agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2010, 15:22   #301
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın incifem teşekkür ederim,bu arada sayın seaa bebek sekoyanızı büyütmenizde başarılar diliyorum.

Arkadaşlar size iki bölgeye diktiğim sekoyalardan bahsetmiştim,istanbulda diktiğim maşallah çok güzel büyüyor geçen hafta balıkesir burhaniyeye geldim,sekoyamı kurumuş bulucağımı zannediyordum ama şükürler olsunki beni yanılttı ,susuzluğa,rüzgara ve tuza rağmen kurumamıştı,****** istanbuldaki gibi büyümemiş geçen seneki aldığım boyunda kalmış ve bazı dalları kurumuş ama yinede iyi ,hemen bakımını yapıp sulamaya başladım, iki sekoyamıda yetişkin görürsem çok sevinicem.iyi yazlar dilerim.

Giant beğendi.
Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 18:43   #302
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Sequoia sempervirens

Sequoia sempervirens'i yıllar önce kitaplardan tanıdım.

1997 yılında Bahçeköy Orman Fidanlığından üç tane fidan aldım.
O zaman bahçem yeni, bütün bitkilerim küçüktü ve kitaplarda verilen ağaç ölçülerini kafamda canlandıramıyormuydum neden bilmem bir tanesini bahçemin içine evime dört metre mesafeye, diğer ikisini ise 20-30 metre yandaki yeşil alana diktim. Diktiğimde hepsi 1,5 metreden kısa idi.

Bahçemdeki her yıl yaklaşık 1 metre büyüdü ve orantılı olarak genişledi.

Yeşil alandakiler ise bir süre zorlandılar kurur gibi oldular. Daha sonra kökten başka sürgünler geldi. Şimdi bir kaç gövde kendi aralarında yarışıyorlar. Bakalım yarış nasıl sonlanacak.

O zamanlar ingilizce bir mail listesinde evine çok yakın sequoia dikip de temelleri kaldıranları okuyup bayağı endişelendim. Sonra birisi oralarda evlerin temellerinin çok zayıf olduğunu, buralarda ise betonarme ağır evlere birşey olmayacağını yazdı. Biraz rahatladım.

Şimdi Sequioa'm evimin batısında kızgın öğleden sonra güneşinin altına mükemmel bir gölge veriyor. Büyümeye devam ediyor.

Ben de biraz endişeli ama genelde böyle bir ağacım olmasından mutlu onu izlemeye devam ediyorum.

İşte onlardan bir kaç fotoğraf:

Bahçemdeki Sequoia sempervirens:

Name:  P1000383.JPG
Views: 13629
Size:  47.4 KB

Name:  Bahçe 29 haziran 2010 003.JPG
Views: 12587
Size:  55.4 KB

Name:  Bahçe 29 haziran 2010 001.JPG
Views: 15339
Size:  59.1 KB

Yeşil alandakiler:

Name:  P1000386.JPG
Views: 11971
Size:  63.3 KB

Name:  P1000387.JPG
Views: 11821
Size:  62.2 KB

Düzenleyen Zeki Yağlı : 15-11-2010 saat 05:50 Neden: imla hataları
Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 18:48   #303
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Yıllar sonra Bahçeköy Orman Fidanlığında bir de Sequoiadendron giganteum gördüm.

Onu da aldım yandaki yeşil alanın başak bir köşesine diktim.

Sempervirens den daha yavaş büyüyor.

Şimdi 4 metreyi geçti:

Name:  P1000384.JPG
Views: 12229
Size:  66.1 KB

Name:  P1000385.JPG
Views: 12354
Size:  68.3 KB

Gardenias beğendi.

Düzenleyen Zeki Yağlı : 15-11-2010 saat 05:50 Neden: imla hatası
Eski 01-08-2010, 18:54   #304
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Sequoia sempervirens'ın yapraklarını bir kısmı her yıl Temmuz sonunda toplu olarak sararıp dökülüyorlar.

Biz hergün temizleme işi çıkmasın diye silkeliyoruz, iki hafta sonra sarı yaprak kalmıyor.

