agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İğne Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/)
-   -   Taxodium distichum (Amerikan Bataklık Servisi) (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/7162.htm)

Emre Albayrak 11-01-2008 13:06

Taxodium distichum (Amerikan Bataklık Servisi)

Taxodium distichum “Taxodiaceae”

Kışın yapraklarını döken, iğne yapraklı, genşken primidal, ileri yaşlarda dağınık tepeli bir ağaçtır. 30-40 metre boylanabilir. Vatanı Kuzey Amerika’dır, özellikle Missisipi Nehri havzasında, su kenarlarındai bataklıklarda geniş, saf topluluklar oluşturur. Kütahya taraflarında fosillerine rastlanmış olsa da bugün Türkiye’de doğal olarak yetişmemektedir. Parlak açık yeşil ve sonbaharda kızıla dönen yaprakları ile parkçılıkta sıkça tercih edilmektedir. Odunu dayanıklı ve değerlidir.

Gri kızıl kahverengi gövde dipte geniş olup uca doğru hızla incelir. Bataklık yerlerde yüzeye çıkmış kökler görülür. İleri yaşlarda kabuk sığ çatlaklıdır. Vatanında 4 metra kadar çap yapabilir.

Erkek ve dişi çiçekler aynı ağaçta yer alır (Bir cinsli, bir evcikli). Erkek çiçekler sarı yeşil renkte sarkık salkımlar halindedir. Sonbaharda belirirler, kış sonunda olgunlaşırlar.

Yumuşak iğne yapraklar bileşik yaprak biçimindedir. İğne yapraklarının uzunluğu 5-15 mm’dir. İlkbaharda canlı açık yeşil, yazın sarı yeşil renklerdeki yapraklar sonbaharda dökülmeden önce kızıl kahverengine dönüşür.
3 cm boyundaki sapsız, yumurta biçimli kozalak gençken yeşil, olgunlaştıkça morumsu, mavimsi kahverengidir.

Dişi çiçekler pembe yeşil renkte ve 2-3 cm çapındadır. Kış sonunda ortaya çıkarlar.

http://www.infojardin.net/galerias/a...Retiro-074.jpg

ahmet faruk 15-01-2009 13:20

bu bitkinin fanını almak istiyorum nerden edine bilirim

Samsunlu55 06-09-2009 02:07

İlk kez duydum bir iğne yapraklının kışın yaprak döktüğünü başka varmı bunun gibi kışın yaprak döken iğne yapraklı?

S Güngör 19-10-2009 20:42

kışın yaprağını döken başka iğne yapraklı ağaçlar mevcut. mesela türkçesi su ladini olan ve bataklık servisine çok benzeyen "Metasequoia glyptostroboides"ler var onlar hakkında başlık açılmamış aslında iyi olurdu açılsa. çünkü özellikle ülkemizin kuzey kesimlerinde çok güzel yetişebilecek bir tür.

su ladini türkçe adı fakat ladinlerle yani picea grubu ile bir alakası yok.

su ladini almak isterken yanlışlıkla bataklık servisi aldım ben bi 3 ay önce. çok benziyorlar. farkları da sanırım büyüyünce formlarıyla daha bi belirginleşiyor. su ladini daha ince uzun yapıda gelişiyor, bataklık servisi ise daha bi yayvan büyüyor.

bu arada yaprak döken iğne yapraklılara örnek bir de "larch" var. bu ağaç peyzajda pek değerli bulunmuyor ama odunu kaliteliymiş.

godofwar 19-10-2009 21:55

Merhaba sayın selim güngör bataklık servisini nerden bulabiliriz ?

S Güngör 19-10-2009 22:09

ben düzcede, sahibi en az benim kadar bu işlere meraklı olan bir fidanlıktan almıştım. ticari kaygıları olan, en çok satılanı elinde bol bulunduran fidanlıklarda bulunmaz bence. yer ismi veremem çünkü bilgim yok gerçekten.

Douglas Fir 19-10-2009 22:13

Su basar sahalarda ve nemli, ıslak topraklarda ve tatlı su kenarlarında güzel yetişir. Kuzey Amerika'ya özgü bir ağaç olduğu için buralarda bulmak neredeyse imkansızdır herhalde.

