agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2012, 15:07   #271
Yeni Üye

darthvader's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2012
Merhaba,
bildiğiniz gibi birçok yerde picea pungens hoopsi satılmakta.benim merak ettiğim aldığımız hoopsi fidanlarından sürgünleri alıp aşı olarak kullanabilirmiyiz ve altlık olarak ne tavsiye edersiniz? Bu yöntem ticari üretimde verimli olurmu ?
Teşekkürler...

darthvader Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 17:58   #272
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
ne zaman isterseniz yardımcı olurum.

Ali Emiroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 18:14   #273
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darthvader Mesajı Göster
Merhaba,
bildiğiniz gibi birçok yerde picea pungens hoopsi satılmakta.benim merak ettiğim aldığımız hoopsi fidanlarından sürgünleri alıp aşı olarak kullanabilirmiyiz ve altlık olarak ne tavsiye edersiniz? Bu yöntem ticari üretimde verimli olurmu ?
Teşekkürler...
Hoopsii fidanlarından aldığınız sürgünlerle (aşı kalemi) aşı yapabilirsiniz.Altlık olarak da batı ladinini kullanabilirsiniz.Bu yöntemle ticari olarak yılda 7000 adet aşı yapmaktayım verim alıyorum.

Eski 27-11-2012, 07:36   #274
Yeni Üye

darthvader's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2012
ilginize teşekkürler..bende bu işe ticari olarak başlamak niyetindeyim ama önce ufaktan birkaç deneme yapmak istiyorum.birkaç hoopsiyi internetten sipariş edip sürgünlerini aşı olarak kullanıcam fakat altlıkları nasıl edinebilirim? bu işi yapabileceğim 2 yer var, zonguldak ve kastamonu. ama forumdaki yazılara bakarsak yükseklik nedeniyle kastamonu daha avantajlı gibi duruyor..
Son olarak diyelimki 3-5 yıl sonra ağaçlar istenilen boya ulaştı, satış konusunu nasıl hallediyorsunuz? Kamuda çalışan biri olarak biliyorumki ihalelere girip bunu satmak için baya bi şirket kurmak gerekli..piyasaya satış internette yazıldığı kadar kolay oluyormu?

darthvader Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 00:42   #275
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Sayın darthvader siz önce kalem alacağınız ağaçları alın,onları kalem alacağınız büyüklüğe getirin,seranızı kurun aşılarınızı yapın fidanlarınızı büyütün illaki bir şekilde satarsınız.Satamadığınız fidanlarınız bir sonra ki yılda daha da kıymetlenecektir.Yeter ki yetiştirin.

Eski 22-05-2013, 11:26   #276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Mavi ladinlerin en güzel göründüğü mevsim Mayıs-Haziran yeni sürgün zamanı , sırası ile 2013 yılı oldenburg aşıları , 2-3 yıllık aşılı hoopsi ve oldenburglar , repikaj aşılı mavi ladin , ve repikaj tohumdan üretim mavi ladinler

Eklenen Resimler

Muda, erenariff ve atakan55 beğendi.
ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 09:10   #277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-02-2012
mavi ladin

Geçen sene diktiğim hoopsii.

Eklenen Resimler

Milla ve erenariff beğendi.
nihat.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 10:00   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2014
yakutiye çok güzel bir düşüncen var bende seni bir Erzurumlu olarak tebrik ediyorum.Şu an ağaçlar Erzurumda mı?Mümkünse ağaçların fotoğraflarını yayınlayabilirmisin?

kamuran25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2014, 16:43   #279
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yakutiye Mesajı Göster
Saksılar içerisinde, boyları 30 cam ile 140 cm arasında değişen 3000 adet mavi ladin'im var.. Bulunduğum kentte bulunan bir üniversitenin tahsis ettiği araziye bu ladinleri tamamen hayır amaçlı dikmek istiyorum.. Üniversite önemli yol kavşakları üzerinde bulunmaktadır.. Diktiğim ağaçlar, zaman içerisinde o bölgeye önemli bir doğal güzellik kazandırsın istiyorum.. Peyzaj açısından önerilerinizi alabilir miyim? Dikim aralıkları ve dikim düzeni ne olmalı, tek bir blok arsaya mı, yoksa ayrı parsellere dikmek mi görsel açıdan daha etkili olur.. Aralara başka ağaçlar serpiştirmek gerekir mi? Zemin nası düzenlenmeli? Sulama sistemi ne olmalı?
Çok güzel bir düşünce. Umarım zamanında dikip sulamalarını yapıp tutturabilirsiniz.

