agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2021, 16:59   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Buna ek olarak şunu da deneyeçeğim.Bazı tohumları daha hızlı çimlendirmek için nemli kağıt havluda çimlendiriliyor.Tohumların bir kısmını da bunun için ayıracağım.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2021, 14:00   #62
Ağaç Dostu

Çamlarda yaygın olarak çimlenmenin ilk zamanlarında fungusitten dolayı bitkilet ölüyormuş.Ardıç için de gerekli mi acaba?

Eski 07-02-2021, 19:39   #63
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pumpking Mesajı Göster
Çamlarda yaygın olarak çimlenmenin ilk zamanlarında fungusitten dolayı bitkilet ölüyormuş.Ardıç için de gerekli mi acaba?
Sayın Pumpking,
Ardıç tohumları gerekli ön işlemlerden geçirdikten sonra gerekli bekleme süresi tamamlanınca çimleniyorlar. Ardıç tohumlarının açık alanda ekilmesini tavsiye ederim. Çünkü kapalı ortamlar ve ev içerisinde yetiştirilmesi uygun değil. Bonzai türünde yetiştiriciler var. Ardıçtan bonzai bitki yetiştirme uygulaması yapılacaksa erişkin fidanlar(en az 3-5 yaşındaki fidanlar) kullanılması uygun olur. Siz çimlenen ardıç fidelerinde fungusit hastalığı oluşabilir mi şeklinde soruyorsunuz. Benim tecrübelerime göre elbette hastalık oluşabilir. Ancak yeni filizlenen ardıç fidelerinde diğer ibreli fidelere göre hastalanma yüzdesi oldukça düşük diyebiliriz. Ardıç tohumlarının filizlenmesi oldukça zor, bu zorluğu başarabilirseniz ardıç fidelerinin çökerten hastalığı ve diğer hastalıklara yakalanma yüzdesi oldukça önemsizdir diyebilirim. Aslında beni ardıç tohumlarından fide üretmeye teşvik eden neden budur diyebilirim. Ardıç fideleri diğer ibrelilere göre hastalıklara karşı daha dayanıklılar. Ardıç tohumları filizlendikten sonra fazla suya ihtiyaç duymuyorlar, sudan çok aydınlık ve sıcağa ihtiyaç duyuyorlar. Açık alanda filizlenen ardıç tohumlarını gölgelikten çıkarıp, aydınlık, havadar ve gölgeliğe göre daha sıcak yerlere alabiliriz. Ben tecrübelerimde ardıç tohumlarını filizlendirene kadar gölgelikte, nemli ortamda bulundurdum. Tohumlar filizlendikten sonra gölgelikten aydınlık, havadar ve sıcak ortamlara taşıdım. Fireyeni taşıyacağımızdan saksı içerisinde bulundurmak iyi oluyor. Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıklar ve güneş ışınları yakıcı olduğundan filizlenen ardıç fidelerini siperlemek, gölgelemek gerekli. Çünkü temmuz, ağustos aylarında 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklara fideler dayanamıyor ve güneş tarafından yanıklar oluşarak fideler ölebiliyorlar. Ben temmuz, ağustos aylarında fidelerin üzerini pilastik kasalar ve soğan çuvalları(kırmızı örgülü) örterek gölgeledim ve güneş yanıklarından korudum. Mart, Nisan, Mayıs aylarında ilk bahar yağışları fazla olduğunda fidelere zarar verebilir. Yağmurlar aşırı yağdığında fideler fazla boy atıyor ve fideler çökerten hastalığına yakalanabiliyorlar. Yağmurların aşırı neminden koruyabilmek için gölgelikten, aydınlık, güneşli ve havadar yerlere taşıyarak, yağmurun zararından fideleri korumaya alıyoruz. Tohumdan fidan elde edebilmek zorlu bir iş. İlgi, sevgi, özen, bilgi, sabırlı, araştırmacı, gözlemci ve istekli olmak gerekiyor. Başarılar dilerim.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2021, 21:56   #64
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Ek olarak, ibrelilerin tohumla üretiminde karşılaşılacak hastalıklar(çökerten, fungusit vb.) için çeşitli ilaçlar kullanılıyor. Ben pahalı bir ilaç, aparat almıştım bir faydasını görmedim. Bu ilaç benim için pahalı ve gereksiz geliyor. Bu ilaçları kullanmaktan ziyade çok sayıda tohum ekilip, ekilecek tohumlar seyrek ekilir ve ekilecek saksı sayısı(Plastik pet şişe) fazla tutulursa, hobi amaçlı, amatörce üretimler için fazlasıyla yeterli oluyor. Bu gibi nedenlerle ilaç kullanmıyorum ve tamamen tabi şekillerde hastalıklarla mücadele etmeyi tercih ediyorum.

