agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > agaclar.net Bonsai Eğitimleri > İzmir Bonsai Atölye Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2007, 00:27   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
agaclar.net,İzmir 1. Bonsai Atölyesi (27 ekim 2007)

izmirbonsaiatolyesi.jpg

İzmir 1. Bonsai Atölyesinden Fotoğraflar / 27 ekim 2007

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 04:08   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Evet sevgili bonsai sever arkadaşlar, bir atölye çalışması Sevgili mehmet bey'le beraber ortaya çıkan bu düşüncenin başında; Sizlerden çalışmalarda ne olması istediğinize dair bilgileri bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu sayede sizlerden gelen öneriler doğrultusunda bir yol çizerek atölye çalışmalarına bir yön vereçeğiz.

Uygulamalar bugün dünyanın çeşitli ülkeleirnde bulunan bonsai klüplerinde ki mantığa yakın olacak.Yani birebir görsel anlatımın yoğun olduğu çalışmalar.
Siz sevgili bonsai severlerin fikirlerini bekliyoruz.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 09:33   #3

memet's Avatar

Arkadaşlar bir yandan ayrıntıları konuşurken, kimler katılmayı istiyor, belirtmesi iyi olur.

Eski 18-07-2007, 09:41   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Atölyenin yeri, yapmayı düşündüğünüz çalışmalar konusunda sizin ön bilgi vermeniz gerekir. Onların üzerinde konuşulması daha uygun olur...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 09:49   #5
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ben katılacağım.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 12:50   #6
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Bonsai atölye çalışmasında neler olabilir bilmediğimden sizden ayrıntı bekliyorum. Katılabilirim..

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 12:57   #7

memet's Avatar

Yer ayarladık gibi, bugün onu kesinleştirmeyi umuyorum.
İlk düşüncemiz şöyle:
Katılacak arkadaşlar fidanlarını alacaklar. Bonsaisan kendi fidanını şekillendirirken anlatımda bulunacak, sonra, hepimiz kendi fidanlarımızı şekillendireceğiz onunla birlikte.

Çalışma İzmir'de olacak.

Hangi fidanları seçmek daha uygun olur, ne zaman alması daha iyi, gibi konuları da burada konuşacağız.

Eski 18-07-2007, 13:05   #8
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Güzel bir çalışma olacak eminim. Bu arada pek çok alet ihtiyacımız olacak, teller, makaslar, macun, en önemlisi saksı vb. hepsinde yönlendirileceğiz değil mi?

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 13:23   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Ben de katılabilirim. Beklemede duran bir fidanım da var zaten . Ayrıntıları bekliyorum

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 00:16   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Merhaba bonsai sever arkadaşlar.
Evet konuyu biraz açalım bu sayede katılımcı arkadaşlar için iyi olacak .Sevgili memet zaten yukarıda belirtmiş.
Genel de yurtdışında klupler olduğu için bizde henüz yok ama bu sayede adımlarını atacağız gibi.

Gelelim konuya normalde bonsai hobisi ile uğraşmak isteyen bonsai sever belirli kaynaklardan bir miktar bilgiyi zaten öğrenir. Lakin eksik kısmı uygulama yani pratiktir.

Temelde öncelikle bonsai nedir ne değildir. Ve bonsai diğer saksı bitkilerinde ayıran özeliği nedir, sorusu ve yanıtı bonsai ile ilgilenen ya da ilgi duyan kişilere aktarılır.

Bundan sonraki kısım bir bonsai nasıl yapılır.
Bonsai yapımında hangi teknikler kullanılır.
Hangi malzemeler kullanılır.
Ve bu uygulamalarda püf nokta nedir.

Örnek:Bir bonsai'a sarılan tel ne kadar sıkı olmalıdır.? Bu bir soru dur. Lakin püf noktası işde yapacağımız workshoptadır.
Bir ağacı bonsai için biçimlendirdik.?Peki sığ saksıya alırken köklerin ne kadarını budamamız gerekir.?
Gibi bir takım soruların kitabi bilgide yazılan olanın dışında yazmayan püf noktalarını burada sizler ile paylaşıcağız.

Öncelikle ilk başlayacak arkadaşlar için fidan'dan bonsai yapımı ile başlamak en mantıklı yoldur.
Bunun için uygun fidan seçimi en önemli konu başlığıdır..

Fidan seçimi

Bonsai için uygun fidan seçimi size çok daha kısa sürede şık ve estetik bir bonsai sahip olmanız için büyük bir avantaj taşır.
Öncelikle alacağınız fidan kök yapısı gelişmiş olmalı ve gövdenin bittiği noktada kökler belirgin olmalı.