S Güngör 19-10-2009 22:32

vallahi ben buldum :) ektim yaz başında. ilerde bi gün düzceye gidersem sizin için fotoğrafını da çekerim. adamın da elinde kalmış zavallıcıklar zaten. kaplarında sıkışıp kalmıştılar hep. ekerken tenekeyi bıcakla kesmek zorunda kaldım hatta.

godofwar 19-10-2009 22:32

Anladım bulmak hayal oldu desenize. Bu arada larch baktımda fiyatları 50 euro 'dan başlıyor. Yabancı sitelerde satılıyor. Ayrıca japon larch'da varmış ve dalları sarkık. Gerçekten çok güzel ağaçlar.

godofwar 19-10-2009 22:35

Sayın selim güngör
hayırlı olsun fotoğraflarını artık sizden bekliyoruz. Eh birde yolumuz düşerse düzceye bahçe makasımıda yanımda getiririm artık bir dalından çelik verirsiniz bize :)

S Güngör 19-10-2009 22:46

çelikle çoğaltılabiliyorsa eğer, yaparım aslında. çünkü her sene büyüdükçe alt dallarını kırpmayı düşünüyordum zaten. değerlendirmiş oluruz. tutarsa eğer paylaşabilirim ******.

godofwar 19-10-2009 22:51

Araştırıp öğrenirim . Nasrettin hoca gibi olmasın ya tutarsa diye :) saolun ilginize . Dediğiniz gibi böyle türleri çoğaltmak mutlu eder insanı. Zaten kütahya'da fosili bulunduğuna göre daha önce Türkiyede'de varmış.

S Güngör 19-10-2009 23:16

evet bunu ben de duymuştum ama fosiller kütahya'da bulunmuş diye hatırlıyorum. neyse anadolu'da varmış önemli olan bu :)

godofwar 20-10-2009 18:42

Doğru selim bey ben yanlış yazmışım kütahya'sa bulunmuş. Düzeltmeniz için teşekkürler.Birazdan düzeltirim.

Orhan Özbilgiç 21-10-2009 15:10

Bataklık selvisi' ni ilk kez, bundan bir ay kadar önce Sinameki fidanı almak üzere İl Özel İdaresi Beykoz Fidanlığı' na gittiğimde gördüm. Yaprak yapısı ve kozalakları ilgimi çekti. Yanıma makina almadığım için resimleyemedim.
Yerde bulduğum küçük bir ceviz büyüklüğündeki kozalağın hangi ağaca ait olduğunu sordum. Hemen dibinde durduğum Bataklık Selvisi' ne ait olduğunu söyleyince ağaçla ilgilendim.
Yanılmıyorsam 1934 yılında Atatürk' ün önerisi ile kurulmuş bu fidanlığa, ilk fidanlar İtalya' dan getirilmiş.Belki de Bataklık Selvisi' de onlardan biri. Ancak öyle 100 yaşını aşmış bir ağaç görüntüsü yok! Boy 20-25 m. civarında. Enteresan olan yanı ise, en az 30-35 derece eğimli bir bahçede. Zaten fidanlığın tamamı, sekilenerek kurulmuş bahçelerden oluşuyor.
Ben bir yaş, birde kuru kozalağı alıp cebime atmıştım.
Baharda, tohumlarını dikmeyi denemek istiyorum.
O zamanki gelişmeleri sizlerle paylaşırım.
Ayrıca;
Çelik alma zamanını bilsekte, bir gün gidip bir minik dal rica edip alsak. Belki bilen bir arkadaş çıkabilir.

bonsaisever 21-10-2009 16:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim güngör (Mesaj 514181)
çelikle çoğaltılabiliyorsa eğer, yaparım aslında. çünkü her sene büyüdükçe alt dallarını kırpmayı düşünüyordum zaten. değerlendirmiş oluruz. tutarsa eğer paylaşabilirim ******.

Çelik alınmasa bile alt dallarda havai köklendirme deniyebilirsiniz.
Daha güvenli bir şekilde fidan sahibi olursunuz.

godofwar 21-10-2009 18:47

Havai köklendirme derken sayın bonsaisever daldırma yöntemimi ?

bonsaisever 22-10-2009 22:04

Havai köklendirmeyle ilgili konuyu burada bulabilirsiniz.

godofwar 22-10-2009 22:51

Tamam sağolun sayın bonsaisever . Gözden kaçırmışım .

mehmet0791 30-06-2018 19:48

mehmet0791 29-06-2019 16:24

metinol 07-03-2021 00:50

Gelişme varmı arkadaşlar cogaltabilen veya satan...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024