agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2007, 14:23   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
merhaba bizim şirketin içinde ve dışındaki limon selvi ağaçları var.2 haftadır kuruyor nedenleri nelerdir?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.sanırım örevlilerd anlamıyor.bildilendirirseniz, sevinirim.hoşçakalın

maviyeşil1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 15:24   #92
saim ergin
Guest

Limon servi

fidanı görmeden söyliyeceğim tek husus suyu sevdiği dibi kuru kalmıyacak su ihmal edilmiyecek havanın sıcaklığına göre su verme periyotları ayarlanacak bu hafta izmir40 deraceyi bulacak hatırlatırım selamlar

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 22:22   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
sanırım örevlilerd anlamıyor.bildilendirirseniz,

Merhabalar Mavi yeşil!

Şimdi sizinle paylaşacaklarım tamamen benim kendi düşüncelerim. Ben olsam ne yapardım ? Şeklinde olaya baktığımda size bir iki ip ucu vermeye çalışacağım. Fidanlar yeni dikildi ise diken şahıslardan yardım alın. Fidanların tüplümü yöksa sökme diye tabirle toprakta ekili iken yer değiştirme olarak alındığını araştırın. En kısa zamanda forma resimlerini yüklemeye çalışınki bende dahil bir çok arkadaşımız size daha iyi yardımcı olalım. Şirketin içinden kastınız nedir? Pek anlayamadım konuyu biraz daha detaylandırırmısınız? Unutmayın limon selvi bir dış mekan bitkisi ve yeri bahçe. Bana göre içeride saksıda olan varsa hemen vakit kaybetmeden bahçeye çıkarınki ızdırap çekmesinler. Topraklarının her zaman nemli olmasını saglayın. Çok sıcaklarda serinde her gün sulayın. Normal zamanda iki günde bir mutlaka sulatın. Çevrenizde aynı fidana sahip şirketler var ise onlardan bakım konusunda yardım alın derim. Yazdıklarım umarım sizi aydınlatmıştır. Birde bir rica bu formun en büyük özelliği bana göre türkçemizin imla kuralları dahıl iyi kullanılmaya çalışılması. Titizlikle uyacağınızı tahmin ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 09:40   #94
Ağaç Dostu

Merhabalar Ormanbotaniği !

Bir süredir bilgisayarımdaki teknik sebebler nedeni ile formda pek kalamadım. Açıklamanızı bu sabah görme şansım oldu. Açıklama için teşekkürler.

Saygıyla kalın.

Eski 21-10-2007, 23:22   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2007
Limon Serviye Biçim Verebilmek

Limon servi, çok güzel kesilip çok değişik ve hoş biçimler alabiliyor.
Bahçem de çit için diktiğim 60 serviyi ben de keseceğim.
Soru1
Ancak kesilen yaprakları ve/veya dalları çimlerin üzerinden temizleme işi zahmetli. Kendinden torbalı bir makasla mı kesmeliyim? Nereden bulabilirim (İzmir de olursa iyi olur )
Soru2
Örneğin burgu şeklinde kesilen bir servi için sanki bildiğimiz düz makaslardan daha özel kesiciler olmalı. Konuyu bilenler yardımcı olabilir mi
Teşekkürler

erden69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 13:49   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Limon Selvi

Merhaba ,
Geçtiğimiz haftalarda saksıda küçük bir limon selvi ağacı aldım..Halen saksıda duruyor..Bahçeye ekebileceğim uygun zaman nedir?Ayrıca ne kadar zamanda büyür ve bakımı nasıl yapılmalıdır??

burçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 15:18   #97
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Burçak, sorunuz burada; tekrar yeni konu açmayın...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 20:24   #98
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Sayın erden69 konuyla ilgili bilgim yok. Ancak bildiğim kadarıyla bu bir sanat. Bu sanatın adıda Topiary sanatı...

