agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > agaclar.net Bonsai Eğitimleri > İstanbul Bonsai Atölye Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2012, 21:05   #1
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
agaclar.net,İstanbul 11. Bonsai Atölye Çalışması (04 Mart 2012)

4mart.jpg

Merhaba arkadaşlar. Uzan zamandan beri atölye çalışması yapılmasını bekleyen arkadaşların olduğunu bilerek mekan arama girişimlerim oldu.
Toplanabileceğimiz iki mekan bulundu.
İki mekandan birine karar verebilmek için ulaşımı en kolay olanı belirlemek için sizlerin önerilerine ihtiyacımız var.

1. seçenek İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.

2. Seçenek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve bahçeler müdürlüğü

Ulaşım buradan yol tarifi alınabilir.

Kesinleşen Program

04- Mart 2012 Pazar.
Saat: 10.00

1- Hazır alınmış bonsailerin formunun korunması ve geliştirilmesi (Özet) 30 dk

2- Bonsaide tarzlar ve ortak noktaları (Özet) 30 dk

3- Tasarım ve şekillendirme. Uygulamalı anlatım 60 dk

4- Telleme yapmanın amaçları ve önemi 30 dk

Ara 30 dk

5- Kendi adaylarına uygulama yapacak arkadaşlar ile ortak çalışma 180 dk

Toparlanma ve ayrılış 16:30

İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.
ALİBEYKÖY FİDANLIĞI
Güzeltepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:33
Alibeyköy - Eyüp / İstanbul

Merhabalar arkadaşlar. Ağaç a.ş ye nasıl gideleceğini zel araba ile gelecek arkadaşlar başlıktaki haritadan yol güzelgahlarını alabilirler. Toplu taşıma ile gelecek arkadaşlar için bilen birinde tarif almaya çalıştım.

Şişli alibeyköy barajyolu müninüsleri ne binip ağaç aş ışıklsrda inice 150-200 metre kadar yürüme yol var.

Eminönü merkez Feshane den barajyolu dolmuşlarına binilip Ağaç aş ışıklarda inilebilir.

Anadolu yakasından gelecek arkadaşlar metrobüsle karşıya geçtiklerinde ayvansaray durağında inip üst geçitden karşıya geçtikten sonra Feshane den kalkan baraj yolu münübüslerine binip ağaç. a.ş ışıklarında inip toplantı yapılacak fidanlığa ulaşabilirler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg İçerik.jpg (67.6 KB, 1663 views)
viyol beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 08:56   #2
Ağaçsever

iceberg_534's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2011
bence ağaç a.ş hocam çok geniş bir alana sahip ayrıca bol miktarda bitki var....

iceberg_534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 11:29   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ağaç AŞ daha uygun olur diye düşünüyorum ben de Tekin Bey .
Ama içerisini bilmiyorum, Haliç'teki yerde sınıfların ve oturma düzeninin var olması soğuk havalara karşı avantajlı olabilir.

Yine son karar sizin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 12:07   #4
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kararı sizler gibi görüş bildiren arkadaşlar belirleyecek. Ağaç a.ş de yeterli derecede kapalı mekan var. İstanbul dışından gelenler için de ağaç a.ş uygun gibi Alibeyköy otebüs duraklarına yakın.
Çoğunluk nereyi uygun görürse oraya karar vereceğiz. Pazartesi akşamına kadar arkadaşların görüş bildirmesi rica olunur. 21 şubat salı günü netleştiririz.

Eski 17-02-2012, 14:15   #5
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
Ben iki mekanın da içeriğini bilemiyorum fakat acaba uygulamada katılımcılar da aktif olacak mı? Yani kendi adayımızı getirme veya toplandığımız mekandan edineceğimiz adaylar üzerinde uygulama şansı olabilecekse eğer, bunu da göz önünde bulundurmalıyız diye düşünüyorum.

