agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İstanbul Bonsai Atölye Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/istanbul-bonsai-atolye-calismalari/)
-   -   agaclar.net,İstanbul 13.Bonsai Atölye Çalışması (21 Ekim 2012 Pazar) (http://www.agaclar.net/forum/istanbul-bonsai-atolye-calismalari/28715.htm)

tourkana 15-10-2012 10:58

agaclar.net,İstanbul 13.Bonsai Atölye Çalışması (21 Ekim 2012 Pazar)

1 Eklenti(ler)
Yer : Sena Cafe - (Bestekar Şevki Bey Cad. No:2/a BALMUMCU- Beşiktaş)
Saat : 11.00 -16.00

Çalışma İçeriği :

- Çamlar ile ilgili genel bilgiler ( Türler, Toprak istekleri, Beslenme )
- Çamlarda Enerji Dengeleme yöntemleri
- Uygulamalı işlemler ( Çamlarda İğne Uzaklaştırma)
( Çam Bonsai budama - telleme)
- Katılımcıların ağaçları üzerindeki çalışmalar, soru-cevap bölümü.

Adres Tarifi : Beşiktaş'tan Barboros Bulvarı üzerinden Maslak istikametine giderken sol tarafta (karşı taraftan geliş tarafındaki) The Plaza Hoteli görür görmez, sağdaki sokakten sağa sapacaksınız. 200 metre sonra sağda çalışma yerimiz olan Sena Cafe'yi göreceksiniz.

Ayrıntılı kroki için : Sena Büfe

memet 15-10-2012 16:30

Bu çalışmaya değil ama ikinciye mutlaka orada olmak istiyorum.

Güler 15-10-2012 18:55

Cumartesi günü Ankara Grubunun toplantısına katılmak için İstanbul'a geleceğim. Cuma günü gelsem sizleri Cafe Sena'da görebilir miyim?

pomodoro 15-10-2012 20:32

Üye olur olmaz bir atölye çalışmasına katılabileceğim için çok mutluyum :) Sadece izleyici olarak katılabiliyor muyum? Yoksa işkence etmek üzere bir fidan da getirmeli miyim? :)

tourkana 16-10-2012 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1032483)
Cumartesi günü Ankara Grubunun toplantısına katılmak için İstanbul'a geleceğim. Cuma günü gelsem sizleri Cafe Sena'da görebilir miyim?

Güler Hanım , cuma günü değil de ctesi günü olsa ben malzemeleri çalışma alanına getireceğim, o sırada görüşebilirdik mesela :) Ama sonuç olarak Cuma günü orada bizden kimse olmayacak. :(

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pomodoro (Mesaj 1032534)
Üye olur olmaz bir atölye çalışmasına katılabileceğim için çok mutluyum :) Sadece izleyici olarak katılabiliyor muyum? Yoksa işkence etmek üzere bir fidan da getirmeli miyim? :)

Sn. pomodoro , bu çalışmanın konusu Çamlar, bonsaiye uygun bir çam fidanı bulabilirseniz mutlaka getirin, ama bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız uygulama çalışmalarına herkesin katılabilmesi için ben yanımda bonsaiye uygun güzel mugo ve karaçamlar getireceğim. Ama dayanabilirseniz sadece izleyebilirseniz de :)

kirikpena 17-10-2012 09:03

Bu organizasyon ücretsizmi?

memet 17-10-2012 10:24

Ücretsiz.

pomodoro 18-10-2012 09:30

2 Eklenti(ler)
Sn. Tourkana,

Dün elime şanslı bir tesadüf eseri bu fide geçti. Yanılmıyorsam bu bir mazı. Acaba mazılar çam ailesinden midir? Bu fide pazar günkü atölye çalışması için uygun mudur? Değilse cumartesi günü çam fidesi için evimin yanındaki seraya bakacağım ama çalışma ihtimalim olduğu için fırsat bulabilir miyim, bilemiyorum.

Öteki taraftan alet edevat olarak hiç bir şeyim yok. Aceminin acemisi olarak ne almam gerek, nerden almam gerek onu da bilmiyorum. Bir haftadır forumun "Bonsai/Yeni başlayanlar için yardım" bölümünü okuyorum ama hala bitmedi. Daha okunacak bir dolu şey var, burası engin bir deniz, zamansa maalesef yetersiz.

Gereksiz sorular sorup mesaj kirliliği yaratmak istemiyorum ama pazar günü bu fidemi alıp gelsem olur mu? Alet konusunda sizden destek alabilir miyim?

Eklenti 339317
Eklenti 339318

tourkana 18-10-2012 10:08

Sayın Pomodoro bu mazınızı bir süre gövde kalınlaşması için beklemeye alınız, bu sürede enerji dengelemesini yaparsınız. Mazılar çamlar gibi ibreliler grubundan.
Alet edavat konusunda çalışmada kullanmak üzere yanımda fazladan getireceğim malzemeleri kullanabilirsiniz, ayrıca bu malzemeleri nereden bulabileceğiniz konusunda bilgi vereceğim .

sagol 18-10-2012 13:48

Organizasyon için teşekkürler sayın Tourkana. Pazar günü İstanbul'da olabilirsem katılacağım.

İyi çalışmalar dilerim..

tourkana 18-10-2012 22:59

Umarım gelirsiniz Güven Bey.

