agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2013, 12:54   #31
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çalımsoykası Mesajı Göster
Kahve telvesini deneyen var mı?
Kahve telvesinin kaktüsler için uygun olmadığını düşünüyorum. Telve toprağın asit düzeyini arttıracaktır. Asidik toprağı seven bitkilere (sardunya, açelya, ortanca vb.)bitkilerde kullanabilirsiniz. Ben de zaman zaman fincanlarda kalan telveyi sulandırarak bu bitkilerime veririm. Ama kaktüslerime böyle bir şey yapmayı düşünmem.

ankstel, hira, gingy ve 1 kişi beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 15:20   #32
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Kaktüs toprağına leonardit karıştırmak faydalı olur mu?

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 12:57   #33
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
N-P-K oranları nedir Sevgili Hira?
aylar aylar geçmesine rağmen ben cevabını yeni farkettim loveforlife'ciğim kusuruma bakma.

Bahsettiğin şey nedir bilmiyorum ama kutuyu lncelediğimde öyle birşey yazmadığını gördüm.

kokett beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 13:26   #34
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
aylar aylar geçmesine rağmen ben cevabını yeni farkettim loveforlife'ciğim kusuruma bakma.

Bahsettiğin şey nedir bilmiyorum ama kutuyu lncelediğimde öyle birşey yazmadığını gördüm.
Azot potasyum fosfor yazıyor mu peki, ya da markası nedir. Çiçekli bitkiler için olanlar uygun oluyor genelde. Bence kullanılır.

loveforlife ve hira beğendi.
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 22:29   #35
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
çiçekli bitkiler için kullandığım sıvı gübreyi kaktüslerde kullanabilirmiyim?
çinko (zn) %0.7
demir (fe) 0.7
bakır (cu) %0.2
magnan (mn) %0.2
bundan başka bir şey yazmıyor koket'ciğim

çiçekli bitkiler için üretilmiş bir ürün. markası ekmekçioğulları

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 11:46   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Sevgili dostlar, Öncelikle merhaba.
Forumda birçok konuyu takip ediyorum. Ve şu anda Pitaya yetiştiriyorum. Pitayalarım bildiğiniz üzere bir katüsü türü. Çeliklemeyi, ve çiçeklemeyi gözle görülür biçimde artıran güzel bir karışım veya ciddi bir gübre var ise bilgi vermeniz çok müteşekkir kalacağım.

YeniGine beğendi.
Zulfikaroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 23:58   #37
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Yalancı Pitaya konu başlığına bakın isterseniz Sayın Zulfikaroğlu.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 21:27   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Oraya da yazdım sevgili YeniGine ama şu an itibari ile dönüş yok :S

YeniGine beğendi.
Zulfikaroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 22:47   #39
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zulfikaroglu Mesajı Göster
Sevgili dostlar, Öncelikle merhaba.
Forumda birçok konuyu takip ediyorum. Ve şu anda Pitaya yetiştiriyorum. Pitayalarım bildiğiniz üzere bir katüsü türü. Çeliklemeyi, ve çiçeklemeyi gözle görülür biçimde artıran güzel bir karışım veya ciddi bir gübre var ise bilgi vermeniz çok müteşekkir kalacağım.
Özel olarak pitaya konusunda bilgi sahibi değilim ancak genel kaktüs ve atlas bakımından yola çıkarak :

1- İki ya da üç sulamada bir piyasadaki kaktüs sıvı besinlerinden kullanabilirsiniz

2- Hemen her sulamada ev yapımı enzim ile destekleyebilirsiniz

3- En az 5-6 sulamada bir olmak kaydıyla fertilizer (NPK 10-52-10) gübre kullanabilirsiniz

4- Yanmış hayvan gübresi, kompost, solucan ya da yarasa gübresi kullanabilirsiniz

(Meyvesini yemeyi planlıyorsanız ki öyle olduğunu düşünüyorum, bu durumda sadece ev yapımı enzim, kompost ve doğal gübre kullanmanızı öneririm, kimyasal kullanmayın)

YeniGine beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 16:39   #40
Yeni Üye

burakhm's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Merhaba kaktüs severler. Kaktüslere sanırım besin vermenin zamanı şu aralar. ama internette bilgi fazlalığından kaktüslere ne gibi bir gübre vereceğimi kararlaştıramadım. bilgi fazlalığı kafa karıştırıyor. deneyiminizden ve tecrubelerinizden yararlanmak istiyorum.

Kaktüslerim çiçeklenmede sorun yaşıyor. 200 adet kaktüsten sadece 5'i çiçeklenmiş durumda. kışın susuz ve ilgisiz kaldılar. çiçeklenmemeri için bir sebep göremiyorum. sanırım ek takviye gerekiyor artık.

Kaktüslere ve sukulentlere hangi marka gübre vermemi önerirsiniz ?

