agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2010, 12:00   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-08-2010
Galeri: 5
Kaktüsüm Ne Zaman Yavru Verir?

Name:  a.jpg
Views: 39976
Size:  38.1 KB

Bu kaktüsümü çok seviyorum.Beyaz renkli çiçekleri var.Fakat şimdiye kadar yavrusu olmadı onu çoğaltmak istiyorum.Acaba ne zaman yavru verir? Ya da çoğaltmak için başka bi yöntem mi bulmam gerekiyor? Yardım ederseniz sevinirim .

demircool, Milla ve nzlıcan beğendi.

Düzenleyen Pera : 17-08-2010 saat 22:58
Pera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 17:01   #2
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Biraz sabretmeniz gerekiyor, Sayın Pera. Belki bir-birbuçuk yıl kadar. Kaktüsünüz küre biçiminde olduğu için, yavrularını beklemekten başka yolunuz yok maalesef.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 22:10   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-08-2010
Galeri: 5
Çiçek verme konusunda çok yetenekli toplam 7 tomurcuk yaptı 5 tanesi açtı keşke yavru konusunda da yetenekli olsa.Daha ne kadar vakti var tahmini? Bir de tomurcuklardan 2 tanesi döküldü. İncelediğimde kuruduklarını farkettim sebebi ne olabilir?

Düzenleyen Pera : 17-08-2010 saat 22:58
Pera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 19:59   #4
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Sayın Pera bende kaktüsünüzün pembe açanı var çok güzel açıyor bu sene 20 civarı yavru verdi isterseniz size yavrusundan verebilirim eğer sizinki yavru yaparsa bir tanede beyazı olsun isterim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pera Mesajı Göster
Eklenti 165997

Bu kaktüsümü çok seviyorum.Beyaz renkli çiçekleri var.Fakat şimdiye kadar yavrusu olmadı onu çoğaltmak istiyorum.Acaba ne zaman yavru verir? Ya da çoğaltmak için başka bi yöntem mi bulmam gerekiyor? Yardım ederseniz sevinirim .

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 06:19   #5
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
rica???

merhabalar hem sitede hemde kaktüs hobisinde yeniyim bu türden benimde elimde var bir tane dikeli 10 ay oldu. ama hiç gelişme yok öylece duruyo bakalım bekliyeceğim. birde elinizde olan kaktüs türlerinden rica etsem ayıp olurmu??? lütfennnn hergün her bakışımda sizlere dua ederim....

kaktüssevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 13:03   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Yumru kaktüsleriniz yavru vermiyorsa ki mümkün değil mutlaka verirler, Baharda vitamin takviyesi ile hızlandırabilirsiniz ama zaman gerekli. Bir diğer yol ise, bitkiyi ortasından ikiye kesmektir, elinizde köklü ve kesik olarak iki kaktüs olacak, kestiğiniz üst kısmı 15-20 gün kadar ters vaziyette bırakıp kesilen yerlerindeki yaralarının kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra orta kısmı biraz içeriye doğru çökük olacaktır ve orta kısmına toprak değecek şekilde toprağın üstüne bırakın kendiliğinden köklensin. Kökü toprakta olan diğer kısmına hiç dokunmayın, zaman içinde her bir köşesinden tomurcuklar vererek çoğalacaktır.Tabii bu işlemi yapmak, birazda elinizdeki kaktüse kıymak demektir. Kıyabilirseniz çoğaltabilirsiniz, kıyamazsanız tomurcuk çıkaracağı günü sabredip bekliyeceksiniz.

bozo.0606 ve Semra Bbcn beğendi.
mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 17:50   #7
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Sevgili Mrmusti yorumunuzu görünce sevindim. Tamammen gittiniz sanmıştım.

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 12:11   #8
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sayın aysahay. Arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysahay Mesajı Göster
Sevgili Mrmusti yorumunuzu görünce sevindim. Tamammen gittiniz sanmıştım.

