agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İğne Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/)
-   -   Abies (Göknar) (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/392.htm)

Uysal01 08-10-2013 12:40

1 Eklenti(ler)
Eklenti 446751Tohumdan ektiğimiz İspanya göknarının yazınki durumu.

gokselcetin 08-10-2013 23:04

Abies Pinsapo

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 (Mesaj 1206794)
Eklenti 446751Tohumdan ektiğimiz İspanya göknarının yazınki durumu.

Sayın Uysal01,
İspanyol Göknarı doğal yayılış alanı, kaynaklardan önceden edindiğim bilgiye göre İspanya'nın Ronda dağları. Rakım olarak baktığımızda 700-750 metre yükseklik söz konusu.

Sorunuza dair herhangi bir deneyimim olmadı. Bu ağaçları yetiştirdiğim Tokat'ta rakım 600-700 civarı ve fidanlar yaş geçtikçe mavi renk almaya başladı. (Tabi bendekiler zaten mavi varyetesi). Eğer bulunduğunuz yerde deniz seviyesinde iseniz kaynaklarda akdeniz iklimi ağacı olarak bilgi verilen bu göknarın, bu yüksekliklerin bulunmadığı yerlerde renk kaybının olabileceğini düşünüyorum. Bu yalnızca bir tahmin. Mavi ladinde olduğu gibi 5-10 yıl arasında belli olabilir. Bekleyip görmek en iyisi.

Saygılarımla.

Uysal01 09-10-2013 22:20

Haklısınız bekleyip görmek gerekir.

Tohumcu Nılgun 10-10-2013 20:24

5 Eklenti(ler)
Arkadaslar, tùr ismini Sayin Gokselcetin'den ogrendigim bu Kore Goknarini ilk kez yazin,
buradaki bir parkta gormustum.
O parka daha onceleride cok gitmeme ragmen bu guzelligi hic farketmemisim.
Bir gun yine parkta kucuk kizimi gezdirirken, yuruyus yolunun biraz ilerisinde
kucuk bir agacin renkli kozalaklari dikkatimi cekti.
Kozalaklarin rengi lacivert ve gri tonlarindaydi. Daha once boyle guzel renkte
bir agac kozalagi gormedigim icin biraz inceleyip, fotograflarini cektim.
Gercektende hem yaprak, hem de kozalaklari ile cok dikkat cekici guzel bir agac.

Ilk 5 fotografi 25-07-2013 tarihinde, diger 5 fotografi da 06-10-2013 de cektim.

Tohumcu Nılgun 10-10-2013 20:27

5 Eklenti(ler)
Fotograflarin devami.

gokselcetin 10-10-2013 22:00

Gerçekten muhteşem görünümlü bir ağaç değil mi?
Sayın Tohumcu Nılgun hanım, fotoğraf tarihlerini belirtmeniz kozalakların 2,5 aylık bir süreçte ne kadar değiştiği hakkında bizlere fikir vermiş oluyor.

Bildiğim kadarıyla bu türün Türkiye'de bu boyda bir örneği yok. Bizdekiler de daha 30-40 cm civarı. Haliyle kozalaklarını ve gelişimlerini yakından takibimiz söz konusu değil. Bu nedenle sizin bu tür bilgileri buradan aktarmanız özellikle kendim için söylemek isterim ki çok önemli. Tabi ki internetten bir çok bilgiye ulaşılabiliyor fakat yine de birinci elden bunları görebilmek çok daha önemli.

Bir tek takıldığım nokta var ki; 'Silberlocke' mu yoksa 'Silver Show' mu? İki varyete de o kadar benzer ki ayırmakta büyük güçlük çekiyorum. Biraz daha araştıracağım. Eğer bu ayrı özelliklerini belirleyebilirsem bu ağacın hangisi olduğuna net açıklık getirebiliriz.

