agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-12-2006, 14:56   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2006
bilgiler için teşekkürler cedrus libani abi
o beni bilir...
bu arada yılmaz bende Kütahya'dan

seLman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 17:42   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2007
selam arkadaşlar benim bir sorum olacak toprakta dikili 90 adet lüblan sedirim var bunların bazılarının tepe sürgünleri kurudu sebebini bilen varmı fidanlar 4 yaşında 70 ile 90 cm arasında teşekkürler

coşkun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 23:33   #33
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Arkadaşlar bu bir sedir türü mü?Evet ise hangi türü acaba?Ve bu ağacın uygun koşullarda büyüme hızı,iklim şartlarına dayanıklılığı ve su ihtiyacı nasıl acaba?Teşekkür ederim...

Eklenen Resimler

lordofstorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 11:28   #34
cedrus libani

cedrus libani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
nerede kalmıştık??

cedrus libani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 19:46   #35
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Cedrus Libani

Name:  882.jpg
Views: 7688
Size:  9.2 KB Name:  23756.jpg
Views: 7821
Size:  48.0 KB

Name:  cedaroflebanon.jpg
Views: 7798
Size:  40.3 KB Name:  cedrus%20libani.jpg
Views: 8490
Size:  17.5 KB

Name:  CeLiCN02.jpg
Views: 11193
Size:  56.9 KB

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 10:03   #36
DOĞA AŞIĞI

mossad61's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
o ağaç sedire benziyor. apartmanlar arasında gölgedede kalmış ve iyi beslenememiş 20 yaşında bi ağaç

mossad61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 10:17   #37
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Resmini koyduğunuz bir Cedrus libani'dir.

Lübnan sedirinin ışık isteği fazladır ve yarı ışık ağacı olarak kabul edilir. Toprak bakımından seçici değildir. Daha ziyade kayalık kalkerli yamaçlarda yetişirler. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde bulunur. Kışları ılık yerler ister.

Kaynak: Wikipedia

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 18:06   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obex Mesajı Göster
bu agacların anavatanı oldugumuzdan gurur duymamak mümkünmü?

Bu ne güzelliktir böyle?Yaşadığımız çevrede türlü türlü ağaçlar var,maalesef hiçbirini bilmiyor ve hiçbirini görmüyoruz.Ağaçların güzelliklerini görebilmek için önce onları tanımamız ve tanıtmamız gerekiyor.
Bu sitede emeği olan herkese binlerce teşekkür ederim.

dedeefendi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 14:58   #39
Ağaçsever

aykutalp's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
İşin uzmanı arkadaşlar sedir türleri konusunda bizi biraz bilgilendirsinler lütfen.

Özellkle İstanbul'da sık görülen iki türün adını soruyorum:

Birincisi; koyu yeşil renkli... Oldukça boylanabiliyor. Konik şekilde büyümesine rağmen şekli daima bozuk... Mesela, tüm gördüklerimin tepesi yatıktı, dik duran yoktu. Dalların da bazıları -doğrusallığı bozulmadan- olması gerektiği gibi yere paralel değil de aşağı veya yukarı doğru uzamış...(Tüm bunlar bence tür özelliği, bakımsızlıktan değil. Çünkü her gördüğüm bu şekilde idi.)

İkincisi ise mavi ladin\gümüşi köknar gibi küfümsü bir renkte... Fakat dalları ve ibrelerinin fazlaca aşağı doğru sarkık olmasından sedir olduğu anlaşılıyor.

Bu sedirlerin türü nedir?

aykutalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 12:36   #40
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
İstanbul'da doğal tür sayabileceğimiz Cedrus libanii dir ancak artık o kadar çok kullanılan ve adapte edilmeye çalışılan bir Cedrus atlantica var ki dediğiniz mavimsi renk bu ağacın özelliği..

Cedrus atlantica

Cedrus libani

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 12:22   #41
Ağaçsever

aykutalp's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Emre Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. İkinci sorduğum, tam da sizin yolladığınız ilk fotoğraftaki ağaçtı. Demek Atlantik Sediri imiş.

Fakat ilk sorduğumun Toros\Lübnan Sediri olduğunu zannetmiyorum. Sizin fotoğrafınızda da görüleceği üzere bu türün dalları çok karakteristik şekilde yelpaze gibi yayılıyor. (Sedir ismi belki buradan mülhemdir.) Ancak yine de yanılıyor olabilirim. Şimdi bu yılbaşlarında süslenen konik ağaçlar, Lübnan sediri midir? (Mesela, yukarıda lordofstorm'un iletisinde görülenin bakımsız kaldığı söylenmiş. Fakat İstanbul'da hep böyle bu tür ağaçlar.)

aykutalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 23:13   #42
Yeni Üye

keops1981's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
sedirler bitki dünyasının en görkemli türlerinden biridir. bilinen varyeteleri C.atlanica, C.atlantica aurea, C. atlantica pyramidalis, C.atlantica glauca, C.atlantica glauca pendula, C.deodara, C.deodara pendula, C.libani...
hızlı bir büyüme gösterirler olgunluk yaşında taç yapısı şemsiye formunu alır daha sonra düzleşme gösterir.
iklim ve toprak yapısı olarak özel bir koşul istemez.
-20 derecelerde de yaşadığı bilinmektedir.
noel çamı olarak sedir kullanılan bir tür değil ama ülkemizde bulunan her türlü ibreli bitki malesef yılbaşı ağcı süsleme sevdasına kurban gitmektedir. amerika'da noel çamı olarak Abies fraseri türünün kullanıldığını orada yaşayan bir aile dostumuzdan öğrenmiştim.konik yapısı ve sık dokusuyla süslemek için birebir.
buarada toros sedirinin özellikle yeni dikimlerde su sitresine girerek ibrelerini tamamen döktüğünü bizzat gördüm ve araştırma sonunda bunun sık yaşanan bir olay olduğu ve bununla ilgili üniversitelerin orman fakültelerinde tez hazırlandığını öğrendim. buarada dökülen ibreler su ve besin takviyesiyle tamamen yeniden patlayarak yeşeriyor.
sevgilerle...

keops1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 23:21   #43
Yeni Üye

keops1981's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
yazıma toros sedirinin her türlü boyunun nereden temin edilebileceğini eklemeyi unutmuşum. manisa'nın salihli ilçesine bağlı yeniköy mevkii toros sediri açısından zengin bir bölge.tüm iç anadolu ya hükmeden bir piyasaya sahip. arzu edenlere irtibat numaraları verebilirim. reklama girmesin diye yazmıyorum buarada ankara'dan temin etmek isteyenlere yardımcı olabilirim.3 3.5m boyunda saksıda mevcut.
sevgilerle...

keops1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 09:29   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Selam arkadaşlar bu bir test mesajıdır. Biraz önce uzun bir tanıtım yaptım (bu üçüncü deneyişim) fakat bir türlü gönderemiyorum.

Kibrisli

Kıbrıslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 11:12   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Yine yazdım yine gönderemedim.

Kibrisli

Kıbrıslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2008, 01:08   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lordofstorm Mesajı Göster
Arkadaşlar bu bir sedir türü mü?Evet ise hangi türü acaba?Ve bu ağacın uygun koşullarda büyüme hızı,iklim şartlarına dayanıklılığı ve su ihtiyacı nasıl acaba?Teşekkür ederim...
*** arkadşım bu bi lübnan sediri adana bölgesinin yüksek kesimlerinde doğal yayılış alanı var.bizim yaylada hep bu ağaçlardan var.ben ortalama iki buçuk ay bu ağaçlarla beraberim ve yaylanın rakımı 1500 dolayında yüksek kesimlerde yetişiyor yani anlaycan ama ben adanada evin önüne bi tane dikmiştim 8 sene önce ve kurumadı adananın rakımı 40 düşük yerdede büyüyor yani ama çok zor büyüyor.şu an benimki 2 metre filan.yani sıcakta ya kuruyor ya da çok zor büyüyor.su isteği yazın bol sulaman gerek ama kışın gerek yok.bu ağaç da arkadaş 20 yaşında demiş ama bence en az kırk yaşında var çünkü benim yaylada 3 yaşında filan çektirdiğim resimler var bu ağaçların önünde ve o zaman ortalama 5 metre olan ağaçlar şu an 10 metreden biraz fazla gibi ben şu an 25 yaşındayım.ama o ağaç özel bakımla büyümüşse bilemem.başka sorun olarsa cevaplamaya çalışırım bildiğim kadarıyla herkese selamlar.

ssempervines Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 20:48   #47
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Kıbrıs Sediri Cedrus Brevifolia

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cedrus libani Mesajı Göster
Bu türü de ben tanıtayım...
Ne de olsa nick imizi ondan aldık...
Girizgah olarak ; ülkemizde halk arasında " katran " adı ile anılan Sedir cinsinin günümüzde; Kuzey Afrika ( C. atlantica Manetti ), Güney Anadolu ve Lübnan ( C. Libani A. Richard ), Kıbrıs ( C. brevifolia Hen. ) ile Himalaya' lar ve Nepal' de ( C. deodora G. Don ) yayılmış, birbirine az çok benzerlik gösteren 4 türü ve park ve bahçelerde süs bitkisi olarak aranan ve yetiştirilen pek çok doğal veya kültür formlerı ile varyeteleri vardır. ( Prof. Dr. Faik YALTIRIK, 1993, iSTANBUL)

Cedrus Brevifolia Kıbrıs'ın yerli ağacı. Kıbrıs bir zamanlar çok geniş cedir ormanları ile kaplıymış. Geçmişte gemicilikte kullanılması sonucu bugün nerdeyse yok olma noktasına gelmiş.

