agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2014, 22:25   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Wink Bir konuda yardım

Tekrardan merhabalar , sizlere bir konuda danışmam gereken bir husus var,

İnternetten sipariş ettiğim Sequoia giganteum tohumlarını heyecan içerisinde tohumdan nasıl üretilir diye sormadan ,araştırmadan 28'li viyolin içinde torfta çimlendirmeye çalıştım, fakat sadece torf kullanınca su tutmadığını kupkuru kaldığını farkettim sonrasında ise torfun üstüne ince kum serdim, fakat o da çare etmemiş , etmemiş diyorum çünkü dayanamayıp tohumların durumuna baktım ve hiçbir hareketlilik yoktu , tüm tohumları tek tek ayıklarken 3 tanesinin çimlenmeye başladığını gördüm , çimlenen tohumları elekten geçmiş toprak ile torfu harmanlayıp viyolden daha büyükçe bir kutuya koydum.(diğer ayıkladığım tohumları da toprak ve torf karışımlı ufak saksılara , her birine 3'er 4'er tane olacak şekilde ektim) Acaba bu noktada yapabileceğim başka birşey var mı? (yaptığım yanlışlara da değinebiliriz)

Son olarak aşağıda eklediğim 2 resimde sekoyanın dip sürgünleri görülmekte , bu sürgünlerin bir kısmı topraktan bir kısmı ağacın gövdesinden çıkmakta , bu sürgünleri nasıl ayırmalı ve ayrı bir yere dikmeliyim, kısaca nasıl yapabilirim , nelere dikkat etmem gerekiyor?

Eklenen Resimler

Milla ve ayzek20 beğendi.

Düzenleyen ahkem : 04-04-2014 saat 10:28 Neden: Ek soru nedeniyle düzeltme
ahkem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 22:58   #482
Ağaçsever

ayzek20's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2014
Ben de aynı hatayı keçi boynuzu çimlendirirken yaptım nasıl ayırabilirim diye düşünüyorum sayın ahkem

ayzek20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 23:58   #483
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayzek20 Mesajı Göster
Ben de aynı hatayı keçi boynuzu çimlendirirken yaptım nasıl ayırabilirim diye düşünüyorum sayın ahkem
Sekoya'nın tohumunu ayırmam zor olmadı açıkçası , siyah torfun içinde açık kahverengi çok kolay fark ediliyordu , fakat biraz uğraşılırsa keçiboynuzunu da ayırmak mümkün olabilir sanırım.
Bir de tohumu koyduğunuz derinliği hatırlıyorsanız ona göre yavaş yavaş torfu kaldırarak tohuma ulaşmanız kolay olacaktır. Şimdiden kolay gelsin

Eski 06-04-2014, 00:08   #484
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Serpenvirens'de bu dip sürgünleri koparılıp çelik gibi dikildiğinde büyük oranda kökleniyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 21:04   #485
Ağaçsever

ayzek20's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahkem Mesajı Göster
Sekoya'nın tohumunu ayırmam zor olmadı açıkçası , siyah torfun içinde açık kahverengi çok kolay fark ediliyordu , fakat biraz uğraşılırsa keçiboynuzunu da ayırmak mümkün olabilir sanırım.
Bir de tohumu koyduğunuz derinliği hatırlıyorsanız ona göre yavaş yavaş torfu kaldırarak tohuma ulaşmanız kolay olacaktır. Şimdiden kolay gelsin
Gerek kalmadı birisi dün vefat etti küçük keçiboynuzu fidanlarımdan Galiba kardeşi için feda etti kendini.

ahkem ve Bakipa beğendi.
Eski 01-05-2014, 21:30   #486
Yeni Üye

Sanırım diktiğim sekoya yerini sevdi ,uzayan yan dalların fotoğrafları.(ilk 3 resim)

Fidanın altındaki damlama uçları suyu çok az açmama rağmen gelen suyun basıncına dayanamayıp bağlantı yerinden çıktığı için sökmek zorunda kaldım.

Henüz dikmediğim torbalı fidanlarım da var ,annem onları su dolu yoğurt kabının içine koymuş, ve içindeki suyu bitirmiş ve baya bi uzamış. (son 2 resim)

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 01:02   #487
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
Sayın shapsough elinizdeki tohumlardan yirmi otuz kadar paylaşa bilirmisiniz lütfen bende denemek istiyorum ancak tohum bulamıyorum sadece buradan saygı değer bir arkadaş beş adet gönderdi başarılı olamazsam onları kaybedeceğim bir dahada bulmak imkanım yok cevabınızı bekliyorum selamlarımla...
Sayın pembegül fidelerim nerde

shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 14:47   #488
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Tohumları çimlendiremedim malesef

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 00:18   #489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2015
Sayin ağaç severler,

Bende fideland dan bir sekoya aldım. Ancak benim sekoyamda önce sararıyor sonra kuruyor. Çaresi ne olabilir? Torf içine dikmiştim. Yardımcı olursanız sevinirim.

serdargl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 16:13   #490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2015
Sekoya