Ben, her ne kadar sizlerin anlatımı çok iyi olsa da; hiç bilgisi olmayan, az bilgisi olan veya teorik bilgisi olup da pratiğe dökememiş katılımcılar için özellikle sizler gibi ustaların eşliğinde ilk adımı atmalarının çok öğretici olacağı kanısındayım. Umarım konu dışı olmamıştır sonuçta program belli..

Organizasyon için şimdiden teşekkürler, yeni üye arkadaşlara önceden de benzer buluşmalara katılmış biri olarak ısrarla tavsiye ediyorum..

_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 14:29   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bir sonraki toplantımızda tüm katılımcı arkadaşlar kendi adayları üzerinde çalışma yapacak şekilde program yapılacak. Bu toplantıya daha önce katılmayan arkdaşların ön bilgileri alıp nasıl uygulama yapıldığını görmeleri açısından bu şekilde program yaptık.
Eğer benim temelim var son uygulamalı anlatımı es geçebilirim diyen arkadaşlar elbet de kendi adaylarını getirip çalışma yapabilirler. Diğer türlü zamanımız yetmez diye düşünüyorum.
1. bölümde püf noktaları anlatılacağından ikinci bölümde isteyen arkadaşlar kendi adayları üzerinde çalışabilirler. ( Ancak hava güzel olup dışarda çalışma imkanımız olursa.) Kapalı mekan da okadar çok ağaçla çalışma alanımız olmayabilir.

Eski 17-02-2012, 15:55   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Merhaba Osman bey. Burayı daha önce hiç görmedim. Burada kapalı ya da açık 40-50 kişilik toplanabileceğimiz yer varmıdır bilmiyorum. Varsa da izin verirlermi onu da bilmiyorum.
Sorup öğrenmek lazım fakat çok da ısrarcı olmak istemiyorum sonuçda bizlere gönüllü mekanlarını açıyorlar.
Umarım zaman la burada da çalışma imkanı yakalarız. Durağa kadar gelen arkadaşları oradan araba ile alma şansımız herzaman olacaktır.

Eski 17-02-2012, 18:08   #8
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Teşekkürler yanıtınız için. O zaman şunu anlıyorum; bundan sonra bu buluşmalar bir rutine bağlanıp düzenli olarak devam edecek gibi görünüyor. Bu da tabii çok sevindirici. Ulaşım şu hava şartlarında önemli tabii ki, nerede olursa olsun güzel bir buluşma olacağına inanıyorum.

Eski 17-02-2012, 19:09   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Merhaba Harun bey,
Sizden bir şeyler öğrenmek için harika bir fırsat daha yaratmışsınız. Bir engel çıkmazsa bu fırsatı kaçırmak istemem. Benim için Alibeyköy daha uygun. Halkalı-Atakent'den gelmek isteyen arkadaşlar olursa, ulaşım için yardımcı olabilirim.
Sevgilerimle...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 23:04   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Selam;
Her nekadar Ağaç A.Ş. ibaresi taşısalarda bildiğim kadarı ile Pendik ve Alibeyköy dışındaki baltalimanı ve 4 levent gibi yerlerdeki satış yerleri kiralanarak bayilik usulleri ile çalışıyorlar. İzin koordinasyonları problem olabilir.
Bahar öncesi alışverişte yapabilme olanağı sağlayacağından alibeyköy uygun bir seçenek olabilir.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 17:34   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _gurbuz_ Mesajı Göster
Ben iki mekanın da içeriğini bilemiyorum fakat acaba uygulamada katılımcılar da aktif olacak mı? Yani kendi adayımızı getirme veya toplandığımız mekandan edineceğimiz adaylar üzerinde uygulama şansı olabilecekse eğer, bunu da göz önünde bulundurmalıyız diye düşünüyorum.
Önemli Not

Eğer Cumartesi - Pazar gelebilirim diyen arkadaşlar olursa 3 Mart cumartesi yukarıdaki program 4 Mart Pazar günü de tüm arkadaşların uygulama yapacağı bir toplantı daha yapabiliriz.