Yeşillikler içinde mavi ladin görsel olarak çok güzel olmakta. Aşılı olmadıkça mavi ladinler zaman içerisinde yeşile de dönmekteler. Yeşil mavi olarak büyüdükleri zaman herhalde daha güzel olurlar. Önemli olan sağlıklı olarak onların büyümeleri.
Dikilebilecek arazi miktarı nasıl. Dışarıdan büyüdükleri zaman görünebilecekleri yere belirli parseller halinde dikilmeleri çok daha iyi olur sanırım. Arazi büyüklüğü , dikmeyi düşündüğünüz veya düşünülen yerler miktarları ve sizin fidanlarınızın durumunu gösteren fotoğraflar eklerseniz arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 17:39   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2014
Yakutiiye isimli kullanıcının mesajı neden silinmiş? Ben de o yörede görev yapıyorum. Okulumuza fidan isteyecektim. Mail attım hatta.
Neler oluyor anlamıyorum. Editörler mi silmiş mesajı? Sildiyse neden?

iremsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 17:21   #281
Yeni Üye

çok acil yardımınıza ihtiyacım var 1 yıl önce birkaç tane mavi ladin dikmiştim bu mavi ladinlerin bir kısmı iğneleri üzerinde durmasına rağmen bir dokunuşta bütün iğneleri yere dökülüyor,kuruyorlar bunun nedeni ne olabilir? hastalığın nedenini nerde analiz ettirebilirim?çok üzücü bir durum 4 ağacım bu şekilde gitti diğerlerini kaybetmek istemiyorum.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Eski 15-11-2014, 10:29   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2014
selamlar, dün 115 adet 10 - 15 cm boyunda mavi ladin alıp saksılara, sera ortamına diktim. merak ettiğim şey şu. bu aldığım fidanlar tohumdan yetiştirilmiş. aşılama ve tohumdan yetiştirmek arasında ne fark var. bakıyorum ki aşılı olanların ticari değeri daha yüksek. bir yerde okumuştum, aşılananlar mavi rengini kaybetmyor diye. ancak bir abimiz böyle birşeyin olmadığını aşılama olayının tamamen sahtekarlık olduğunu söyledi. aşılı mavi ladin ile tohumdan yetişen mavi ladin arasında ne fark var. bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

tegilmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 10:51   #283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Aşılamanın nedeni türü aynı özellikleriyle devamını sağlayabilmektir. Bu nedenle sahtekarlik olası değildir. Bunu, büyük ağaçları inceleyerek kolayca farkedebilirsiniz. Tohumdan yetişmiş büyük bir mavi ladinle aşıli büyük bir mavi Ladini kiyasladiginizda aradaki fark ortaya çıkar.

Aşıli olması masmavi olacağı anlamına şöyle gelmeyebilir ki alınan aşı kaleminin nereden hangi ağaçtan hangi türden alındığına göre bu durum değişir.

Hoopsii türünden alacağınız bir kalemle istediğiniz özelliklere sahip olabilirsiniz. Fakat tohumdan yetişmiş bir fidandan aşı kalemi alındı ise çok bir şey ifade etmeyecektir. Belki bu bir sahtekarlik olabilir.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 11:01   #284
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Aşılamanın nedeni türü aynı özellikleriyle devamını sağlayabilmektir. Bu nedenle sahtekarlik olası değildir. Bunu, büyük ağaçları inceleyerek kolayca farkedebilirsiniz. Tohumdan yetişmiş büyük bir mavi ladinle aşıli büyük bir mavi Ladini kiyasladiginizda aradaki fark ortaya çıkar.

Aşıli olması masmavi olacağı anlamına şöyle gelmeyebilir ki alınan aşı kaleminin nereden hangi ağaçtan hangi türden alındığına göre bu durum değişir.

Hoopsii türünden alacağınız bir kalemle istediğiniz özelliklere sahip olabilirsiniz. Fakat tohumdan yetişmiş bir fidandan aşı kalemi alındı ise çok bir şey ifade etmeyecektir. Belki bu bir sahtekarlik olabilir.
Sayın gokselcetin, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. konu hakkında fazla bilgi sahibi olmadığım için sorularımı lütfen mazur görünüz. Şimdi benim ithal kaliteli tohumdan yetişmiş diktiğim fidanlar büyüdüğünde, aşı ile yetiştirilmiş mavi ladin kadar kaliteli ve ticari değeri yüksek olmayacak mı? sonuçta her ne kadar doğa ve ağaçlar ile uğraşmayı sevsemde ticari boyutuda göz ardı edilemez.