Merhabalar,

Fideland ın sattığı sekoya fidanlarından aldım. Bu fidan hangi tür sekoya olduğunu bilmiyorum. Evde saksıda torf toprağına diktim. herşeyin tam olduğunu düşünüyorum. Drenaj bilmiyorum ne kadar önemli ama onun haricinde suyunu vs. ne çok sık ne çok seyrek veriyorum. Buna rağmen dalları kuruyor. Ne yapmam lazım?

kış vakti olduğu için direk balkona da çıkarmaya korkuyorum, evde oda sıcak ama pek güneş almıyor. neden olabilir arkadaşlar?

serdargl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 21:13   #491
Ağaçsever

ayzek20's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdargl Mesajı Göster
Sayin ağaç severler,

Bende fideland dan bir sekoya aldım. Ancak benim sekoyamda önce sararıyor sonra kuruyor. Çaresi ne olabilir? Torf içine dikmiştim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın serdargl aynı yerden ben de almıştım.Aynı şekilde sarardı kurudu gitti.

Eski 05-02-2015, 17:19   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Bende fideland dan sekoya fidanı aldım bugün elime geçti yaprakları kahverengi geldi. Yaşatmaya çalışacağım.
Önerisi olan var mı?

nsbedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 13:45   #493
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Sekoyanın sisli ortamı sevdiğinden yola çıkarak dallarına günde birkaç kez su püskürttüm. Yaprakları yeşerdi. Alttan bir sürgün de verdi. Ama hala sağlıklı görünmüyor. Birkaç hafta daha yaşarsa dışarı ekeceğim.

nsbedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 20:07   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Nasıl Çimlendirilmeli

Merhabalar,
Yeni bir dev sekoya tohumu aldım bunu saksıda çimlendirmek istiyorum. Fakat nasıl bir toprak ve neler kullanmam gerektiğini iyi bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.
Saygılarımla

turgutcakmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 00:48   #495
Yeni Üye

Dev Kaliforniya Sekoya Ağacı Tohum Çimlendirmesi

Merhabalar,

Dev Kaliforniya Sekoya ağacının tohumunu satın aldım. Ancak çimlendirilmesi üzerine pek az bilgiye ulaşabildim. Bu ağaç türünün tohum çimlendirmesi üzerine bilgi sahibi kişilerin saksıda bunu nasıl başarabileceğimi anlatırsanız sevinirim. Bu konu hakkında az bilgi olması hasebiyle başka kişilere de faydalı bir bilgi olmuş olur.

Saygılarımla,

Eski 07-03-2015, 18:32   #496
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sekoya tohumlarını 30 gün soğuk katlamaya almalısınız,bir ay sonra tohum ekeceğiniz yere ekebilirsiniz.

Gardenias beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2015, 22:06   #497
Yeni Üye

pacanga's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sürgünleri kesip iba'ya batırdıktan sonra torf vemikülit karışımına çelik köklendirir gibi daldırıyorum. Taze sürgünler büyük oranda kökleniyorlar.
üstat iba nedir....

pacanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 00:16   #498
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pacanga Mesajı Göster
üstat iba nedir....
İndol Bütrik Asit. Köklenmeyi teşvik eder.

ahkem beğendi.
Eski 14-04-2015, 13:08   #499
Yeni Üye

pacanga's Avatar

e fidancımdan sekoya tohumu siparişi verdim....çimlendirme için yardımlarınızı bekliyorum...

Eski 14-04-2015, 19:26   #500
Yeni Üye

kurdelelikedi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2015
yakinda bende ekleyecegim benimkinin fotolarini, bir de amerika'dan getirdigim tohumlar var. bir de amerika'da bana hediye edilmis tohumlar var. merak ediyorum bu tohumlar ne kadar sure dayanir. mesela bir sene sonra bozulur mu? ankara'da ev ortaminda olduklari icin ,kuru ve sicak havada muhafaza ediliyorlar diyebiliriz.

kurdelelikedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 12:58   #501
Yeni Üye

pacanga's Avatar

Alıntı:
İndol Bütrik Asit. Köklenmeyi teşvik eder.
e-findancımdan Sipariş verdiğim sekoya tohumları geldi..... tohumal sitesinde hazır solisyon iba satılıyor bilgisi olan arkadaşlar çünkü ben katı ibayı çözebileceğimi sannetmiyorum...

Eklenen Resimler

Gardenias beğendi.

Düzenleyen pacanga : 20-04-2015 saat 14:52
Eski 19-04-2015, 17:40   #502
Yeni Üye

Bende e-fidancımdan aldım tohumu. 7tane tohumdan 2ayda sadece bir tanesi çimlendi yaklaşık 2cm boyunda.

Eski 20-04-2015, 17:22   #503
Yeni Üye

pacanga's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turgutcakmak Mesajı Göster
Bende e-fidancımdan aldım tohumu. 7tane tohumdan 2ayda sadece bir tanesi çimlendi yaklaşık 2cm boyunda.
ben daha ekmedim..... iba ile köklendirmeye çalışacağım .... iba sipariş vereceğim ama arkadaşlar önerirse üsteki mesajda satın alacağım ibadan bahsettim.......

birde hepsini bir araya toprağa mı gömmelimiyim yoksa ayrı ayrı mı köklendirmeyi denemeliyim bilmiyorum....

