agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2013, 01:27   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. ÇeşmeGarden,

Benim ağaçların alt dalları 20-25 cm kadar budanmış vaziyette. Dalları alttan bu şekilde temizlemenizin hiç bir zararı yoktur. Görsel olarak da rahatsız edici bir durum söz konusu değil benim açımdan. Biz de zamanında gübreleme ve ağacın dip kısmına havuz açma işlemi adına bunu gerçekleştirmiştik. Ağacın havalanması için de daha iyi olduğunu düşünüyorum. Hastalık ve zararlılara karşı iyi havalanamayan ağaçlarda bu tip sorunlarla karşılaşma olasılığı daha yüksek.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 07:23   #482
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Tabii ki göz zevki nasıl istiyorsa öyle yapılabilir. Önce ki yazımda da belirttiğim gibi budama yapılmasında hiç bir sakınca yoktur. Fakat ağaca su yürümeden yapılması daha uygun olur ki ağaç bu kesilen yerlerden fazla su kaybına uğramasın. Çünkü bu durum büümeye geçmiş bir fidanda büyük sıkıntı oluşturabilir. Ya da macunla kesilen yerlerin kapatılması hem su kaybını hem de hastalıklara karşı açık olan yaraların kapatılması adına olumlu bir davranıştır. Hastalıklar oluşmadan önce düzenli bir şekilde belirli dönemler dipten ve yapraktan olmak üzere çeşitli fungusitler kullanılır. Ağaçların durumunu bilmiyoruz fakat yan yana yakın dikilmiş ve yan dalları birbirine geçmiş ibreli türlerde de bu tür mantar hastalıklarına sık yakalanılabilir. Bu dallar birbirini engeller, bu kısımlarda ki ibreler dökülür bu yüzden form kaybı oluşur.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 09:42   #483
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2013
sayın gokselcetin değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

ÇeşmeGarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 09:45   #484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2013
sayın kelebek calısı değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

ÇeşmeGarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 00:15   #485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2013
Merhabalar...
Neredeyse bütün forumu okudum ancak sorunuma çare olabilecek bir bilgiye rastlamadım...
Yaklaşık 2 ay önce yetiştirip satmak üzere 1000 adet limon selvi fidanı diktim... 2 aydır fidanlarda birkaç cm uzama dışında hiç bir değişiklik olmadı... bilgisi olduğunu düşündüğüm bir kişinin önerisiyle elimde var olan yarasa gübresini bitkilere verdim ancak hala hiç bir gelişim olmadı... tekrar danıştığım bazı kişiler map (mono amonnıum phosphate) gübresi vermemi ve arkasından hümik asit vermemi söylediler sizce bu doğru bir uygulamamı olur...

diğer bir sorumda kullandığım toprak konusunda olacaktı... bitkileri tüplerden saksılara alırken toprak ve 4/1 oranında da torf kullandım bununda doğru olmadığını toprağın daha gevşek olması gerektiğini söylediler... bunun için ne yapabilirim? bitki köklerini incitmeden çapalayarak toprağına pomza taşı (cüruf) karıştırsam bi fayda gösterir mi acaba??

yardımcı olursanız çok sevinirim... şimdiden teşekkürler...

UĞURR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 13:44   #486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2013
bu konuda yardımcı olabilecek kimse yokmu??

UĞURR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 21:25   #487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2013
apartmanımızın bahçe düzenlemisi için bodur olmayan limon selvi fidanı arıyorum 1,5-2 metre uygun fiyata olan arkadaşlar varsa mesaj yazarlarsa sevinirim

MUSTAFA DRAGET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 13:55   #488
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Dün Eminönü mısır çarşısında gezerken limoni servi çok hoşuma gitti. Sordum havadar ve aydınlık yerleri severmiş. Benim de güney cephesi, bol rüzgar alan bi balkonum oldugundan hemen almak istedim balkonda saksıda yetiştirmek için.

17 sayfanın tamamına yakınını okudum. Saksı için pek uygun değilmiş. Bu beni üzdü. Satıcı saksıda yetişebileceğini söylemişti. Yalnız 2-3 ay sonra saksısını değiştirmemi daha büyük bir saksıya almamı söyledi. Yanı Kasım ayı saksı değişimine uygun bir ay mıdır? Saksı değiştirirken köklerindeki toprakları temizlemememi söyledi. Kökleri zarar görürse kururmuş. Ama topragın kalitesinden emin olamıyorum. Toprağın cinsi çok önemli midir limoni servi için?

Saksı değiştirirken yeni ekleyeceğim kompostu pomza taşı ve hindistan cevizi torfundan yapacağım. Dibe de elimde halhazırda bulunan çakıl taşlarını koyacağım. Hümik asitten bahsetmişsiniz. Zen garden da leonardit humus gördüm. yeni ekleyeceğim toprağa bundan katmam mı mantıklı olur. Yoksa hümik asitle sulama yapmam mı? Eğer sıvı hümik asitle sulama yapacaksam bir kereye mahsus mu kullanılıyor? Ayrıca Compo marka igne yapraklı bitki gübresi ve çam tuzu adı altında ürünlerde var. Bunlar hakkında ne düşünüyosunuz?

