agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2005, 20:08   #1
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Pinus nigra (Karaçam)

Familya :Pinaceae
Latince ismi :Pinus nigra
İngilizce :European black pine
Türkçe :Karaçam
Yerel
Boyu-Genişliği :30-35 m
Büyüme biçimi :Genç yaşlarda piramidal İleri yaşlarda genellikle yayvan
Işık/gölge isteği :Işık ağacı
Toprak :Anakayası kalker olan kireççe zengin topraklarda daha iyi gelişir
Kullanım Alanları :Yapacak ve yakacak odun ürünü
Genel Dağılımı :Güneybatı, Güney, Güneydoğu Avrupa ile Batı Asya
Türkiye Sağılımı :Kuzey, Güney ve Batı Anadolu

Bütün kıyı bölgelerimizin dağlık kesimlerinde saf ya da karışık ormanlar kurar, hatta stebe kadar sokulur.Ülkemizde 2.527.685 hektar saf karaçam ormanı bulunmaktadır.

Karaçamın Alt Türleri:
Pinus nigra subsp.nigra – Avusturya Karaçamı
Pinus nigra subsp.larico – Korsika Karaçamı
Pinus nigra subsp.dalmatika – Dalmaçya Karaçamı
Pinus nigra subsp.salzmannii – Pirene Karaçamı
Pinus nigra subsp.pallasiana – Anadolu Karaçamı

Anadolu Karaçamının Alt Veryeteleri:
Pinus nigra subsp.pallasiana.var.pallasiana – Anadolu Karaçamı
Pinus nigra subsp.pallasiana.var.pyramidata – Ehrami Karaçamı
Pinus nigra subsp.pallasiana.var.seneriana – Ebe Çamı
Pinus nigra subsp.pallasiana.var.yaltırıkiana – Büyük Kozalaklı Karaçam

Biliyorum Çok teorik kaldı ama hepsi bu kadar değil bazı fotoğraflar çekip kaldığım yerden devam edeceğim. Beni izleyin lütfen
Bu arada orman mühendisi arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.Düzeltmem gereken yerler varsa lütfen uyarın

Düzenleyen sezinci : 14-07-2005 saat 00:01
sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2005, 20:18   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
İngilizce: European black pine, Austrian pine, Crimean pine

Almanca :Schwarzkiefer, Schwarzföhre

Kaynak:http://www.botanik.uni-bonn.de/conifers/pi/pin/nigra.htm

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2005, 21:15   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Türkiye Dağılımı :
Batı Anadolu Bölgesi'nde
Akdeniz Bölgesi'nde
Torosların yüksek ve çoğunlukla da kuzey yamaçlarında karışık ormanlarda
İç Anadolu'da Ankara'nın güneyinde kalıntı karaçam ormanlarında
rastlanabilmekte.

Kaynak:
Dendroloji (Ağaçbilim) ve Orman Ekolojisi Okulu Ders Notları
Yücel Çağlar

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2005, 00:01   #4
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Teşekkürler aybala ingilizce ismini ekledim

Eski 03-09-2006, 17:56   #5
hydro23

Giriş Tarihi: 18-10-2005
Galeri: 11
bu hafta 15 kadar arkadaş,toplandık ve yangınlara tepkimizi koymak için 30 adet tüplü 5 yaşında karaçam dikiyoruz.Fidanlarımızı kendi imkanlarımızla orman işletme md.'liğinden alıyoruz.Dikimimiz bu perşembe olacak...
Seni seviyoruz Türkiye..(Dikim yerimiz şarkın yıldızı Elazığdır.)

hydro23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2006, 18:12   #6
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Bunlarda benim çeşitli kaynaklardan derlediğim bilgiler.

Latince Adı : Pinus nigra
Türkçe Adı : Kara Çam
Toprak yapısı : Hafif Kuru, tuzluluğa dayanıklı.

30 m.'ye kadar boylanabilen, 10 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, gençken piramidal yapıda daha sonra dağınık taçlı, sık dokulu, ağaç formlu bitkilerdir.

Gövde kabuğu, yaşlılıkta derin çatlaklı ve kalındır.

İğne yapraklar, 8-15 cm. uzunluğunda, koyu yeşil renkte ve serttir.

Erkek çiçekler soluk sarı renkte, silindir şeklindedir. Dişi kozalaklar parlak açık sarı, esmer renkte simetriktir. Sapı yok denecek kadar kısadır. Kozalaklar 2 senede olgunlaşır.

Tohumla üretilir.

Işık ve yarı gölge ağacıdır.

