agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > agaclar.net Bonsai Eğitimleri > İstanbul Bonsai Atölye Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2011, 19:40   #31
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bugün İstanbul 10. Bonsai Atölye Çalışması 17+ misafirler ile 20 kişilik bir gurupla tamamlamış olduk.
Çalışma sırasında fotoğraf çekemdim ne yazık ki fotoğraf çeken arkadaşlarımız müsait olduklarında paylaşırlarsa gelemeyen arkadaşlarda faydalanmış olur.
Tüm katılımcı arkadaşlara buraya kadar gelip bonsai sevdasına tatil günlerini bizlerle geçirdikleri için teşekkürler.

Ayrıca bizlere mekanını açan Teknik Ziraat Fidancılık sahibi Ergün beye de buradan çok teşekkür ediyorum.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:07   #32
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Merhaba Sayın Tekin.

Elinize sağlık. Çok güzel ve faydalı bir çalışma oldu.

Teşekkürler.

Saygılar,

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:09   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sizin öncülük ettiğiniz her toplantı gibi, bu toplantı da kesinlikle mükemmel olmuştur, çalışmalar ile ilgili fotoğrafları sabırsızlıkla bekliyorum.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:27   #34
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bugün İstanbul 10. Bonsai Atölye Çalışması çok güzel bir mekanda gerçekleşti. Programın havai köklendirme ve kök budama kısmına katılamadım. Ancak budama ve telleme bölümleri gayet anlaşılır ve yararlı oldu. Tekin Hoca uygulamalarını ustalıkla bizlere aktardı.

Çalı görünümünde bir fidanın, budama teknikleri ve kurallarıyla budandığında nasıl bir ağaç görünümü aldığını hayranlıkla gördük. Bonsai ile ilgileneceklerin doğaya ve ağaçlara daha gözlemci bir gözle bakmaya ihtiyaçlarının olduğunu, yılların ağaçlar üzerindeki etkilerini farketmeleri gerektiğini öğrendik. Sanki bonsai felsefesini biraz olsun farkettik. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Mekan sahibi Ergün Beyefendiye hatırlayamıyorum, mekanını bizlere açması ve ikramlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Henüz bir bonsai çalışmam yok. Atölye çalışmalarına katılmaya devam edersem ki, mutlaka istiyorum sanırım bir fidan ile başlayabilirim. Katılımcı arkadaşlara çok teşekkürler.

Düzenleyen zenfree : 17-04-2011 saat 21:34 Neden: ekleme
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:50   #35
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sanatçı ustamız Tekin Bey'e, özverili çalışmalarını ve bilgilerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ederiz. Her zamanki gibi çok keyifli ve bilgilendirici bir çalışma oldu. Eminim bir çok kişi artık doğadaki ağaçlara daha alıcı gözle bakacak. Emeğinize sağlık.

Bize kapılarını açan Teknik Zıraat'e de çok teşekkür ederek, fotoğraflara başlıyorum.

Tekin Bey, ağaca nasıl form vereceğini önce çizerek anlatıyor.
IMG_8626.JPG

Öğrenciler pür dikkat...
IMG_8627.JPG

Çizimdekiler ağaca uygulanmaya başlıyor.
IMG_8629.JPG

Budamayla başlıyoruz. Aradaki ince dallar temizleniyor. Altlardaki kalın dallar bırakılıyor, üstlerdeki kalın dallar ise kesiliyor.
IMG_8630.JPG

Ağacın tepe noktasına karar vermek için siyah bir kumaşla üst kısım perdeleniyor. Üst kısma daha sonra havai köklendirme yapılacağı için kesilmiyor.
IMG_8633.JPG

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:55   #36
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ağacın tepe noktasına karar verilip budama işlemine devam ediliyor.
IMG_8634.JPG

IMG_8640.JPG

IMG_8643.jpg

Ağacın boyu burada mı bitsin?
IMG_8644.JPG

Yoksa burada mı? diye bir oylamaya yapılıyor. Çoğunluk üsttekini seçiyor.
IMG_8645.JPG

Eski 17-04-2011, 20:56   #37
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Telleme aşamasının fotoğraflarını çekmemişim.