Sinhan 19-10-2012 21:21

Gelmeyi çok isterdim ama o gün izinli olmadığım için malesef kaçıracağım toplantıyı :(

yavuzuyar 21-10-2012 02:49

bir aksilik olmazsa bende geleceğim

sagol 21-10-2012 18:38

5 Eklenti(ler)
Malesef çalışmaya yetişemedim ama çalışmadan sonra Sayın Hasan Ali Bey'in Fidanlığını ziyaret ettim. Fidanların keyfi yerindeydi. Çalışmada biçimlendirilen Mugonun bir kaç fotoğrafını çektim, umarım beğenirsiniz. Sarı-Kırmızı Sığla ve ginkgolar sonbahar kıyafetlerini giymişler yemyeşil çamlarla dansediyorlardı. bu güzelliğe dayanamayıp birkaç fotoğraf çektim.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

sagol 21-10-2012 18:40

4 Eklenti(ler)
Fidanlıktan bir kaç fotoğraf daha..

iyi çalışmalar dilerim....

avahit 21-10-2012 19:02

Herkese selamlar. Bugün Sena Cafe deki çalışmaya katıldım.Sanırım bilgileri veren ve çamları olağanüstü formlara sokan sayın Tourkana idi. Güler yüzü ve akıcı anlatımıyla katılan herkesi bilgilendirdi. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

tourkana 21-10-2012 20:17

5 Eklenti(ler)
Dünkü yağmurun ardından güzel ve güneşli başlayan gün Sena Cafe'de de devam etti. Çamlar hakkında genel bilgiler verip, enerji dengeleme ve Çamları daha sıkı göstermek için hangi yöntemleri uygulamamız gerektiğini anlattım.
Konu ile ilgili yabancı kaynak dergileri incelendi ve arkadaşlara fotokopiler dağıtıldı.

Günün pratik işler kısmında , katılımcılar uzaktan izlemeyip , bir karaçam ve iki mugo çamında İğne Seyreltme işlemi uyguladılar ve bunu başarı ile yerine getirdiler.

Daha sonra ben bu iğneleri seyreltilmiş çamlardan birine Yarı Şelale tarzı uyguladım , bunu yaparken yarı şelale kuralından ve telleme ile çam dallarının nasıl konumlandırılması gerektiğini anlattım.
Bir diğerine ise kıvrımlı dik tarz modeli uygulandı. O ağacı yukarda Güven Bey( sn. Sagol )sağolsunlar yüklemiş , teşekkürler :)

Fotoğrafları aşağıya ekliyorum, bir süre sonra toplantının video içeriğini de yükleyeceğim.

tourkana 21-10-2012 20:21

1 Eklenti(ler)
Bu da şekillendirdiğimiz yarı şelale tarzındaki Karaçam.

yavuzuyar 22-10-2012 02:31

h. ali abi verdin bilgiler için teşekürler bakımı zor olan çamlar hakında çok faydalı bilgiler edindim konu ile ilgili dağıtılan buroşürlerde çok güzel örnekler var usta emeğine sağlık

pomodoro 22-10-2012 08:50

Dün Hasan beyin sayesinde ilk Bonsai tecrübemi yaşadım, çok keyifliydi :)
Hasan bey, tüm emeğiniz ve sabrınız için çok çok teşekkürler.
Bir sonraki toplatıda görüşmek üzere...

memet 22-10-2012 12:13

Güzel bir toplantı olmuş.

Sakaki 22-10-2012 12:25

Sn tourkana

Güzel ve başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim... :)
Umarım bu çabalarınız bonsaiye ilgi duyan insanların sayısını artırmada başarılı olur.

tourkana 23-10-2012 09:51

Bu arada Yavuz ve benim yanımda duran Luis bey , büyük bir seracılık fidancılık firmasının yöneticilerinden. Birkaç ay sonra Japonya'ya gidecek , bir konteyneri bonsai malzemelerine başta Saksı- Akadama ve Pre Bonsai lere ayıracakmış.

memet 23-10-2012 09:55

Hasanali, bir kaç yerde, Fukişima santralindeki sızıntıdan ötürü akadamada nükleer kirlenme olabileceği konuşuldu.
Onu bir kere daha düşünsünler.

tourkana 23-10-2012 10:39

Bu adamlardan ben Kanuma ve Kiryu aldım, onlarda bir sorun yoktur umarım bi de arabanın içine dökülmüşler. :)
Bugün gidicem o tarafa hatırlatırım.

tatanga.1990 23-12-2012 10:31

Hocam bu bonzai nasıl yapılıyor ya! bende kendıme yapcam

Sakaki 23-12-2012 12:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tatanga.1990 (Mesaj 1073653)
Hocam bu bonsai nasıl yapılıyor ya! bende kendıme yapcam

http://www.agaclar.net/forum/#bonsai başlık altında gerekli her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

viyol 27-12-2012 00:00

Merhaba
Yeni Bonsai Atölye Çalışması ne zaman acaba???

tourkana 02-01-2013 13:31

2012 OCak ayı son haftasonu gibi bir çalışma için arkadaşlarla görüşüyorum , netleşince detayları toplantılar başlığında paylaşıırm.

viyol 04-01-2013 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1079162)
2012 OCak ayı son haftasonu gibi bir çalışma için arkadaşlarla görüşüyorum , netleşince detayları toplantılar başlığında paylaşıırm.

Selam Tourkana,
2012 ocak yazmışsınız. 2013 ocak olacaktı galiba???

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024