Bugün bahçedekini silkeledik. Bakın çok güzel görüntüler ortaya çıktı:

Name:  Bahçe 01 Ağustos 2010 042.JPG
Views: 11858
Size:  58.2 KB

Name:  Bahçe 01 Ağustos 2010 043.jpg
Views: 12139
Size:  69.2 KB

Name:  Bahçe 01 Ağustos 2010 046.JPG
Views: 13653
Size:  68.5 KB

Name:  Bahçe 01 Ağustos 2010 044.JPG
Views: 12180
Size:  66.5 KB

Düzenleyen Zeki Yağlı : 15-11-2010 saat 05:52 Neden: imla hatası
Eski 03-12-2010, 16:34   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Merhabalar,trabzon orman fidanlığından aldığım sekoya fidanlarım 10 senesi doldu,bir tanesi dipten eşkin vermiyor ve hızlı büyüyor diğerleri devamlı kökten yan eşkinler veriyor onları nasıl ve nezaman sökersem tutar.ayrıca sedir çam fidanı diktim süper büyüyorlaribir yılda 50 70 cm arasında büyüyorlar.ladinlerim çok yavaş 4-8 cs büyüyor.yine sekoya fidani dikmek istiyorum.ayrıca sarı çam fidanı arıyorum.ine kestane bahcesi oluşturmak istiyorum biliyoruz ki hem meyvası değerli hemde ağaç olara kerestesi çok dayanıklı.özellikle kapı pencerede,selender yapımında altın değerinde.babamızdan vasiyet,her yıl en az 1o fidan dik.yaş 55 oldu her yıl en az 10 ve üstü fidan dikiyorum.Ağaç allahın bizlere verdiği kutsal hediyelerin en önemlilerinden biri olsa.Ağaçsız yaşamı allah göstermesin.Bu nedenle orman elamanları -üst kadrosuna büyük sorumluluklar düştüğünü biliyorum.saygılarımla.

cemcell61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 16:38   #306
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sekoya sürgünlerini tepeden bir karış kadar kesip Mart-Nisan aylarında bir köklendirme ortamında çeliklerseniz 2-3 ay içinde köklenirler.

Gardenias beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 23:42   #307
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhaba bütün ağaç severlere Bugün Beykoz Paşabahçe Devlet Hastanesine gittim ve bahçesinde otururken rüzgar estikçe çam ağaçlarından kozalaklar düştü. Dikkatimi çekti (gittiğim her yerden tohum toplama huyum var) ve kozalaklara bakınca normal bir çam kozalağı olmadığını farkettim. Kozalağın yapısı gül gibi yaprak yapraktı ve tek tek açarak içlerinde uç kısımlarda bulunan ufak tohumlardan aldım. Dev sekoya başlığını incelerken buna benzer bir yazı görmüştüm. Acaba doğru başlıktamıyım? Kozalağa ait bir resmi olan var mı acaba?
Eğer sekoya ise çok sevineceğim çünkü uzun zamandır büyük yapılı ağaçlara ilgim var ve kendim de yetiştirmeyi çok isterim. Herkese çok teşekkür ederim. Uzun boylu, sağlıklı uzun ömürlü ağaçlarınız olsun, inşallah. Hayırlı geceler dilerim.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 12:25   #308
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Dev sekoyanın tohumları aynen böyle ben yurt dışından almıştım 50 adet eminim yani.

Eklenen Resimler

Gardenias beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 12:36   #309
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
bir yıldaki büyüme oranı nedir bu ağacın

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 18:28   #310
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Demekki bendeki sekoya değil.Çünkü kozalaktaki yaprak diye tabir edebileceğim katmanlar paylaştığınız resimdekinden çok büyüktü. Tüh, üzüldüm şimdi sekoya olmadığına ama yine de güzel, boylu poslu ağaçlarım olacak

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 18:56   #311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
bahçenizde böyle bir ağacın olduğunu hayal etmek bile bambaşka bir duygu

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 19:15   #312
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 Mesajı Göster
bir yıldaki büyüme oranı nedir bu ağacın
Sempervirens gençken hızlı büyüyor, yükseldikçe büyüme hızı yavaşlıyor.