Ve final... Ustanın eline sağlık.
IMG_8648.JPG

Eski 17-04-2011, 21:30   #38
Ağaçsever

iceberg_534's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2011
tekin hocam öncelikle bonsai severlere zaman ayırdığınız ve bizlgilerinizi aktarma inceliğini gösterdiğiniz için size ne kadar teşekkür etsek azdır herhalde elinize emeğinize sağlık hocam en kısa zamanda sizin bahçeye gelip görüşmek ümidi ile.
ergün beyde çok misafir pervermiş onada çok teşekkür ediyorum saygılar sevgiler

iceberg_534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 21:40   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba

Şantiyede işlerim uzadı gelemedim, katılmayı çok istediğim bir toplantıydı, fotoğraflardan sıcak bir dostluk ortamında bilgi dolu paylaşımlar olmuş...

Başta Tekin beye, mekân sahibi Ergün beye, emeği geçen ve katılan herkese paylaşımları için teşekkür ediyorum, bir daha ki sefere nasip olursa katılmak isterim.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 23:33   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Bu günkü toplantı organizasyonunu yapıp tecrübelerini bizimle paylaşan Tekin Bey’e, bu organizasyona ev sahipliği yapan Teknik Ziraat Fidancılığın sahibi Ergün Beye ve çalışanlarına, çalışmaya katılanlara çekiliş sonucu dağıtılmak üzere getirdiği hediyelerden dolayı Tourkana’ya ve bir şeyler paylaşmak adına orda olan tüm arkadaşlara teşekkürler…

Çalışmaya biraz gecikmeyle teorik kısmı kaçırarak uygulama kısmının başlarında katılabildim. Tekin Bey daha önce programda belirttiği konulara uygun çalışma yapılabilecek şekilde seçip hazırladığı ağaç üzerinde tüm deneyimlerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları en ince ayrıntısına kadar paylaştı bizlerle. Daha sonra havai köklendirmeyi uygulamalı olarak gördük ve ağaç üzerindeki çalışma bu günlük bitti.

Daha sonra katılımcı arkadaşların ağaçları üzerinde neyin nasıl yapılması gerektiği anlatıldı, Tekin Bey ve ağaç sahiplerinin el birliği ile budamaları yapıldı. Yine katılımcı arkadaşların yanlarında getirmiş olduğu hazır bonsailerin üzerlerinde yapılabilecek düzeltmeler ile kök, toprak durumları gözden geçirildi.

Erken ayrılan arkadaşlar adına üzgünüm ama daha sonra günün şanslıları seçilmek ve hediyeleri kendilerine verilmek üzere bir çekiliş düzenlendi. Benim çektiğim kura sonucunda şanslı katılımcılara tel ve saksılar teslim edildi. Son kura güzel bir mugo içindi ve son şanslı Tekin Bey’di. Tekin Bey tüm deneyimlerini bizlerle paylaştıktan sonra bir paylaşımda daha bulundu ve çekilişte kendisine çıkan mugoyu bana hediye etti. (Tourkana ve Tekin Bey’e sahip olduğum mugo için tekrar teşekkür ederim. Bakım ve bundan sonraki şekillendirme konularında da yardımlarını esirgemeyeceklerini bilerek başlarını çok ağrıtacağımı şimdiden belirtmek istiyorum  )

Hediye dağıtımı da yapıldıktan sonra herkes dağılmaya başladı. Çekilişte saksı kazanan şanslı arkadaşımız saksını boş götürmek istemedi ve fidanlıkta ağaç aramaya çıkıldı. İçine yakışacağına karar verilen çok güzel sarı çiçekleri olan bir berberis fazla dalları ve kök budaması yapıldıktan sonra yeni saksısına yerleştirildi. Ağaçlar mutlu, katılımcılar mutlu bir şekilde vedalaşıldı.

