agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2008, 12:46   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Kaktüs Besinleri

hangi tür sıvı besin kullanıyorsunuz? forumda Azot oranı yüksek olmaması gerektiği gibi şeyler okuduğumu hatırlıyorum.

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 13:00   #2
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Pokon marka hollanda malı bir sıvı besin kullanıyordum ancak bitti.Şu anda greenway ve çiçek coşturan marka olanlardan kullanıyorum.İkisi içinde çiçek coşturanın kahverengi şişe kaktüs besinini tavsiye ederim.

Malum çok bilinen bir markanın daha var besini onun hakkında şu deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Aldığımda farketmedim ancak eve geldiğimde kaktüs etiketinin altında başka bir etiket daha olduğunu gördüm. Onda da sararan bitkiler için yazıyordu.Onu kaldırdım altındanda başka bir etiket çıktı. Bu ürünün ne olduğuna emin olamadım ve kullanmadım.Çünkü farklı bitkilerin farklı ihtiyaçları var ve bu besinlerin kimyaları birbirinden çok farklı.Üzerlerinde NPK oranları yazar ve farklı farklıdır arkadaşımın dediği gibi N oranı kaktüsler için düşük tutulur.Firmanın talebe göre etiket değiştirdiği besbelli.

Sitesine girerek kendilerin bu konu hakkında bir mail attım ancak sağolsunlar hiç bir cevap alamadım.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 00:33   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Kaktüs Besinleri

arkadaşlar herkese merhaba, forumunuza yeni üye oldum ve oldukça hoş bir paylaşım platformu...

özellikle konu hakkında bilgisi olanlara danışmak isterim, bir kaktüs besliyorum poliskia türünde. ancak gerek kaktüs toprağı gerek düzenli sulama herşeyini tam olarak yapıyorum, yalnız geçenlerde 'kaktüs besini' adlı bir ürüne rastladım. bu besin tam olarak nedir? kaktüsün büyümesine yardımcı mı oluyor? veya gerekli bir vitamin desteği mi sağlıyor?

son olarak kaktüsün belirli bir ilaçlama mevsimi/ayı/ aralıklı günü gibi zamanı var mı? ve kaktüsüme hangi ilacı uygulamalıyım? isim olarak belirtirseniz sevinirim,

muhabbetle..

poliskia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 10:48   #4
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın poliskia öncelikle foruma hoşgeldiniz.

Zannedersem Polaskia yetiştiriyorsunuz; mesajınızda uygun kaktüs toprağı ve düzenli sulama ile bitkinizde birşeylerin eksik kaldığını belirtmişsiniz. Kaktüsünüzde ne gibi bir sorun var bunu bilemiyorum ama yardımcı olmak için kendi tecrübelerim doğrultusunda bilgi vermek isterim. Bahar ile ilk sulamaya başladıktan sonra birkaç sulamanın ardından kaktüslerin dinlenme dönemine kadar piyasada satılan kaktüs besinlerini kullanmanız bitkinizin direnci için faydalı olacaktır. Ben NPK =3+7+5 içerikli bir sıvı besin kullanıyorum. Kullanım sıklığını aldığınız ürünün arka yüzündeki talimata göre ayarlayabilirsiniz. Sulama suyuna belirtilen ölçüde katıp toprağı bu su ile suluyorum.

Zamanla sulama ile ve bitkinin emdiği besinlerle topraktaki besin değerleri azalıyor. Bu durumu düzeltmek için besin kullanmanız bitkinizin direncini ve gelişimini arttırır. NPK diye belirtilen değerler bitkinin ihtiyacı olan Azot, Fosfor ve Potasyum oranlarını gösterir. Forumda uzman üyelerimizin ilgili başlıklarda bu konu ile ayrıntılı bilgileri yeralmaktadır. Başlıkları inceleyerek daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Fakat kısaca;
Azot bitkinin gövde ve yaprak gelişimine, Fosfor çiçek, kök, tohum gelişimine ve Potasyum da hastalıklara karşı direncine etki eder.

Ben kaktüslerim ve sukkulentlerime belirli bir periyotta ilaçlama yapmıyorum. Kimyasal ilaçları zorda kalmadıkça kullanmayı tercih etmiyorum. Sayın Mine Pakkaner'in ayrıntılı bilgi verdiği Ev Yapımı ilaçlar başlığını incelemenizi tavsiye edebilirim. Bitkimde oluşan bir hastalık varsa bu başlıktaki uygun tariflerden sonuç alamazsam kimyasal ilaçlara başvurdum ama açıkçası buna çok da gerek kalmadı.

Sizi daha yakından tanıyabilmemiz için bu başlığa da uğramanızı rica ediyorum. Tekrar hoşgeldiniz.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 18:06   #5
Yeni Üye

nereden bulabilirim bu besini selenn hanım?