Paylaşımlarınız için kendi adıma çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

gökhan07 10-10-2013 22:13

Sayın Tohumcu Nilgün,
Evet bu da kore göknarı fakat göksel arkadaşımın tanıttığı silberlock varyetesi değil.
İbreli türlerde varyeteyi ayırt etmek oldukça zor,tohumdan yetişen kore göknarı da olabilir ya da aşı ile üretilen başka bir varyetesi olabilir (Silver show'a benziyor) Eğer aşı ile üretilen bir tür ise topladığınız tohumlardan çıkan fidanlar aynısı olmayacaktır. (Hangi türe aşılanmışsa tohumdan çıkan fidanlar o türe ait olacaktır) Sanırım en iyisi tohumları çimlendirip görmek. Kore göknarlarının kozalakları genelde lacivert renkte oluyor ve çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar. Ek bir bilgi aktarmak istiyorum,ibreli türler eğer aşılı ise erken yaşta kozalak veriyorlar sebebi ise kalem alındıkları ağaçların yaşlı olması ve aynı geni taşımaları,yaşlı bir ağaçtan alınan kalem genç bir ağaca aşılansa da genetik olarak alınan kalem yaşlı olduğu için neslini devam ettirmek ister (Ağaçlar yaşlandıklarında neslini devam ettirmek için kozalak yani tohum üretmeye başlarlar,tohumdan çıkan ağaçlar ise kozalaklarını yıllar sonra gösteriyorlar yani yaşlandıkları zaman,bu ağaç çok yaşlı değil ve bence ağacın aşılı olma ihtimali çok yüksek) Bu arada tohumlarını buzdolabında (4-5 derecede) kuru olarak saklamanız ve dikimden en az 1 ay önce soğuk katlama yapmanız gerekiyor.
Saygılarımla.

gokselcetin 11-10-2013 15:22

Abies Koreana 'Silver Show'

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun (Mesaj 1207446)
Fotograflarin devami.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin (Mesaj 1207474)
Bir tek takıldığım nokta var ki; 'Silberlocke' mu yoksa 'Silver Show' mu? İki varyete de o kadar benzer ki ayırmakta büyük güçlük çekiyorum. Biraz daha araştıracağım. Eğer bu ayrı özelliklerini belirleyebilirsem bu ağacın hangisi olduğuna net açıklık getirebiliriz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 (Mesaj 1207479)
Sayın Tohumcu Nilgün,
Evet bu da kore göknarı fakat göksel arkadaşımın tanıttığı silberlock varyetesi değil.
İbreli türlerde varyeteyi ayırt etmek oldukça zor,tohumdan yetişen kore göknarı da olabilir ya da aşı ile üretilen başka bir varyetesi olabilir (Silver show'a benziyor) Eğer aşı ile üretilen bir tür ise topladığınız tohumlardan çıkan fidanlar aynısı olmayacaktır. (Hangi türe aşılanmışsa tohumdan çıkan fidanlar o türe ait olacaktır) Sanırım en iyisi tohumları çimlendirip görmek. Kore göknarlarının kozalakları genelde lacivert renkte oluyor ve çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar.

Silver Show'un tohumdan yetişebileceğine dair bir bilgiye denk geldim. Bununla birlikte tohumdan erken yaşlarında kozalak oluşturduğuyla ilgili bilgiler de mevcut. Sayın Tohumcu Nılgun eğer bu bilgiler ve sayın gökhan07'nin tahmini doğru ise toplayacağınız tohumlar ile aynı tür benzer fidanlar elde edilebilir. (Aşılı ise bu durum farklılık gösterebilir. Bu durumda altlığında yine silver show olması gerekli) Diğer bilgiler;

Silberlocke varyetesinin boduru olarak nitelendirilir. Bunun nedeni çok daha yavaş büyüme göstermesidir. Silberlocke yılda 15-25 cm büyüme gösterirken Silver Show 8-13 cm büyüme gösterir. Başka bir kaynağa göre yayılıcı tabiri kullanılmıştır.

Silberlocke varyetesine kıyasla daha koyu yeşil ibrelere sahip ve çok daha gösterişli bir türdür.