Fidanı olanlar kendileri getirebilir olmayanlar Ağaç a.ş fidanlığından temin edebilir.

Talep doğrultusunda iki günlük çalışma izni isteriz. Çarşamba ya kadar arkadaşlar görüş bildirebilirse sevinirim.

Eski 20-02-2012, 12:26   #12
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Bence güzel bir fikir... Bir problem çıkmazsa ben gelirim, organize de edilebilirse bence güzel program..

Eski 20-02-2012, 22:09   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Teşekkürler Harun Bey,

2 gün benim için zor olur, 1 gününe katılabilirim. Dileyenin kendi ağacıyla çalışması iyi bir fikir.

Saygılarımla,

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 14:10   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

İstanbul da ki bonsai severler sanırım Cumartesi çalşıyor gibi. Eğer iki gün toplanamazsak. Kendi ağaçlarını getirmek isteyen arkadaşlar Pazar 10:00 da gelebiliriz derlerse ben de erken gelirim beraber çalışma imkanı yakalarız.

Eski 21-02-2012, 20:04   #15
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
İstanbul da ki bonsai severler sanırım Cumartesi çalşıyor gibi. Eğer iki gün toplanamazsak. Kendi ağaçlarını getirmek isteyen arkadaşlar Pazar 10:00 da gelebiliriz derlerse ben de erken gelirim beraber çalışma imkanı yakalarız.
Ben seve seve gelirim açıkçası.Zakkumumu alır sizin görüşünüze sunarım Kendileri hakkında soracağım o kadar şey var ki ? Bu arada bir de ormandan bonsai alma başlığı vardı ama bulamadım.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 08:51   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2012
merhaba, ağacım o zamana kadar ölmese 4 mart pazar günü ben de katılabilirim..

dilsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 13:54   #17
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Ben seve seve gelirim açıkçası.Zakkumumu alır sizin görüşünüze sunarım Kendileri hakkında soracağım o kadar şey var ki ? Bu arada bir de ormandan bonsai alma başlığı vardı ama bulamadım.
Sn Charlaux,

Yamadori diye aratırsanız istediğiniz bilgilere ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Örnek olarak http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...kleri/2975.htm başlığına bakabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki agaca zarar vermemek için dikkat gerektiren bir iş olmasının yanısıra, eğer sizin araziniz veya izin alınmış özel araziden almıyorsanız bu ağacı, yetkililer tarafından anlaşılırsa başınız belaya girebilir.. Konu başlıklarında yeterli bilgiler mevcuttur, kolay gelsin..

Bu arada Harun Bey (Tekin) yeni başlayan arkadaşla için altın değerinde bilgiler veriyor toplantılarda, mutlaka niyeti olanlara katılmalarını tavsiye ederim..

Eski 22-02-2012, 18:45   #18
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Merhaba Arkadaşlar. İki gün için yeterli katılım olmadığı yukarıdaki yazışmalardan da anlaşıldığından Pazar günü erken başlarsak sanırım özet geçişler ile uygulamaya geçeriz.
Bugün ağaç a.ş nin İstanbuldaki satış temsilcileri ve 20 kişilik bahçivanlarına bonsai bilgilendirme ve uygulama yapmaya gittim.
Yarın 20 kişilik bir başka gurubu bilgilendirme ve uygulamalı anlatım daha yapmak için gideceğim.
Bugün yetkili arkadaş ile 4 Mart pazar gününü 10:00 kararlaştırdık. Ağaç a.ş gelen arkadaşlara çay kurabiye ikramları olabilecek pazar günleri yemek çımadığından öğle yemeğini kurabiyeler ile geçiştireceğimizi bildirme isterim.

