agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2014, 17:37   #31
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Sagolun Mùnevver Hanim. Yukaridaki mesajimda belirtmistim;
malesef cimlendirdiklerimin hepsini kok bogazi cùrùklùgù hastaligindan kaybettim.
InsaAllah bahara tekrar deneyecegim.

peki nerde hata yaptınız ki o şirin fidanlar zayi oldu

dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 09:49   #32
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili tohumcu Nilgün ,fidanların resimlerini görünce mesajınızı dikkat edememişşim.çok üzüldüm.bunun ne demek olduğunu iyi bilirim insanın emeklerinin yok oluşu ve biraz o bitkiye olan sevginin umudunun azalması sonra birden inatlaşarak tekrar denemelerin ve sonunda mutlu son inşallah seninde bu denemen mutlu biter tekrar sağlıklı fidanlaını ağaçlarını görmek dileğimle sevgiler

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 12:53   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2015
Douglas Göknarının kalbimde kocamaaaan bir yeri var çünkü saman evimizin iskeletini bu ağaç türünü kullanarak yaptık.
Sabahları gözümü açar açmaz gördüğüm o, dokunduğum ve kokladığım gene o

Daha fazla fotoğraf görmek isterseniz;

Turkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2017, 14:58   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ddomates Mesajı Göster
BOTANİK ADI: Pseudotsuga
TÜRKÇE ADI: Duglas göknarı
FAMİLYASI: PINACEAE
ANA VATANI: Kuzey Amerika’nın batısı ile Çin’in güney batısında, Japonya ve Formoso’da ormanlar kuran boylu ağaçlardır
DENDROLOJİK ÖZELLİKLERİ: Parlak yeşil yaprakları yassı ve iğne şeklindedir. Sürgünlere sarmal dizilmiştir. İbreler ovuşturulduklarında güzel kokuludurlar. Kısa saplar linear,yassı, üst yüzlerinde damarlar içeri gömülmüş olup alt yüzlerinde geniş iki stoma bandı bulunur. Uçları küttür veya birdenbire daralarak sivrileşir. Sürgünlerin üzerinde dökülmeden 5-8 yıl kalabilirler. Dişi kozalaklar sarkık biçimlidir. Her dem yeşil olan Duglas göknarları orta ve hızlı büyüyen bir cinstir.100 m ye ulaşan türleri vardır. 19. yüzyıldan itibaren ladin,göknar, çam gibi birçok türün içine dahil edildiyse de daha sonra Fransız bir botanikçi tarafından Duglas göknarı diye yeni bir cins oluşturuldu. Genellikle piramit tepe geliştirirler. Ana dalları gövde üzerinde çevrel dizilidir. Genç ağaçların gövde kabuğu ince, düz, çatlaksız, yaşlı ağaçların gövde kabuğu ise kalın ve boyuna derin çatlaklıdır.

EKOLOJİK İSTEKLERİ(YETİŞME KOŞULLARI)

TOPRAK: Kireçli topraklarda iyi yetişir.
IŞIK: Işığa yönelirler ve bunun sonucunda ibreler iki sıralı sarmal yani tarakvari görünüm alırlar. Aydınlık güneşli yerlerde yetişebilir ama yarı gölgeyi tercih edebilir.

GELİŞMEYİ ETKİLEYEN ETMENLER

BUDAMA: Budanmasına gerek yoktur. Pseudotsuga gibi ana gövdenin belirginliği ömür boyunca korunan türlerde kuru dallar dışında budanmaması ve çoğu durumda ise sadece en alttaki dal katının periyodik olarak uzaklaştırılması uygun olabilir.

benim bulabildiklerim bunlar..eksiklerim ya da yanlışlarım olabilir. herkese teşekkürler...
Teşekkür ederim. İnternette bu bitki hakkında gerçekten çok az bitki var.

Reaksiyonelist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2020, 20:41   #35
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Bugün Ankara, Etlik Caddesi Gülhane (GATA) Hastanesi kavşağında bir sürprizle karşılaştım. Ankara'da nadir bulunan Douglas Göknarıyla karşılaştım, gözlerime inanamadım bu benim için hiç beklenmedik bir olay oldu.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2021, 21:57   #36
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Ankara'da bulunan Douglas Göknarının bahar aylarındaki durumunu gösteren fotoğraflar aşağıda. Fotoğraflarını gördüğünüz göknar ağacının tohumlarını (10-15 tane) Kasım 2020 tarihinde ekmiştim. Göknar tohumlarından bir tanesini Nisan2021 aylarının sonunda filizlendirmeyi başardım. Fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2021, 09:00   #37
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
douglas

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali ekber Mesajı Göster
Ankara'da bulunan Douglas Göknarının bahar aylarındaki durumunu gösteren fotoğraflar aşağıda. Fotoğraflarını gördüğünüz göknar ağacının tohumlarını (10-15 tane) Kasım 2020 tarihinde ekmiştim. Göknar tohumlarından bir tanesini Nisan2021 aylarının sonunda filizlendirmeyi başardım. Fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.
Bu ağaç nerede???

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2021, 21:09   #38
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Bu ağaç Ankara Etlik Caddesi üzerinde bulunan Zübeyde Hanım Doğumevi kavşağında bulunuyor.

Eski 27-05-2021, 21:25   #39
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
douglas göknarı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali ekber Mesajı Göster
Bu ağaç Ankara Etlik Caddesi üzerinde bulunan Zübeyde Hanım Doğumevi kavşağında bulunuyor.
özele bakar mısınız?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024