Şimdiden teşekkür ederim.

burakhm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 23:13   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
merhaba sitenin yeni üyesiyim 8 tane kaktüsüm var iki kış gecti ama hala cicek yok burda yazılanlara göre uyguladım ne yetersis bilmiyorum sadece sabah güneşi alıyo
ü

poyraz6776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 13:35   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burakhm Mesajı Göster
Merhaba kaktüs severler. Kaktüslere sanırım besin vermenin zamanı şu aralar. ama internette bilgi fazlalığından kaktüslere ne gibi bir gübre vereceğimi kararlaştıramadım. bilgi fazlalığı kafa karıştırıyor. deneyiminizden ve tecrubelerinizden yararlanmak istiyorum.

Kaktüslerim çiçeklenmede sorun yaşıyor. 200 adet kaktüsten sadece 5'i çiçeklenmiş durumda. kışın susuz ve ilgisiz kaldılar. çiçeklenmemeri için bir sebep göremiyorum. sanırım ek takviye gerekiyor artık.

Kaktüslere ve sukulentlere hangi marka gübre vermemi önerirsiniz ?

Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba burakhm öncelikle kaktüsleri uyutmanız ve kış boyunca su vermemenız gerekiyordu.Bu zaman zarfında soğuklama yapmak için 10-12 derece sıcaklığı olan bir ortamda bulundurmanız gerekiyor.Sonra uyandırmak için az miktar su vermeniz lazım bir kaç gün sonra normal miktarda suya geçebilirsiniz.Baharla birlikte kaktüsler için olan sıvı gübreden vermeniz gerekiyor.Yani azot oranı çok düşük ,fosfor oranı daha fazla potasyum oranı en fazla olmalıdır.Tabi aydınlık ve güneş ışığının bol olduğu bir yere taşımanız da gerekir. 200 tane kaktüsünüz varmış acaba hepsi aynı çeşit mi merak ettim doğrusu .Çünkü kaktüs ve sukkulentde olsalar,hepsi aynı zamanda açmıyorlar.Mart ayından eylül ekime kadar değişik değişik zamanlarda devam ediyorlar.Mesela benim bir kaktüsüm hava sıcak olunca şubatta açmaya başlamıştı.Balkonda ve açık havada olduğu halde.Bir de bazı kaktüs çeşitleri küçük olsa bile açarken bazıları ise uzun yıllar sonra açıyorlar ya da çok büyümüş olmaları gerekiyor.Eğer echina cinsi kaktüsünüz varsa daha çoook beklemeniz gerekir.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 21:37   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Merhaba elimde kalan genta bonsai sıvı bitki besini var npk sı 3.50-7-4.50 acaba bu besini kaktüslerime kullanmam sıkıntı yaratır mı?

Aybeku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2018, 08:13   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Benim de bir kaktüsüm var ve 4 ayda bir sulama suyuna besin katıyorum bir sorun yaşamadım

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2018, 17:51   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Forumdaki bilgilere göre şu anda bitki besini verebiliriz ama kışın dinlenmede oldukları için onları kapalı balkonuma alıyorum 7 derecenin altına düşmüyor balkonum neyse o dinlenme döneminde besin ve su vermeyin sonra bahar geldiğinde onları uyandırdıktan sonra besin ayda bir kullanmaya başlayabiliriz benim öğrendiklerim bu yanlışlarım varsa düzeltebilirsiniz.

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2018, 20:09   #46
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim orhan Mesajı Göster
Forumdaki bilgilere göre şu anda bitki besini verebiliriz ama kışın dinlenmede oldukları için onları kapalı balkonuma alıyorum 7 derecenin altına düşmüyor balkonum neyse o dinlenme döneminde besin ve su vermeyin sonra bahar geldiğinde onları uyandırdıktan sonra besin ayda bir kullanmaya başlayabiliriz benim öğrendiklerim bu yanlışlarım varsa düzeltebilirsiniz.