En ilginç özelliği, diğer cedir türlerine göre en küçük yaprak yapısına sahip olması. Bu da Bonsai açısından onu özel kılıyor.

Name:  Cedrus Brevifolia.jpg
Views: 10875
Size:  68.1 KB

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 10:29   #48
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sedir ağacının burada göremediğim özelliklerinden ışık ağacı olması da önemlidir. Toroslarda sırtların güney yamaçlarında saf mesçereler oluşturur. bu sırların kuzey yamaçlarında genellikle karaçam ve göknar karışımı mesçereler yer alır. Sedir tohum yıllarının takip edilerek tohum döküm sonunda saha boşaltıldığında tabii olarak gençleştirilmektedir. Bunun için tabii gençleştirme kuralları uygulanır. Ben bahçemize 10 adet diktim 10 yılda 10 metreyi geçtiler.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 15:14   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Sedir Ağaçlarının Kozalak veya Tohum Verme Yaşı Kaç

Bahçemizdeki sedir ağaçlari kozalak vermiyor acaba ne ile alakalı anlamadım bunlara bakan adama sorduğumda bunlar vermiyor dedi ortalama yaşları 15-17 nasıl kozalak veya tohum vermez anlamadım okulumuzdaki sedir ağaçları bahçemizdekilerden daha genç olmalarına rağmen çok güzel tohum veriyor.

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 23:32   #50
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Bugün Eskişehir'de harika sedir fotoğrafları çektim. İşte aşağıda...

Eklenen Resimler

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 11:43   #51
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Nerkin Öztürk Fotoğraftaki Sedirler Gerçekten şahane.Teşekkür ederim.

Arkadaşlar bi notta ben eklemek isterim. Toroslarda büyüyen bir insan olarak, Cedrus Libani nin engüzel gelişimini gösterdiği yer olarak Mersin-Arslanköy Mevkiini söyleyebilirim.
Gerçekten Akıllara zarar güzellikte Libaniler ve Çok kısa sürede Çok büyük boylara ulaşanlara Şahidim. Çok etkilenmiştim.
Bu arada Orman Mühendisiyim , Son gözlemlerimi ilettim )

amenajman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 10:02   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Çelikle üretim forumunda Cedrus Libani'nin %30 tutma oranıyla çelikten üretilebileceği yazıyor. Bu konuda bilgisi olan, daha önce deneyen var mı?

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 13:10   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Sayın Brody ;

Sedirleri çelik yöntemiyle değil tohumdan üretmeniz daha mantıklı ,illa çelikten üretmek istiyorum derseniz ocak-şubat aylarında alacağınız kalemlerden bu denemeyi yapabilirsiniz.

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 14:55   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanutku Mesajı Göster
Sayın Brody ;

Sedirleri çelik yöntemiyle değil tohumdan üretmeniz daha mantıklı ,illa çelikten üretmek istiyorum derseniz ocak-şubat aylarında alacağınız kalemlerden bu denemeyi yapabilirsiniz.
Teşekkürler. Ben merak ettiğim için sordum, daha önce sedirlerin çelikten üretilemediğini okumuştum bir yerde demekki yanlışmış.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 08:10   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
20 yaşlarında bir sedir ağacının tepesindeki dalı eğilir mi?

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 20:35   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2009
merhaba arkadaşlar öncelikle böylebir siteve faydalıbilgileri barındıran bigidaırcıı hazırlanmasında katkıları olan tüm arkadaşlara candan teşekürlerimsunarım benim acilen çözüm bulmamgereken bir sorunumvar benim çalışmışolduum işyerimde sedirlerimiz var ama sanki köküne bir ilaç dökülmüşgibi yaprakları kuruyor birtanesi kurudu kestim ama baktımki birtanesi daha başlamış kurumaya bunun çaresi nedir nasıl kurumasının önünegeçebilirim yardımcıolursanız çok mutluolurum selamve saygılarımla

silemustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 21:30   #57
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Yaptığımız ağaçlandırma çalışmasında toros sediri türünü daha sık kullanmaya başladık, boyları genellikle 50-60 cm arasında değişiyor. Daha büyük boyda gelen toros sedirlerinde tutmama riski oluyor. Çukurlarını açmak baya zor oluyor

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 15:14   #58
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Sayın Seaa,
Toros sedirlerini toprağa dikerken açılan çukurları kürek ilemi yoksa burgu makinesi ılemi açıyorsunuz.Fidanın yetişmesinde herhangi bir farklılık olurmu?

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 20:53   #59
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Toros sedirlerini genellikle bel ile açtığımız çukurlara (en az 40 cm derinliğinde oluyor) dikiyoruz burgu aleti bu bölge çok taşlı olduğu için kullanamıyoruz ancak taş kırma makinasıyla çukur açacağız artık.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 22:02   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2009
atlantik sediri

arkadaşlar bendeki sedirler toros sedirinin üzerine aşılanmış bilgisi olan bana bilgi versin

melihyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024