agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2017, 21:11   #541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2010
Orman fidanlığından aldığım sekoyalari toprakla buluşturdum.Merakla bekliyorum.

Bakipa ve Gardenias beğendi.
fuj28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 23:54   #542
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Name:  DSCN0199.jpg
Views: 1407
Size:  70.1 KB

Name:  DSCN0202.jpg
Views: 1487
Size:  70.1 KB Tohumdan ürettiğimiz sekoya.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 10:55   #543
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
bugün itibariyle çinden tohum sipariş ettim bakalım gelirse fidelendireceğim isteyene de 5 tanesini paylaşacağım. umarım gerçektir. aldığım kişinin puanı çok yüksekti ve gerçek diye satıyordu. bakalım bekliyoruz

Bakipa, okursan, Giant ve 1 kişi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 19:21   #544
Yeni Üye

Giant's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2017
Çelikten üreten arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa mutlu oluruz .

Giant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2017, 08:13   #545
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2016
Bunlarda benim sekoya (giganteum) fidelerim. Ebayden aldığım 100 tane tohumdan 7-8 tane kadarı 2.5 aylık soğuk katlamadan sonra çimlenmişti. 2016 kışını istanbulda balkonda geçirdiler, ancak geriye 2 tane kaldı, onlarda kahverengileşerek 1 yıldır bu şekilde hiçbir gelişme göstermiyorlar ancak tam olarak kurumadılarda. Daha sonra temin ettiğim 2000 kadar sekoya (sempervirens) tohumu soğuk katlamadan sonra 2 aydır saksıda olamlarına rağmen henüz çimlenmediler. Tekrardan 200 kadar sekoya (giganteum) tohumu sipariş ederek yeniden denemeyi düşünüyorum.

Name:  IMG_20170615_191700.jpg
Views: 1330
Size:  68.6 KB

kamil35 beğendi.
teymi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 22:17   #546
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
5 yıl sonra

Eklenen Resimler

kamil35, Muda ve Giant beğendi.
Bakipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 22:25   #547
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

5 yıl önce

Eklenen Resimler

kamil35 ve Giant beğendi.
Eski 23-10-2017, 23:42   #548
Yeni Üye

Giant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bakipa Mesajı Göster
5 yıl önce
Fidan gelişimi harika görünüyor çocuklarınızın gelişimi de harika onlar da bir fidan

Bakipa beğendi.
Eski 24-10-2017, 01:24   #549
Yeni Üye

Giant's Avatar

Oldukça tecrübe edinen arkadaşlarımız var onlardan ricam köklendirme çalışmalarında kullandıkları hormonların kaç ppm olduğu, Sempervirens ve Giganteum için ayrı ayrı yazarsanız mutlu olurum.
Name:  kırpıldı.jpg
Views: 1139
Size:  71.0 KB
02.17 Tarihinde çektiğim Sempervirens
Name:  kırpıldı2.jpg
Views: 1116
Size:  75.5 KB
10.17 Tarihinde çektiğim Sempervirens sekiz aylık değişim bence belirgin İzmir'de yaşayanlar görmek isterse Kültürpark Lozan kapısından giriş yapıp kafalarını sola çevirsinler Torbalı fidanlıkta daha büyüğü var onu da yakında yüklerim gayet sağlıklılar

Eski 28-10-2017, 00:11   #550
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Giant Mesajı Göster
Fidan gelişimi harika görünüyor çocuklarınızın gelişimi de harika onlar da bir fidan
Çok teşekkür ederim ☺

Giant beğendi.
Eski 29-10-2017, 17:47   #551
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar selam önceki sayfalarda resmi bulunan giganteum fidem 3 metreyi geçti ))

Giant beğendi.
Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2017, 18:37   #552
Yeni Üye

Giant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinarit Mesajı Göster
Arkadaşlar selam önceki sayfalarda resmi bulunan giganteum fidem 3 metreyi geçti ))
Esad Muhlis Oksal'ın kitabını sayenizde öğrendim ve aldım size minnet duyduğumu belirtmeden edemeyeceğim, önceki sayfalarda Sequoia ormanları oluşturma hayalleri kurduğunuzu yazmışsınız bu yönde çalışmalara başlarsanız yardımcı olmaktan mutluluk duyarım aynı hayalleri paylaşıyoruz Çelik alabildiniz mi genç sekoyanızdan?

