agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2014, 21:42   #511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Merhaba;limon servi içanadolu koşullarında dış mekanda yaşar mı? şimdiden teşekkür

sabri10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 00:24   #512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2014
Merhaba acaba limon servi yi Ankara da nerede bulabilirim?Nerede satılır?

burak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 14:59   #513
Ağaçsever

Semace's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Merhaba..
Benim limon servilerimde sarardı hatta kurumaya doğru hızla ilerliyorlar. Orman humuslu toprağa compo basacote kullanmamı önerdiler, ben de öneriye uyup uyguladım. Bekliyorum, düzelirmi bilmem ama onları öyle gördükçe kahroluyorum.. Tüm mesajları okusam da illa ki bire bir cevap istiyor gönül.. Ziyadesiyle yardım önerilerinize ihtiyacım var.. Şimdiden teşekkürler..
Muhabbetle..

Semace Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 09:43   #514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak12 Mesajı Göster
Merhaba Burak12
Ankara'da şehir dışına doğru ( Karşıyaka mezarlığı civarında) fidanlıklar var oralarda bulabilirsin, ben ordan almıştım fakat daha sonra büyük yapı marketlerinde de gördüm.

Ya volna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 08:25   #515
Ağaçsever

altan01's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Merhaba
forumda gördüm servi klonlamayı, araştırdım satın almaktan daha mantıklı ve ucuz geldi. Çünkü bana yaklaşık 150-200 adet limoni servi lazım, fakat bahsedilen ve övülen CLONEX marka ürünü hiçbiryerde bulamadım.magicplant ta stok yok. nerden bulabileceğim konusunda bana yardımcı olacak ya da benzer kalitede ürün önerecek arkadaş varsa minnettar olurum.

altan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 16:55   #516
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Semace Mesajı Göster
Merhaba..
Benim limon servilerimde sarardı hatta kurumaya doğru hızla ilerliyorlar. Orman humuslu toprağa compo basacote kullanmamı önerdiler, ben de öneriye uyup uyguladım. Bekliyorum, düzelirmi bilmem ama onları öyle gördükçe kahroluyorum.. Tüm mesajları okusam da illa ki bire bir cevap istiyor gönül.. Ziyadesiyle yardım önerilerinize ihtiyacım var.. Şimdiden teşekkürler..
Muhabbetle..
Merhaba Semace
Benim limon servim de aynı durumda, sen bir çaresini buldun mu? Anlattığın şey işe yaradı mı? Belki bana da derman olursun....

Eski 11-06-2014, 19:37   #517
Ağaçsever

Semace's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Merhaba Ya volna;
Çok üzülerek yazıyorum, limon servilerimi sökmek zorunda kaldım.. Araştırdım soruşturdum köklerinin asla hava almaması ve saksı değiştirirken azıcık toprağının dökülmemesi lazımmış. Ayrıca bazı yetiştiriciler ibiği dediler (kafi gelmedi tabi bana bu benzetme) üzerindeki uzun başlığı boyun eğmişse artık o serviden hayır gelmezmiş. Muhakkak bir yerde hata yaptım Acemilik adına da olsa bir canlıyı kaybetmek beni ziyadesiyle üzdü.. Umarım sizin serviniz canlanır..

Ya volna beğendi.
Semace Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2014, 23:20   #518
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabri10 Mesajı Göster
Merhaba;limon servi içanadolu koşullarında dış mekanda yaşar mı? şimdiden teşekkür
Merhabalar...!

Karasal iklime uygun olduğunu sanmıyorum...Örneğin TOKATTA verimli olamadılar.. biraz geç oldu kusura bakmayın...

Kolay gelsin..

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2014, 23:22   #519
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak12 Mesajı Göster
Merhabalar...!

Bana göre hiç dikmeyin başarılı olmaya bilir..Yeşil leylandi tercih edebilirsiniz..

Kolay gelsin..

Cumhur Tonba beğendi.
Eski 30-06-2014, 17:40   #520
Yeni Üye

Semace ve Cemal S, yanıtınız için teşekkür ederim.
Benimkinin durumu daha vahim o zaman çünkü toprağını fidanlıkta değiştirdiler. Toprak değişimini yapan kişi çok özensiz davrandı zaten. Köklerinin hassas olduğunu daha sonra öğrendim şuan tamamiyle kurudu, altın sarısı harika bir renk aldı atmaya kıyamadım, balkonda öylece duruyor. Bu arada benim limon serviden limon kokusu hiç alamadım. Bu normal mı acaba?