Fotoğraflarını eklediğiniz ağaç bu bilgilere göre düşünüldüğünde çok genç sayılmaz. Tahminimce 7 ila 10 yıllık bir ağaç gibi. Bu durumda eğer tohumdan yetişmiş bir silver show ise dahi kozalak oluşumuna gitmesi doğal görünüyor. Fakat yine de Silberlocke olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Şayet böyle ise tohumdan silberlocke yetiştiremeyeceğimizi unutmamamız gerekir.

Silberlocke örnek fotoğraf
Eklenti 447176

Silver Show örnek fotoğraf
Eklenti 447177

Bu ağacın tam türünü bilebilmemiz için daha fazla kaynak gerekli. Hatta bu türler hakkında uzman kişilerin daha açıklayıcı bilgiler vermesi çok daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.

Ne kadar veri toplayabilirsek türü hakkında bilgi sahibi olma ihtimalimiz artar.

gökhan07 11-10-2013 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin (Mesaj 1207663)
Silver Show'un tohumdan yetişebileceğine dair bir bilgiye denk geldim. Bununla birlikte tohumdan erken yaşlarında kozalak oluşturduğuyla ilgili bilgiler de mevcut. Sayın Tohumcu Nılgun eğer bu bilgiler ve sayın gökhan07'nin tahmini doğru ise toplayacağınız tohumlar ile aynı tür benzer fidanlar elde edilebilir. (Aşılı ise bu durum farklılık gösterebilir. Bu durumda altlığında yine silver show olması gerekli) Diğer bilgiler;

Silberlocke varyetesinin boduru olarak nitelendirilir. Bunun nedeni çok daha yavaş büyüme göstermesidir. Silberlocke yılda 15-25 cm büyüme gösterirken Silver Show 8-13 cm büyüme gösterir. Başka bir kaynağa göre yayılıcı tabiri kullanılmıştır.

Silberlocke varyetesine kıyasla daha koyu yeşil ibrelere sahip ve çok daha gösterişli bir türdür.

Fotoğraflarını eklediğiniz ağaç bu bilgilere göre düşünüldüğünde çok genç sayılmaz. Tahminimce 7 ila 10 yıllık bir ağaç gibi. Bu durumda eğer tohumdan yetişmiş bir silver show ise dahi kozalak oluşumuna gitmesi doğal görünüyor. Fakat yine de Silberlocke olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Şayet böyle ise tohumdan silberlocke yetiştiremeyeceğimizi unutmamamız gerekir.

Silberlocke örnek fotoğraf
Eklenti 447176

Silver Show örnek fotoğraf
Eklenti 447177

Bu ağacın tam türünü bilebilmemiz için daha fazla kaynak gerekli. Hatta bu türler hakkında uzman kişilerin daha açıklayıcı bilgiler vermesi çok daha aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.

Ne kadar veri toplayabilirsek türü hakkında bilgi sahibi olma ihtimalimiz artar.

Değerli arkadaşım,
Çok güzel bilgiler vermişsin,teşekkür ederiz.
İbreli türlerde 10-15 yıl gibi bir süre o ibrelinin çok genç olduğudur.
İbreliler genelde en az 35-40 yaşında tohum vermektedir (dolu tohum) Nilgün hanım çimlendirdiği tohumların bilgisini bizimle paylaşırsa daha sağlıklı bir sonuça varabiliriz.

Tohumcu Nılgun 11-10-2013 23:46

Sayin Gokselcetin, Sayin Gokhan07,
Inanin Arkadaslar sayenizde cok degerli bilgiler ogreniyorum, bu nedenle Size cok cok tesekkur ederim.

Ben de bugun firsat buldukca, Sayin Gokselcetin'in bahsettigi 2 turu internetteki yabanci kaynaklardan inceledim.
Gercekten iki tur de birbirine cok benziyor.

Yukarida fotograflarini ekledigim Goknarin kuruyup, dokulmek uzere olan kozalaklarindan 4 tane aldim.
Tohumlarin cogunun ici dolu gorunuyor.
Bu Goknar agacinin asili olup olmadigini cok merak ettigim icin bu taze tohumlardan bir saksiya biraz ekmek istiyorum.
InsaAllah tohumlarin gelisim asamalarinin fotograflarini cekip, basliga eklerim.
Unlu cizgi film kahramani Red kit'in dedigi gibi "icimden bir ses" bu agacin asisiz oldugunu soyluyor... :)
Tohumlar taze oldugu icin cabuk cimleneceklerini tahmin ediyorum.
Ayrica her ihtimale karsi, kozalaklardan elimden geldigince toplamak istiyorum.