Sinarit beğendi.
Eski 30-10-2017, 10:45   #553
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Giant Mesajı Göster
Esad Muhlis Oksal'ın kitabını sayenizde öğrendim ve aldım size minnet duyduğumu belirtmeden edemeyeceğim, önceki sayfalarda Sequoia ormanları oluşturma hayalleri kurduğunuzu yazmışsınız bu yönde çalışmalara başlarsanız yardımcı olmaktan mutluluk duyarım aynı hayalleri paylaşıyoruz Çelik alabildiniz mi genç sekoyanızdan?
Rica ederim ne demek,kitap size yardımcı olduysa mutlu oldum,umarım bir gün zamanımız olurda etraflıca şu sekoya ormanı işine girişir ağaçlar net olarak bir orman oluştururuz.Çelik ile maalesef uğraşamadım ama giganteum sekoya fidesi, istanbulda hiç bir bakım gerektirmeden beklediğimden çok daha hızlı bir gelişim gösterdiğini kanıtladı.Bahar olsun yeni sürgünler ile yeşillensin şöyle güzelce bir resmini koyalım da herkes şaşırsın.

İstanbulda oturan butun herkese eğer geniş alan olan bir park **** bildiğiniz bir bölge varsa giganteum ekmesini şiddetle tavsiye ediyorum.
Bu arada ilk mesajlara baktımda yıllar çok çabuk geçiyor.

Gardenias beğendi.
Eski 30-10-2017, 11:16   #554
Yeni Üye

Giant's Avatar

Alıntı:
Rica ederim ne demek,kitap size yardımcı olduysa mutlu oldum,umarım bir gün zamanımız olurda etraflıca şu sekoya ormanı işine girişir ağaçlar net olarak bir orman oluştururuz.Çelik ile maalesef uğraşamadım ama giganteum sekoya fidesi, istanbulda hiç bir bakım gerektirmeden beklediğimden çok daha hızlı bir gelişim gösterdiğini kanıtladı.Bahar olsun yeni sürgünler ile yeşillensin şöyle güzelce bir resmini koyalım da herkes şaşırsın.

İstanbulda oturan butun herkese eğer geniş alan olan bir park **** bildiğiniz bir bölge varsa giganteum ekmesini şiddetle tavsiye ediyorum.
Resimleri bekliyorum baya neşelenmiştir, fidanını alabilsem çelik çalışmaşarına başlayacağım Sempervirens ile uğraşıyorum daha tutturamadım turturursam gerisi kolay daldırma ile seri üretimlere devam edeceğim Antalya' ya gidip geliyorum nemi güzel Sempervirensleri oraya dikmeyi düşünüyorum Giganteum' lar tahminim İzmir'in yiükseklerinde olur .

Eski 30-10-2017, 12:32   #555
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

yıl 2009 arkadaki metal korkuluklar 2.5 metre yuksekliğinde,ona göre boy tahmini yaparsınız. hakan beyden 2009 yazında saksıda alıp kasımda dikmiştik. o kış ve bahar resmi.

Giant beğendi.
Eski 30-10-2017, 12:35   #556
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

yıl 2017 sizler için sararmış dalları budayıp baharı beklemeden resmini çektim.bu fideleri bana veren hakan beye tekrardan teşekkürler.Umarım ıyi ve her şey gönlüncedir.

ahhh yıllar.

Bakipa ve Giant beğendi.
Eski 30-10-2017, 13:41   #557
Yeni Üye

Giant's Avatar

Alıntı:
yıl 2017 sizler için sararmış dalları budayıp baharı beklemeden resmini çektim.bu fideleri bana veren hakan beye tekrardan teşekkürler.Umarım ıyi ve her şey gönlüncedir.

ahhh yıllar.
Çok güzel gelişiyor, neden alt dalları sararmış ki bu yaz az yağış oldu ondan mı acaba? Çelik için bir sürü dal çıkmış işleme koyulun bence

Sinarit beğendi.
Eski 30-10-2017, 14:56   #558
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Valla bu 8 yıl boyunca bir kere sulamadım,belki yazın dediğiniz gibi su istiyordur ama ben kendi haline bıraktım kendi savaşsın diye,zaten sararma derken öle kuruma gibi değildi ben alt dalları birazda yer kazanmak için kestim yoksa durabilirdi.

Eski 30-10-2017, 14:58   #559
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Çelik işini birisi bana nasıl yapılacağını detaylıca anlatabilirse ,becerebilirsem isteyen herkese gönderirim.