Program

04- Mart 2012 Pazar.
Saat: 10.00

1- Hazır alınmış bonsailerin formunun korunması ve geliştirilmesi (Özet) 30 dk

2- Bonsaide tarzlar ve ortak noktaları (Özet) 30 dk

3- Tasarım. ve Şekillendirme. Uygulamalı anlatım 60 dk

4- Telleme yapmanın amaçları ve önemi 30 dk

Ara 30 dk

5- Kendi adaylarna uygulama yapacak arkadaşlar ile ortak çalışma 180 dk

Toparlanma ve ayrılış 16:30

Adres:
İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.
ALİBEYKÖY FİDANLIĞI
Güzeltepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:33
Alibeyköy - Eyüp / İstanbul

Eski 23-02-2012, 19:37   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2011
ben de gelebilmeyi cok istiyorum ancak kartal'da oturuyorum ve bilen birisinden en kolay nasil gelebilirim ogrenebilir miyim? bir de bu tip etkinlikleri anadolu yakasinda da yaparsaniz ben ve bir arkadasim hem katilmayi hem de organizasyona yardimci olmayi cok isteriz.

bonsailerim henuz budanma kivamina gelmediler ama hizla buyuyorlar. Neler yapmam gerektigi konusunda yazilar okuyorum ama tabi ki gorerek ve bunu yapanlardan dinlemenin cok daha verimli olacagi kanaatindeyim.

Sevgiler...

cigdem ak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 23:03   #20
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdem ak Mesajı Göster
ben de gelebilmeyi cok istiyorum ancak kartal'da oturuyorum ve bilen birisinden en kolay nasil gelebilirim ogrenebilir miyim? bir de bu tip etkinlikleri anadolu yakasinda da yaparsaniz ben ve bir arkadasim hem katilmayi hem de organizasyona yardimci olmayi cok isteriz.

Sevgiler...
En güzel tarifi buradan alabilirsiniz. Eğer Anadolu yakasında mekan ayarlayabilirseniz neden olmasın. Bir sonraki toplantımızı bulabileceğiniz bir mekanda yapabiliriz.

Eski 23-02-2012, 23:10   #21
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sn cigdem ak,
Ben birkaç hafta önce Alibeyköy'de bir fidanlıktaydım eğer belediyenin başka bir fidanlığı yok ise muhtemelen etkinliğin yağılacağı yerdeydi.
Yol tarifine gelecek olursak; Anadolu yakasından geleceğiniz için Haliç Köprüsünü geçtikten sonra Eyüp'e inerek sahil yolundan devam ediyorsunuz uzunca bir süre ta ki Alibeyköy merkezde göreceğiniz mısır heykeline(göbekte yer almakta) kadar bu noktadan sonra sola dönüp, hemen sağa kıvrılıyoruz yanlış hatırlamıyorsam solda bir cami kalıyordu ve ana yolu takip ederek takribi 5-10dk devam ettikten sonra fidanlığın başladığını göreceksiniz. Yalnız tekrarlamak istiyorum eğer etkinlik mekanı farklı bir yerse lütfen dikkate almayınız..

Leofold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 23:11   #22
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Merhana arkadaşlar. Toplantısı öncesi iki gün kala katılım sayımızı bildirmemiz gerekiyor.
Listeyi oluşturalım mı. Katılımcı arkadaşlar bir üst listeyi kopyalayıp kendi adını yazarsa listemizi takip etme bakımından kolay olur.

1-Tekin
2-iceberg_534
3-tourkana
4-_gurbuz_
5-OSMAN45
6-gçakar
7-meraklı_amatör
8-sagol
9-Charlaux
10-dilsa
11-cigdem ak

Eski 24-02-2012, 09:35   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Merhaba
Bizde katılmak istiyoruz.

1-Tekin
2-iceberg_534
3-tourkana
4-_gurbuz_
5-OSMAN45
6-gçakar
7-meraklı_amatör
8-sagol
9-Charlaux
10-dilsa
11-cigdem ak
12- Ferhat Degirmenci
13- Nesrin Degirmenci

ferhatdegirmenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 11:57   #24
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Merhabalar arkadaşlar. Ağaç a.ş ye nasıl gideleceğini zel araba ile gelecek arkadaşlar başlıktaki haritadan yol güzelgahlarını alabilirler. Toplu taşıma ile gelecek arkadaşlar için bilen birinde tarif almaya çalıştım.