Eski 15-11-2014, 12:22   #285
Ağaç Dostu

Rica ederim sayın tegilmez.
Ticaretle uğraşmadığım için net bir şey söylemek istemesem de kendi görüşüm şu yönde;

Tohumdan yetiştirilen mavi ladinlerde de mavilik oranı yüksek olabiliyor. Fakat yine de aşılıların yerini bana kalırsa tutmuyor. Gördüğüm kadarıyla da yetiştiriciliğini yapan bir çok kişinin umutları bu konuda azalmış durumda. Örnek vermem gerekirse; önceden 1 metrelik bir ladin için 100 tl değer koyulursa, günümüzde 40-50 tl belki daha da düşük fiyatlara vermek durumunda kalınabiliyor.

Mavi ladinde aşılı fidanların dahi fiyatları gördüğüm kadarıyla düşmeye başladı. Belki bunda insanların alım gücünün azalmasının da etkisi olabilir tabi. Piyasada 1 metrelik hoopsiiler 250-300 tl satılırken bu fiyat 150 tl'ye kadar indi. Fakat her aşılı mavi ladin hoopsii olacak diye bir durum yok. Bazen insanlar bu yanılgıya doğal olarak düşebiliyor. Bazen de "Bu da mavi ladin o da mavi ladin, neden biri 40 tl diğeri 250 tl" diyebiliyorlar.

Eski 15-11-2014, 12:28   #286
Ağaç Dostu

Bu tür ibrelileri yetiştirmek ve maddi anlamda beklenti içerisinde olmak gerçekten sabır gerektiriyor. İbreli türlerin çoğu ve özellikle mavi ladin yıllık büyüme oranı olarak çok düşük büyüme gösteriyor.

Ben aşılı bir çok mavi ladin yetiştirdim ve çoğunu hediye ederek beklentilerimi karşılamaya çalıştım. Ücret karşılığında verdiklerim de oldu tabi. Fakat yaptığım masrafın yanında lafı bile olamaz. Hediye ettiklerim sayesinde kendimi daha iyi hissedebiliyorum. Çünkü farklı illere gönderimlerim sayesinde her yerde dikili ağacım var diyebiliyorum

Muda beğendi.
Eski 15-11-2014, 13:15   #287
Yeni Üye

O halde aşılama işini araştırmaya başladım bile. en azından 20 tane deneme yapmak istiyorum. şu an diktiğim mavi ladin fidelerine aşılama yapabilir miyim acaba. boyları 15 cm civarı. bunları altlık olarak kullanabilir miyim.

Eski 22-11-2014, 19:12   #288
Yeni Üye

Ve 5.agacım da gitti 2 ay önce soru sordum hiç kimsenin bilgisi yokmu sorunu tekrar özetleyeyim 1.5 yıl önce birkaç mavi ladin diktim bahar ayında sürgün verdiler ağustos eylül ayı gibi bir kısmı kırmızılaşarak bir kısmı ise rengi solgunlaşarak öldüler iğneler üstünde duruyor ama bir dokunduğumda bütün iğneleri dökülüyor sorun ne olabilir

Eski 18-01-2015, 13:36   #289
dvt
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
Merhabalar...
Benim küçük ladinlerim neden öluyor acaba.3gunde fiğfisla suluyorum..parmasel kullandim çok ciliz görünüyorlar.Bazilari daha yeni çikarken öluyor.

Düzenleyen dvt : 18-01-2015 saat 22:09 Neden: ekleme
dvt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 01:55   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
iyi gunler tohumdan diktigim mavi ladinler bir kismi ciktiktan hemen sonra bit kismi 1 ay icinde bir kismi da biraz daha sonra bir sure icinde oluyor. cogu yapraklarinin uc kisminin kuruyup ve kahverengi bir renk almasiyla ölürken, bir kismi da govdesinde ayni sıkıntı olmak kaydiyla ölüyor. eve saksiya dikiyorum gözüm gibi bakiyorum ama en fazla yasayan 6 ay yasadi. bunun icin ne yapmam gerekiyor? ne ilaci almam lazim ve nereden temin edebilirim lutfen yardimci olursanız cok ama cok sevinirim. dört gozle bekliyorum cevaplarinizi...

