agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen Güzin Çakar
  • 1 Gönderen kelebek çalısı
  • 2 Gönderen limon
  • 2 Gönderen AKACAN
  • 2 Gönderen limon
  • 2 Gönderen kelebek çalısı
  • 2 Gönderen kelebek çalısı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-10-2007, 11:49   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Leylandi söküm ve yer değiştirme

Merhaba,
Ben leylandi üretimine başlamak üzere olan bir girişimciyim. Şu ana kadar üretim ve satış anlamında neredeyse ihtiyacım olan tüm bilgileri topladım ancak esas önemli konu ürettiğim ağaçların topraktan sökülmesi konusunda yardıma ihtiyacım var. %87 kum oranlı bir arazide üretim yapmak üzere yola çıkıyorum. Üretim açısından çeşitli zenginleştirmelerle (gübre, ph oranının düzeltilmesi vb.) uygun olabileceği bilgilerini edindim ancak ağaçların sökülmesi aşamasında kum oranı yüzünden köklerin toprak tutmayacağı ve dolayısıyla düzgün bir söküm yapamayacağımı öğrendim. Aynı zamanda da benzer şekilde üretim yapan Türkiye'de ve yurt dışında üreticiler olduğu bilgisini de aldım.

Yardıma ihtiyacım olan nokta işte burası. Bu ağaçları hangi yöntemle çıkarmalıyım ki köklerine dolayısıyla da kendilerine zarar vermemeyim? Bu konuyla ilgili bana yardım edebilir misiniz veya yardım alabileceğim bir kaynak veya birine yönlendirebilir misiniz?
İlginize çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Tamer Baykara

tabay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 22:43   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Leylandi ' yi dalları izasında yuvarlak bir şekilde çukur acarak ağacı çıkartabilirsin

emreozkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 22:49   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Her dikeceğiniz bir fidanın yerini bir çuval toprak çıkararak açın sonra o çukura çuvalı koyun.
Dışarı çıkardığınız toprağı çuvala doldurun ve fidanınızı dikin.
Fidanlarınız yetişince çuval çuval söküm yapıp saksılarına koyup pazarlamaya hazır hale gelmiş olur.
Ayrıca Leylandiler kolay ölmez çabuk gelişir hava şartlarından vs fazşa etkilenmez.Kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 10:20   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2010
söküm leylandi nasıl dikilir

arkadaşlar merhaba,
siteye yeni üye oldum.Evimin 1 dönüm kadar bahçesi var.Burada amatör olarak
yeşillendirme ve ağaçlandırma yapıyorum, sebze ve meyve ağaçları diktim.
Bilgilenmek istediğim konu şu, 1 hafta kadar önce 100 tane kadar söküm (rootball) deniyor galiba 3 ila 3,5 metre boyunda leylandi diktim bahçenin kenarlarına çit oluşturmak amaçlı.Ağaçları direk toprağa diktim ara ara diplerini çiğniyor dibine biraz toprak ekliyorum köklerinin hava almaması için .

Bunun dışında herhangi bir gübre kullanmalımıyım bu ağaçların tutması ve kurumaması için çünkü söküm ağaçlarda yani saksılı olmayanlarda problem çıkma ihtimali yüksekmiş.Yani bunları problemsiz bir şekilde yeni yerlerinde
sağlıklı bir şekilde yaşama tutunmaları için ne yapmalıyım.
ilgilenip cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

canca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 16:48   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2012
Leylandilerimin yerini değiştirmek istiyorum

selamlar değerli dostlar, bahçemin kenarına çit bitkisi olarak 2 yıl önce diktirdiğim leylandi ağaçlarımı budattım ancak farkettim ki bir grup ağaç bahçevanlarca çok sık dikilmiş...

şimdi üç tanesini söküp resimini eklediğim kartopu diye adlandırılan taflan (kara yemiş) e benzeyen ağaçlarıda söküp yerlerine leylandileri ekmek istiyorum ancak zaman konusunda şüpheliyim (bu arada istanbul'da yaşıyorum ve bugün ve önümüzdeki bir kaç gün için ısının düşeceği ve yağışlı olacağı açıklamaları yapılıyor düne kadar havanın 26 dereceyi gördüğünü gördüm) ve leylandileri söküm şekli konusunda bana yardımcı olacak birilerine acil olarak ihtiyacım var

benimle görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. üst resimde leylandilerim altta ise kartoplarımın yerlerini görüyorsunuz. yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

hülyaaylüh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 21:17   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar...!

HÜLYA hanım.