Eski 08-02-2021, 13:30   #65
Ağaç Dostu

Bilgilendirme için teşekkürler.Dün 90 kadar tohumu ektim.Biraz da toz fungusit serptim ve suladım.Ekmekte geç kaldığım için ve bizim buralar yazın sıcak olduğundan dolayı soğuk ihtiyacını karşılayabilmek için kuzeye bakan blr duvarın yanına koydum bölylece fazla güneş almasını da önlediğimi düşünüyorum.Artık tek yapmam gereken sulama ve beklemek.

Eski 02-03-2021, 06:57   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Eylül ayında ön işlemlerden sonra direkt saksıya ektiğim katran ardıcı (Juniperus oxycedrus) tohumları çimlenmeye başladı. Acaba bu vakitler tohumların çimlenmesi için çok mu erken? Don zararı vb. oluşma ihtimali var mı? Teşekkürler...

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2021, 20:16   #67
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam Mesajı Göster
Eylül ayında ön işlemlerden sonra direkt saksıya ektiğim katran ardıcı (Juniperus oxycedrus) tohumları çimlenmeye başladı. Acaba bu vakitler tohumların çimlenmesi için çok mu erken? Don zararı vb. oluşma ihtimali var mı? Teşekkürler...
Sayın kızılçam, ön işlemlerden geçirilen ardıç tohumları mart ayında havaların ısınması ve gece ile gündüz arasındaki ısı farklarının azalması ile birlikte filizlenmeye başlayabiliyor. Benim ektiğim ardıç tohumları da önceki denemelerimde mart ayı içerisinde çimlenmeye başlamıştı. Geçen sene Kasım ayında ektiğim ardıç tohumları henüz çimlenmedi. Siz çimlenen ardıç tohumlarının fotoğrafını siteye yüklerseniz, daha iyi değerlendirebiliriz. Benim önceki yıllarda çimlenen ardıç tohumlarım Ankara ikliminde soğuklardan etkilenmemişti. Çimlenen ardıç fidelerini yerinden başka bir yere taşımazsanız iyi olur. Çimlendikleri yerde kalsınlar, ilk yıllarda çimlendikleri yerden taşırsanız, oynatırsanız olumsuz etkileniyorlar. Bulundukları yerde kalsınlar. Siteye fotoğraflarını yüklemeyi deneyin. Bakalım gerçekten ardıç fidesimi yoksa başka bir fidemi. Fotoğraflarından değerlendirmeye çalışalım.

Eski 03-03-2021, 08:38   #68
Ağaçsever

Sayın ali ekber,
Ardıç fideleri daha tam topraktan başlarını çıkartmadılar. Şu anki hallerinden görebildiğim kadarıyla gövdeleri yeşilimsi kırmızımsı renkte. Ne yazık ki çektiğim fotoğraflarda daha görünmüyorlar. İlerleyen günlerde daha net fotoğraflar çekip atmayı düşünüyorum

ali ekber beğendi.
Eski 03-03-2021, 20:35   #69
Ağaç Dostu

Benim tohumların da üstüne kar yağmıştı, hava sıcak ama ben geç ektiğim için soğuklanma süresini uzatmak için kuzeyee bakan bir duvar dibine koymuştum.Bugün baktım karın bir kısmı eriyip donmuş.Bakalım ne olacaklar.

Eski 30-03-2021, 19:24   #70
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Kasım ayında ön işlemden geçirip saksı içerisine ektiğim ardıç tohumlarını kontrol amaçlı izlerken bir tanesinin filizlenmeye başladığını fark ettim. Şimdilik fotoğraflayıp yayınlanacak kadar olmadı. Bir iki haftaya kadar diğer ardıç tohumları da filizlenmeye başlayınca fotoğraflayıp buradan yayınlayacağım.

Eski 17-04-2021, 11:33   #71
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Kasım 2020 de ön işlemden geçirip, ektiğim ARDIÇ tohumları 30 Mart 2021 de çimlendiler. Resimlerini çekmek için biraz gelişsinler diye zaman tanıdım. Arkada belirgin görülenler geçen seneki ardıç fideleri. Bir yıllık gelişimleri bu kadar olabiliyor.

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2021, 11:36   #72
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Fotoğrafların devamı.

