırsınız.. Bu şekilde kolayca kökleri ve toprağıyla birlikte çıkacaklarından zarar görmeden başka bir saksıya dikilebilirler...

Yalnız yavaş yavaş alıştırarak yeterli güneşi sağlamaya dikkat edin, aksi takdirde çok solgun, cılız ve cansız gelişirler ve mantar gibi hastalıklarla kolayca ölebilirler... Bol şans...
Merhaba, değerli yanıtınız için teşekkür ederim.
Aklıma takılan bir şey daha var. Yavaş yavaş yeterli güneşi sağlamaya dikkat edin demişsiniz. Bu kaktüsüm de diğer tüm kaktüslerimle beraber 13:00-18:00 arası güneşi tam alan bir pencerenin iç kısmındalar. Bu hale gelene kadar 1 ay içinde hiç sulanmadılar ve minikler yeşerdi. Aslında güneşten alıştırarak mı almam lazım? Kaktüs yetiştirmeye başlayalı henüz 1 yıl oldu. Gayet acemiyim ama aşkımdan ölüyorum 🙈. Kışa girerken evin soğuk odasına almıştım ve bahar başlarken şuan oldukları pencerenin önüne koydum. Kasım gibi yine taşıyacağım diğer odaya. Bebekleri ne yapacağım o zaman? Minikler güneşe daha az maruz kalsın diye, o kaktüsü şimdiden taşımalımıyım? Ve bu güne kadar gördükleri güneş zarar vermiş midir?

Eski 12-09-2019, 16:36   #591
Yeni Üye

Son durum bu ama işler pek yolunda gitmiyor bazısı kurudu bazısı turuncu renge döndü çürüyor yardımcı olabilecek kimse var mı acaba?

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2019, 16:41   #592
Yeni Üye

Alıntı:
Son durum bu ama işler pek yolunda gitmiyor bazısı kurudu bazısı turuncu renge döndü çürüyor yardımcı olabilecek kimse var mı acaba?

Bunlar da devamı

Eklenen Resimler

Eski 24-09-2019, 13:55   #593
Yeni Üye

Kaktüslerin arasından böyle bir uzaylı çıkmış bilgisi olan var mı acaba?
Bu da mı kaktüs?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 04-10-2019, 21:41   #594
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2019
İyi akşamlar. Ben internetten aldığım kaktüs tohumlarımı diktim ama fide biçiminde büyüdüler. Sizin resimlerinizdeki gibi olmadı��resimde çektim ama ekleyemedim��

Meltem_19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 15:37   #595
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Tohumdan kaktüs büyütmek çılgınlık gerçekten. Benimkiler 2 yıllık oldu. Bir daha eker miyim? Çok nadir bir tür değilse asla

Türü ne acaba bilen var mı?

Eski 20-11-2019, 02:40   #596
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2017
Alıntı:
Türü ne acaba bilen var mı?

Echinocactus Grusonii olması lazım

HipnoTc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2019, 02:43   #597
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2017
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meltem_19 Mesajı Göster
İyi akşamlar. Ben internetten aldığım kaktüs tohumlarımı diktim ama fide biçiminde büyüdüler. Sizin resimlerinizdeki gibi olmadı��resimde çektim ama ekleyemedim��
Malesef yurt dışından gelen tohumların çoğu sahte çıkıyor. Kaktüs tohumları çimlendikleri gibi kaktüs şeklini alırlar farklı bir yapı cıktıysa kaktüs değildir.

HipnoTc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çimlendirme, inşaat kumu, kaktüs, kaktüs tohumu, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019