Eski 09-01-2011, 02:16   #9
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti Mesajı Göster
Yumru kaktüsleriniz yavru vermiyorsa ki mümkün değil mutlaka verirler, Baharda vitamin takviyesi ile hızlandırabilirsiniz ama zaman gerekli. Bir diğer yol ise, bitkiyi ortasından ikiye kesmektir, elinizde köklü ve kesik olarak iki kaktüs olacak, kestiğiniz üst kısmı 15-20 gün kadar ters vaziyette bırakıp kesilen yerlerindeki yaralarının kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra orta kısmı biraz içeriye doğru çökük olacaktır ve orta kısmına toprak değecek şekilde toprağın üstüne bırakın kendiliğinden köklensin. Kökü toprakta olan diğer kısmına hiç dokunmayın, zaman içinde her bir köşesinden tomurcuklar vererek çoğalacaktır.Tabii bu işlemi yapmak, birazda elinizdeki kaktüse kıymak demektir. Kıyabilirseniz çoğaltabilirsiniz, kıyamazsanız tomurcuk çıkaracağı günü sabredip bekliyeceksiniz.
merhaba mrmusti dediklerini aynen uygulayacağım bakalım artık tutarsa tutar tutmassa tecrübe edindim die avuturum kendimi ama bişey soracağım vitamin desteği demişsiniz önerebileceğiniz bi isim varmıdır?? her çiçekçiye güvenemiyorum sırf para kazanmak için aliyi veli diye satan çok oluyor

YeniBON beğendi.
Eski 10-01-2011, 12:46   #10
Ağaç Dostu

Sayın kaktüssevdası,
İsim önemli değil. Ben kompoze toz gübre kullanıyorum. Alacağınız vitamin kutusunun üzerinde 18-18-18 veya 15-15-15 yazılı olanlardan alabilirsiniz. Azot, fosfor ve potasyum karışımlı gübredir. 1 litre suya bir çay kaşığı toz karıştırıp veriyorum. Çiçekçilerde satılanların çoğu sıvı olduğu için tercih etmiyorum. Özellikle Tarım ilacı satılan yerlerden alıyorum.
15-15-15 şeklindeki kompoze gübre azot, fosfor ve potasyum gibi temel bitki besin maddeleridir. Bu gübrenin açılımı 100 kilogramında 15 kilo saf azot, 15 kilo fosfor, 15 kilo potasyum bulunmasıdır.
Biraz pahalıdır ama bitkiler için olmazsa olmaz vitamindir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüssevdası Mesajı Göster
merhaba mrmusti dediklerini aynen uygulayacağım bakalım artık tutarsa tutar tutmassa tecrübe edindim die avuturum kendimi ama bişey soracağım vitamin desteği demişsiniz önerebileceğiniz bi isim varmıdır?? her çiçekçiye güvenemiyorum sırf para kazanmak için aliyi veli diye satan çok oluyor

ocaga33 beğendi.
Eski 10-01-2011, 15:11   #11
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

teşekkür ederim mrmusti... işe girer girmez ilk seraya gideceğim demiştim ) ikinci adres tarım ilaçı satanlar ) tekrardan teşekkürler..

Eski 18-01-2011, 18:03   #12
Yeni Üye

inadina_06's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2010
bildiğim kadarıyla her kaktüs yavru vermiyor

merhaba bende yaklaşık 17 çeşit kaktüs var biraz hastalık civarında benim ilgim söylemek isteiğim 17 çeşit kaktüs var ve hepsi yavru vermiyor veya çook uzun zaman sonra veriyor bazısı sadece büyüyor bazısıda kenarından yavru veriyor.