Eski 21-04-2015, 02:25   #504
Yeni Üye

İba kullanımı hakkında pek bir bilgim yok. Ben hepsini belli aralıklarla toprağın üzerine (tam olarak gömmeden ancak tam temas sağlayacak şekilde) koydum. Amerikadan bir siteden görerek. Biri çimlendikten sonra diğer tohumları farklı bir saksıya aldım.

Gardenias beğendi.
Eski 21-04-2015, 10:35   #505
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turgutcakmak Mesajı Göster
İba kullanımı hakkında pek bir bilgim yok. Ben hepsini belli aralıklarla toprağın üzerine (tam olarak gömmeden ancak tam temas sağlayacak şekilde) koydum. Amerikadan bir siteden görerek. Biri çimlendikten sonra diğer tohumları farklı bir saksıya aldım.
İba çelik köklendirmek için kullanılır, tohum çimlendirmek için değil, aman yanlış anlaşılmasın.

Eski 22-04-2015, 12:21   #506
Yeni Üye

pacanga's Avatar

ya tohumları çimlendirmede yardım eden olmayacak mı? iba tohum çimlendirmiyormuş? iba almıyormuşum...5 sekoya tohum aldım ...arkadaşlar hepsini bir araya mı ekeyim?yoksa tek tek ayrı ayrı mı çimlendirmeliyim....ibanın hiç mi etkisi olmaz çimlendirmede? torf mu kullanmalıyım yoksa normal toprak mı?

Eski 22-04-2015, 14:11   #507
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pacanga Mesajı Göster
ya tohumları çimlendirmede yardım eden olmayacak mı? iba tohum çimlendirmiyormuş? iba almıyormuşum...5 sekoya tohum aldım ...arkadaşlar hepsini bir araya mı ekeyim?yoksa tek tek ayrı ayrı mı çimlendirmeliyim....ibanın hiç mi etkisi olmaz çimlendirmede? torf mu kullanmalıyım yoksa normal toprak mı?
Hocam tohumları öncelikle 24-48 saat arasında ılık suda bekletin. Ardından daha önce söylediğim gibi toprak torf karışımı yapıp(benim tercihim büyük bir ağırlığı toprağa vererek) bu karışımın üzerine tohumları koyun toprakla temas edecek şekilde ancak tam olarak gömmeyin. Toprağı nemlendirin.

Şimdiki işlem soğuk katlama işlemi ancak ben bu işlemi yapmadım. Bu işlemde saksının ağzını buzdolabı poşedi gibi birşey geçirip içerisini biraz daha nemlendirip buzdolabında bir köşeye koyup bir ay bekletiliyor. Bunun amacı tohumun kış şartından bahar şartına geçtiğini hissettirip çimlendirme oranını arttırmak.

Buradan çıkardıktan sonra cam önünde aydınlık(ancak genel kanı direk güneş ışığına maruz kalmaması yönünde) bir yere koyup ağzı kapalı olan buzdolabı poşedinin nemini sık sık kontrol ederek çimlenmeyi beklemek. Poşet üzerine delikler açmayı unutmayın. Tohumları aynı yere dikebilirsiniz. Çimlenenlerden sonra tohumlarla çimlenenenleri istediğiniz bir şekilde fakat dikkatlice ayırmanızda bir sakınca yoktur.

Bilgilerim bunlar yanlış veya eksik bir bilgi varsa bilenler düzeltebilir. Genel olarak Amerika menşei'li sitelerden aldığım bilgilerdir.

Gardenias beğendi.
Eski 04-05-2015, 20:03   #508
Yeni Üye

Merhabalar,
İnternetten online olarak Sekoya fidesi alabileceğim bir yer var mı?

Eski 04-05-2015, 20:16   #509
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Aldığınız tohumlar serpenvirens mi, gigantium mu?

İnşallah çimlenirler ama;
Her iki çeşit de tohumdan çimlendirmek için 2,5 aylık soğuk katlama gerektiriyor,
Serpenvirens tohumlarında çimlenme oranı %5,
Gigantium tohumlarında ise %40,

Yani tohumlarınızın çimlenme olasılığı yüksek değil, yine de bakarsınız çimlenirler.
Mutlaka bir sekoya ağacınız olsun istiyorsanız çelikten köklendirme şansı çok daha yüksek, ya da hazır bir fidan bulursanız daha kolay olur.

Gardenias beğendi.
Eski 06-05-2015, 14:12   #510
Yeni Üye

pacanga's Avatar

Alıntı:
Aldığınız tohumlar serpenvirens mi, gigantium mu?

Mutlaka bir sekoya ağacınız olsun istiyorsanız çelikten köklendirme şansı çok daha yüksek, ya da hazır bir fidan bulursanız daha kolay olur.
Buzdolabındalar şuan bir haftadır....Forumda sanırım var arkadaşlar fidan varsa alıcı talibiyim yardımcı olabilirmisiniz?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024