Eski 30-10-2017, 16:09   #560
Yeni Üye

Giant's Avatar

Alıntı:
Çelik işini birisi bana nasıl yapılacağını detaylıca anlatabilirse ,becerebilirsem isteyen herkese gönderirim.
IBA (İndol Bütirik Asit) ile köklendiriliyormuş yabancı ve Türk kaynaklardan anladığım kadarıyla 4000 ppm (4 gram iba) yazanda var 3000 ppm (3 gram iba) yazanda hazırlanışları şöyle;

4000 ppm : 4 gram iba tartılır 500 cc alkolle eritilir 500 ml saf su eklenip iyice karıştırılır taze çeliklerin toprağa sokulacak kısmı dört - yedi saniye karışıma batırıldıktan sonra viyollere yahut saksılara alınır.

3000 ppm : hazırlanışı aynıdır tek farkı 3 gram iba tartılmasıdır.

Name:  indir.jpg
Views: 1381
Size:  6.3 KB
Name:  images.jpg
Views: 1123
Size:  11.4 KB

Not: ev içinde spreyle sislendirme yapılmalı veya sera ortamı oluşturulmalı, bu yöntemin tohumdan daha hızlı sonuç verdiği söyleniyor, vermikülit torf karışımı ya da kokopit kullanmak yararlı olacaktır bu bilgiler araştırdıklarımdır deney ve gözlem fırsatı bulduğumda tecrübelerimi paylaşacağım.
General Sherman'ın genlerini kullanmaları da hoş açıkçası yaklaşık 3000 yıldır her türlü olumsuzluğa direnip hayatta kalabilmiş yıldırımlar, yangınlar, fırtınalar...

Düzenleyen Giant : 02-11-2017 saat 18:29 Neden: Butirik yazmışım Bütirik olarak düzelttim.
Eski 02-12-2017, 18:07   #561
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Budamasanız ☺ Sinarit Bey. Ayrıca, ben çelikle üretmeyi denedim ama sonrasında ilgilenemedim. Başarılı olamadım. Siz başarırsanız bana göndermenizi rica ederim. Bu ağaca galiba aynı sevgiyi duyuyoruz.

Sinarit beğendi.
Eski 05-12-2017, 16:46   #562
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bakipa Mesajı Göster
Budamasanız ☺ Sinarit Bey. Ayrıca, ben çelikle üretmeyi denedim ama sonrasında ilgilenemedim. Başarılı olamadım. Siz başarırsanız bana göndermenizi rica ederim. Bu ağaca galiba aynı sevgiyi duyuyoruz.
Bende pek becereceğimi zannetmiyorum ama bahara bakalım ,olursa istediğiniz kadar,aslında hiç uğraşmaya gerek yok hakan bey ne yapıyor acaba onun fidelerinden almak lazım

Bakipa ve Giant beğendi.
Eski 05-03-2018, 20:56   #563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2014
Arkadaşlar merhaba. Sekoya ağacı yetiştirmek istiyorum elimde şu an tohum ya da fidan yok Aydın da yaşıyorum neler yapmalıyım ? Bulunduğum bölgeye uygun mudur iklim açısından sıkıntı yaşar mıyım ?

Bakipa beğendi.

Düzenleyen Orhan1915 : 05-03-2018 saat 21:12 Neden: Ek soru eklemek istedim.
Orhan1915 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2018, 21:25   #564
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Salihli -ödemiş arasında bulunan Bozdağ daki üreticiler de bulunuyor. Size yakın sayılır

Giant beğendi.
Eski 09-03-2018, 11:25   #565
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan1915 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Sekoya ağacı yetiştirmek istiyorum elimde şu an tohum ya da fidan yok Aydın da yaşıyorum neler yapmalıyım ? Bulunduğum bölgeye uygun mudur iklim açısından sıkıntı yaşar mıyım ?
giganteum cinsini alın ve fidan döneminde 4,5 yıl kadar yazları sulama yapmaya eksik etmeyin.

Eski 21-03-2018, 12:39   #566
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sekoya edinmek isteyen arkadaşlar: Orman bakanlığına bağlı fidanlıklar satış yapmaktadır. Yer ve şubeye göre değişiklik göstermekte olan stok durumlarını önceden arayarak bilgi edinebilirsiniz. Satıştaki fidan listesinde Sekoya'nın her iki türü mevcut. İstanbul Bahçeköy şubesinde varlığını teyit ettim. 50 cm boyunda fidan mevcutmuş, fiyatı da boyunun 5 te 1'i kadar.