Bu kaktüsümü çok seviyorum.Beyaz renkli çiçekleri var.Fakat şimdiye kadar yavrusu olmadı onu çoğaltmak istiyorum.Acaba ne zaman yavru verir? Ya da çoğaltmak için başka bi yöntem mi bulmam gerekiyor? Yardım ederseniz sevinirim .[/QUOTE]

inadina_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 21:41   #13
Ağaçsever

sckn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüssevdası Mesajı Göster
Sayın kaktüssevdası, sayın mrmusti'nin dediklerini uygulayacağım demişsiniz. Rica etsem lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşır mısınız. Hatta aşamaları fotoğraflasanız. Bir çok arkadaş buradan yardım alıp şöyle şöyle yapacağım diyerek gidiyor. Sonra biz çok merak ediyoruz acaba sonuç ne olmuş diye

sckn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 01:56   #14
Ağaçsever

cartel's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Yavru vermesi içın genetiyinde olması lazım.. hastalıkla alakası yoktur. Yavru vermeyen kaktüsü çoğaltmak istiyorsanız tohumla rahatlıkla yapabilirsiniz. Çiçek açıyorsa tohumuda muhtemelen zamanı gelirse verir.

cartel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 15:32   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
kaktüs ve sukulentlere 3 ay önce merak saldım. 3 ay önce aldıklarım aşağıdaki linktedir.
https://picasaweb.google.com/1062259...eat=directlink

Songül Ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 15:42   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Bu da şimdiki halleri:
https://picasaweb.google.com/1062259...eat=directlink

ocaga33 beğendi.
Songül Ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 23:02   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
merhaba benimde bir kaç kaktüsüm var bir tanesi hani şu tepesinde kırmızı top gibi bi parçası olaniardan kırmızı kaktüs diyorlar sanırım kenarından bir yavru verdiğini düsünüyorum yeşil gövde kısmının aynısı baya kaktüsün boyunu geçti ne yapmam gerekiyor?? kesip tekrar ekmelimiyim köksüz ama ölmez mi?

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 13:43   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2012
Benimde bir kaktüsüm var benimki bir ayda 1 kere veriyor 2 kere verdiği de oluyor ben şimdi onları nasıl alacağım başka saksıya ekeceğim bilmiyorum yardım edin lütfen kesecek miyim koparacak mıyım ???

Çağrı_58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 22:34   #19
Yeni Üye

melihabulem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2012
[attach][attach]Name:  Fotoğraf1518.jpg
Views: 34117
Size:  37.7 KB[/attach][/attach] bunlarda benim kaktüslerim ne zaman yavru verirler ya da çiçek açarlar özellikle top şeklinde olan ne zaman yavru verir

Eklenen Resimler

YeniBON ve Milla beğendi.
melihabulem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 17:36   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melihabulem Mesajı Göster
[attach][attach]Eklenti 332817[/attach][/attach] bunlarda benim kaktüslerim ne zaman yavru verirler ya da çiçek açarlar özellikle top şeklinde olan ne zaman yavru verir
Zaman vermek zordur . Şöyle yapalım bence , saksılarınız bence kaktüslerinize göre büyük yuvarlak olan kaktüsleriniz için kaktüsün çapından 5 cm daha geniş saksı , uzun olan kaktüsleriniz için boyunun yarısı kadar derin saksı kullanın. Küçük saksılarda kaktüsler çiçek daha kolay açar.Saksını küçültmezseniz çiçek yerine yavru verir.Tabi bu dediklerim genelleme illa öyle olacak diye bir kaide yok.

Saksılarınızı baharın değiştirin bence , yazın sularken ilk sulamanızı su ile diğer sulamanızı kaktüs besiniyle yapın. Sulama periyodunuz (su-besin-su-besin )şeklinde olsun. Yaza çiçek açar diye ümit ediyorum .

İyi günler....

beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 20:09   #21
Yeni Üye

melihabulem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyz66 Mesajı Göster
Zaman vermek zordur . Şöyle yapalım bence , saksılarınız bence kaktüslerinize göre büyük yuvarlak olan kaktüsleriniz için kaktüsün çapından 5 cm daha geniş saksı , uzun olan kaktüsleriniz için boyunun yarısı kadar derin saksı kullanın. Küçük saksılarda kaktüsler çiçek daha kolay açar.Saksını küçültmezseniz çiçek yerine yavru verir.Tabi bu dediklerim genelleme illa öyle olacak diye bir kaide yok.