Don, rüzgar ve hava kirliliğine dayanıklıdır.

Tüm Anadolu'da yüksek yerlerde yaşayabilmekle beraber daha çok İç Anadolu, İç Ege ve Doğu Anadolu'da doğal olarak görülür. Ege ve Akdeniz kıyı kesimlere formu bozularak adapte olabilir. Diğer kıyı bölgelerde iyi bir gelişme gösterir.

Park ve bahçe düzenlemelerinde formu nedeniyle tercih edilir. Soliter olarak kullanıma uygundur.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2006, 19:00   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Türkiye Dağılımı :
İç Anadolu'da Ankara'nın güneyinde kalıntı karaçam ormanlarında
rastlanabilmekte.
kalıntı ne anlama geliyor?

egökkuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 23:41   #8
bulunmazmen

Giriş Tarihi: 18-12-2006
Unhappy Karaçam (Pinus nigra Arn)

çok profosyenel değil fakat idare edin yinede güzel bence...sizce

http://rapidshare.com/files/8319491/...nigra_Arn_.ppt

platanus83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 10:51   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Evet, güzel olmuş..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 16:33   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2007
teşekkür ederim

volkuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2007, 23:26   #11
forester

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Lightbulb Nereden başlıyoruz

Karaçam sayfasını inceledim. Bazı eksikler var mesela kök sistemi kazık kök, ışık isteği yarı ışık vs. bunları tamamlamak için nasıl bir yöntem kullanılıyor bilemediğim için pek bişey yapamıyorum.

Buradan yöneticilere sesleniyorum...

Ben bu konuda idialıyım. Bu sayfayı çok kısa sürede tamamen bitireceğim.
Sevgili erty = ertuğrul yılmazın dediği gibi

İçimden dünyayı ipe çekmek geliyor
Cümle yıldızlar şahidim olsun
Yapmazsam adam değilim!!...

Siz yeterki bana nasıl olacağını söyleyin.
Ben şablona göre bilgi hazırlayıp ara ara buraya yazsam olurmu?

birde msn vereyim belki lazım olur ares-1981@hotmail.com

Emrah ÖZKALE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2007, 22:17   #12
forester

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Karaçam Hakkında Genel Bilgiler

Familya PINACEA

Cins Pinus L.

Tür Pinus nigra Arn.

Türkçe adı Karaçam

Yerel adı

Latince adı Pinus nigra Arn.

İngilizce adı Black Pine

Endemik, Egzotik Non endemic, non exotic

Alt Türleri Pinus nigra subsp. pallasiana

Genel Görünüm, Ağaç Formu, Genel özellikleri:
Yüksek yerlerde ve sık yetiştiği meşcerelerde, tepeler dar ve küçüktür. Genç yaşlarda sivri olan tepe, yaşlılıkta geniş ve seyrek bir durum alır.

Sık yetiştiği yerlerde, düz ve dolgun gövdeler yapar. Seyrek yetişirse, tepe genişleyerek kalın dallılık gösterir ve gövde budaklı olur.

Ortalama ömrü, Ortalama boy ve çapı (çevresi):
İdare müddeti 120 yıl 30-35 m. Boy 60-80 cm çap

Yaprak: Koyu yeşil renkli ve 8-12 cm.

Gövde: Gençken koyu kahve yaşlandıkça gri mat ve derin çatlaklı

Sürgün: Kiremit rengi sürgün uçları

Meyva/Tohum: Kozalak 8-9 cm.

Kök yapısı: Kazık kök sistemi

Büyüme hızı ve bakım isteği:
Karaçam’ın yan ve özellikle üst gölge baskılarına karşı duyarlı olmadığı ve oluşan gençliğin, geniş tepeli ana ağaçların altında 60 – 80 yaşına kadar sık bir alt kat durumunda uzun yıllar yaşayabildiği görülmektedir.

Işık/gölge durumu:
Karaçam, bir yarı ışık ağacıdır. Bu özelliği, optimum yetişme ortamlarında yarı gölge ağacı karakterine kadar gider.

Toprak ve su isteği:
Karaçam, toprak istekleri bakımından da çok kanaatkar bir türdür. Nemlice derin ağır balçıkla, kaba kum balçığı arasında değişen toprak türleri üzerinde daha iyi bir gelişme yapar. Nemli ağır topraklar üzerinde büyümesi çok güçlü ve hızlıdır, fakat böyle yerlerde kalın dallar ve kaba bir odun yapar. Değişken nemli topraklara ve su taşkınlarına karşı duyarlıdır.