Sayin Gokhan07, tohumlari uygun sekilde saklama konusunda da onerilerinizi dikkate alacagim.

gokselcetin 11-10-2013 23:56

Evet arkadaşım tabi ki doğru söylüyorsun ki böyle olduğu için genç yaşta kozalak verdiği bilgisi ilgi çekici. Belirtme sebebim de bu bilgiye dikkat çekmek. Aşılı ise tohumu dolu olsa dahi zaten türü hakkında bir bilgi edinme şansımız kalmaz (Yalnız altlığın türünü bulabiliriz). Aşılı ibreli bazı fidanlarımızın da genç yaşlarında kozalak oluşturduğunu düşünürsek bu sebeple 7-10 yıllık bir ağaca çok genç değil dedim, yoksa bu yaştaki bir ibreli elbette ki gençtir. Farketmeden karışıklığa yol açtım sanırım.
Yine de tohumların dolu çıkmasını dilerim.
Önce ki mesajımda yazdıklarım birer iddia değil çeşitli kaynaklardan edinilen ve değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğüm bilgilerdir.

rvydakmn 24-10-2013 22:15

arkadaşlar yanlış bilgi olmasın ladinler sadece 4 köşeli değildir..
Ladinler iki seksiyona ayrılır Eupicea seksiyonu 4 köşeli olanlar, ki bunlara Picea abies, Picea orientalis Picea smithiana örnek verilebilir..
Diğer seksiyon ise omorica seksiyonu bundada yapraklar 2 köşelidir örnek verecek olursak; Picea sitchensis, Picea omorica, p. jezoensis..

Ladinlerle Göknarların ayırdım anahtarları ise Göknarların yapraklarının rejenerasyon döneminde döküldüklerinde sürgünde iç içe halkalar şeklinde izler görürsünüz ama Ladinlerde yapraklar döküldüğünde **** koparıldığında sürgünlerde ele batan çıkıntılar kalır..
Göknarların stoma çizgileride belirgin buda bir ayırdım anahtarı olabilir ayrıca..
bunlar tabi çoğaltılabilir..

gökhan07 24-10-2013 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rvydakmn (Mesaj 1211279)
arkadaşlar yanlış bilgi olmasın ladinler sadece 4 köşeli değildir..
Ladinler iki seksiyona ayrılır Eupicea seksiyonu 4 köşeli olanlar, ki bunlara Picea abies, Picea orientalis Picea smithiana örnek verilebilir..
Diğer seksiyon ise omorica seksiyonu bundada yapraklar 2 köşelidir örnek verecek olursak; Picea sitchensis, Picea omorica, p. jezoensis..

Ladinlerle Göknarların ayırdım anahtarları ise Göknarların yapraklarının rejenerasyon döneminde döküldüklerinde sürgünde iç içe halkalar şeklinde izler görürsünüz ama Ladinlerde yapraklar döküldüğünde **** koparıldığında sürgünlerde ele batan çıkıntılar kalır..
Göknarların stoma çizgileride belirgin buda bir ayırdım anahtarı olabilir ayrıca..
bunlar tabi çoğaltılabilir..

Sayın rvydakmn,
Bu bilgileri bizimle resimli olarak paylaşabilirmisiniz.
Sözlü anlatım çoğu kez çok anlaşılır olmuyor.

gokselcetin 24-10-2013 22:43

Eupicea Seksiyonu

gokselcetin 24-10-2013 22:47

Sayın rvydakmn,
Öncelikle sitemize hoş geldiniz.

Arkadaşlar, kendinizi tanıtır mısınız? Burayı nereden buldunuz? başlığında kendinizi tanıtabilir misiniz? Böylelikle sizi daha iyi tanıyabilir ve sonra ki süreçte paylaşımlarınızdan yararlanmak hepimizi çok mutlu edecektir.