Güzel bir gündü…

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 23:50   #41
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Cok guzel bir pazar gunu gecirmissiniz. İmrenerek okudum, ne kadar sanslisiniz arkadaslar. Sanirim yeni bonsai dostlarimiz oldu)

Tekin Bey'e, bu aydinlatici calisma icin cok tesekkurler.

Sevgiyle kalin....

Düzenleyen Gülşen : 17-04-2011 saat 23:51 Neden: hatali yazim
Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 09:23   #42
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Görüşlerini ve izlenimlerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler.
Ayrıca limon'a fotoğraflar için teşekkür ederim hiç bir ayrıntıyı kaçırmadan yakalamış. Elinize sağlık.

Eski 18-04-2011, 16:27   #43
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Çalışmayı gerçekleştiren ve katılan tüm bonsai dostlarına selamlar. Çok şanslısınız.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 18:41   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Tekin, 10. Bonsai Atölye Çalışması için ne kadar teşekkür etsem azdır.Bana bu kadar yararlı olabileceğini düşünemezdim.Mükemmel bir Bonsai sanatçısı olmanızın yanında, mükemmel bir öğretmen olduğunuzu da gördüm.Bize kapılarını açan mekan sahibi Ergun Bey'e,tüm emeği geçenlere, katılımcılara, yani yeni tanıdığım tüm dostlarıma selam, sevgi ve çok teşekkürler...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 21:11   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Çok güzel bir gün geçirdim. Bonsai sanatını uygulamayı çok istiyordum tekin hoca sayesinde artık şimşir bir bonsai adayım oldu. Bu kadar kısa zaman da benim için çok, doğa ve bonsai için az da olsa birşeyler öğrenmek çok mutlu etti. Tekin hoca ve mekan sahibi Ergün Beye teşekkür ederim. Başka bonsai toplantısında görüşmek üzere.

ahaknet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 21:37   #46
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler Arkadaşlar bende sizlerle beraber çalışma fırsatı bulduğum için mutluyum.
Bildiklerimi aktarabilmiş isem ne mutlu bana. Umarım bu sanaatı hep beraber öğrenip yaygınlaştırabiliriz.
Çalışmaları burada paylaşırsanız gelemeyen arkadaşlar da görmüş olur. Ayrıca değişik öneriler ve görüşler çıkar. Buda bizlere daha geniş bakış açısı kazandırır.
Bonsai toplantılarımızın daim olmasını umuyorum.
Havai köklendirme aşamalarını sagol arkadaşımız fotoğraflayıp bana göndermiş bende sizlerle paylaşmak istedim.
Daha sonra köklenme başladıkça buradan paylaşmaya çalışacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC4878.JPG (45.6 KB, 1038 views)
Dosya Türü: jpg _DSC4879.JPG (40.8 KB, 1017 views)
Dosya Türü: jpg _DSC4886.jpg (42.1 KB, 1016 views)
Dosya Türü: jpg _DSC4888.JPG (53.4 KB, 995 views)
Dosya Türü: jpg _DSC4898.JPG (65.0 KB, 1005 views)

Düzenleyen Harun Parlak : 18-04-2011 saat 22:10
Eski 19-04-2011, 11:26   #47
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Güzel ve keyifli bir çalışma olduğu katılımcı dostların yazdıkları övgü dolu mesajlardan anlaşılıyor.

Tekrardan tebrik ediyorum.
Başarılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 19:24   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2010
biz son kısmına yetiştik ama gerçekten çok iyi bir toplantı oldu.

xervoodoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 16:49   #49
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
öncelikle geç yanıtlama fırsatı bulabildim, özür dilerim. Başta Tekin Bey ve Teknik Ziraat sahibi Ergün Bey'e, hem ikramları hem de sıcak bir ortamda böylesine değerli bilgiler verdikleri için, akabinde Sayın Tourkana'ya güzel bir çekiliş aktivitesi düzenlediği için ve tüm katılımcıların güler yüzü, hoş sohbeti için teşekkür ederim. Umuyorum ki bu çok değerli toplantıların devamı da gelir ve çok uzun bir sürece yayılmazlar..