Eski 08-07-2014, 14:05   #521
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Merhabalar, benim çelik alma ile ilgili birkaç sorum olacak.

Çelik alınacak limoni servinin belli bir yaşın, boyun üzerinde olması gerekli midir?

Çok miktarda üretim yapmak için bir veya birkaç ağacı kullanacak olursak bu ağacın gelişimine zarar vermiş olmaz mıyız?

Sizin bir ağaçtan bir kerede aldığınız çelik adedi ortalama kaç adettir? (Ağacın yaş ve boyutlarını da yazarsanız sevinirim.)

Teşekkürler.

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 16:34   #522
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçeye ( özellikle yazlık bahçesine) limon selvi dikmenin hatalı bir karar olduğuna inanıyorum. Bu ağacın zamanla iç kuruma yapmasını önlemek zor.
Yıllara yazık olmakta.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 12:28   #523
Yeni Üye

oguzhancanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2014
Limon Servi Bakımı

Herkese merhaba forumda yeniyim bazı sorularıma cevap arıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Müstakil bir eve taşındık eski ev sahibi diğer evlerle irtibatı kesmek ve çit oluşturmak için limon servi dikmiş.
Bahçe işlerini severim elim yatkındır. Aklımdaki sorular şunlar
-Limon servi ağacını bu şekilde çit yapmak doğru mudur?
-Bu limon servi ağacının türü nedir?
-Boylarının çok uzamasını istemiyorum örneğin 5 mt. sonra üstten budama yapabilir miyim? Yanlarından budama yapıp düz görünmelerini sağlamamda sakınca varmı?
-Ne sıklıkla sulamalıyım?
-Gübremele yapamalı mıyım? Nasıl bir gübre hangi mevsimde?
-Geçen gün birisi rüzgardan devrildi kökleri bu kadar yüzeysel mi? Bir önceki gün sulama yapmıştım ondanmı kaynaklandı?
Devrilen ağacı kaldırıp iple bağladım dibine toprak dolgusu yaptım sorun görünmüyor başka bir şey yapmalı mıyım?
Biraz uzun oldu ama forumda cevabını bulamadım çoğunun teşekkür ederim şimdiden

Eklenen Resimler

Sulman, YeniBON, Milla ve 1 kişi beğendi.
oguzhancanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 09:03   #524
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Merhabalar sevgili dostlar ve Sn.oguzhancanoglu

-Çit için muhteşem seçim, (Aralık 1,5 karış harika olur)(Tam kapar ilerde mantar-küf problemi olabilir.) (Ben olsam 2 şer metre aralık bırakırım ağaçlar zor kapar belki ama ağaçlar devasa olunca küf, mantar problemi daha az olur) (Yinede çok sık ekilen çit tarzı limon serviler muhteşem bir görüntü oluşturuyor.)

-Sizinki Limoni Servi Cupressus Macrocarpa Goldcrest (Farklı türleri rivayete göre var ben görmedim... Ters dönen ince yapraklıları varmış... Burada bir dostumuzdan duydum)

-Sakınca yok. Her türlü budamayı yapabilirsiniz. Bahar ayına dikkat edin, ağacın canının yanacağını, orjinalliğini bozduğunuzu unutmayın Ben ellememe taraftarıyım. Belki sadece yanlar olabilir. Sık ekilenler tepeden kesilebilir, tek ekilenler tepeden kesilirse top bir görünüm alır vs....

-Ege- Akdeniz yazın gün aşırı, yapraklarıda dahil, doyura doyura... Diğer bölgelerde 2 günde veya 3 günde bir yapraklarıda dahil doyura doyura... Kışın ve baharda gerekmez.

-Gübre ihtiyacı hiç yok- Kullanmamanızı tavsiye ederim

-Devrilenler ve devrilmeyenler- Aşılı aşısız- Kazık kök ve saçak kök...Bence her ağaç kazık kök yapar fakat vakit alır. Yeterince vakit almamış, kazık kök yapamamış. Güçlü servi türüne aşılı limon servilerin kazık kökte daha başarılı olduğunu düşünüyorum daaa... Nereden bileceğiz yaptı mı yapmadı mı? En iyisi işin ehli, garantili bir yerden limon servileri satın almak. Yinede herşey zaman diyorum. Saçak köklülerde geliştikçe kazık atar bence.... Dibe....

