agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen MazI
  • 1 Gönderen mehmet0791
  • 2 Gönderen sahinsenol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2011, 22:20   #1
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Limon çamı

Merhaba
Icinde yasadigim evin müteahhidi 1,5 sene önce bahce duvarina 1 metre mesafede iki tane limon cami dikmis. Boylari 2 metreye ulasmis. Bu kadar mesafe limon camlarinin köklerinin ileride duvara zarar vermemesi icin yeterli mi?

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 23:30   #2
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytin agaci Mesajı Göster
Merhaba
Icinde yasadigim evin müteahhidi 1,5 sene önce bahce duvarina 1 metre mesafede iki tane limon cami dikmis. Boylari 2 metreye ulasmis. Bu kadar mesafe limon camlarinin köklerinin ileride duvara zarar vermemesi icin yeterli mi?
ağacınızın 2 metre gövde çapı yapmasını görebilecek insan muhtemelen olmayacaktır. bence sorun yok

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 00:03   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
"Bahçelerde Bakım, Budama

Mazı ve limoni servilerin budaması yapılmadan sağlıklı gelişmesi çok zordur.

Budama işlemleri yapılmayan Mazı ve limoni servilerin zaman içersinde form bozuklukları ve kurumalar sıklıkla görülür, özellikle limoni servilerde düzenli budama uygulaması yapılmazsa ömrü kısalır."

Sayın Nuri MÜRVET Hocanın Bahçelerde bakım, Budama başlığında Limoni Servi'lerin
düzenli budama yapılmasını belirmekte olduğundan; zaten bir birine yakın olan servileri
aynı formda budamanız gerekiyor.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 01:19   #4
Yeni Üye

ali benan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2011
selamlar

öncelikle girdiğim gezindiğim her konuda harika bilgilere ulaştım. elinize bilginize sağlık

bitmekte olan evimin bahçe duvarı boyunca 2 sene önce limoni serviler diktim bunların sağlıklı olabilmesi için nekadar aralıklı dikilmeleri gerekli idi. bu fidanların bakımı ne şekilde yapılmalıdır. esas problem dikilen bahçe de zemin çok kötü bu zemin i tamamen 50 cm derinlikte temizletme düşüncesindeyim. üstüne yeni toprak koyup sonra düzenleme yapmayı düşünüyorum.
vaktiniz olursa düşüncelerinizi bekliyorum
saygılarımla
benan

ali benan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 20:14   #5
Yeni Üye

lsari86's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2012
istanbul Limon Çamı?

Arkdaslar merhabalar,
Elinde güzel kokulu limon çamı olan arkdaslardan rica etsem bana balkonumda ve bahcemde yetiştire bilmem için bir kaç sağlam fide(sanırım dal parcası) (kargo vs masrfaı tarafımca karsılanmak sartıyla ) kargolayıp göndermeniz mumkun olabilir mi?
yer olarak istanbul umraniyede ikamet ediyorum.
limon çamı yetiştiren **** elinde mevcut olan arkadaslar benimle paylasa bilirse çok mutlu olurum. Çok buyuk fidelere ihityacım yok küçük birseyde olsa olur.
Bu konuda destek verebilirseniz çok memnun olurum
Kolaylıklar Levent

lsari86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 12:04   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2012
Limon Çamında sorun

merhaba,
bahçemizdeki limon çamlarından birisinde büyüyememe ve serpilememe sorunu var. daha doğrusu sorun ne onu da bilmiyoruz ama diğerlerine nazaran birisi olduğu yerde sayıyor, büyümüyor ve sanki hastalıklı gibi. diğerleri pırıl pırıl yanıyor ama bu bir tanesi malesef böyle.
aslında geçen seneden beri böyle. ne kuruyup ölüyor, ne de canlanıyor.
diğerleri ile fark belli olsun diye tüm ağaçlarla birlikte olan fotoyu da koydum.