Türkiye'de doğal yaşam alanları:
Karaçam, Anadolu’da çok geniş bir yayılışa sahiptir. Bu alttürün Türkiye’deki yayılış alanı, Trakya, Kuzey, Batı ve Güney Anadolu’dur. Doğu Karadeniz’in deniz iklimli yörelerinde bulunmaz. Bu durum, onun yetişme ortamı isteklerini değerlendirme bakımından önemlidir.
Karaçam, yaklaşık olarak 700 – 1400 m. yükseltiler arsında geniş alanlarda saf ormanlar oluşturur. 1200 – 1700 metreler arasında Sarıçam’la karışık, fakat küçük alanlarda bulunur. Karadeniz’in batı kısımlarında, alçaklarda özellikle Meşe’lerle, bu arada Göknar’la da karışık meşcereler oluşturur. Anadolu’da stebe en çok yaklaşan bir türdür ve İç Anadolu’da step kıyılarında 900 m. yükseltilerde bulunduğu gibi, yükseklerde 1500 metreye ve tek olarak da daha yükseklere çıkar. Toroslarda 1000 – 2000 metreler arasında yayılır.

Türkiye'de orman olarak kapladığı alan, orman özelliği:
Ülkemizde 2.527.685 hektar saf karaçam ormanı bulunmaktadır. Karaçam Göknar, Kayın ve Ardıçlarla Toroslarda ise Sedir, Göknar, Ardıç ve nadiren kayınlarla karıuşıma girebilir.

Dünyada doğal yayılış alanları:
Karaçam’ın beş alt türünün yayılışları, oldukça geniş bir alan üzerinde ayrı koşullar gösterir. Bunlardan Pinus nigra ssp. salzmannii İspanya, Pireneler ve Güney Fransa’da; Pinus nigra ssp. laricio Korsika, Sicilya ve Kalabria’da; Pinus nigra ssp. dalmatica Kuzeybatı Yugoslavya ve Dalmaçya kıyılarında; Pinus nigra ssp. nigra Avusturya, İtalya, Yunanistan ve Yugoslavya’nın iç kısımlarında; Pinus nigra ssp. pallasiana ise Balkanlarda, Karpatlarda, Kırım’da ve Anadolu’da yayılış gösterir.

Ekonomik değeri ve gereken zaman:
Yapacak olarak 1. Sınıf tomruk üretimi yapılabilir. Oldukça değerli ve geniş kullanım alanı vardır. İdare müddeti 120 yıldır. 80-90 senede kesime uygundur.

Kullanım alanları ve peyzaj değeri:
Kapı ve pencere doğramaları, parke ve lambri, palet ve sandık yapımı, mobilya ve inşaat alanlarında yaralanılabilir.

Peyzaj olarak park ve bahçelerde erken yaşlarda kullanımı vardır. Özellikle iki varyetesi Ehrami Karaçam (P.nigra var. pyramidata E.T) ( Piramidal ) ve Ebe Çamı (P.nigra var seneriana E.T) ( Küresel ) peyzaj açısından çok ilginçtir. Karaçam ülkemizde rüzgar perdesi olarak kullanılabilecek en ideal türdür.

Emrah ÖZKALE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 23:09   #13
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Arkadaşlar ağaç tanıtımında resimlerde koysak, yani bizi google'larda , wikipedia'larda araştırma yapmaya yöneltiyorsunuz , olmuyor yani

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 22:40   #14
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Selamlar, bir akrabam bana geçen sene kastamonu dağlarından bir adet kozalak getirdi. Kozalak bizim buralardaki kozalaklardan hacim olarak çok fazla irice. Bu özellik ağacındanmı, yoksa yetişme ortamındanmı kaynaklanıyor. Bu kozalakların içindeki tohumunu dikip yetiştirsek bu büyüklükte kozlakları olurmu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Poyraz__2007 : 02-10-2007 saat 02:09
Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2007, 00:42   #15
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Kozalakların büyüklükleri yetişme muhiti şartlarına göre değişebilir ama çok farklılık yoktur. Büyük ihtimalle siz o kozalaklardan aldığınız tohumları ekerseniz aynı büyüklükte kozalak elde edemezsiniz.