Rüzgarlı bölgeler 2-3 yıl kargı ile rüzgar yönünün tersine destekleyin. Toplar kanımca...

Saygılar.

-------------

Yaklaşık 1,5 yıl önce bahçeye 16 adet limon servi ektim. Bu yazıyı limon servilerini yeni dikecekler, bakım yapacaklar için yazmak istedim. Saksıda bakımı kapsamaz.

Limon servilerin boyu ilk yıl 1 metreyi aşkındı. Çok cılız değilllerdi. Baharda çok az normal oranda gübre takviyesi yaparak ektim. Bazılarının yaprakları çok canlı yeşil özelliğini kaybedip sarıya döndü... Sulamama rağmen.

Geçen ilkbaharda normal dozajda gübreleme ve bakım yaptım. Aynı şey yeniden tekrarlandı. Aralarından bir adet vefat bile oldu.

Çevremde neredeyse 100 bahçeyi gezmişimdir. Çok bakımlı bahçelerde limon serviler neşesiz. Kesinlikle gübre istemiyor. Yaklaşık 5 aydır gübreyi kesitim. Cart yeşiller.

Bir tanıdığım çim alana 30 adet limon servi ekti. Aynı muhitteyiz. Çim alanın sulaması otomatik. Bazı serviler öldü, bazıları büyüyemedi... İlk başlarda. Sonuç olarak hepsi öldü. Nedeni ekerken ve çim biçme sonrasında limon servilerinde gübre alması.

Yaklaşık 1 yıldır her yerdeki limon servileri inceliyorum. Kaldırım kenarlarındakiler, hatta minik süs taşlarının arasına gömülü olanlar en güzel büyüyenler (0 bakım). Su harici başka bir ihtiyacı yok. Bu sayede bende limon servilerimi kurtardım. Cart yeşil renge kavuşturdum.

İlk 2-3 yıl su ihtiyacının yüksek, sonrasında normal hava şartlarında gidebileceğini düşünüyorum. Dip suyunu bulması lazım.

Bu arada deneyimlerinden biride dipten dal kesmenin boylanmaya yardımcı olmadığıdır. Nasıl isterse öyle gelişir. Rüzgarda veya hava şartların kaykılmaya müsait olsa da kargı ile desteklenmek hoşuna gitmiyor. Nasıl isterse öyle büyümek istiyor. Kendi yolunu buluyor.

Yazın başlarında bahçemize çim yaptım. Her gün sulanması gerekiyor çimlerin. Limon servilerin yaklaşık 13 tanesinde sulama sırasında diplerinde su birikmesi oluşuyordu. Yani her gün sulandılar... Diplerinde su birikenler, diğerlerine nazaran daha boylu, daha geniş, daha cart yeşil......Tabi toprağınızın su tutma oranına da bağlıdır. Fakat sonuç olarak suyu çok ama çok seviyorrrr......Yazın fazla suyun takviyesi büyük.

Burada sevgili dostlardan biri aylar önce sabah akşam sula demişti ilk başlarda tereddüt etsemde tamamen doğru.

0 gübre-yazın bol su= sağlıklı Limon serviler...

Sevgiler.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2014, 02:20   #525
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2014
Herkese merhaba. Forumda yeniyim bugün ikeadan sadece servi olarak geçen bu çiçeği aldım limon servisi olduğunu düşünüyorum. Acaba türünü bana söyleyebilecek olan var mıdır? Ve evde yetiştirmeye uygun mudur ? Güneş ışığı vs. Boyu 40cm kadar 1 yaşında diye tahmin ediyorum. Cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

gkhnuvola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 09:32   #526
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Cupressus Macrocarpa Goldcrest,

Burada 2 farklı türünü gördüm. Biri kalın diğeri ince yapraklı türleri. Sizinki ince yapraklı türü. Kalın yapraklı türüne pek sık rastlanmıyor. İnce yapraklı türü görsel olarak daha güzel....Bir rivayete göre komşumuz salkım söğüt gibi olan türlerinde bahsetti. İnternette veya normal hayatta rastlamadım bu türlere.

Sizinki çok sağlıklı görünüyor fakat saksısı bir hayli küçük. Saksını değiştirip (gübresiz, en az 3-4 kat büyüğü) izmir iklimizde kışın balkonda kalmasını öneririm.Dallarını elinizle tarar gibi (sıkıca) yoklayın. Parmaklarınızı koklayın. Limoni tatlı rahiyalı bir koku alacaksınız. Bu koku bu ağacın tipik özelliğidir. Bu sayede de kararsız kaldığınız türleri hemen anlayabilirsiniz.