Saksılarınızı baharın değiştirin bence , yazın sularken ilk sulamanızı su ile diğer sulamanızı kaktüs besiniyle yapın. Sulama periyodunuz (su-besin-su-besin )şeklinde olsun. Yaza çiçek açar diye ümit ediyorum .

İyi günler....
*** ederim yardımcılarınz için saksılar konusunda aldığım saksılar bunlar bi değişim uygulamış değilim camın önüne koydum hepsini kışın da evimizde soba yakıyoruz bi sorum olurmu diğer odalar çok soğuk oluyo muftakta masanın üstüne koymayı düşünüyorum sürekli gün ışığı alıyo ama soğuk oluyor

Eski 25-09-2012, 16:47   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melihabulem Mesajı Göster
*** ederim yardımcılarınz için saksılar konusunda aldığım saksılar bunlar bi değişim uygulamış değilim camın önüne koydum hepsini kışın da evimizde soba yakıyoruz bi sorum olurmu diğer odalar çok soğuk oluyo muftakta masanın üstüne koymayı düşünüyorum sürekli gün ışığı alıyo ama soğuk oluyor

Kaktüsleriniz yazın çiçek açmasını istiyorsanız kışın soguk yerde durması lazım ...

5 dereceden aşagıya düşmesin lütfen ... Ve kışın sulamayın .

YeniBON beğendi.
beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 13:25   #23
Yeni Üye

melihabulem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyz66 Mesajı Göster
Kaktüsleriniz yazın çiçek açmasını istiyorsanız kışın soguk yerde durması lazım ...

5 dereceden aşagıya düşmesin lütfen ... Ve kışın sulamayın .
soğuk bir odaya koymam yeterli olur o zaman sulama konusunda bilgim var *** çiçek açtırabilirm

Eski 03-10-2012, 23:07   #24
Yeni Üye

melihabulem's Avatar

Name:  Fotoğraf1553.jpg
Views: 33809
Size:  36.5 KB bunlarda benim tohumdan ürettiklerim 7 aylıklar henüz ama gelişimleri çok iyi ama cinsleri ne bilmiyorum bunlarıda kışın soğuk bir yeremi kaoyacağım yardım edin yeniyim kaktüs yetiştirmek konusunda

YeniBON, demircool ve Milla beğendi.
Eski 07-10-2012, 20:34   #25
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

melihabulem usta değilim fakat kendi kaktüslerimden edindiğim tecrübeye dayanarak bu kışı dışarıda gecirmemeleri. evin güneş gören bir pencere önüne koyman yeterli olacaktır. yine son söz üstadlarımızın...

Eski 22-08-2014, 11:58   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2014
Yavruları nasıl çoğaltabiliriz? Yavruları ana gövdeden ayırmamak doğru olur mu? Alıp çoğaltmak mı gerekir?

cactusgiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 00:04   #27
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Bu kaktüsü ayırmalı mıyım?

Kaktüsümü yavrularından nasıl ayırırım?Name:  image.jpg
Views: 31053
Size:  65.5 KB

Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 08:31   #28
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Sayın Ritulan kışı böyle geçirsin bahar ile ayırırsanız daha iyi olur. Köklenmeleri sıkıntı olabilir ayrıdıklarınızı kaybedebiirsiniz. Aynı saksısında kalsın ki büyümeye devam etmesin.

YeniBON ve Ritulan beğendi.
rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 10:21   #29
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Rainbowcolor çok çok teşekkür ederim.

rainbowcolor beğendi.
Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 15:46   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2014
Merhabalar ben de yeni bi kaktüs yetiştiricisi sayılırım sizin uzun kaktüslerinize benzer bir tür kaktüsüm var fakat çok yumuşak bir yapıları var bi sabah boynunu tamamen büktüğünü farkettim saksıdan dışarıya bu ölmüş olduğu anlamına mı geliyor yoksa hala yapılacak bir şey var mı yanlış giden bir şeyler var muhtemelerin fotoğraf eklemeyi becerebilseydim fotoğrafıyla daha anlaşılır bir soru soracaktım fakat forumda da çok yeniyim şimdiden teşekkür ederim

sibel_s Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024