Eski 21-06-2009, 21:35   #6
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poliskia Mesajı Göster
geçenlerde 'kaktüs besini' adlı bir ürüne rastladım.
Bahsettiğiniz kaktüs besini uygun olur diye düşünüyorum.

Eski 21-06-2009, 23:49   #7
Yeni Üye

benim gördüğüm kahverengi bir ketçap kapı formundaydı. piyasada başka türlerde var mı ?

Eski 10-07-2009, 16:41   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Sizce kaktüslerim için hangi ürünü kullanmalıyım bir marka verebilirmisiniz?

onur yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 22:34   #9
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Ben hem Çiçek Coşturan'ın hem de Helin'in Kaktüs Sıvı Besinlerini kullandım. Bir fark göremedim. Şuanda Helin kullanıyorum. İkisini de bulabilirseniz kullanabilirsiniz.

Eski 21-07-2009, 23:32   #10
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poliskia Mesajı Göster
nereden bulabilirim bu besini selenn hanım?
Sayın poliskia ben de helin kullanıyorum çok memnunum, İstanbulda Carrefour ve Bauhouse da var ama Sinopta nerede var bilemiyorum eğer bulamazsanız özelden adresinizi yazın size yollayabilirim. Hoşçakalın.

papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 18:27   #11
Ağaçsever

philis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2010
Galeri: 1
Eğer kaktüs besini bulamazsam, çiçekli bitkiler için besin ya da direk bitki besini adlı ürünlerden kullanabilir miyim? Bulunduğum şehirde kaktüs besini bulamayacak gibiyim de..

philis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 07:53   #12
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
İnternetten sipariş verebilirsiniz. Bulduğum adresi burdan yazmam doğru olurmu bilemedim özele mail attım.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 15:55   #13
Yeni Üye

Aras84's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2010
Merhabalar;

Aloe Vera Yetiştirmekteyim. Kaktüs Besini Adındaki Vitaminlerden Bende Kullanmaktayım. Sulama Suyunu Ekliyerek Sulamada Sadece Bunu Kullanmaktayım. Fakat Benim İki Sorum Olacak.

1- Kaktüse Verilmesi Gereken Vitaminli Suyun Miktarı Ne Kadar Olmalıdır Örneğin. Şu Boyutta Bir Kaktüse Yarım Çay Bardağı Vitaminli Su Hem Su Hem Vitamin İhtiyacı İçin Yeterlidir Gibi.
2- Sulama Suyunu Sadece Hep Bu Olarak Kullanmalımı Yoksa Bunu Bir Kaç Sadece Su Sulamadan Sonra Bir Kez Vitaminli Sulama Şeklinde Vermekmi Gerekli ?

Bilinçsiz Bir Şekilde Sulama Yapıp Bitkiye Zarar Vermek İstemiyorum. Yardımcı Olabilirseniz Sevinirim.

Aras84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 16:13   #14
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
İlk olarak söylemek isterimki forumda hiç araştırma yapılmadan soru sorulmasına karşıyım hatta bunun cevaplanmasına da karşıyım.Özellikle bunu yeni üyeler yapıyor hatta çok farklı konuların altına alakasız sorular soruyorlar.Allahtan bunu yapmamışsınız.
Sorunuzun cevabı ise;
İlk olarak besini nisan-mayıs gibi başlanıp temmuz-ağustos arası sonlandırılması gerekir.Bu besini her sulamada değil iki sulamada bir verilmesi gerekiyor.
Kullanım miktarına gelince aldığınız ürünün arkasında yazması gerekli yazmıyorsa ürünün adını yazarsanız daha çok bilgi alabilirsiniz.
Kullandığınız besin sıvı ise genelde bunlar 1 lt için aldığınız ürünün kapağıyla 1 kapak eklemeniz yeterli olucaktır.Ama benim gibi toz besin kullanıyorsanız yoğunluğa göre değişir.
Yinede ürünün markasını, ismini bildirmeniz daha sağlıklı bilgi almanızı sağlar.
Saygılar..

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 16:15   #15
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Bu arada kaktüsün ya da aloe veranızın boyutuyla verilen besinin miktarı arasında doğru orantı kurmayın.Boyut arttıkça verilen besin artmaz..

Eski 15-07-2010, 18:02   #16
Yeni Üye

Aras84's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2010
Öncelikle Verdiğiniz Bilgiler İçin Çok Teşekkür Ederim;

Markası Nilfia EC Fertilizer Diye Birşey

Kaktüsler İçin Sıvı Besin Diye Geçiyor

NPK Fertilizer 3+7+5

Selenn Hanımında Dediği Gibi Arka Kapağında Sadece İçindeki Kapak Kadar Sıvıyı 1 Lt Suya Karıştırın 15 Günde Bir Bitkinin Toprağına Verin Diyor.