Fotoğrafların devamı.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2022, 10:19   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2022
Arkadaşlar, öncelikle hepinize teşekkürler. Ardıç konusunda verdiğiniz bilgileri okudum. Bizim köyümüz Maraş Elbistan'ın dağ köylerinden. Rakım 1900-2200 arasında. Burdaki çıplak dağlar eskiden tamamen ardıç ormanlarıymış. Zamanla insanlar yok etmiş. Şimdi 2200 metrelik tepelerde tek tük ardıç, alıç, kuşburnu gibi kendiliğinden olan çalılar var. Köyün içerisinde dut kiraz kayısı elma gibi çok çok az ağaç var. Ben bu dağların zirvelerindeki ardıçlardan çoğaltıp hem köye hem de dağların eteklerine dikmek istiyorum. En önemli sorun burası çok soğuk karlı ve rüzgarlı. Ardıç bunlara dayanıklı demişsiniz. Tohum sonbaharda toplanır demişsiniz, bu ay içerisinde bunu yapamaz miyim? Ya da ardıç, kuşburnu, iğneden çelik köklendirme yapmam mümkün mü? Bir de biz kayısı diktik ama kar buraya 2 metreye kadar yağıyor. Fidanlar kardan kırılıyor. Ardıç buna karşı da dayanıklıdır diye duydum. Köyde evimin önüne ardıç dikmek istiyorum. Ardıçları acaba sulak kısma mi dikeyim daha kıraç kesime mi?
Teşekkürler.

Mesut Temiz beğendi.
Sultan Korusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2022, 10:21   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali ekber Mesajı Göster
Fotoğrafların devamı.
Toprağı nasıl seçmeliyiz? Hayvan gübresi katmamızın bir faydası ya da zararı olur mu?

Mesut Temiz beğendi.
Sultan Korusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2022, 20:24   #75
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Sayın Sultan Korusu, Ardıç(juniperus) fidanları ekstrem şartlara uyum sağlayan bitki türlerinin başında geliyor. En zorlu iklim koşulları, toprak şartlarına dirençli bir bitki. Ardıcı tohumdan üretmek oldukça zordur. Ayrıca tohumdan üretim ardıç fidanları oldukça yavaş gelişiyor. Tohumdan üretmek yerine yetişmiş 5-6 yıllık ardıç fidanlarını dikerseniz daha iyi olur. Sedir fidanları, ardıç fidanlarına göre daha hızlı büyüyebiliyor. Sedir fidanları da ardıç fidanları kadar mevsimlere ve arazi yapısına uyum sağlayabilirler. Tohumla üretim zor oluyor, fidan alıp dikmek daha uygun olur. Ayrıca ardıç fidanı dikmek istediğinizi söylemişsiniz. Ardıç fidanlarını sulak yerlere dikmek yerine daha kıraç kesimlere dikerseniz iyi olur. Çünkü sulak yerleri farklı bitkiler için kullanabilirsiniz. Ardıçları kıraç araziye dikerseniz, arada bir kontrol edip ayda bir sulayabilirseniz iyi olur. Ardıçlar fazla sulanmak istemez. Toprak kurumuşsa ayda bir sulasanız yeter, fazla bakım istemez.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 15-05-2022, 20:05   #76
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sultan Korusu Mesajı Göster
Arkadaşlar, öncelikle hepinize teşekkürler. Ardıç konusunda verdiğiniz bilgileri okudum. Bizim köyümüz Maraş Elbistan'ın dağ köylerinden. Rakım 1900-2200 arasında. Burdaki çıplak dağlar eskiden tamamen ardıç ormanlarıymış. Zamanla insanlar yok etmiş. Şimdi 2200 metrelik tepelerde tek tük ardıç, alıç, kuşburnu gibi kendiliğinden olan çalılar var. Köyün içerisinde dut kiraz kayısı elma gibi çok çok az ağaç var. Ben bu dağların zirvelerindeki ardıçlardan çoğaltıp hem köye hem de dağların eteklerine dikmek istiyorum. En önemli sorun burası çok soğuk karlı ve rüzgarlı. Ardıç bunlara dayanıklı demişsiniz. Tohum sonbaharda toplanır demişsiniz, bu ay içerisinde bunu yapamaz miyim? Ya da ardıç, kuşburnu, iğneden çelik köklendirme yapmam mümkün mü? Bir de biz kayısı diktik ama kar buraya 2 metreye kadar yağıyor. Fidanlar kardan kırılıyor. Ardıç buna karşı da dayanıklıdır diye duydum. Köyde evimin önüne ardıç dikmek istiyorum. Ardıçları acaba sulak kısma mi dikeyim daha kıraç kesime mi?
Teşekkürler.
Sedir ağaçları muhtemelen Elbistan bölgesinde doğal olarak bulunmuyordu, onun için yabancı bir tür olan sediri getirmektense o dağların yerli türü olan ardıcı çoğaltmanız yaban hayatı için çok daha yararlı olacaktır. Bir ağacın yavaş büyümesi o ağacı ekolojik olarak değersiz yapmaz. Sadece yeşil görüntü verecek olan sedirdense canlı çeşitliliğini destekleyecek ardıçla ağaçlandırma yapmak daha yararlı olacaktır. Ardıçları o dağlarda yeniden yaygınlaştırmanız dileğiyle...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024