Saksıda su olayına dikkat edin, özellikle kış aylarında çürütmeyin. Ben olsam ilk işim ekmek olurdu. Tam ekim ayındayız. Harika tutar. Müsait değilseniz balkonda da çok güzel büyütebilirsiniz. Balkonunuzun maskotu olur. Evde bakımı önermem, neşesiz olur. Ev içersinde.... havasızlık, kuru ortam, çiğ olmaması, iklimi algılamaması güçsüz yapacaktır ağacınızı. İzmir'in kışını dert etmeyin İzmir'in kışı bu bitkinin en sevdiği hava.

Saygılar.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 19:49   #527
Ağaçsever

kibrit's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Merhabalar,

dün akşam yazılarınızın bir kısmını okuma imkanım oldu,bugünde gittim 4 tane çam aldım,3 limon servi 1 de sanırım top mazi.

Yeni aldığım evimin etrafına böyle ara ara alıp dikmek istiyorum.

>Bu mevsimde İstanbul'da bu çamları dikmem sorun olur mu?Önümüz kış.

Okuduğum kadarıyla çok dayanıklı bitkilermiş ama bunlar saksı dahil 100-110 cm civarında olduğu için emin olamadım.

>Dikme konusuna gelince saksılarını çıkartmaktan korkuyorum açıkcası,toprağın hiç dökülmemesi gerekiyormuş.Saksının bazı bölgelerini maket bıçağıyla kesip bu şekilde koysak nasıl olur?

>İyi sulanır ve toprağını severse 1 yılda kaç cm uzayabilir?

Düzenleyen kibrit : 10-10-2014 saat 19:07
kibrit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 23:38   #528
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kibrit Mesajı Göster
Merhabalar,

dün akşam yazılarınızın bir kısmını okuma imkanım oldu,bugünde gittim 4 tane çam aldım,3 limon servi 1 de sanırım top mazi.

Yeni aldığım evimin etrafına böyle ara ara alıp dikmek istiyorum.

>Bu mevsimde İstanbul'da bu çamları dikmem sorun olur mu?Önümüz kış.

Okuduğum kadarıyla çok dayanıklı bitkilermiş ama bunlar saksı dahil 100-110 cm civarında olduğu için emin olamadım.

>Dikme konusuna gelince saksılarını çıkartmaktan korkuyorum açıkcası,toprağın hiç dökülmemesi gerekiyormuş.Saksının bazı bölgelerini maket bıçağıyla kesip bu şekilde koysak nasıl olur?

>İyi sulanır ve toprağını severse 1 yılda kaç cm uzayabilir?

Merhabalar....!

Uzun zamandır sayfadan uzak kaldığım için mesajınızı yeni gördüm..Emin olun bitkileriniz çok güzel olacaklar.. Saksıda olmaları onlara büyük avantaj sağlamışlar. Eğer toprakla buluşturmadıysanız en kısa zamanda gerçekleştirin derim İstanbulda dikim için bu aylar en güzel aylar.. Çamura dikmemek kaydıyla..

Kaç cm uzarlara gelince belkide en zor soru...))) Belli olmaz... Sayfayı geriye dönük iyice bir okumanızı öneriyorum.. Çok şey bulacağınızdan eminim.. Bir üretici olarak umarım faydalı olmuşuzdur..

Kolay gelsin..

OSMAN45 beğendi.
Eski 24-02-2015, 11:09   #529
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Merhabalar, geçen gün yağan karın ağırlığından 1,8 metr boyu olan limoni servimin tepesi 20 sm kadar kırıldı. Piramit formunda budamayı düşünüyordum, bildiyim kadarıyla artık istediyim formda büyümesi imkansız, böyle durumda ne yapmalıyım, ana dal yeniden gelişirmi , bekleyeyimmi , yoksa zaman kaybetmeden budama yapıp başka bir formamı salayım, bir fikri olan varmı, önceden teşekkürler.