17 Yaşındaki ağacım yaklaşık 20 metre. Sürgünden köklendirdiğim bir fidan geçen Nisandan bu yana 1,2 metre büyüyerek 2,2m'ye ulaştı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 19:56   #313
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Elinde tohum olan arkadaşlar varsa bana 2 tane tohum yollayabilir mi?

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 11:02   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Sekoya Fidanı

Fidanlığımızda özellikle Ankara gibi sert iklim koşullarına adaptasyon sağlamış Dev Sekoya fidanları mevcuttur.

Eklenen Resimler

mikail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 11:06   #315
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın mikail,
Fidanlığınız nerede acaba? Bu bitkileri nerede görebiliriz acaba? Teşekkürler.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 13:59   #316
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın mikail, fidanların ücretinde kolaylık sağlarsanız bende almak isterim ama fiyatlarınız hoopsiler kadar yüksek açıkçası bu fiyatı bir sekoyaya vermektense bir hoopsiye vermeyi daha uygun görürüm. Bu sekoya ağacını aşağılamak anlamına gelmesin.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 14:05   #317
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Fiyatlar pahalı bende neredeyse 2 metre boyundaki bir dev sekoyayı sadece 20 tlye almıştım.

Eski 03-02-2011, 14:14   #318
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Sayn Kalyon nerden aldınız acaba Sekoyayı??

Eski 03-02-2011, 15:41   #319
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Bu siteden satış bölümünden almıştım 1 sene olmuştur. Satıcının adını çok düşündüm ama hatırlayamadım, izmirden gelmişti.

Eski 03-02-2011, 15:47   #320
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Şimdi hatırladım ozanutku beyden almıştım geldiği yerde manisa salihliymiş..

Eski 03-02-2011, 17:29   #321
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Aslında sıkıntı şu; İç kesimlerde üreticilik yapıyorsanız bu bölgelere uygun daha dayanıklı ağaçlar yetiştiriyorsunuz. Ancak bu ılıman yerlerde yapılan yetiştiricilikle kıyaslandığında hem daha çok zaman hem de daha çok emek gerektiriyor. Benim bitkim 20 cm büyürken, onun bitkisi 50 cm büyüyor. Ayrıca vejetasyon mevsimi daha uzun. Bunlar maliyet olarak fiyatlara yansıyor.

Eski 03-02-2011, 18:40   #322
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Sekoya'yı mutlaka yetiştireceğim. Çoğu ağaç türüne ulaştım sırada diğer ağaçlar kaldı )

Eski 04-02-2011, 13:58   #323
Yeni Üye

Sekoya Fidanı

Değerli arkadaşlar,

Sekoya fidalarını yetiştirdiğim yer Ankara-Çubuk ilçesinde. İklim olarak rakım farkından dolayı Ankara merkezden dıcaklık olarak ortalama 5 derece daha düşük. Burayı seçmemizin nedeni, fidanların sert iklime karşı adaptasyonlarını tamalayarak Ankara koşullarına adapte olmuş sağlıklı fidanlar verebilmek. Sekoya yanında Aşılı Mavi Ladin'e ait (hoopsii) -Picea pungens glauca var. Hoopsii- ve Mavi Atlas Sediri'de (Cedrus atlantica glauca) yetiştiriyorum. Forum da daha önce bir arkadaşımız belirtmiş aynen size iletiyorum

"Merhaba,
Ankara da yeni açılan 'Bauhous' dükkanının bahçe bölümünden saksı içinde bir Sequoia aldım, Yaklaşık 90-100 cm boyutunda idi, bahçeme diktim, maalesef çok kısa sürede kurudu. (90 lira ödemiştim)... Lemis"

Sorun şu ki sahil kesimlerinde fidan olarak birçok ağaçla birlikte Sekoya'da yetiştiriliyor. Ancak orada iklim faktörlerinin uygun olması nedeniyle çok hızlı gelişen ağaçlar o bölgeye adaptasyon sağlamışlardır. Dolayısı ile uygun fiyata ve boya sahip fidan almanız mümkünken bunları farkı ekolojiye taşıdığınızda (bildiğiniz gibi zaten çamgiller-ibrelilerin adaptasyonları türlere baglı olarak değişirken genel olarak zayıftır) yaşatamıyabilirsiniz.