Şişli alibeyköy barajyolu müninüsleri ne binip ağaç aş ışıklsrda inice 150-200 metre kadar yürüme yol var.

Eminönü merkez Feshane den barajyolu dolmuşlarına binilip Ağaç aş ışıklarda inilebilir.

Anadolu yakasından gelecek arkadaşlar metrobüsle karşıya geçtiklerinde ayvansaray durağında inip üst geçitden karşıya geçtikten sonra Feshane den kalkan baraj yolu münübüslerine binip ağaç. a.ş ışıklarında inip toplantı yapılacak fidanlığa ulaşabilirler.

Eski 24-02-2012, 19:41   #25
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
1-Tekin
2-iceberg_534
3-tourkana
4-_gurbuz_
5-OSMAN45
6-gçakar
7-meraklı_amatör
8-sagol
9-Charlaux
10-dilsa
11-cigdem ak
12- Ferhat Degirmenci
13- Nesrin Degirmenci
14- Güler

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 00:29   #26
Yeni Üye

papaganos's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
1-Tekin
2-iceberg_534
3-tourkana
4-_gurbuz_
5-OSMAN45
6-gçakar
7-meraklı_amatör
8-sagol
9-Charlaux
10-dilsa
11-cigdem ak
12- Ferhat Degirmenci
13- Nesrin Degirmenci
14- Güler
15-papaganos

papaganos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 13:29   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
bende bende

1-Tekin
2-iceberg_534
3-tourkana
4-_gurbuz_
5-OSMAN45
6-gçakar
7-meraklı_amatör
8-sagol
9-Charlaux
10-dilsa
11-cigdem ak
12- Ferhat Degirmenci
13- Nesrin Degirmenci
14- Güler
15-papaganos
16-dolunay 54

dolunay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 20:40   #28
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Fidan getirecek arkadaşların dikkatine! Seçeceğiniz fidanlar küçük boy 50 cm yi geçmeyen alt dalları bol olan fidanları seçmeye dikkat etsinler.
Mümkün olduğunca Ardıç ve Ficus türleri seçilirse budamaya yatkın ve daha dayanıklı bitkiler olduğundan yapılacak hataları diğer türlere göre daha güçlü karşılarlar.
Defne yapraklı kartopu ve ya bol dalcıkları olan taflanlar da olabilir. Bol dalcıkları olan Şimşir de olabilir.
Aldığınız fidanları bu aylarda su fazla istemez zaten toplantı gününe kadar sulama yapmayın.
Bu telleme den sonra vereceğiniz şekillerde kırılmamasını bir nebze önleyeceğinden avantajlı olacaktır.
Fidan getirip kendi çalışmasını yapacak arkadaşlar Bakır ve ya aleminyum tel getirmeleri gerekmektedir. Bulamayan arkadaşlar olursa olanlar olmayanlara vererek ihtiyaçları giderebiliriz.

Eski 26-02-2012, 20:47   #29
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _gurbuz_ Mesajı Göster

Bu arada Harun Bey (Tekin) yeni başlayan arkadaşla için altın değerinde bilgiler veriyor toplantılarda, mutlaka niyeti olanlara katılmalarını tavsiye ederim..
Bu toplantı da eski başlayan arkadaşlar için de püf noktaları var.

Eski 27-02-2012, 01:36   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Tekin Hocam;
Birde zahmet olacak ama alet edevat konusunda yardımcı olsanız. Nerden alırız, başlangıç için neler gerekir, mümkünse fotoğraf. Birde alınacak tel kalınlığı.
İnşallah of off dedirtmeyiz.
Sağlıcakla kalın.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024