Sanıyorum mesajınız diğer sayfalardaki ladin ve göknar ayrımı ile ilgili mesajlara yönelik. Bilmediklerimiz varsa paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Tekrar hoşgeldiniz.

gokselcetin 01-11-2013 10:29

Arboretum Kalmthout (Abies Koreana 'Silberlocke')

Abies Koreana 'Silberlocke'
Alıntı thor@odin™

Nilgün hanım yukarıdaki linkte Kalmthout Arboretum'unda çekilmiş bir Silberlocke fotoğrafı var. Hollanda sınırında bir yer. Eğer bir gün gitme şansınız olursa bu ağacı birebir görebilirsiniz. Bununla birlikte çok sayıda özel türler mevcut. Görülmesi gereken yerlerden biri.

Arboretum Kalmthout
Heuvel 2, 2920 Kalmthout, Belçika

Tohumcu Nılgun 21-01-2014 20:02

5 Eklenti(ler)
Arkadaslar, gecen sonbahar topladigim Kore Goknarina ait kozalak ve tohumlar.

Kozalaklarin ùzerindeki recineler ele bulastiginda cok zor cikiyor, tohumlara da biraz bulasmis.
Cozùmù eldiven giymekte buldum.

Tohumcu Nılgun 27-01-2014 16:42

ABiES KOREANA (KORE GOKNARI) ve PSEUDOTSUGA MENZiESii (DOUGLAS GOKNARI)

5 Eklenti(ler)
Arkadaslar,

2 Goknar tùrùnùn tohumlarini evde cimlendirmeye calistim.

Govdesi beyaz renkli ve 4 yaprakli olan Kore Goknari,
govdesi yesil renkli ve 6 yaprakli olan da Douglas Goknari.

gokselcetin 27-01-2014 17:09

Nilgün hanım merhabalar,

İnanın hızınıza yetişmek mümkün olmuyor:) Neredeyse her baktığımda yeni bir çalışmanız ile karşılaşıyorum.

'Silberlocke' varyetesini çok beğendiğinizi bildiğim için size bir sürprizim var diyelim. Türkiye'ye gelme durumunuz olduğunda lütfen önceden haber verin. Beyaz salkımı da unutmadım. 10-30 cm civarı bir kaç tane Silberlocke fidanım var. Bunlardan birini size emanet etmek isterim.

Tohumcu Nılgun 28-01-2014 15:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin (Mesaj 1245023)
Nilgün hanım merhabalar,

İnanın hızınıza yetişmek mümkün olmuyor:) Neredeyse her baktığımda yeni bir çalışmanız ile karşılaşıyorum.

'Silberlocke' varyetesini çok beğendiğinizi bildiğim için size bir sürprizim var diyelim. Türkiye'ye gelme durumunuz olduğunda lütfen önceden haber verin. Beyaz salkımı da unutmadım. 10-30 cm civarı bir kaç tane Silberlocke fidanım var. Bunlardan birini size emanet etmek isterim.

Merhaba Goksel Bey, gùzel sozleriniz icin cok tesekkùr ederim.

Kùcùk bir cocukla yavas ilerledigimi dùsùnùyordum. :)

Sizin verdiginiz degerli bilgilerle 'Silberlocke' varyetesini ve Beyaz salkimi taniyip hayran oldum.
InsaAllah ilerki zamanlarda bu nazik teklifinizi kabul etmek isterim.

Saygilar...

gökhan07 29-01-2014 22:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun (Mesaj 1245007)
Arkadaslar,

2 Goknar tùrùnùn tohumlarini evde cimlendirmeye calistim.

Govdesi beyaz renkli ve 4 yaprakli olan Kore Goknari,
govdesi yesil renkli ve 6 yaprakli olan da Douglas Goknari.

Nilgün hanım,
Göknarlarınız gayet sağlıklı görünüyor ellerinize sağlık.
Tohumdan ibreli yetiştirmede ilk karşılaşılan sorunlardan birisi kök boğazı çürüklüğü dediğimiz damping off hastalığıdır. Bunun önüne geçmek için koruyucu olarak mantar ilacı kullanmak gerekir. Kök boğazı hastalığı için kullanılan mantar ilaçlarından kullanmanızı tavsiye ederim.