O nedenle öncelikle tercihiniz yetiştiricilik yapacağınız bulunan fidanlıklarda yetiştirilmiş bitkileri almanız doğru olacaktır. Bizim de amacımız zaten Ankara adaptasyonu tam fidanlar yetiştirmek.

Sekoya'nın en iyi örneklerinden birisi Yalova'da bulunan Karacabey Arboretum'unda buunmakta. Genel olarak sahil bölgelerimizde yetiştirmiş bu bitkinin Ankara'da yetişebileceğini gözlemledik. Halihazırda 3-4 yaşında ve 4m'ye kadar ulaşmış bu Sekoya'ların fotograflarınıda aldım. İsteyen arkadaşlarla paylaşabilirim. O nedenle yaklaşık 1500 kadar sekoya fidanını Ankara'da yetiştiriyorum. Önümüzdeki bahar adaptasyonlarını tamamlamış olarak satışa sunacağım.

Değerli arkadaşlarım eleştirilerinde bir bakıma haklılar, çünkü fiyatları "Hoopsii" kadar olmasada pahalı gelebilir. Ancak takdir edersiniz ki bu bitkiler bir koleksiyon bitkisi ve nadir türler. Yetiştiricilikleri de o denli özenli ve masraflı. "Hoopsi"nin şansı moda olarak yayılmış olması ve bitkiseverlerce çok yaygın bilinmesi. Yinede bir bitki aşığı olan bendeniz, Sekoya fidanı almak isteyen arkadaşlara fiyatlar konusunda yardımcı olabileceğimi bildirmek isterim.

Saygı ve Selamlarımla

Eski 26-02-2011, 22:17   #324
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Herkese tekrardan merhabalar,sekoya severler size dünya üzerinde 25 ila 50 arasında bulunan beyaz albino sekoyalar ile ilgili bir makale ve video yolluyorum,umarım ilginizi çeker.

http://biyorss.com/?p=1447

Eski 27-02-2011, 00:09   #325
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın mikail,

Nasıl bir bitki besleme ve sulama programı uyguluyorsunuz ibrelilierinize acaba? Ayrıca satış öncesi sökümlerini nasıl yaptıracaksınız? Makine ile mi yoksa işçiler vasıtasıyla mı? Teşekkürler.

Eski 27-02-2011, 15:26   #326
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Ben manisadan aldım ama afyona geldiğinde herhangi bir uyum sorunu yaşamadı üstüne don vurdu. Ve bu ağaç bonsai çalışmaları için saksıdaydı. gözlemim soğuktan değilde kuru yaz güneşine adaptasyonun sağlanması gençken bu ağaçları kuru sıcak karasal iklim güneşinden korumak lazım. Soğuktan etkilenmiyor.

Eski 28-02-2011, 08:13   #327
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın Kalyon,

Çok doğru bir tespit. Zaten her fidanı yakıcı güneşten korumak lazım. Yavaş yavaş alıştırmak lazım. Bir de fidanlar nispi nemi yüksek yerlerden Ankara, Afyon gibi düşük nemli yerlere gelince bocalıyorlar. Hepsi ölmüyor ama gelişme sıkıntıları ortaya çıkıyor. O nedenle en güzeli fidanlarınızın büyüyeceği ve yetiştiği bölgelerin aynı ya da uyumlu olduğundan emin olmak. Zaiyat ve hayalkırıklığı kesinlikle çok daha az olacaktır.