Eklenen Resimler

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 20:03   #99
Ağaç Dostu

seren's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2006
Galeri: 11
Merhaba arkadaşlar;
Bende birkaç cümle ekliyeyim.
Bu tür ağaçlar üzerlerine uygulanan spreyleme türündeki sulamayı
çok severler. Bende yaklaşık 80cm boylu limoni servi var ve çok neşeli.Yakında resmini çekerim
Aşırı sulamıyorum ama toprağınıda kurutmuyorum.
İlkbahardan başlayarakta ilaç pompasıyla buhar şeklinde su püskürtüyorum .bu işlemi yaz aylarında daha sık ve akşamları güneş batınca yapıyorum.
Birde duyduğum bir şeyi paylaşmak istiyorum. yapraklarını parmaklarımla ezdiğimde limon kokusu duyuyorum. Bunun nedeninin küçükken limon fidanına aşılama sonucu meydana geldiğini duydum. Bende denemeyi düşünüyorum. Çeliklemeyle servi köklendirip küçük bir limon fidanına aşı yapacağım. Ama aşılama göz veya kalem şeklinde değilmiş duyduğuma göre. İki fide yan yana getirilip gövdeleri hafif sıyrılacak ve sıyrılan yerden bağlanacak.
Zamanla birbirine kaynıyorlarmış. Ben bu yöntemi Kamkatla turunç fidesini birleştirerek denedim ve tuttu. Limonla servi fidesini birleştirmek ne kadar doğru bilemiyorum. Ben sadece duyduğumu yazdım. Ama denenebilir.

seren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 21:55   #100
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seren Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar;
Birde duyduğum bir şeyi paylaşmak istiyorum. yapraklarını parmaklarımla ezdiğimde limon kokusu duyuyorum. Bunun nedeninin küçükken limon fidanına aşılama sonucu meydana geldiğini duydum.
Sevgili Seren, limoni selvinin limon kokusu kendi özelliğidir. Limona aşı yapmasan da limon gibi kokacaktır.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2008, 23:18   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2008
merhaba arkadaşlar ben 42 yaşında ağaçsever bir yeni üyeyim, limon servim var baharda almıştım balkonda duruyordu kış gelince içeriye aldım ancak 1 haftadır hızlı şekilde kurumaya başladı .19'C sıcaklıkta ve gölgede duruyor.ne yapmalıyım.Teşekkürler

cemako66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 16:41   #102
Yeni Üye

kadir.bil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2007
limon çamı??

arkadaşlar bizim dağın(çam ormanı)eteklerinde bunların sürüsüne bereket.
aldım elime bir alını hocamıza sordum(yanlış anlamayın ha cami hocası değil,gittiğim bahçivanlık ve peyzaj kursunun hocası)limon çamı dedi.
sizce de doğru mu acaba?

Eklenen Resimler

kadir.bil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 20:55   #103
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sn.Cemako bence hem ısı fazla gelmiş hem de gölgeyi sevmemiş.

Neden içeriye aldınız?

Saksıdaki ağacın durumunu bilemiyorum ancak bahçede dikili limon serviler karda sorun yaşamıyorlar. Sadece soğuk kış günlerinde tepe ve dalların uç kısımları hafif kızımlısı sarı oluyor, baharda kendi renklerine dönüyorlar.

Düzenleyen limon : 28-01-2008 saat 19:26
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2008, 22:54   #104
Yeni Üye

kadir.bil's Avatar

arkadaşlar adı doğru sanırım
peki bu limon çamlarına ladin servi falan aşılanabilir mi acaba?

Eski 28-01-2008, 01:02   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Benim de buna benzer bir sorum var. Kac gundur kımsenın ilgisini cekmedi galiba hala yanıt bekliyorum ama umudumu kaybetmedim bi gun biri mutlaka cevaplayacak işte burada sorum: Aşılama

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 19:08   #106
Yeni Üye

kadir.bil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.ŞAHİN Mesajı Göster
Benim de buna benzer bir sorum var. Kac gundur kımsenın ilgisini cekmedi galiba hala yanıt bekliyorum ama umudumu kaybetmedim bi gun biri mutlaka cevaplayacak işte burada sorum: Aşılama
dostum herhalde yanlış yerde soruyoruz
sanırım bir bilene soralım sayfalarında sormamız gerekiyor

Eski 07-02-2008, 13:39   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2007
acillllll......
*** arkadaşlar

benim serada yani örtü altında 20 adet kadar limoni servim var fakat son zamanlarda bunlar üstten kurumaya başladılar saksıda değil tüpteler boylarıda 80 cm civarında bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim....Neden kuruyorlarrrrrr

remrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 11:49   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2008
Arkadaslar Antalyadan 1 Limon Fidani Aldim Aldigimda 1 Tane Limonu Vardi Yalniz Rengi Turuncu Ankarada Saksiya Diktim Ama 7 Ay Oldu 3 Aydir Cicekelri Aciyor Kucucuk Limonlari Beliriyor Ama Sonra Dökülüyor Hepsi Lutfen Yardimci Olun Cok Uzuluyorum

sah11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 23:30   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Galeri: 131
Limon selvi