Tohumcu Nılgun 01-02-2014 03:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 (Mesaj 1245723)
Nilgün hanım,
Göknarlarınız gayet sağlıklı görünüyor ellerinize sağlık.
Tohumdan ibreli yetiştirmede ilk karşılaşılan sorunlardan birisi kök boğazı çürüklüğü dediğimiz damping off hastalığıdır. Bunun önüne geçmek için koruyucu olarak mantar ilacı kullanmak gerekir. Kök boğazı hastalığı için kullanılan mantar ilaçlarından kullanmanızı tavsiye ederim.

Merhaba Gokhan Bey,

Malesef yukaridaki fotograflardaki cimlendirmis oldugum Goknar tùrlerinin tamamini kaybettim. :(
O zamanlar olme nedenlerini bir tùrlù anlayamamistim.

Ekerken iki tùrùn de tohumlari cok tazeydi. Kozalaklardan 5er tane tohum cikarip 1 gùn suda beklettikten sonra hemen ektim.
iki Goknar tùrù de ayni zamanda yaklasik 1 ayda cimlenmeye basladilar. Douglas Goknari zamanla Kore Goknarini bùyùme hizinda solladi. Douglas Goknari tohum kabugundan zamani gelince cok kolay kurtulurken, Kore Goknarinda durum ayni degildi. Bir tùrlù yapraklarini kabugundan cikaramadilar. Hergùn kontrol ediyordum fakat hic bir degisiklik yoktu. Hatta bir tanesi bas tarafindan kuruyup oldù. Kala kala elimde bir Kore Goknari vardi o da kabugunu atmamakta direniyordu. Son kalan da ayni sekilde olùr korkusuyla elime bir dikis ignesi alip, kabugu yavas ve dikkatlice cikardim. Nihayet ilk yapraklarinin neye benzedigini gorùp sevinmistim. Douglas Goknarinin 6 yapragi vardi, Kore Goknarinda da 6 yaprak beklerken 4 yaprak sùpriz oldu. Kabugu cikarirken onca dikkat etmeme ragmen 4 yapragindan iki tanesi zedelenmisti ama bu durumdan hic etkilenmedi, gelismeye devam etti. 10-15 gùn sonra tam hersey yolunda gidiyor derken; iki Goknar tùrùnùn de yapraklarini asagi dogru hafif saldiklarini farkettim. Cùrùmesinler diye daha evvel fazla sulamadigim icin susuz kaldiklarini dùsùnùp biraz suladim fakat degisen bir sey olmadi.
Zamanla daha da kendilerini saldilar. Sanki soguktan donup, sicagi gorùnce burus burus olan bitkiler gibi oldular.
Bir daha da eski hallerine donemediler. Bir iki tanesini sokùp baktigimda topragin tam hizasindan koke dogru tamamen kuruyup sarardiklarini gordùm yani topragin altindaki kisim coktaaan Hak'kin rahmetine kavusmus da, ben de yukardan bir umut tedavi etmeye calisiyorum.

Sizin mesajinizi okuyup bahsettiginiz hastaligin internetteki gorsellerine bakinca, cimlendirdigim Goknarlarin bu hastaliga yakalandiklarindan emin oldum.
Daha evvel bu hastaligi hic duymamistim, soylediginiz iyi oldu. Gercektende bu tùr hastaliklarda ilac kullanmak cok gerekli,
aksi halde yetistirdiklerimizin tùmùnù kaybedebiliriz.

Neyse hayirlisi olsun, bahara hep birlikte tekrar ekeriz insaAllah. :)

dadaşım 04-03-2014 12:36

merhaba Nilgün Hanım;
Fidanlarınızı kaybetmenize üzüldüm.
Elinizde tohumunuz varsa bir limon kasası büyüklüğünde köpük kasa temin edinin. Suyun akmasını sağlayabilmek için alttan bir iki delik açın. Sonra temiz bahçe toprağı ile kasayı uygun oranda doldurun. Tohumlarınızı serpin. Üzerine el kalınlığı veya biraz daha az kum serpin. Islatarak toprağı nemlendirin. Sabredin. Havadar bir yer olsun. Umarım önümüzdeki yıl fidanlarınızı başka bir yere şaşırtırsınız. Kolay gelsin.

dtlevent 01-04-2014 23:50

Kök boğazı çürüklüğüne karşı neler yapmak gerekir biraz daha açsak amatör yetiştiriciler için?