Çit olarak düşündünüz ve ara mesafeleri 80 cm den düşük değilseki öyle duruyor bana göre dokunmayın keyifleri yerinde. Budamayı boya yapmasaydınız iyi olurdu. Yoksa bir iki yıla araları dolduracaklardır.
Karayemişlerinizde çok güzeller bence...

Kolay gelsin...

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 18:50   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2012
[QUOTE=cemal.S;944552]Merhabalar...!

HÜLYA hanım.

Çit olarak düşündünüz ve ara mesafeleri 80 cm den düşük değilseki öyle duruyor bana göre dokunmayın keyifleri yerinde. Budamayı boya yapmasaydınız iyi olurdu. Yoksa bir iki yıla araları dolduracaklardır.
Karayemişlerinizde çok güzeller bence...

Kolay gelsin...[/QUOTE

resme dikkatlice bakarsanız diğerlerinin aralarının 70 80 cm olduğu bunlarınsa daha sık dikilmiş olduğunu farkedeceksiniz ... ağaçlar her şekilde sökülmek durumunda ama bu sezon geçti artık önümüzdeki sezona kısmet

hülyaaylüh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 16:24   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Kuruyan LEYLANDİ ağaçlarım

Merhaba Arkadaşlar
5 ay önce yalova bölgesinden 125 adet 3,5-4 metre boylarında Leylandi satın aldım..Aşağıdan başlayarak yukarı doğru kurumaya başladı ve şu andaki durumu çok fena..Dikili olan bahçe meyve ,meyve bahçesi yani toprağın durumu oldukça verimli..Bu leylandiler için yapabileceğimiz bir şey varmı ? yardımınıza ihtiyacım var ...Saygılar

AKACAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 16:30   #9
Yeni Üye

Kuruyan LEYLANDİ ağaçlarım

Resimler ;

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2012, 21:26   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AKACAN Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar
5 ay önce yalova bölgesinden 125 adet 3,5-4 metre boylarında Leylandi satın aldım..Aşağıdan başlayarak yukarı doğru kurumaya başladı ve şu andaki durumu çok fena..Dikili olan bahçe meyve ,meyve bahçesi yani toprağın durumu oldukça verimli..Bu leylandiler için yapabileceğimiz bir şey varmı ? yardımınıza ihtiyacım var ...Saygılar
Yerinizde olsam, aldığım firma ile görüşürdüm. Sözkonusu bitki 3-5 adet bir şey değil. Satarken dikim ile ilgili bilgi vermediler mi?

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 01:34   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar
Fotoğraftan durumun çok ciddi olduğu belli. Ağaçların hepsinin mi durumu bu şekilde? Yoksa sağlıklı olanlar var mı? Nerdeyse tamamen kurumuş gibi görünmekte. Çok can sıkan bir durum

Güzin Çakar beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 06:56   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Aynısı benim de başıma gekmişti. İlk defa bahçesi olmuş hevesli biriyken, diktirdiğimiz 100 küsür ağaç 2-3 hafta içinde tamamen kurumuştu. Kimisi hava rüzgarlıydı, kökleri lodos almıştır dedi, kimi yeni sökümdür dedi, kimi susuz kalmıştır dedi vs... Yeni söküm değillerdi çünkü bulundukları saksıdan çıkarınca ayrıca yağ tenekelerine dikili olduklarını görmüştük. Ayrıca kalip gibi çıkmışlardı ve toprağı hiç dağıtılmadan dikilmişlerdi. Diktikten sonra suyunu da ihmal etmemiştik ama şimdiki tecrübem olsaydı belli bir süre, yerlerine iyice adapte olana kadar daha bol sulardım. O zaman bahçeciye bırakmıştık bakımını, belki de yetersiz sulamıştır...

Biz neden kuruduklarına dair cevap bulamadık. Ağaçları Bahçeköyde o zamanki bahçeçinin götürdüğü bir daha kapısından geçmediğim bir fidanlıktan almıştık. Fidanlık bahçeciyi, bahçeci onu suçladı, biz ikisini de suçladık ama olan bize oldu. Hatta bahçeci birinin kendini sabote ettiğini, ilaç attığını söyleyecek kadar komikleşmişti. Aynı fidanlıktan aldığımız meyve ağaçları da berbat çıkmışlardı. Bizi acemi gören bahçeci ve fidanlık sahibinin oyununa geldiğimizi ve olayın danışıklı olduğunu düşünüyorum.

Sonra garanti veren başka bir fidanlıktan yeniden 100 küsür ağaç almıştık, sıfır kayıpla geçen 5 yıl içinde ağaçlar dev gibi olmuşlardı.

Dikerken ağaçların köklerine baktınız mı? Yeni söküm müydü ağaçlar? Kaplıysa kökleri kabı sarmış mıydı?