Eski 28-02-2011, 09:59   #328
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Arkadaşlar bildiğiniz gibi sekoya maceramız 1.5 yıl önce başladı önceki sayfalarda giganteumu ilk diktiğim zamanki daha sonrada 6 ay sonraki halini içeren resimlerini koymuştum,önümüzdeki bahardada istanbuldaki sekoyamın resimlerini koyucam ve yaklaşık 2 yıllık süreçteki büyümeyi gözlerinizle görüceksiniz,kısaca şunu demek istiyorum istanbulda yaşıyor iseniz gözünüz kapalı giganteum alıp dikebilirsiniz,kesinlikle istanbul iklimine uygun bir ağaç,yalnız ilk bir kaç sene temmuz ve ağustos aylarında birkaç kez su verirseniz iyi olur,onun dışında hiçbir bakıma ihtiyacı yok ,ben şu geçen 1,5 yılda bir kere bile altını çapalamadım,dediğim gibi sadece yazın 1,2 kere su verdim.İstanbuldaki ağaç severleri sekoya giganteum dikmeye davet ediyorum,bu nadide ve anıt ağacı şehrimize kazandıralım,istanbulda bu ağaçtan çok az sayıda var ,herhalde 30 u geçmez.Herkese iyi günler.

Giant beğendi.
Eski 28-02-2011, 12:49   #329
Yeni Üye

Srekoya Bakımı

Değerli arkadaşlar, sekoya ağaçlarının bitki besin maddeleri ihtiyacı yetiştiği ortama (toprakta veya saksıda) değişmektedir. Fidanlığımızda hem saksıda hemde toprağa dikili halde fidanlar bulunmaktadır. O nedenle bunlara farklı besin maddesi programları uyguluyorum. Ama genel olarak bahsedecek olursak aşırı azotlu gübre tercih etmiyorum. Azotlu gübrei fidanların çok hızlı gelişmesine, sonbaharda geç dinlenmeye girmesine ve böylelikle ağaçların kış donlarına hazırlıksız yakalanmasına neden olabilmektedir. Özellikle azotlu gübre sulama suyu ile veya damla sulama sistemi ile birlikte veriliyorsa etkinliği de artmaktadır. Verilecek azotlu gübre miktarı mutlaka ekoloji ve ağacın genetik kapasitesi ile uyumlu olmalıdır. Azotlu gübre kullanırken toprağı daha az yoran, tuz birikmesine neden olmayan ve ayrıca bitkilerde sürgün uzaması yanında kök büyümesini de teşvik eden Ammonium Sülfatı tercih ediyorum (Ammonium Nitrat yerine) Ayrıca hızlı bir büyümenin yanında sağlıklı ve güçlü bir bitkisel yapının oluşması içinde, yine toprak ve bitki ihtiyaçları da göz önüne alınarak bir Fosfor ve Potasyum gübrelemesi de yapmak gerkmektedir.

Diğer bitki besin maddeleri için (Makro ve miktro elementler) programlı bir sistem uygulamıyorum ancak bol miktarda organik gübre takviyesini herzaman kullanıyorum. Bitkinin besin maddesi eksikliğini gösteren bir semptomda tabiii ki semptomun gerektirdiği mirobesin de telafi edilmektedir.

Fidanları, elle sökttürüyorum çünkü, yetiştiridiğim bitkiler çoğunlukla özel bitkiler olup yığın olarak ürtetilmiyorlar, ayrıca bu nadir bitkilerin elle sökümü makine ile ile söküme göre daha ihtimamli yapılabiliyor. Makineli söküm ise en az elle söküm kadar pahalı. Bunun yanında köklenmesi zayıf olan bitkileri veya kazık kök oluşturarak, araziden söküldeüğünde tutma şansları azlan fidanları genellikle sepetlerde yetiştirdiğim için, elle söküm hem kolay hemde tutma olasılığı yüksek fidanlar sağlıyor.

Selam ve saygılarımla
Dr. Mikail ÇALIŞKAN

Eski 28-02-2011, 12:53   #330
Yeni Üye

Porsuk yapraklı sekoya genellikle sahil bölgelerimizde yetiştirilmektedir. Çünkü bu sekoya türü, kış soğuklarından zarar görmektedir. Ancak mamut ağacı dediğimiz tür ise sert iklimlere karşı adapte olabilmektedir.

Gardenias ve Giant beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024