Dediklerinizin çoğu doğru sadece düzeltilmesi gereken noktalar var kaktüslere sıvı besin vermek mantıklıdır ama bitkiyi yormaktan öteye pek gidemez ve o sıvı besin kazara zamanında verilmesi es geçilirse bozulup kuruyabiliyor bu nedenle sıvı besin yerine gerçek katı gübre en garantisi olmak ile beraber bazı sukulent türleri Gübre kullanıldığında direk ölmektedir o türler için zorunlu sıvı besin. Çünkü sıvı besinde var olan besinler sınırlıdır tıpkı diğer bitkiler gibi onlarında kalsiyum bakır mangan Potasyum gibi maddelere ihtiyaçları var. Yaklaşık 18 senedir 20 çeşit kaktüs 3 çeşit sukulentim tüm hepsine gerçek gübre kullanmaktayım hem çok hızlı gelişiyorlar hem de zamanı geldiğinde yaz boyu hiç durmadan açıyorlar. bazıları Kum ilavesinde bulunuyor kaktüslere kum işi bozar iri çakıl dense neyse ama kum nem tutma oranını arttırır ve bitki gelişmez fazla su ile araları yok kaktüs türlerinin. torf kullanımı sıkıntı yaratıyor piyasada satılan 5 tl' lik torf olursa kaliteli torflar da bahçe toprağı ve gübre karışımı ile desteklemekte fayda var.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 10:50   #47
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
"Kaktüslere sıvı besin vermek mantıklıdır ama bitkiyi yormaktan öteye pek gidemez ve o sıvı besin kazara zamanında verilmesi es geçilirse bozulup kuruyabiliyor " demişsiniz. Burasını biraz açabilir misiniz rica etsem. Sıvı besin neden yorar, bitkide yorgunluk belirtileri nasıl olur; rutinde 3 sulamada bir veriyorsak diyelim ,o sulamada sıvı besini es geçersek ölüyor mu ve neden?
Bunlar kafama takıldığı ve öğrenmek için soruyorum yanlış anlamayın.
Kum konusunda bir ekleme yapmak istiyorum: İnce kum değil de ince lav kırığı bence çok işe yarıyor. Hem direnaj sağlıyor hem toprağı havalandırıyor hem de gözeneklerinde yeterli nemi tutuyor. Tabi uygun karışım halinde kullanmak şartıyla. Tek başına kullanılırsa kökleri çok sıkıyor.

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2019, 08:42   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2014
merhaba arkadaşlar kaktüslerime solucan **** yarasa gübresi vermek istiyorum , sizce kaktüsler için hangisi daha yararlı ve bu gübrelerin sıvı ve granil forumlariı mevcut kaktüsler için sıvı hallerimi granil gübre halleri mi daha yararlı yardımcı olursaniz sevinirim teşekkürler.

ParalelEvren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2019, 22:39   #49
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParalelEvren Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar kaktüslerime solucan **** yarasa gübresi vermek istiyorum , sizce kaktüsler için hangisi daha yararlı ve bu gübrelerin sıvı ve granil forumlariı mevcut kaktüsler için sıvı hallerimi granil gübre halleri mi daha yararlı yardımcı olursaniz sevinirim teşekkürler.
Belirttiğiniz 2 gübre türünü de kullanıyorum 2 senedir katı hali her türde kullanmak zor kaktüs gurubunda çözünmesi yavaş ve su tutumunu arttırıyor kaktüsün pek su ile arası iyi değildir sukulent derseniz onlar kaktüs kadar çabuk bozulmaz su ile. Ben kendim katısını kullanıyorum ama size önerim sıvısını kullanın eğer su oranını tutturamazsanız toz gübre kullanımı ile biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz kaktüs gurubunda. gerek yarasa gerekse solucan gübresi kullanıldığında bitki gelişimi çok belirgin şekilde değişiyor 1 yılda olacak olan gelişim bir kaç ayda gerçekleşebiliyor. Ben Echinopsis gurubunda çok iyi sonuç aldım sukulent gurubunda uygulamadığım tür kalmadı hepsi mükemmel gelişti. Lobivia türleri fazla gelişip büyüyen türler olmadıkları için gözle görülür bir değişim yok.

Eski 16-03-2019, 23:04   #50
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
"Kaktüslere sıvı besin vermek mantıklıdır ama bitkiyi yormaktan öteye pek gidemez ve o sıvı besin kazara zamanında verilmesi es geçilirse bozulup kuruyabiliyor " demişsiniz. Burasını biraz açabilir misiniz rica etsem. Sıvı besin neden yorar, bitkide yorgunluk belirtileri nasıl olur; rutinde 3 sulamada bir veriyorsak diyelim ,o sulamada sıvı besini es geçersek ölüyor mu ve neden?
Bunlar kafama takıldığı ve öğrenmek için soruyorum yanlış anlamayın.
Kum konusunda bir ekleme yapmak istiyorum: İnce kum değil de ince lav kırığı bence çok işe yarıyor. Hem direnaj sağlıyor hem toprağı havalandırıyor hem de gözeneklerinde yeterli nemi tutuyor. Tabi uygun karışım halinde kullanmak şartıyla. Tek başına kullanılırsa kökleri çok sıkıyor.
Çok aşırı geç gelen cevap olacak size ama şunu belirtmek isterim kimyasal besinler hazır besinlerdir kullanıldıkları topraklar zaman geçtikçe hastalanır ve verimsizleşir sebebin esas nedeni kimyasal zehirdir öldürür değil normal bildiğimiz gübrelerin içeriğinde yararlı organizma ve bakteriler mevcut ve bunlar toprak için çok önemlidir ama kimyasal ürünlerde organizma ve organik bileşik diye bir şey yok bu neden ile toprağın ihtiyaçları karşılanamaz. Hastalanan toprak bitkiyi de öldürür çünkü tüketebileceği hiç bir şey mevcut değildir.
En iyi örneği şu şekilde verebilirim normalde Vitaminleri doğal yollar ile almak mı daha faydalıdır yoksa kimyasal yollar ile mi ? Bu mantık ile yola çıkarak mantık yürütürseniz çok sağlıklı sonuca erişmiş olursunuz. Daha basit bir örnek sizin aklınıza gelirse yazabilirsiniz buraya.