3-4 hafta önce Bahçeköy Orman Fidanlığından çok gelişmiş 4 Doğu Ladini, 1 Batı Ladini, 7 adet Altuni Servi, 7 adet çok büyük boyda Leylandi ağacı aldık. Bazı ağaçları alırken bu sezon saksılandığı konusunda ve saksısıyla dikmemiz konusunda uyardılar, garanti vermiyorlar ama bunu baştan söylüyorlar. Biz de saksıların dibini kesip, yanlarına kesikler atıp öyle diktik. 3 haftada ağaçlar tüm uçlardan sürgün vermeye başladılar, beklenmedik bir terslik olmazsa bu iş tamamdır. Leylandiler 2 yıldır saksıdaymış, onları çıkardık saksılarından, kökler tamamen sarmıştı, kalıp gibi çıktı saksıdan.

Orman fidanlığında her bitki bulunmuyor ama özellikle çit bitkileri, ibreli ağaçlar çok uygun fiyata satılıyor. Mesela devasa Leylandilerin tanesini 40 TL den aldık, hatta alışverişimiz belli tutarı geçince toplam tutardan %5 iskonto da aldık. Yine devasa Batı Ladinini 100 TL ye aldık. Özel fidanlıklar o büyüklükte bir ağaca fahiş paralar istiyorlar.

Ben de Yalovaya gidip almayı düşünüyordum ama hiç gerek kalmadı, hem yakından hem olabildiğince ekonomik karşıladık ihtiyaçlarımızı. Tavsiye ederim.

Şu saatten sonra ağaçları sökmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok, geçmiş olsun.

Emine Akman ve AKACAN beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 11:00   #13
Yeni Üye

Leylandi

Sevgili arkadaşlar fikirleriniz için çok teşekkür ederim...
Evet hemen fidanlık sahibi ile görüştüm ve soğuk almıştır,bu sene kış sert geçti, sulamada sorun vardır,bahçeçin iyi bakamamıştır ,toprak minerali azdır (meyve bahçesi için söyleniyor )..En sonunda olabilir demekle yetinip herhangibi bir yardım girişiminde bulunmuyor..Ağaçların tamamı bu şkilde ..125 adetten 25 tanesi olsa sorun değildi,40 tane olsa yine tamam diyeceğim..
Ben istanbulda yaşıyorum, bahçem Ankarada ve bizzat yerinde görmek için yalovaya gittim ,leylandiler topraktaydı ve hepsinin durumu çok güzeldi...
Üzüldüğüm 2 nokta var ,üretici acemileri (kek) olarak görüyor ve ilk seferde ne verse kabul edecek olarak düşünüyor..İkincisi 3 çocuğum var ve yeşili doğayı sevdirmek için çabalarım boşa çıkıyor onlarda tabiattan koparak tekrar sanal aleme dönüş yapıyorlar.Anlayacağınız hevesimiz kaçıyor..(

son bir şans ,üstten 1 metre budama yaptık(üretici fikri ) yapıldıktan sonra sordu ,içi kurumu hayır dedim kesilen yerler canlı kurumamış,ozaman 1 ay daha bekleyin dedi.Tabiiki buda oyalama taktiklerimi bilemiyorum ...saygılar

Eski 08-06-2012, 11:59   #14
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Hayret bir şey, sanki aynı kişiden bahsediyoruz. Aynısını bizimki kendi gelip, elinde makasla kupkuru olmuş bir dalı kesmiş, "hala canlı, aralardan sürer" demişti. Külliyen yalan... Bu duruma gelmiş ağaç bir daha yeşermez. Tutin ki yeşerdi, bozuk ürünü adam edeceğiz diye neden uğraşalım ki...

Maalesef bizde her iş kolunda durum aynı, satana kadar şirin mi şirin olan satıcılar, parayı alınca en ufak şikayete bile tahammül edemiyorlar. %90 ı işinin arkasında durmuyor, bahaneler o kadar çeşitli ki, bazen hayal güçlerine şaşıp kalıyorum.

Size maalesef geçmiş olsun demekten başka elden bir şey gelmez.