Hazırlamayı düşündüğüm fakat okulum dolayısıyla hazırlayamadığım fotoğraflı anlatımı Sn Limon ve Sn Tekin Bey gerçekleştirmişler ama ihtiyaç varsa, önümüzdeki haftadan sonrası için ben de bir fotoğraflı anlatım yapmak isterim bu değerli ders ile ilgili.

Bu arada bonsaimin ve limon servimin topraklarını değiştirdim, bonsaim iyi durumda fakat limon servim sanırım kuruyor, üzülüyorum tabii ki ve elimden geleni yapmaya çalışıyorum.Umarım kurtarabilirim ve önümüzdeki toplantıda gerekli işlemi yaparız üstünde.

Saygılar..

Düzenleyen _gurbuz_ : 25-04-2011 saat 00:34 Neden: cümle düşüklüğü
_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 22:50   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2011
Merhaba,

Bir sonraki atölye çalışması bilgisine nereden ulaşabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

snokkv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 00:18   #51
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snokkv Mesajı Göster
Merhaba,

Bir sonraki atölye çalışması bilgisine nereden ulaşabilirim, yardımcı olabilir misiniz?
İstanbul' da bonsai ile ilgili yapılan önceki çalışmalar ve toplantılar 5 kere Mart, 2 kere Nisan, 2 kere Kasım, 2 kere Aralık ve 3 kere de Şubat ayında yapılmıştır. Bir sonraki ise aşağıdaki başlıkta ilan edilir.

http://www.agaclar.net/forum/istanbul-bonsai-atolye-calismalari/

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 20:49   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2006
bir sonraki calismayi ipl cekiyorum

AYD01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 21:45   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2011
teşekkürler arkadaşım

eyyupk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 00:21   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2009
11. Bonsai toplantısı

11. Bonsai Calışma Atelyesinin ne zaman yapılacağı hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Teşekkürler

kanatt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 06:13   #55
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Merhabalar . Bonsai atölye çalıçmalarına Aralık ayı içersinde başlarız kısmet olursa.

Eski 20-11-2011, 00:46   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2011
merhabalar,ben sizlere yeni katılanlardanım.Gece gündüz ders çalışır gibi bilmediğim konularda not alarak anlamaya çalışıyrm.Bilmediğim ne çok şey var...İnşallah sizlere biraz olsun yetişirsem ne mutlu bana.Aralık ayındaki atölye çalışmasına mutlaka katılmak isterim.Aşılamaları okuduğum halde biraz anladım sadece..Az öncede 10 gündür takip ettiğim bu siteden öğrendiğim limon çekirdeğini ılık suda 48 saat bekleterek 1saat önce uzun kısmı aşağı geleck şekilde plastik bardağa (Torf toprağı kullandım ama) ektim.oksijenli su kullanmadım elimde yoktu,gazozumda yoktu.Başarım ne olacak bakalım?
iyiki bu siteyi bulmuşum,bilgisayara hiç girmezken şimdi başından ayrılamaz oldum.YURDUMUN her köşesinden doğa dostu arkadaş edinmek ne güzel.
Bilgi paylaşılarının devam etmesi dileğiyle...Emeklerinize sağlık hepinizin...

füslem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2011, 21:08   #57
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Limon çekirdeklerini çıkarır çıkarmaz evde nemli pamuğun içine koyup sıcak ortamda bıraktığınızda 1 hafta içinde çimlenecektir. Başka herhangi bir işleme gerek yoktur. Kolay gelsin.

yeşilkolik beğendi.
Eski 05-02-2012, 17:47   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2011
güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık

ziringaglia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 12:14   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Merhaba;
İstanbul için atölye çalışması planlanıyormu. :-((

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 02:00   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2006
Selamlar,
İstanbul için atölye çalışmasını bende sabırsızlıkla beklemekteyim.Bir çalışma yapılırsa seve seve katılmak ve fikirlerinizi almak isterim.

saygılarımla,
Sencer Korkmaz

captain2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024