sorun nedir acaba? bi yardımcı olabilecek dost olursa sevinirim

Eklenen Resimler

erhany35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 12:22   #7
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
hocam akla ilk gelen sorun köklerinin bazı engellerden dolayı gelişememesi...diger sorun ğüneş alma durumu fakat sanki hepsi aynı güneşi alıyor gibi duruyor...bu yuzden bence kök gelişemediğinden servimiz kendini toparlıyamamış...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 17:34   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MazI Mesajı Göster
hocam akla ilk gelen sorun köklerinin bazı engellerden dolayı gelişememesi...diger sorun ğüneş alma durumu fakat sanki hepsi aynı güneşi alıyor gibi duruyor...bu yuzden bence kök gelişemediğinden servimiz kendini toparlıyamamış...
çok teşekkür ederim cevabınıza. bana da kök noktasında bir şey var gibi geliyor zira bu 2. ağaç aynı noktaya diktiğim. diğeri de böyle olmuştu. peki ne yapmam gerektiği noktasında yardımcı olabilir misiniz acaba?

Eski 20-07-2012, 13:53   #9
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

hocam o kısma dikim yaparken diger açtıgınız çukurlara göre daha derin ve daha geniş açıp gübre ve toprak karışımı ile doldurup ardından dikim yaparsanız faydası olur diye düşünüyorum...böylece ağacın kökleri rahat yayılabilir...kaya , toprağın sert yapılı olması v.b gibi olaylar kökün gelişmesini zorlaştırabilir...

dadaşım beğendi.
Eski 20-07-2012, 14:28   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MazI Mesajı Göster
hocam o kısma dikim yaparken diger açtıgınız çukurlara göre daha derin ve daha geniş açıp gübre ve toprak karışımı ile doldurup ardından dikim yaparsanız faydası olur diye düşünüyorum...böylece ağacın kökleri rahat yayılabilir...kaya , toprağın sert yapılı olması v.b gibi olaylar kökün gelişmesini zorlaştırabilir...
çok teşekkürler. bir daha dikim yaparsam bunu uygularım. fakat şimdi bu halini iyileştirmek için neler yapabilirim. bi bilgisi olan var mı acaba?

Eski 22-07-2012, 03:59   #11
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

hocam bildigim kadarı ile kök hormonları oluyo kökü güclendiren onları araştırabilirsiniz...

Eski 21-03-2016, 03:01   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2016
Merhabalar, öncelikle şunu söylemek isterim ki forumda yeniyim ve bu forumu açan, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Geçen yıl Ankaradaki bahçemin etrafına Yaklaşık 150 adet Limon Servi diktik. Boyları yaklaşık 50 cm civarında. Benim sormak istediğim husus şu ki bu güzel ağaçların nasıl çabucak uzamalarını sağlarım? cevap verirseniz çok ama çok memnun kalırım. iyi geceler dilerim.

yeni konu açmak istemedim çünkü burada birçok güzel yorum yapılmış. benim sorumu benden sonra soracak arkadaşlara da hem cevap kaynağı olsun hem de benim gibi başka şeylerde öğrensinler. teşekkürler.

Düzenleyen harikalardiyarı : 21-03-2016 saat 03:02 Neden: harf hatası
harikalardiyarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2017, 00:14   #13
Yeni Üye

hocam45's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2015
bu limon çamını dalından çöğaltabilir miyiz? bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

hocam45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 13:04   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Limon çamı köklendirme denemem

kamil35 beğendi.
mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2020, 15:02   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2019
Limon servi

Merhaba;
Aranıza yeni katıldım. Bu forumda emeği geçen herkese teşekkür ederim, Fotoğrafını paylaştığım limon servi olduğunu düşündüğüm çam fidanımı bonsai için kullanmak istiyorum ama nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.
Saksı değişimi boyu yapraksızlaştırma telleme gibi yolları nasıl takip edeceğim konusunda yardımınıza ihtiyacım bulunmata, bu konu ile ilgili destek olabilecek üstatlara şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla..
Şahin ŞENOL

Eklenen Resimler

sahinsenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024