Gövde; bonsai ağacında gövde şu yapıda olursa çok etkili bir görsellik yakalamış olursunuz.
Gövde köklerden başlayarak ağacın en üstüne doğru gidildikçe incelen ve bu incelimi koni biçiminde olan bir fidan seçilmelidir. Eğer gövdeniz silindir bir formda ve aynı kalınlık da ise bu pek uygun değildir.

Diğer konu dallar. En alt daldan en üst dalla doğru kalından inceye doğru giden ve birbirine karşıt dalları bulunan ve bu dallarlı sık olan fidan mantıklıdır.
Yapraklar bonsaide mümkün olduğunca ufak yapraklı ağaç cinslerini seçer iseniz kısa vadede etkileyici bir bonsai elde edebilirsiniz.

Peki hangi ağaç?
Öncelikle ülkemiz koşullarında malum genelde tüm ağaçlar dış mekan bonsai için elverişli olan ağaçlardır.
Ama eğer bula biliyorsanız.Sup tropik ayda tropik Fidanlar ile de çalışa bilirsiniz.. Bunları iç mekanda değerlendirebilirsiniz.
Tavsiyem şudur.
Ardıç cinsleri sürünücü cinsler.
Cüce nar,Cotonaster dağ muşmulası,dik budak,Akça ağaca türleri,karaağaç.
Gibi dayanıklı ve şekillendirmeye daha müsait ya da toleranslı ağaçlar uygun olacaktır.

Kullanılacak Malzemeler:
Öncelikle birkaç farkılı boyda makas bunlardan en elverişlisi gül budama makasları ile bağ makasları. Ama varsa orijinal bonsai budama makasları.
Şekillendirme için barkı teller ve ipler.Yine zor ve güçlü daları biçimlendirmek için bitki rafyası **** plastik bantlar. Dalların üzerine sarılarak dalın zedelenmesini önlemek için.

Sığ plastik ayda toprak saksılar.iyi bir toprak karışımı.Tavsiye olarak.
4 ila5 mm çakıl – 2 ila 3 mm granit **** derekumu bol milli-Sakıs toprağı olarak satılan torf- Ve son olarak da belirli bir miktarda temizliğine yani sterilliğine inandığınız tarla toprağı ya da çamlıklarda bolca bula bileğiniz çamlık toprağında olabilir. .

Kesilen yarin kapatılması için macun aşımacunu varsa orjina bonsai için üretilen macun.
Ya da çoçukların kullandığı renkli oyun hamurları ağaçınıızn gövde rengine uygun tonda ya da yakın ve su tumasını aza indirmek için macunla beraber kulanılacak vazelin.

Daha fazla sorusu olan arkadaşlar sorunarını bu konu başlığı altında sorabilirler.
Saygılarımla.

Eski 21-07-2007, 11:03   #11

memet's Avatar

Bonsaisan'ın ayrıntılı açıklaması epey işimize yarayacak atölye çalışması için.

Arkadaşlar, çalışmayla ilgili sorularınızı burada sorun. Bu konuda konuşmak istedikleriniz için, bonsaicilerin kahvesine gidelim

Eski 21-07-2007, 13:41   #12

memet's Avatar

Atölye çalışmasına katılamyı düşünen arkadaşlar, şimdiden fidanlarınızı alırsanız, fidan kendine gelmiş olur.
şekillendirme için üstünde düşünmeye vakit olur.

Eski 21-07-2007, 16:08   #13
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
İzmir'de olmak varmış.Arkadaşlar bende heveslendim.Ama ne yazık ki aramızda dağlar var.Ama gönüller bir..Çalışmalarınızı bizde görmek isteriz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 16:24   #14

memet's Avatar

Dışardan katılmak isteyecek arkadaşlarımız olursa, ona göre düzenleme yapmayı düşünürüz.

Eski 21-07-2007, 17:45   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese selamlar, Bonsaisan ve Memedin yapmiya ugrastigi bu atolye calismasi bonsai ile ilgilenen arkadaslar icin, ozellikle Izmirdeki arkadaslar icin, cok iyi ve degerlendirilmesi gereken bir firsattir. Bunca zaman, ogrendiginiz bansai ile ilgili bilgileri. Bonsaide yillarini harcamis birisinin yaptigi calismalari izledikten sonra ve onun denetimi altinda, agaclariniz uzerinde yapacaginiz calismalar sizi bonsaide, birden iki, uc adim one cikaracaktir.
Simdiden bol katilimli bir atolye calismasi olmasini dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 23:43   #16
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın Ali Hocam
Vermiş olduğunuz destek ve teşvik edici yazınız için size çok teşekkür ederim.