thev3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 16:20   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almost Mesajı Göster
Bu kadar saçma bir yazıyı görünce şaşırmıştım fakat yazının sonunda reklamı görünce şaşkınlığım birden gitti.
Mavi ladin hakkında bu kadar bilgisiz olup bu kadar uzun yazı yazarak 25(!) yılınızı mavi ladin hakkında araştırma yaparak boşa geçirdiğinizi görüyorum. 20.000 değil 200.000 tohum ekerek bu iş öğrenilmez, benim yakın bir arkadaşım bu işi yapıyor ve uzun senelerdir yapıyor, reklamını yapmış olmamak için ismini vermiyorum. Verdiğiniz PİCİYAKOS KOSTER GLAUCA ismi literatürde yok he siz 25 yılda yeni bir tür ürettiyseniz bilemiyorum. Lütfen insanları yanıltıp bu kadar yanlış yazılar yazmayalım. Hatalarınızı sıralamaya kalksam buraya sığmaz. Kazım polat arkadaşım gayet güzel bir cevap vermiş size.

Türkiye'de eğer mavi ladin hakkında araştırma yaptıysanız elinize geçen bilgiler herkesin bildiği genel bilgilerdir yok eğer
yabancı kaynaklı üniversitelerin sayfalarını araştırsaydınız bu yazıyı hiç yazmamış olurdunuz.
http://hcs.osu.edu/pocketgardener/so.../pi_ngens.html Bu sitede mavi ladin hakkında yapılmış gerçek
araştırmalar sonucu elde edilmiş veriler ver. Birkaçını sizinler paylaşmak istiyorum;
-full sun to partial sun
-prefers a moist, acidic, well-drained soil in full sun, but can tolerate many adverse conditions, including dry soils, soils of various pH, and Winter salt spray
İngilizceniz yoksa bir kısmını sizin için çevireyim ve burdaki arkadaşlarda anlasın.
-tamamı güneş veya yarı güneş
-nemi tercih eder, asidik, drene olmuş toprakta iyi yetişir fakat birçok türde toprağa tolerans gösterir, bunların içinde kuru toprak, tüm phlar hatta tuzlu toprakta bile.
Ayrıca bahsettiğiniz orman bakanlığı vs. diğer devlet kurumları bu fidan hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğu arayıp sorarsanız belli ediyorlar. Onlar bile özel üreticilere yönlendiriyorlar çünkü Türkiye'de mavi ladin hakkında orman bakanlıkları vs. araştırma yapmıyor arayın bakın bir tane devlet üniversitesi herhangi bir araştırma yapmamış.
Ayrıca mavi ladin 15 yıl sonra renk değiştirir ve 1000 rakımın altında olmaz yazmışsınız, küllüyen yalan. Sakarya'da rakım 31'dir ve ben kendi gözlerimle gördüm bir kişinin bahçesinde 20 yıllık mavi ladin vardı boyu yaklaşık 7 metreydi. Gayette masmaviydi sahibine sordum nerden aldınız nasıl büyüttünüz diye. Cevabı ise şöyle oldu: Bir arkadaşım getirdi tohumdan üretilmiş mavi ladin dedi ve yere diktikten sonra sulamaktan başka hiçbir bakım yapmadım. Eğer görmek isterseniz özelden ulaşın adresini vereyim.

Sizin bahsettiğiniz ahmet inci nin fidanlığınada gittim. "İlkokul önlerinde çocuklara civciv satmak gibi bişii. 5-7 yaşındaki fidan 150 milyon." yazmışsınız.
Ahmet İncide insanları mavi ladin üretmeye teşvik ediyor. Eğer onun websitesini incelerseniz görürsünüz.
Ayrıca 35 yaşında batı ladinini söküp başka bir yere dikerseniz ****** şaşıracak, tutabilir ancak o yaştaki fidanın eski yerindeki gibi büyümesi söz konusu
olamaz.
Ayrıca 4 yaşındaki fidanın üstüne gölgelik koymaya gerek yok. Ormanlardan bilirsiniz tohum yere düşüp çimlenince onu güneşten koruyan ormandaki diğer büyük mavi ladinlerdir. Mavi ladin için 2 yaşından sonra gölgeye gerek yoktur hatta fazla gölgede durursa fidan yeterince hızlı büyüyemez.