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 14:34   #530
Yeni Üye

Derbent's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2015
lilpar76 öncelikle geçmiş olsun. ben amatör bir yetiştirici olarak, tepe sürgünü kırılan bi limoni servinin artık kurtarılamayacağını bi kaç profesyonel üreticiden dinlemiştim. ama ağacınızın bulunduğu toprağa adaptasyonunu gözönüne alırsak bi umut..

lilpar76 beğendi.
Derbent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 17:40   #531
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Sayın Lipar 76,Karamsar olmayın Bitki kendini toparlayınca,bahar sürgünleri verecektir,o sürgünlarden biri lider konumuna gelir ve bitkiniz tekrar eski görünümünü kazanmaya başlar,biraz sabır ve bakımını ihmal etmeyın,

lilpar76 beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 16:09   #532
Yeni Üye

nevşin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2015
selam. benim limon çamı merakım, yazlığımızdaki bahçemizde bulunan ağaçtan aldığım çelikleri köklendirme aşamasına kadar geldi. şimdi tek tıkandığım yer, saksıya geçirince nasıl bi toprak hazırlamam gerektiği. Kıymetli bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız..!

nevşin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 13:16   #533
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Çok deyerli ağaclar net üyeleri,cevaplarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Limoni serviyle ilgili bir sorum daha olucak,ben servilerimin yerlerini deyiştirerek eve 60 sm kadar yakına dikmeyi düşünüyorum, aceba ilerki yıllarda ağacın kökleri binaya bir zarar verirmi?

Eski 18-03-2015, 15:52   #534
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın lilpar76; Yaşı ilerledikçe yer değiştirme işlemi oldukça zorlaşır. Kök bölgesinin toprağı dağılmamalı.
Kökleri binaya zarar verecek türlerden değildir.
Düzenli budamalarla; kar ve rüzgardan etkilenmesi engellenmeli.
Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım - Page 2 - agaclar.net

lilpar76 beğendi.
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 17:39   #535
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Teşekkürler, sayın ligustrum.

Eski 20-03-2015, 00:16   #536
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2015
Merhaba arkadaşlar,
70-80 cm limon servilerim var fakat bunları dikecek toprak bulamıyorum.Aldığım sera sahibi normal bahçe toprağına ek,fazla toprak seçmez dedi fakat bahçedeki toprak pek iyi değil gibi geldi.Kahverengi-kızıl rengi böyle sıkınca sertleşip balçık gibi olan toprak.Sizce bu toprak uygun olur mu? Sulayınca baya baya çamur gibi oluyor.(şehir eskişehir)Çevremdeki tüm toprak alanlar bu bahsettiğim şekilde...

Toprak olarak Torf kullanabilirmiyiz,ya da nasıl bir toprak olmalı?karışım vs yapsak uygun olurmu? Birde 1-2 yaşına kadar büyük saksıda evde(balkonda) bakabilirmiyiz?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim arkadaşlar

Venxy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2015, 17:20   #537
Yeni Üye

Derbent's Avatar

hastalık mı acaba?

selam arkadaşlar. çeliklerimin bir kısmında bu tür beyazlıklar belirmeye başladı. aklıma gelen ilk soru hastalık mı acaba? deneyimlerinizi paylaşır mısınız???

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2015, 01:00   #538
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Venxy Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
70-80 cm limon servilerim var fakat bunları dikecek toprak bulamıyorum.Aldığım sera sahibi normal bahçe toprağına ek,fazla toprak seçmez dedi fakat bahçedeki toprak pek iyi değil gibi geldi.Kahverengi-kızıl rengi böyle sıkınca sertleşip balçık gibi olan toprak.Sizce bu toprak uygun olur mu? Sulayınca baya baya çamur gibi oluyor.(şehir eskişehir)Çevremdeki tüm toprak alanlar bu bahsettiğim şekilde...

Toprak olarak Torf kullanabilirmiyiz,ya da nasıl bir toprak olmalı?karışım vs yapsak uygun olurmu? Birde 1-2 yaşına kadar büyük saksıda evde(balkonda) bakabilirmiyiz?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim arkadaşlar
Yukarda bahsettiğim bahçedeki mevcut topraklardan örnekler arkadaşlar,uygun mudur sizce?
1.Toprak :
2.Toprak :

Eski 22-03-2015, 14:17   #539
Yeni Üye

Derbent's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derbent Mesajı Göster
selam arkadaşlar. çeliklerimin bir kısmında bu tür beyazlıklar belirmeye başladı. aklıma gelen ilk soru hastalık mı acaba? deneyimlerinizi paylaşır mısınız???

Cevap verecek, deneyim sahibi kimse yokmu?

Eski 25-03-2015, 01:10   #540
Yeni Üye

Kimse cevap vermeyince fidanları torflara ektim,güney balkonda duruyor.İyi bir toprak bulasaya kadar idare ederler umarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024