Arkadaşlar Dikili'deki yazlığıma diktiğim limon selvilerin durumunu ekteki fotoğraflardan göreceksiniz.Bir tanesi tamamen karardı ve kurudu,diğerinde kuruma belirtileri var.En sağdaki şimdilik sağlıklı. Toprak gördüğünüz gibi şu anda bir balçık ve bataklık.Bu benim 3. selvim ve bu hale geliyor,tenekesi ile dik dediler yaptım,dibine çakıl koy dediler yaptım,yapraklarına su değmesin dediler dikkat ettim ama sonuç yine hüsran oldu.Aynı sitede başka bahçelerde tutuyor.Acaba hatayı nerede yapıyorum. Kuruyanın yerine de zeytin dikeceğim ama hiç olmazsa diğer ikisini kurtaralım.Önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mayranci : 11-02-2008 saat 23:36 Neden: kelime hatası
mayranci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 23:34   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Galeri: 131
Limon Selvi

Toprağın durumunu göstermek için iki fotoğraf daha ekliyorum. Bunların hepsi pazar günü (10.02.2008)çekilmiştir.

Eklenen Resimler

mayranci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 22:20   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
limoni selvi hakkında birkaç soru sormak istiyorum.Yaklaşık 20 gün kadar önce bahçemin etrafına 70 adet limoni servi diktim. boyları 1.5-2 mt arası

1- Sulama miktarı,sulama periyodu ve sulama şekli nasıl olmalıdır.
2- Herhangi bir ilaç vermem gerekiyor mu?
3- Budama zamanı ve şekli nasıl olmalıdır?
4- Şekil vermek için nasıl bir yöntem uygulanıyor bunun için farklı bir makas veya alet varmı dır?
5- Gübre olarak yanmış koyun gübresi kullandım.başka bir şey kullanmam gerekir mi?
6-Bazı ağaçlarım kurumaya başladı bunun için yapabileceğim bir şey varmı?

kızılhisar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 11:49   #112
Ağaç Dostu

crocus_07's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Herkese Merhaba, sorular çok fakat yanıt yok yanlış yeremi yazıyoruz acaba ?? Yinede sorayım ben sorumu belki cevap gelir.
Antalya'da yaşıyorum geçen hafta burdaki fidanlıkların birinden limon selvi aldım şu anda çok büyük değil 1 metre kadar sanırım saksını değiştirip büyük bir saksıya ekmeyi düşünüyorum.Sorularım şöyle;

1- Şu anda küçük bir saksıda saksısını değiştirmek bitkime zarar verir mi ?
2-Terasta yetiştirmek zor olur mu ?
3-Toprağına özel birşey koymak gerekiyor mu ?
4-Budama nasıl yapılmalı ve ne zaman

Teşekkür ederim.
Crocus 07

crocus_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 15:47   #113
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Bence zarar vermez bu mevsim saksı değiştirme mevsimi. Ben kendiminkini balkonda yatiştiriyorum bir sorun yok. Bir de buduma şimdiye kadar hiç yapmadım.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 20:27   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi crocus_07;
(.....)
1- Şu anda küçük bir saksıda saksısını değiştirmek bitkime zarar verir mi ?
2-Terasta yetiştirmek zor olur mu ?
3-Toprağına özel birşey koymak gerenkiyor mu ?
4-Budama nasıl yapılmalı ve ne zaman....[/B
Crocus 07
[/I]

1- Hem de zaman kaybetmeden değiştirin, ancak çok büyük saksıya değil. Bu işlemi Selvinin kök toprağını bozmadan yapmalısınız... Saksı dibine diranaj için çakıl taşları koyun.
2- Terasta yetiştirmek zor değildir. Zaten güneşi seven bir bitkidir. Suyu sevdiğini unutmayın..
3- Toprağına azotlu gübre koyun yeter...
4- Budamanıza gerek yok? Sonbaharda üst yan dallardan alabilirsiniz.
5- Elinize bir kağıt kalem alın forumun bu bölümünü buraya kadar işinize yarayacak notları tek tek yazarak okuyun... Sonra aldığınız notları tek tek gözden geçirin...

zef beğendi.