Elimizden geldiğince Türkiye'de bonsai daha çok kitleye ve sevenine ulaşması ve bilinmesi için harçadığımız çaba, bonsai severlerin sayısı arttıkça meyvelerini verecek ve bir çok bilinçli bonsai sever olacakdır.

Eski 22-07-2007, 14:07   #17
Ağaç Dostu

Bonsaisan, boyle bir atolye calismasi dusunup, onu Memetle birlikte hayata gecirmeye calismaniz bonsai adina guzel bir calisma olacak.

Bu arada Selcuk beyin de kucak acarak calismanin yapilmasi icin bahcesinde sizlere yer gostermesi, bonsai sevenlerin ne kadar icten ve ozveri ile bonsai icin ellerinden geleni yapmalarini gormek, beni keyiflendirdi.
Selcuk beye Turkiyedeki[Izmirdeki] bonsai severler adina, burdan ben de tesekkurlerimi iletirim.

Eski 22-07-2007, 23:49   #18
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2007
Galeri: 23
İzmirdeki bonsai severler için bu çalışma çok yararlı ve önemli bir adım. Umarım diğer illerde bizim kadar şanslı olurlar ve devamı gelir . Atölye çalışması düşüncesi çok güzel, ben de katılmak istiyorum.

nihal_es Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 01:13   #19
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Selçuk Abi'yi çok takdir ediyorum.Böyle bir fedakarlığı yapması çok onurlandırıcı bir düşünce.
Atölye çalışmasının bu sanata başlamış ve başlamayı düşünen bonsai severler için yararlı aynı zamandada beraberliği pekiştireçeğine inanıyorum.
BU konuda memet beyinde azimli çalışmalarını taktir etmek lazım.
Bonsai sanatı sadece bir bitkinin bir saksı içinde yetiştirilmesi şekillendirilmesi değil özünde bonsai ile uğraşan insanlarında kendilerini yetiştire bileçeği kendi kendini şekillendire bileçeği bir felsefi ve ahlaki yapıyı içinde barındırıyor olmasıdır.
Saygılarımla.

Eski 23-07-2007, 10:51   #20

memet's Avatar

İşte bir bonsai atölye çalışması.
Wawerley.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg W.G. sali ksamlari 001.jpg (57.5 KB, 1500 views)
Eski 26-07-2007, 13:25   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Galeri: 17
Merhaba,

Tanisma bolumune bahsetmistim. Bonzai ile ilgilenmek istiyorum. Su anda cok bilgisizim. Ama boyle bir egitim firsatini daha sonra elde edebilir miyim bilmiyorum. O yuzden bilgisiz birileri de katilabilir umarim? ( tabi ilk gune kadar elimden geldiğince öğrenirim. )

Çok güzel detaylar vermişsiniz. Kendimce bir Koçtaş listesi oluşturmaya çalıştım. ( Bu malzemeleri nereden alabileceğimi bilmediğim için Koçtaş dedim. )

Bu konuda eksik veya yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

_ Ardıç, cüce nar, akçaağaç, karaağaç
_ 1xGül budama makası, 1xbağ makası
_ Bakır tel, ip ( şekil, büyüklük tanımlaması şansımız var mı? )
_ Bitki rafyası veya plastik bant ( Şekil, büyüklük tanımlaması şansımız var mı? )
_ Torf ( Saksı toprağı ) ( Miktarı ne olabilir? )
_ Aşı macunu ( Herhalde tüp, paket tarzı birşeydir. )
_ Vazelin ( Herhalde paket tarzı birşeydir. )

Şimdiden desteğinize teşekkürler,

Not: Bu arada bu alacaklarım giriş için çok pahalı mı olacak? Yani eve döndüğümde eşimle tartışma riskim ne olacak? Hazırlık yapayım.

XtrmPrgrmmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 13:44   #22
Yeni Üye

Bu arada sonradan düşündüm, umarım saygısızlık olarak düşünmemişsinizdir. Ben henüz üyeleri tanımadığım için böyle bir ihtimal düşünmedim:

Buradakilerin genel olarak malzemelerini edindikleri bir yer varsa, oradan da edinebilirim.

Dediğim gibi sonradan aklıma geldi böyle bir ihtimal.