Sagun 05-07-2014 14:39

göknarlarımız

1 Eklenti(ler)
daha önceden ibrelilere pek ilgi duymasam da ,Uludağda ve Gerede' de gördüğüm bu ağaç beni saflığı ve dik duruşuyla büyüledi. Bölgemizde doğal olarak yetiştiğini görmedim ama çocuklarımın adına 1'er adet fidan diktim. Fidanını Ankarada karşıyaka mezarlığının oradaki fidancılarda buldum sonunda. uludağ göknarı alttipi olduğunu sanıyorum. inşallah ulu ağaç olurlar
Eklenti 506973

Sagun 05-07-2014 14:45

1 Eklenti(ler)
Eklenti 506974

Sagun 14-07-2014 21:26

göknarlarım şimdi

1 Eklenti(ler)
Eklenti 509033
Eklenti 509033

Sagun 14-07-2014 21:34

1 Eklenti(ler)
Eklenti 509038

gökhan07 14-07-2014 22:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sagun (Mesaj 1306130)

Sayın Sagun,
Fidanlarınız gayet güzel, güle güle büyütün.
İz elementli gübreye ihtiyacı var gibi duruyor, iz elementli gübre verdikten sonra yaprakları daha canlı yeşil olacaktır.

Sagun 15-07-2014 12:07

yapraklarının açık renk oluşunu sürgünü geç vermelerine bağladım kendimce, bir ay arayla çekilen fotograflarda sarıdan yeşile doğru bir gidiş var. bu yaylamız 1400 metre rakımdadır, iz elementi gübreyi bir araştırayım

Sagun 04-10-2015 17:50

göknar 1

1 Eklenti(ler)
Eklenti 579812
sürgünleri biraz kısa geçen yıla göre

Sagun 04-10-2015 18:06

goknar 2

1 Eklenti(ler)
doludaan hasar görmüş ancak tepe sürgünü sağlam
Eklenti 579816

Sagun 17-07-2016 23:20

göknar

2 Eklenti(ler)
Eklenti 622244

Eklenti 622245

Sagun 24-04-2017 13:36

bu yıl kış çok sert geçti. 1300 rakımlı yaylamızdaki iki adet göknar fidanına baktım 23 nisan da. biri rüzgar alan yerde diğeri daha korunaklı bir yerdeydi. rüzgarlı yerdekinde yer yer dallarda kurumalar olsa da tepesürünü sağlam görünüyor. diğeri gayet sağlıklı.

Sagun 24-04-2017 13:38

2 Eklenti(ler)
Eklenti 645466

Eklenti 645467
rüzgara maruz kalan

Sagun 24-04-2017 13:39

1 Eklenti(ler)
Eklenti 645468
kuytudaki

emutlu 23-05-2017 10:30

Yılbaşında Bauhaustan aldığım göknarlar...Uludağ göknarı sanki ama kaz dağı köknarına da benzettim....diplerine gübre atıp dikmiştim ibre gelişimleri iyi oldu..

https://i.hizliresim.com/2rGWVA.jpg

https://i.hizliresim.com/gqmv1O.jpg

Sagun 23-05-2017 21:58

evet ibreler canlı yeşil maşallah. peki fiyatları nasıldı.

emutlu 24-05-2017 08:46

Fiyatları 25-30 tl civarıydı ;Avrupa yakası bauhausları gezdim genelde 2-3 tane göknar vardı ; satılanların çoğu batı ladiniydi ; yılbaşına doğru tekrar satışa çıkar büyük ihtimal...

mehmet0791 24-05-2017 11:12

Abies (Göknar) çimlendirme çalışmam

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024