Eski 10-12-2007, 14:05   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
Arkadaşlar
Ankara'daki fabrikamızın arazisine dikmek üzere 1000 adet karaçam ağacı aldık. Boyları yaklaşık 90 ila 120 cm arasında değişmekte olan bu ağaçları Sarıyar Baraj mevkii Beypazarından getirdik. Şimdilik bunları arazinin ortasında bir yere indirdik. Ağaçlar yaklaşık 10 kg toprak bulunan torbalarda, arazinin tesviyesi yapıldıktan sonra inşaallah dikeceğiz. Dikim için bu günler uygun mu, bunları hangi aralıklarla dikelim, toprak dolgu olduğu için yapmamız gereken bir şey var mı? Karaçam 3.00 x 1.50 ve Sarıçam için 3.00 x 1.50 diye bir dikim aralık ölçüsü verilmiş, ben bunları tam anlamadım biraz açar mısınız? Ağaçlarımız eğer tutmazsa çok üzülürüm, En iyi şekilde nasıl dikim yapmalıyım?

taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 15:16   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Merhabalar,

Bir firmadan yılbaşı hediyesi olarak 2 tane karaçam tohumu geldi.

Bence çok zarif ve düşünceli bir hediye.

Ancak, tam olarak neyi nasıl yaparak bu tohumları çimlendireceğimi detaylıca kim tarif edebilir?

Hediye zarfının içinde de şu açıklamalar var idi bu arada:

"Tohumları ekmek için ön işleme gerek yoktur. Toprağa birkaç santim derinliğe ekmek yeterlidir. Şubat sonu Mart başına kadar ekebilirsiniz. Daha çabuk çimlenmeleri için nemli bir toprak deneyiniz" diyor.

Yine de, ısı, ışık vb gibi hiçbir detaydan bahsetmemesinden ötürü tereddüt ettiğimden bilgi ihtiyacı hissettim.

Teşekkürlerimle

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 15:28   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
http://www.ekolojidergisi.com.tr/resimler/23-3.pdf

ilgini çekebilecek bazı bilgiler var.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 19:24   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
İlginiz için çok teşekkür ederim Todor...

Ancak, o deneysel bir laboratuvar çalışması gibi bir şey anladığım kadarıyla.

+100C'de 3,5 saat ısıtılan ve +115C'de 4 saat ön ısıtma yapılan tohum grupları ile yapılmış bir çalışma.

Ben ise, ev şartlarında, bu 2 adet karaçam tohumunu nasıl firesizce çimlendirebilirim, detayıyla onun peşindeyim...

Yani doğrudan gün ışığı görsün mü görmesin mi? Tepesini streç film ile kapatayım mı kapatmayayım mı? Suyunu fısfıslayayım da mı vereyim, yoksa doğrudan suyu dökeyim mi tepeden? Yoksa hiç su koymayayım da çakıl üstüne koyup çakıldan mı nemini alsın? Ne yapayım bilemiyorum. Tohumdan çimlendirmede hep çürümeler yaşadığım için endişe var da...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 19:39   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2007
Aaaa çok doğru bende bu konuda destek veriyorum... Ev şartlarında nasıl çimlendireceğiz tohumları?

cacotr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 13:46   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2006
Anadolu Karaçamının latince isminde değişiklik var!

Pinus nigra Arn. subsp. nigra var. caramanica (anadolu karaçamı)

Türkiyenin Karaman bölgesinden toplanan tohumlar varyasyonların tanımlana bilmesi için Fransa Malmaison da yetiştirildi. C4 katogorisine girmedi.
P. nigra J.F. arn. subsp. pallasiana Holmboe ( synp. Nigra var. palasiana Aschers. Graebn.) olarak Türkiye florasından listelenen, Crimean olarak adlandırılan karaçam, Türkiye’den gelen materyalde farklılıklar gösterdi ortalamadan daha uzun ömürlü ve daha büyük, kozalakları soluk sarı renkte bulundu.
Yayın olarak ayırt edici karakter özellikleri , ekolojik farklılıklar **** kısmen çevresel değişiklikler karakter özellikleri açısından ne Türk ne de crimean populasyonun (batı akdenizdeki p. Nigra subsp. salzmannii francodan farklı) önemli anlamlı fark göstermediği tespit edilmiştir.
Var. caramanica Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan’da meydana geldiği ve diğer nigranın alt tür varyasyonlarına göre populasyonların ayırt etmede temel yöntemin kozalakların sıklıkla oluşumları ve olgunluk dönemlerinde daha sarı oldukları; var nigra **** var palasiana ikisinden birine benzer bir çok bireyin güvenilir olmadığı bulundu.
Son yayınlanan Flora of Turkey de anadolu karaçamı palasiana olarak verilmiyor, caramanica olarak veriliyor ve Türkiyede yaygın türün bu olduğu belirtiliyor.

zeynepga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 16:55   #22
Zal
Yeni Üye

Zal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2008
ehrami karaçam tohumu lazım bana. nerden bulabilirim. yardımcı olursanız sevinirim ..