Gardenias ve Giant beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2018, 21:56   #567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2018
Selam bu konuyu görünce bende araştırmaya koyuldum linkteki fidanlardan sipariş verdim. Umarım yaylaya uyum saglar. Sulama sıkıntım var şimdilik bir haftalık sulama için serum hortumuna benzer birşeyler ayarlamaya çalışacagım.
Dev Sekoya Ağacı Fidanı 80-100 cm
Birde alttaki linkte tohumlar vardı çimlendiremem diye almadı
https://www.intfarming.com/intfa-sekoya-tohumu-satisi
Fidanlara özel bir bakım yapmam lazımmı?

Giant beğendi.
İskenderunn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2018, 18:36   #568
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İskenderunn Mesajı Göster
Selam bu konuyu görünce bende araştırmaya koyuldum linkteki fidanlardan sipariş verdim. Umarım yaylaya uyum saglar. Sulama sıkıntım var şimdilik bir haftalık sulama için serum hortumuna benzer birşeyler ayarlamaya çalışacagım.
Selamlar,ilk 2,3 yıl su vermeniz dışında herhangi bir bakim yapmanıza gerek yok.Sekoyalar dayanıklı ağaçlardır.

Eski 28-07-2018, 03:23   #569
Yeni Üye

emirk's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İskenderunn Mesajı Göster
Merhaba sevgili iskenderun. Ben de yapabilirsem sekoya yetiştirmeyi çok istiyorum. Size siparişinize istinaden birkaç sorum olacaktı.

- Elinize ulaştı mı fidanlar, ulaştıysa ne durumdalar?
- Cinsleri(bu ağacın başka ne cinsleri var henüz bilgim yok) Sequoia Gigantea mı?
- Fidanın kargoyla nasıl getirildiğini aklım almıyor. Poşetliyorlar mı? Bu fidan için sakıncalı olmaz mı?
- Bir de bu türe özel nasıl bakım yapacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirten bir çeşit kılavuz yolluyorlar mı siparişle birlikte?
- Elinizde bu ağaç türünün nasıl yetiştirileceğine dair bulduğunuz kaynaklar varsa(site olur, yazılı kaynak olur) benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Alıntı:

Size de merhaba sevgili Sinarit. Kitapta ne tür bilgiler mevcut acaba? Ben de ağaç/bitki yetiştirmeye oldukça meraklı ancak henüz hiç bilgisi olmayan biri olarak ağaçların ekiminden bakımına kadar nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana da kaynak önerebilir misiniz(özellikle Sequoia Gigantea hakkında varsa eğer)?

Bir de sayın Giant'la geçen dialoğunuzdaki gibi bir projeniz olursa olabildiğimce yardımcı olmayı çok isterim(bilgi olarak halihazırda yetersiz olsam da en azından kas gücü olarak ).

Sinarit ve Giant beğendi.
emirk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2018, 21:58   #570
Yeni Üye

Giant's Avatar

Manisa Yeniköy'den sekoya fidanları aldım. Tohumdan üretebilmek amacıyla kendime yakın bölgelere diktim ve bir tane de Manisa'nın korunaklı yüksek kesimlerine diktim orada neslini devam ettirmesi umuduyla...

Name:  sequoiabüyükyeniköy.jpg
Views: 729
Size:  29.0 KB

Köye giriş yaptıktan sonra sağda bu sekoya dikkatimi çekti ağacın fotoğrafını çekerken bahçeden bir teyze çıktı, teyzeye sekoyadan ellerinde olup olmadığını sordum ve neticesinde fidanlarıma kavuştum. Başka bir fidancıda da sekoya vardı lakin arabaya sığdırabilmem mümkün değildi. Boyları yaklaşık 3-4 metre olmuş sepetli yere gömülü haldeler taşımak için kamyonet gerekli.

Name:  sequoiagaziemir1.jpg
Views: 709
Size:  40.8 KB

Gaziemir'e diktiğim ufaklığın birincisi

Name:  sequoiagaziemir2.jpg
Views: 829
Size:  38.2 KB

bu da ikincisi şimdilik ikisini de ince çubuklarla destekledim sağlam bir şekilde destek yapıp bağlayacağım.

Name:  kozalak1.jpg
Views: 636
Size:  27.9 KB

Bunlar yukarıdaki ufaklıklardan topladığım kozalaklar.
ÖNEMLİ: Aliexpress'ten sekoya tohumu almayın Çin'de bolca bulunan Metasequoia tohumu yolluyorlar Giganteum tohumlarına benzerliği nedeniyle insanları dolandırıyorlar.

Sinarit beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024