O kadar çok yanlış bilgi vermişsinizki zamanım yettiğince bu kadarını yazdım, bence siz boş olta atıp balık tutmaya çalışıyorsunuz.
Merhaba,
Mavi ladin yetiştiriciliği ile ilgili kaynak önerebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

fasilus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 13:48   #292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2009
yaz sıcaklarına karşı mavi ladinlerime ne yapabilirim ?
Yapraklarında güneş yanığı oluyor

eren9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 14:07   #293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eren9 Mesajı Göster
yaz sıcaklarına karşı mavi ladinlerime ne yapabilirim ?
Yapraklarında güneş yanığı oluyor
Üzerine gölgeleme örtüsü gerin. Tartes'te satılıyor: http://www.e-tartes.com/arama/hizliE...t%C3%BCs%C3%BC

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 19:47   #294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2017

Arkadaşlar bu benim tohumdan çimlendirdiğim Mavi Ladin. Yeni katıldım aranıza ama alt yapeaklaeı sarardı bunun. Çok suladığımdan mıdır acaba?

kloss434 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 09:49   #295
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kloss434 Mesajı Göster

Arkadaşlar bu benim tohumdan çimlendirdiğim Mavi Ladin. Yeni katıldım aranıza ama alt yapeaklaeı sarardı bunun. Çok suladığımdan mıdır acaba?
Moralinizi bozmak istemem ama bitki mavi ladin gibi durmuyor.
1. Bu kadar hızlı büyümez
2. Çok uzun süre dal oluşturmaz.

Bunu dışında yaprakların sararması aşırı derecede değil, bitki sağlıklı gözüküyor.

Eski 25-07-2017, 11:47   #296
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kloss434 Mesajı Göster

Bitkiniz büyük ihtimalle Himalaya Sediri...

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 02:47   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2018
Merhaba arkadaşlar ben karadenizliyim yaylaya mavi ladin dikmek istiyorum baslik altindaki mesajlarin tamamini okuyamadim okuduklarimda aklımı karıştırdı. Çok fazla soru var ama tam net bir cevap yok gibi geldi
Öncelikle paylaştığınız mavi ladin fotoları bana pek mavi gibi gelmedi daha cok yesil veya grimsi bir renkleri var ben bu ağaç gercekten mavi oluyor diye biliyordum.
Bir de aşılı ya da tohumdan ne fark ediyor büyüklüğü dışında gercekten tohumdan uretilenler renk değistiriyor mu ben ölene kadar mavi kalsın istiyorum.
Son olarak gercekten mavi ve mavi kalacak mavi ladin tohumu veya fidesini nereden bulabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim
Bu arada fotolarla ilgili elestirim alay etmek icin değil ogrenmek icin yanlis anlasilma olmasın

Brom88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 09:19   #298
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Brom88 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben karadenizliyim yaylaya mavi ladin dikmek istiyorum baslik altindaki mesajlarin tamamini okuyamadim okuduklarimda aklımı karıştırdı. Çok fazla soru var ama tam net bir cevap yok gibi geldi
Öncelikle paylaştığınız mavi ladin fotoları bana pek mavi gibi gelmedi daha cok yesil veya grimsi bir renkleri var ben bu ağaç gercekten mavi oluyor diye biliyordum.
Bir de aşılı ya da tohumdan ne fark ediyor büyüklüğü dışında gercekten tohumdan uretilenler renk değistiriyor mu ben ölene kadar mavi kalsın istiyorum.
Son olarak gercekten mavi ve mavi kalacak mavi ladin tohumu veya fidesini nereden bulabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim
Bu arada fotolarla ilgili elestirim alay etmek icin değil ogrenmek icin yanlis anlasilma olmasın
Mavi ladin tohumlarından gelişen bitkiler %90 oranında mavi oluyor. Bitki, belirli bir yaşa kadar mavi kalıyor sonra yeşil oluyor. Bunu engellemenizin bir olanağı yok. https://www.intfarming.com/agac-tohumlari?page=6

Eski 03-06-2018, 14:22   #299
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2016
Merhaba,
Hoopsi için en uygun aşı dönemi hangisidir?

zynlsnl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2018, 23:41   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lordofstorm Mesajı Göster
Merhaba babam geçenlerde 1.70 boylarında kalın gövdeli ama çok uzun süre saksıda kalmasından dolayı biraz bakımsız bi mavi ladin ağacı aldı bende fidanı dikmek için bahçeye 1 m. derinliğinde bi çukur kazdım.İçini yanmış ve hafiflemiş sığır gübresi doldurdum ve gübre+fındık toprağını karıştırıp etrafına doldurdum ve bol bol suladım.Sizce ağacım kendini toplayabilir mi?Başka ne gibi uygulamalar tavsiye edersiniz?
Bahsetmiş olduğunuz mavi ladinin şimdiki hali nasıl çok merak ettim.

hevesliçiftçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024