Not: Tabi eşimle tartışma riskimle ilgili sorum halen geçerli

Eski 26-07-2007, 14:14   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi XtrmPrgrmmr Mesajı Göster
Merhaba,

Tanisma bolumune bahsetmistim. Bonzai ile ilgilenmek istiyorum. Su anda cok bilgisizim. Ama boyle bir egitim firsatini daha sonra elde edebilir miyim bilmiyorum. O yuzden bilgisiz birileri de katilabilir umarim? ( tabi ilk gune kadar elimden geldiğince öğrenirim. )

Çok güzel detaylar vermişsiniz. Kendimce bir Koçtaş listesi oluşturmaya çalıştım. ( Bu malzemeleri nereden alabileceğimi bilmediğim için Koçtaş dedim. )

Bu konuda eksik veya yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

_ Ardıç, cüce nar, akçaağaç, karaağaç
_ 1xGül budama makası, 1xbağ makası
_ Bakır tel, ip ( şekil, büyüklük tanımlaması şansımız var mı? )
_ Bitki rafyası veya plastik bant ( Şekil, büyüklük tanımlaması şansımız var mı? )
_ Torf ( Saksı toprağı ) ( Miktarı ne olabilir? )
_ Aşı macunu ( Herhalde tüp, paket tarzı birşeydir. )
_ Vazelin ( Herhalde paket tarzı birşeydir. )

Şimdiden desteğinize teşekkürler,

Not: Bu arada bu alacaklarım giriş için çok pahalı mı olacak? Yani eve döndüğümde eşimle tartışma riskim ne olacak? Hazırlık yapayım.
Xtrmprgrmmr aramiza hos geldin. Yukarida siraladigin malzemelerin, miktar olcu ve nereden alacagina Bonsaisan ve memet daha iyi bir cevap vereceklerdir.
Ben senin son sordugun soruyu cevaplamiya calisayim.

Esinize BONSAI' nin ne oldugunu bildiginiz kadari ile ve resimlerle de destekliyerek anlatmaya calisirsaniz, tartisma sorununu kismen ortadan kaldirmis olursunuz. Guzel bonsailere bakip da onlara sevdalanmamak elde deyildir. Yine de esinize bonsaiyi sevdirdikten sonra, kesenize gore hareket etmelisiniz. Ornegin bir iki fidan yerine tek fidanla ise basliyabilirsiniz, iki budama makasi yerine simdilik birini secebilirsiniz, bakir teli tanidiginiz bir eletrikciden alacaginiz artik kaplolardan cikaracaginiz tellerle elde edebilirsiniz.
Diger gerekli seylere de kendinizce pratik cozumler uretebilirsiniz.

Sansli biri oldugunuzu dusunuyorum. Turkiyede ilk yapilacak bir bonsai atolye calismasi icerisinde bulunacaksiniz ve bir cok guzel insanla tanisma firsatiniz olacak, bunun da bonsai ogrenmek kadar keyifli olacagini dusunuyorum.
Atolye calismasinda herkese kolayliklar diliyorum.

Eski 26-07-2007, 17:18   #24

memet's Avatar

Atölye çalışması için hepimizin ayrı ayrı malzeme almasının gereksiz yere masraf olacağını düşündüm.
Tarih yaklaştığında bir havuz oluştururuz. Kullanacağımız malzemeyi topladığımız parayla alırız, gereksiz malzeme almamış da oluruz. Bir iki makas yeterli olacakken herkesin tek tek makas alması gerekmez.

Eski 26-07-2007, 17:20   #25

memet's Avatar

Bence Listende belirttiğin fidanlardan bir ya da ikisini alıp sulama teknikleri konusunda eğitime başlaman en iyisi.

Eski 26-07-2007, 19:10   #26
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bence Listende belirttiğin fidanlardan bir ya da ikisini alıp sulama teknikleri konusunda eğitime başlaman en iyisi.
Cok tesekkurler,

Baska bir sayfada fidan neye gore secilir, nasil secilir anlatiliyordu. Onlari okuyarak basliyorum.
Bu arada fidani sanirim herhangi bir yerden alabilirim ama nerede derdimi daha kolay anlatabilirim? Nerelerden almami tavsiye edersiniz?

Ayrıca sanırım atolye çalışmasının tarihi konusunda daha yazılacaktır.

Tekrar tesekkurler,

Not: Çok fazla soru sorduğumu biliyorum. Ama malum, bir canlıyı öldürmek istemiyorum. Umarım bunu böyle anlıyor, bir aceminin heyecanı olarak mazur görüyorsunuzdur.