Zal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 23:29   #23
Ağaç Dostu

Auguste's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Pinus Nigra var. caramanica

Merhaba,
Pinus Nigra var. caramanica olduğunu düşünüdüğüm ağaçların yaşlı ve yanlarında orta yaşta olan örneklerinin fotoğraflarını yüklüyorum ilginize. Fotoğraflar türün adını aldığını düşündüğüm Karaman'ın 10 km ilerisindeki Toros dağlarının başlangıcından çekilmiştir. Saygı ve selamlarımla

Eklenen Resimler

Auguste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 13:49   #24
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
küçük tohumları ekmede nasıl bir yol izliyorsunuz ekilmeleri baya zorda?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 17:48   #25
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
İlginiz için çok teşekkür ederim Todor...

Ancak, o deneysel bir laboratuvar çalışması gibi bir şey anladığım kadarıyla.

+100C'de 3,5 saat ısıtılan ve +115C'de 4 saat ön ısıtma yapılan tohum grupları ile yapılmış bir çalışma.

Ben ise, ev şartlarında, bu 2 adet karaçam tohumunu nasıl firesizce çimlendirebilirim, detayıyla onun peşindeyim...

Yani doğrudan gün ışığı görsün mü görmesin mi? Tepesini streç film ile kapatayım mı kapatmayayım mı? Suyunu fısfıslayayım da mı vereyim, yoksa doğrudan suyu dökeyim mi tepeden? Yoksa hiç su koymayayım da çakıl üstüne koyup çakıldan mı nemini alsın? Ne yapayım bilemiyorum. Tohumdan çimlendirmede hep çürümeler yaşadığım için endişe var da...
Çimlenme için en önemli unsur toprak; onun için mutlaka geçirgen yapılı toprak secin. Sıva kumu olabilir. Asla fazla ilgi göstermeyin. Yeni çimlenen tohumlar fazla ilgiden rahatsız oluyor. Mutlaka bulunduğumuz hava şartları itabariyle güneş görsün.

Düzenleyen Mehmet Can : 07-11-2008 saat 17:50 Neden: ekleme
Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 14:47   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Arkdaşlar karaçam tohumunun hasatı hangi aylarda yapılır ? Ben yine kasım 15-16 sında topladım ama tohumların hepsi delikti ve parmaklarımın arasına aldığımda ufalanıyordu ve tohumun içi büzüşmüş kurumuş gibiydi.

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 16:01   #27
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

ben epeydir oldu topluyorum içi boş olanlarda var ****** pamukta çimlendirip toprağa ekiyorum bu zmanlarda kahverengiyken kozalaklar alıp güneşe bırakıp kendiliğinden **** mikrodalga fırında çok az kalacak şekilde ısıtacaksın sonra tohumları alıyorsun

Eski 17-11-2008, 18:43   #28
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Konu bilgi mesajında ayrıntılı bilgi verilmiş. Pratik bilgi olarak: Karaçam sırtların kuzeye dönük yamaçlarında serin yerleri seven yarı gölge ağacıdır. Çimlenmeyi müteakip ilk yıllarda derbeder (dik olmayan) durum gösterir bir kaç yıl geçince dik gövde sürgünleri başlar. Tanımlamak gerekirse kalem gibi gövde yapar. Tohumlar kışın ortasında kar üstüne dökülür. Çimlenmesi kolaydır kendiliğinden düştüğü yerlerde çimlenir. Ancak yazın üstüne çam dalı koyarak güneşe karşı siper oluşturulmalıdır. Yazın arada bir kuraklığa karşı yağmurlama yapılabilir. Bizim bahçede Bir tane kozalaklı büyük, iki tane 4 m. boyunda (yılda ortalama 70 cm. sürgün) kaliteli, Üç de 2 m. boyunda üç adet de yeni toparlanmaya çalışan karaçam var. Yeni çimlenen, 1, 2, yıllıklar da var.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 18:47   #29
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Doğal ehrami karaçam Kütahya- Afyon arasında var, o yörede bulunan arkadaşlar doğal orijinli tohum **** kozalak toplayabilirler. Bende yok, bulsam ondan da diker veya ekerim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 19:09   #30
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

bizim burda anlamadığım bir sebepten dolayı en az 10 yıllık çam ağaçları kuruyor kendimce iklim değişmesi birde bölgedeki susuzluktan dolayı bir de arazi çok taşlık bu bölgede sedir ağacı dikmeyi düşünüyorum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024