2 Hafta Kadar Bir Süredir Kaktüs ve Sukulentler Hakkında Forumdaki Yazıları Okuyordum Oyüzden Gereksiz Bir Şekilde Veya Saçma Birşey Sormak İstemiyorum. Fakat Asıl Merak Ettiğim Konu Kaktüse Sulama Yapılırken Verilmesi Gereken Su ve Sıvı Besin Miktarı Nedir ? Herkes Sadece Zamandan Bahsediyor Fakat Şu Kadarlık Bir Toprak Alan Saksı İçin Şu Ölçekte Sulama Yapabilirsin Gibi Bir Yazı Malesef Görmedim. O Yüzden Bu Konuyu Görünce Bu Konu Altından Bir Destek Almak İstedim. Kaktüslerin Çok Su Verildiğinde Köklerinin Çürüdüğünü Biliyorum O Yüzden Besin ve Suyu Verirken 30 ml Gibi Bir Ölçekte Veriyorum Fakat İdeal Olan Besin ve Su Miktarı Acaba Nedir ?

Aras84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 21:16   #17
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Bugüne kadar aradığınız sorunun cevabını bulamamanız çok normal çünkü böyle bir ölçek yoktur.Saksıların altı delik olmalı ve bir kerede bolca sulamalısınız kaktüsleri zaten fazla su alttaki deliklerden çıkacaktır.Ve saksının altında tabak varsa sakın tabakta su bırakmayın.
Çok su verildiğinde çürür denmesinden kasıt sık sulamaktır.Sadece sık sık sulamamanız gerekli onun dışında yazın haftada bir sulamak idealdir.En azından ben öyle yapıyorum ve gayet sağlıklı büyüyorlar.
Ama siz illa şu kadar gram toprağa kaç ml su vermeliyim derseniz bunun cevabını bulmanız gerçekten çok zor..

Eski 16-07-2010, 10:05   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sulamanın tek ölçüsü vardı. O da saksının altından çıkasıya kadar sulamak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aras84 Mesajı Göster
Öncelikle Verdiğiniz Bilgiler İçin Çok Teşekkür Ederim;

Markası Nilfia EC Fertilizer Diye Birşey

Kaktüsler İçin Sıvı Besin Diye Geçiyor

NPK Fertilizer 3+7+5

Selenn Hanımında Dediği Gibi Arka Kapağında Sadece İçindeki Kapak Kadar Sıvıyı 1 Lt Suya Karıştırın 15 Günde Bir Bitkinin Toprağına Verin Diyor.

2 Hafta Kadar Bir Süredir Kaktüs ve Sukulentler Hakkında Forumdaki Yazıları Okuyordum Oyüzden Gereksiz Bir Şekilde Veya Saçma Birşey Sormak İstemiyorum. Fakat Asıl Merak Ettiğim Konu Kaktüse Sulama Yapılırken Verilmesi Gereken Su ve Sıvı Besin Miktarı Nedir ? Herkes Sadece Zamandan Bahsediyor Fakat Şu Kadarlık Bir Toprak Alan Saksı İçin Şu Ölçekte Sulama Yapabilirsin Gibi Bir Yazı Malesef Görmedim. O Yüzden Bu Konuyu Görünce Bu Konu Altından Bir Destek Almak İstedim. Kaktüslerin Çok Su Verildiğinde Köklerinin Çürüdüğünü Biliyorum O Yüzden Besin ve Suyu Verirken 30 ml Gibi Bir Ölçekte Veriyorum Fakat İdeal Olan Besin ve Su Miktarı Acaba Nedir ?

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 13:31   #19
Yeni Üye

jojoba çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2010
kaktüs ve diğer bitkiler için piyasada bir çok markada bir çok besin maddesi var. ve çoğu da bitkiyi sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlıyor. ama bunun bir yere kadar olduğunu düşünüyorum. çünkü bu suni besinler bence bitkinin ömrünü kısaltıyor.

jojoba çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 13:32   #20
Yeni Üye

jojoba çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jojoba çiçeği Mesajı Göster
kaktüs ve diğer bitkiler için piyasada bir çok markada bir çok besin maddesi var. ve çoğu da bitkiyi sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlıyor. ama bunun bir yere kadar olduğunu düşünüyorum. çünkü bu suni besinler bence bitkinin ömrünü kısaltıyor.
he şu var ki ben de bu besin sıvılarının müptelasıyım :S

jojoba çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 15:01   #21
Ağaçsever

confuest's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2011
Çiçek coşturan kaktüs besinleri

Merhaba arkadaşlar,

Aranızda çiçek coşturan kaktüş özel besini ve toprağını kullananlar varsa elde ettikleri sonuclari yazarlarsa minnettar kalirim

sevgiler,

Düzenleyen confuest : 23-05-2011 saat 15:02 Neden: eksik yazı
confuest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 17:28   #22
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Merhaba doğa dostları,komşumuz geçen gün evdeki çiçek leri için "Humik Asit" bunun yanında Fulvik Asit'de içeren toprak düzenleyici getirmiş banada tavsiye etti.Kaktüslerde nasıl bir etki yaptığını bilen veya deneyen arkadaşlar varmı.Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Not:Alttaki yazı alıntıdır.