Eski 26-07-2007, 19:47   #27
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın XtrmPrgrmmr
Öncelikle aramıza hoş geldiniz.
Sorular her zaman başarıya götüren bir yoldur.Önemli olan sorularınıza karşılık doğru cevaplar alabilmenizdir.
Malzeme sorunu memet tarafından aydınlığa kavuşmuş gibi.
Fidan sorununa gelince bu konunun alt kısmında yer alan fidan seçimi konu başlıklı kısmı okuya bilirsiniz.
Aşı macunu genelde zirai gereçler satılan her yerden vardır.
Lakin ben basit ve kulanımı kolay aynı zamanda ekonoımik olan çoçukların kullandığı oyun hamurunu tercih ediyorum.
Bunu biraz vazelin kulanarak sulamada yağın özeliği sayesinde suyun macun üzerinde akıp gitmesin kolaylaştırmak için önerdim.
Makaslar ise yabacağınız budamalarda kestiğiniz dal **** budaklarda yara izi bırakmadan bir kesik yapmanız için.
Fiyatları 5 ytl başlayım yukarılara kdar çıkar.
Teller Sayın Ali beyinde belirtiği üzere bir elektirikçiden 2 mm **** 5mm kalınlığında 2 metre kadar elektirik teli alabilirsiniz.
Yda praktiker gibi mazaların bahçe reonların satıolına teleride kulana bilirsiniz.
"Rafya" bu ürüde aynı şekilde satılmakda.
Fazla maliyetli olmayan mazemeler.
Eşinize bu güzel sanatı anlatmanız **** eşinizide alıp bu çalışmaya davet edebilirsiniz.
Hiç çekinmeden bol bol soruda sora bilirsiniz.
Saygılarımla.

Eski 26-07-2007, 21:08   #28
Yeni Üye

Oncelikle cok tesekkurler,

Tum forumda cok onemli bir hosgoru, yardimseverlik ve dostluk hissi var. Bu yuzden daha cok dikkat etmeye calisiyorum kendime. Burada cok guzel bir ortam kurmussunuz kendinize. Bunu bozmadan araniza katilmak icin elimden geleni yapiyorum.

Malzeme konusunu anladım. İlk etapta malzeme almıyorum. Atolyede ortaklaşa alınmayacak, bireysel lazım olacak malzemeyi, atolye günü belirlenince sanırım yazacaksınız.

Fidan konusuna gelince de, fidan çeşitlerini okumaya başladım. Bir yandan da sulama metodlarını okuyarak öğreniyorum.

Ancak kafama birşey takıldı. Fidan seçimi konusunda, sürekli bir dış mekan ağacı sözü geçiyor. Ve benim çalışacağım alana uygun bir ağaç göremedim. Eğer ben göremedim ve sizi kendime özel bir çözüm için yoruyorsam özür dilerim. Ama Buca Tınaztepe dağında ( ) odamda yapacağım bir çalışma için sanırım dış mekana uygun ağaçlar uygun olmayacaktır. ( Bu arada odam çok yoğun güneş alıyor. )

Tekrar yardımlarınız ve sabrınız için teşekkürler,

Bundan sonra fidanımı alıp sulamayı öğrenip atolye gününe kadar sizi rahat bırakmaya çalışacağım. Yani deneyeceğim en azından

Eski 26-07-2007, 23:02   #29

memet's Avatar

Bonsai gölgesinde sohbetler başlığına gel orada devam edelim,
Burada da atölye çalışmalarını konuşalım.
Bak, burada

Eski 27-07-2007, 00:24   #30
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın XtrmPrgrmmr
Ülkemizde ağirlıklı olarak, bonsai türleri hep dış mekan yani outdoor bitkilerden seçilir. Bunun en başta sebebi, torpik bitkilerin özelikle bonsai için kulanılmaya uygun bitkilerin, daha çok sallon bitkisi olrak satılmasında kaynaklanır.
Bu yüzden iç mekanda kulanabileceğiniz bitki sayısı çok sınırlıdır. Özelikle ülkemizde.
Tavsiye edebileçeğim türler. Ficus benjanim ve türleri. Ayrıca Schefflera octophyllum, gibi türlerdir. Bu bitkiler iç mekanda herdem yeşil olup bonsai için uygun türleri oluştururlar. Eğer içeride bir ağacım olsun diyorsanız.
Ama en etkileyici ve en göze hitap eden türler Özelikle kışın aktif olmayan türlerdir. Cücenar, çam, meyva ağaçaları, incir, akça ağaç ve türevleri gibi bu liste uzayıp gider.
Güneş bir bakıma iyidir lakin, fazla yakıcı olmamasına dikat etmek gerekir, hele bonsai gibi sığ ve ufak bir saksıda duran ağaç için.
Saygılarımla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024