Eski 03-12-2019, 11:57   #51
Yeni Üye

ladyofthegreens's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Kaktüs toprağına leonardit karıştırmak faydalı olur mu?
ben denedim
toprak düzenleyici işlevini görüyor

ladyofthegreens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2019, 12:32   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ben kaktüslere akvaryum suyu koyuyorum. bayağı büyüdüler.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2019, 19:21   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2014
arkadaşım merhaba ben iki yıldır egzotik garden kaktüs gübresi kullanıyorum. Memnunum istersen bir dene katı olması çok güzel sıvı akıp gidiyor etki etmiyor. Okudugum kadarı ile içeriğinde açık deniz yosunuda var, acık deniz yosunu sayesinde toprağa ve köklere daha iyi tutunduğu için çok uzun süre dayanım sağlıyor kanımca bir dene istersen
https://egzotikgarden.com/urun/organik-kaktus-gubresi/

serhatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2020, 10:30   #54
Yeni Üye

AKTT's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2019
30'a yakın türümde daha hiç besin kullanmadım daha doğrusu 2 seneye yakındır aynı toprakta duran kaktüslerim bile mevcut, yazları 2 haftada 1 sularım...

ayda 1 kerede yumurta kaynattığımız suyu dökerim soğuduktan sonra, canavar gibiler bence bunu kesinlikle uygulayın, faydası varki 2 senedir sağlıklı büyüyen, gövdesi diken harici pürüssüz kaktüslerim var...

(Ekleme, birde kaynamış yumurtaların kabuklarını un haline getirip toprağa ekliyorum çoğu zaman)

AKTT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2020, 21:51   #55
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AKTT Mesajı Göster
(Ekleme, birde kaynamış yumurtaların kabuklarını un haline getirip toprağa ekliyorum çoğu zaman)
Bunu ne sıklıkla ve kaç litrelik saksıya kaç yumurta kabuğu şeklinde yapıyorsunuz?

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2020, 23:11   #56
Yeni Üye

AKTT's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Bunu ne sıklıkla ve kaç litrelik saksıya kaç yumurta kabuğu şeklinde yapıyorsunuz?
Mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın hiç ölçmedim daha doğrusı şöyle anlatayım elimizde bir torba toprak var bunu leğene dökün ve üstüne biriktirdiğiniz yumurtayı toz haline getirip, toprağın yarısından biraz daha az ekleyip karıştırın yeni dikiceğiniz herhangi bir bitkiyi bu karışımla dikin...

Eğer var olan bir saksınız ve büyümüş bir kaktüs **** çiçeğiniz varsada sulamadan sulamaya kaşık kaşık dökün zaten o zamanla toprağa karışıcak ve karışım elde edilicek saksı boyutuna göre artık göz kararı 1 yemek kaşığı olur **** 1 tatlı kaşığı ama alıştıra alıştıra zamanla...

2. Olarak yumurtanın kaynamış suyunu soğuduktan sonra ayda 1 kere normal suyu verdiğiniz gibi verin abartmayın ama

Bence faydası varki dimdik yazı bekliyorlar şuanda

aloe beğendi.
AKTT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 23:01   #57
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AKTT Mesajı Göster
30'a yakın türümde daha hiç besin kullanmadım daha doğrusu 2 seneye yakındır aynı toprakta duran kaktüslerim bile mevcut, yazları 2 haftada 1 sularım...

ayda 1 kerede yumurta kaynattığımız suyu dökerim soğuduktan sonra, canavar gibiler bence bunu kesinlikle uygulayın, faydası varki 2 senedir sağlıklı büyüyen, gövdesi diken harici pürüssüz kaktüslerim var...

O kadar kalsiyumu kim alsa dipçik gibi olur lakin eksiğiniz var kaktüslerinde izli elementlere ihtiyacı vardır izli elementlere sahip olan kaktüs ile izli elementlere sahip olmayan kaktüs arasında çok büyük farklılıklar olur. Fosfor Potasyum manganez bakır çinko demir kaktüsler için gerekli elementlerdir. Yüksek fosfor hastalıklara karşı direnci arttırmaktadır. Aylardan mart 11 ve an itibari ile 50 adet tomurcuk var yeterli besini alamayan türlerde ise hiç bir hareketlilik. Bitkinin sadece yeşil olması sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024