Emine Akman ve AKACAN beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 11:59   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Tüketicinin korunması, bitki konusunda da geçerli midir? Bauhaus'da birkaç saksı bitki aldığımda iadesi, garantisi yoktur deniliyor ama büyük miktarlarda işin bir de maddi boyutu var.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 13:11   #16
Yeni Üye

Gerçekten çok üzücü bir durum ...Sökmekten ve değiştirmekten başka bir şansım kalmadı ....Tecrübeli arkadaşlardan sormak istiyorum ...Yalova bölgesinden vazgeçtim , hatta oralardan soğudum
Adapazarından almayı düşünüyorum ,sorum şu ; saksılımı almak gerekli daha garantili olması için ? teşekkürler

Eski 08-06-2012, 13:43   #17
Ağaç Dostu

3-4 metre boylarında ağaçlar yerine daha genç yaşta olanlardan tercih etmeyi düşünmez misiniz? Belki bu kadar büyük ve yaşlı ağaçların, gerçek yerlerine alındıklarında yaşadığı adaptasyon ile ilgili bir sorun da olabilir, kurumanın sebebi.

Güzin Çakar ve AKACAN beğendi.
Eski 08-06-2012, 14:13   #18
Yeni Üye

Haklısınız galiba
Bu sefer daha küçük boylarda, 2 metrelık olmasını istiyorum.
Bir daha bu tatsızlığı yaşarsam ,gerçekten çok daha fazla üzüleceğim..
İşte şimdi sizlerle paylaşıp,en doğru kararı vererek almak istiyorum
saygılar

Eski 08-06-2012, 14:31   #19
Ağaç Dostu

Sn. AKACAN,

ben bu kadar çok sayıda bitki alacak olsaydım, devlete ait üretme çiftliklerini ziyaret etmek isterdim. Aradığım kriterlerde bitkileri orada bulamazsam, özel üreticilik yapan seraları veya garanti alabileceğim, güvenebileceğim yerleri araştırırdım. Sn. gçakar' a hak veriyorum fakat Türkiye şartlarında hakkımızı ararken o kadar çok yorulup, bezdiriliyoruz ki, sonunda pes ediyoruz.

Tekrar geçmiş olsun.

Selamlar, saygılar.

Güzin Çakar ve AKACAN beğendi.
Eski 11-06-2012, 00:02   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Gerçekten çok üzücü bir durum ...Sökmekten ve değiştirmekten başka bir şansım kalmadı ....Tecrübeli arkadaşlardan sormak istiyorum ...Yalova bölgesinden vazgeçtim , hatta oralardan soğudum
Adapazarından almayı düşünüyorum ,sorum şu ; saksılımı almak gerekli daha garantili olması için ? teşekkürler
Sayın Akacan...!

Bitkilerinizle ilgili sorunları ve yaşadıklarınızı okuyunca bir üretici olarak inanın çok üzüldüm. Kimden aldınız nasıl aldınız bilemem ancak bu gibi durumlar yüzünden bizler gibi bu bölgede namusu ile üretim yapan insanlar çok zarar görüyoruz. Her şeye bir hile hurda uydurur olduk. Ne etik kaldı ne kul hakkı. Sonumuz hayrola.

Saksıda ( Tüplü ) bitki tercih etseydiniz inanıyorum tüm bunları yaşamayacaktınız. Kap değiştirilerek yetiştirilmiş bitkiden bahsediyorum araziden sökülerek saksıya alınandan değil. Oda olur ancak bir sezon bitkinin kök sarmasını beklemek gerekir. Leylandinin yaşıyla boyuyla ortama adaptasyonunun bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Elbette dikim hatası yapmamak dahada önemli.

Umarım faydalı olmuşumdur.

Kolay gelsin.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 16:04   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2018
Merhabalar

Ben gruba yeni katıldım. Benim Sapanca da bir arsam var. 3 sene önce kadar arsanın yarı çevresine zaman kazanmak için çit amaçlı leylandi çamlarından diktim. inşaata başlayınca hesaba katmadığım kot farkından dolayı çit kökleri 50 cm kadar aşağıda kaldı. çamların boyu ortalama 2,5m oldu. Ayrıca kiraz, elma, erik, nar, incir, şeftali gibi meyve ağaçlarımda aynı durumda. ben bunları toprak tasviyesi yaparak taşımak veya uygun toprak ile dolgu yapmak istiyorum. bu çalışmayı ağaçların yerlerini değiştirmeden dolgu yaparak kaç cm kadar yapabilirim. taşıyacak isem bunu nasıl ve ne zaman yapmalıyım.

Yorum yapan arkadaşlardan ayırdıkları zaman ve yorumları için şimdiden teşekkür ederim.

makyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 09:14   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2009
merhaba arkadaşim
normal şartlarda leylandi arası en az 80 cm en fazla 100 olmalıdır bu kural mıdır hayır ama bizim tercihimiz o yönde sizinkilerde çok problem yok sökmenize gerek yok isterseniz kasım aralık ocak şubatda yer değiştirebilirsiniz.
yotube sayfam da gerekli bilgiler var abone olursanız sevinirim kolaylıklar dilerim

soganlibitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024