"Bu ürün TKİ Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından, ellerindeki düşük kaliteli linyitlerden ürettikleri, kısaca adına "Humik Asit" denilen ancak bunun yanında Fulvik Asit'de içeren bir üründür, yani toprak düzenleyicidir.
Bu ürün toprak organik maddesinin aktif kısmı olan "Humik ve Fulvik Asitleri" içeren bir üründür. Bu ürünle bizim topraklarımızda noksanlığı çok yaygın olan, organik maddenin aktif kısmı olması nedeniyle önemli, çok önemli ve önem arz ediyor. Tarımda kullanılması durumunda ürünlerde hem verim, hem de kalite açısından oldukça ciddi artışlar sağlamaktadır. TKİ Kurumu bu ürünü üretmekle Türk Tarımına hizmet etmiş oluyor. Bu ürün bütün bitkilerde kullanıldığı gibi havuç'ta da kullanılıyor ve havucu ekmeden önce dekara 5 ila 10 litre arasında toprak yüzeyine püskürtme şekliyle toprağa uygulayıp, toprağı işlemesinin ardından havucu ekebilirsiniz. Ardından Havucun tohumlarının çimlenmesinde, kök gelişiminde ve sonuçta besin elementi alımında ciddi katkılar sağlayacaktır. O havucu yiyen insanlarda katkı sağlayacaktır. Çünkü bizim ülkemizde, topraklarımızda demir, çinko, selenyum noksanlığı var bitkilerimizde de var. Bunu yiyen insanlarımızda var. Bunun etkisi sadece bitkilere değil bunun etkisiyle yetişen ve o ürünleri yiyen insanlara da katkı sağlayacaktır".

YeniBON beğendi.
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 17:40   #23
/

Giriş Tarihi: 16-06-2009
arkadaşlar tarım ilaçları bayisiyim humik ve pülvik asit toprak düzenleyicidir toprağın bitki köklerini sıkmasını engeller bitkilerin kök gelişimini hızlandırır ayrıca bitkiyi çiçeklenmeye teşfik eder sık olmamakla birlikte kullanmanızı tavsiyederim

sarge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 10:19   #24
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Pulvik asit nedir, nasıldır bilmiyorum ama humik asit benim bildiğim kadarı ile koyu renkli bir sıvı. İçeriğindeki maddeler itibariyle kök gelişimini sağlayabilir belki ama, toprağın bitki köklerini sıkmasını nasıl engellediğini anlayamadım. Bu madde toprağa karışan ve toprağı gevşeten katı bir madde değil ki!

ankstel beğendi.
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 14:22   #25
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Sayın Sarge:bilgileriniz için teşekkür ederim.Resmini görebilirsiniz,komşum vermişti.Bu mudur ? Yanlış birşey yapmıyalım da..

Sayın skaraca bana gelen budur, belkide sizin dediğiniz sıvı sadece humik asit tir.
Bir bilen çıkar elbette...

Düzenleyen gürkan63 : 11-06-2011 saat 18:38
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 23:37   #26
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
çiçekli bitkiler için kullandığım sıvı gübreyi kaktüslerde kullanabilirmiyim?
çinko (zn) %0.7
demir (fe) 0.7
bakır (cu) %0.2
magnan (mn) %0.2

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 07:08   #27
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Yeni bebiş ve ektiğim yavrulara kaktüs besini kullanmam gerekirmi. özellikle tohumdan çıkan bebişlere.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 10:18   #28
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Kullanabilirsiniz ama artık eylül ayı da bitiyor. Kaktüslerimiz yavaş yavaş dinlenme dönemine girecekler. Önümüzdeki martta kullanmaya başlayabilirsiniz. eğer yeni alıcaksanız kaktüsler için özel olanlarını almak daha mantıklı olur heralde

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
çinko (zn) %0.7
demir (fe) 0.7
bakır (cu) %0.2
magnan (mn) %0.2

loveforlife beğendi.
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 11:52   #29
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
çinko (zn) %0.7
demir (fe) 0.7
bakır (cu) %0.2
magnan (mn) %0.2
N-P-K oranları nedir Sevgili Hira?

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 12:32   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Galeri: 2
Kahve telvesini deneyen var mı?

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024