agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2020, 12:20   #1051
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Aynen. Kokay yetisir.

Iron Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2021, 19:48   #1052
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Ankara'da oturduğum sitenin bahçesinde, saksı içerisinde 50-60 adet fıstık çamı tohumu ekmiştim. 4 adet fıstık çamı 2 yıllık oldular. Bu ikinci kışları, kışın pet şişe içerisinde kar ve buzlanmadan koruyarak geçen sene yaza ulaşmasını sağlamıştım. Bu sene yeniden pet şişe ile koruma altına aldım. Kışın kar ve buzlanmadan korunduğunda hayatta kalabiliyorlar. Fotoğraflarını yüklüyorum.

Eklenen Resimler

Derece, Ulutaş ve Bazalt beğendi.
ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2021, 20:25   #1053
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ulutaş Mesajı Göster
Eğer bu adaptasyon başarılı olup da meyve alabilirseniz, karasal iklim özelliği kazanmış olan ağaç tohumlarını gelecekte iç kesimlerde ticari anlamda yaygınlaştırabilmek kolay olacaktır. Orta Anadolu da, Defne, Zeytin, Şam fıstığı, Yeni dünya, Limon ağacı; açık alanda örtüsüz olarak kışı geçiriyor, bu bitkiler iklim uyarlamalarında başarılı örneklerden

Valla sisteminiz pratik ve iyi düşünülmüş görünüyor, mantıklı ve bunu bi ara ben de düşünmüştüm, ben onluk büyük pet şişenin dar uç kısmını kesip, alt kısmına iğne ile bi kaç delik açıp ters kapatmayı düşünmüştüm, ancak siz hayata geçirmişsiniz, bravo

Bazen yetişkin ağaçları da başka beldelerden farklı iklimlere nakil edebiliyorlar

Sıcak iklim bitkilerinde, yetişkin ağaç yerine; tohum yahut mini fidan seçimi daha yaygınmış, bu tür bitki adaptasyonu çalışmalarında, soğuk iklime uyarlanması ve start verilmesi için daha doğru bir metot olduğunu duymuştum, ne kadar doğru bilinmez
https://www.youtube.com/watch?v=hxrmNaZFk3w
Sayın Ulutaş, benimkisi amatörce yapılan yetiştirme denemeleri. Benim meyve elde etmek, çam fıstığı elde etmek gibi bir niyetim yok, hobi amaçlı yapıyorum. Çeşitli bitkilerin tohumlarından fide elde etmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar genellikle ibreli türlerin tohumları üzerinde çalıştım. Tohumundan yeşertipte, yıllanmış fideleri elde etmeyi başarıyorum. Toros sediri, himalaya sediri, mavi atlas sediri, porsuk(taxus baccata), ispanyol göknarı, boz ardıç, dik ardıç, ithal sky rocket ardıcı, arizona servi, fıstık çamı(Pinus pinea) denemelerim oldu. Oturduğum sitenin bahçesinde elime geçen ağaçların tohumlarını değerlendirmeye çalışıyorum. Bulunduğum semtteki parklarda yetişkin ağaçların tohumlarından elime geçenler hakkında araştırma yapıyorum ve uygun ortamlar oluşturmaya çalışarak ekiyorum. Fazla yerim olmadığı için 1-2 yıllık olan fideleri repikaj(yer değiştirme) yaparak farklı yerlere fideleri dikiyorum. Şimdilik Ankara'da site içerisinde açık alanda yetiştiriyorum ve köyümde sahip olduğum bahçede değerlendiriyorum.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2021, 11:38   #1054
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2021
Ağacın yetişmesinden ziyade, verim nasıl, meyve oranı lezzeti iriliği niteliği?

Bazalt beğendi.
166.0163 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2021, 12:46   #1055
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2021
Enteresan, Ankara çok soğuk sanırdım demek ki yetişiyormuş

Bazаlt ve HAWAii MiAMi beğendi.
Bazalt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 12:25   #1056
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Eski kışlar yok, eğer don olsun sağlam bi, adaptasyon falan dinlemez, bölgedeki yabancı bitkileri bir günde öldürebilir, isterse yetişkin ağaç olsun, fark etmiyor. Dünyada örnekleri var, ancak iklime uygun bitkiler hasarı az atlatıyorlar.

HAWAii MiAMi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2022, 23:24   #1057
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2022
Bende geçen yıl fidan temin ettim fıstık çamı örtüsüz olarak kışı atlatıyor , Rekor gelişim toprak tozu kullandım , şu anda gayet iyi bakalım ne zaman meyve verecek:

DENEME YANlLMA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2022, 08:27   #1058
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2022
Fıstık çamı bakımı ve budaması için insanların birlikte olduğu gruplar varmış

Bilgi alabilirsem çok sevinirim. Fıstık çamı konusunda bazı uğraşlar yapmayı düşünüyorum. Ne kadar bilgi alabilirsem o kadar iyi olur. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Selamlar Saygılar.

selahattindisli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024