Düzenleyen hassoman : 26-03-2008 saat 22:56
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 11:29   #115
Ağaç Dostu

crocus_07's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Sayın Hassoman ,

Yardımınız için çok teşekkür ederim.Not alma fikri çok güzel kesinlikle haklısınız.

Sevgiyle,

crocus_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 17:28   #116
Ağaç Dostu

Limon selvi

Merhabalar!

Limon selvi konusunda müsade ederseniz bir iki şey ilave etme gereği duydum. Limon selvi makasla arası iyi olan bir bitkidir. Hangi şekli verecekseniz ona göre budamak gerekir arkadaşlardan birisi bahsetmiş o bir sanat. Budama için özel bir makasa gerek yoktur. Normal budama makası işinizi görür. Hatta fidan küçükken normal kağıt makası ile uçlardan almak kaydıyla yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken konu tepeyi kesmemektir. Şayet kestinizse lider seçmeniz gerekir. Yoksa fidanınız alta doğru dolacak ve genişleyecektir.Ben öyle severim diyorsanız o başka. Toprağını kurutmamak gerekir. Yazları 2-3 günde bir saksıdaki bitkileriniz su isteyecektir. Tarladaki durumu doğrusu gözlemliyorum pek farklı değil.
Şimdi gelelim arkadaşlardan birisinin bitkilerinin kuruma sebebine, Bitkinin kapla birlikte (saksı, teneke vs) dikilmesini doğru bulmadığımı yazacağım, çünkü o bir canlı ve köklerin mutlaka toprakla buluşması gerekiyor. Dolayısıyla kap bunlara engel. Çıkarıp şekline göre bir kap boyunda bir çukura dikmek en güzeli diye bilirim. Koyun gübresinin mutlaka iyi yanmış olması gerekir. Yoksa bitkiye zarar verebilir. Yani kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi bir şey. Azotlu gübreyi sever ancak fazlası kesin zarar.

HASSAMON arkadaşımız bir güzel açıklamış sağolsun. Ponza taşı tedarik edip hazırlayacağınız harca karıştırırsanız su tutma işini çözmüş olursunuz. Formda saksı harcının nasıl hazırlanacağı ile ilgili bir sayfa hatırlıyorum. Sanırım Mine hanımın sayfası.

Not: Yukarıdaki yazılanlar tamamen benim kendi küçük tecrübelerimin ürünüdür. Farklı uygulama yapan arkadaşlarımız olabilir. Umarım faydalı olmuşumdur.

Saygıyla.

Düzenleyen cemal.S : 03-04-2008 saat 17:32 Neden: Küçük bir imla hatası
Eski 10-04-2008, 22:40   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2008
merhaba arkadaşlar pazardaki çiçeçilerden 20 tane limon servi almıştım terasa saksılarda koydum çok güzel olmuştu yalnız hepsi de öldü sizce neden olabilir . bizim terasın çatısı paslanmaz tenekeden acaba ondan mı oldu saksılarım normal büyüklükte.bugün 15 tane daha aldım yine aynı sorunu yaşamak istemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

sadeniz2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 22:48   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2008
yazın öğle güneşi görse bitki ölürmü

sadeniz2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 19:31   #119
Ağaçsever

canofer's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
buda benim ufak limoni servim
kışın mutfakta florasanın altına koymuştum sonra uçlardan kurumaya başladı
sonra kuruyanları kestim ama bu sene daha yeni filiz vermedi
sizce ne yapmalıyım

Eklenen Resimler

canofer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 21:29   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canofer Mesajı Göster
buda benim ufak limoni servim
kışın mutfakta florasanın altına koymuştum sonra uçlardan kurumaya başladı
sonra kuruyanları kestim ama bu sene daha yeni filiz vermedi
sizce ne yapmalıyım
Limoni servi kesinlikle bir iç mekan bitkisi değil.Bende birkaç tane içerde bakma gafletine düştüm ve kuruttum.İç mekanda tutulan limoni serviler genelde kuruyorlar.

azime rose beğendi.
Göknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024