Kusura bakmayın çok soru sordum, tüm forumu okuduktan sonra çok fazla şey öğrendim sorular da o yüzdne böyle birikti Halbuki okumasaydım nasıl bakiyim diye sorucaktım sadece

Umarım sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirim de bi daha başınızın etini yemem.

Düzenleyen kokett : 02-08-2013 saat 17:01
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 03:44   #489
Ağaçsever

femete's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Saksıda Limon Servi

Şubat ayında İzmir'den kargo ile aldığım 3 limon serviyi 30 litrelik saksılara diktim. Çorum şartları soğuk olduğu için önümüzdeki kışı nasıl atlatacaklarını bilmiyorum. Ama kuzey cephelerini koruyabileceğim mekanlara dikmeyi düşünüyorum.

Şu anda 25-30 cm. olarak diktiğim servilerden ikisi 60 cm. ye ulaştılar. Onları killi toprağa dikmiştim. Görüntü olarak da çok nizamiler... Biri ise yanlara açılarak sürdü ve fazla gelişemedi. Onu torfa dikmiştim.

Merak edenlere duyurulur...

kokett beğendi.
femete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 16:11   #490
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Tohumdan limon servi

Herkese merhaba arkadaşlar. Ben internet ten edindiğim limon servi tohumlarını önce soğuk katlama yaptım sonra plastik bardaklarda çimlendirdim. birkaç ay sonra da yani bu ramazan başı gibi daha büyük kaplara aktardım ve düzenli olarak haftada 1 suladım. Aslında gelişimleri gayet düzel ama çıkanlar limon servi gibi durmuyor. Bunların tam olarak ne olduğunu bilen var mı?

Eklenen Resimler

ahmetiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2013, 13:37   #491
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetiri Mesajı Göster
Herkese merhaba arkadaşlar. Ben internet ten edindiğim limon servi tohumlarını önce soğuk katlama yaptım sonra plastik bardaklarda çimlendirdim. birkaç ay sonra da yani bu ramazan başı gibi daha büyük kaplara aktardım ve düzenli olarak haftada 1 suladım. Aslında gelişimleri gayet düzel ama çıkanlar limon servi gibi durmuyor. Bunların tam olarak ne olduğunu bilen var mı?
MasaAllah ne kadar hizli buyumusler.
Turu hakkinda bir fikrim yok ama daha yakindan ve daha net bir fotografla (Bu Agacin adi nedir?) basliginda sorarsaniz cabuk sonuca ulasabilirsiniz.

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 19:36   #492
Yeni Üye

Sinan1903's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2013
Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim, bahçemdeki Limoni Servi fotograflarını sizlere paylaşacağım.

İşte fotograflar :

İkinci fotograftaki Limoni Servi'de bazı dallar kurumuş durumda sizce ne yapmalıyım ?

Eklenen Resimler

cemal.S beğendi.
Sinan1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 12:09   #493
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Sevgili dostlar.

Limon servi'nin altuni sarı renk alması veya tamamen yeşil olması sizce neye bağlıdır?

Bol sulama ile rengi tamamen yeşile döner mi? Çok sarılık bence iyi bir durum değil gibi.

Mevsim ile alakası yok bendeki bazı limon servileri daha yeşil bazıları altuni sarı...

Yeni fideler aldık onlar yemyeşil... Bol su durumunda daha mı yeşil oluyor?

Saygılar.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 14:44   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sulman Mesajı Göster
Sevgili dostlar.

Limon servi'nin altuni sarı renk alması veya tamamen yeşil olması sizce neye bağlıdır?

Bol sulama ile rengi tamamen yeşile döner mi? Çok sarılık bence iyi bir durum değil gibi.

Mevsim ile alakası yok bendeki bazı limon servileri daha yeşil bazıları altuni sarı...

Saygılar.
Sayın sulman , limonu servinizdeki sararma sulamanın yetersizliğinden oluyor. Limonu servinizi muntazaman hergün sabah veya öğleden sonra bolca sularsanız rengi ve sararmalar düzelir.

Sulman beğendi.
Ünler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 17:42   #495
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Sayın Ünler,

Çok teşekkürler cevabınız için. Ben yazın 3 günde bir suluyordum... Altuni renkte güzel ama yeşili bir harika. Demekki az sulamışım, yetersiz gelmiş. Fethiyede 40 dereceyi aşabiliyor sıcaklıklar. Yaza ve ilk baharda daha bol sulayacağım.

Saygılar.

Eski 12-11-2013, 21:56   #496
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sulman Mesajı Göster
Sevgili dostlar.

Saygılar.
Merhabalar...!

Limon selviler suyu severler ancak çok dikkat edin fazla suda zararlıdır.. Toprağı nemli olsun yeterlidir derim.. Yarı gölge bir yerde daha yeşil dururlar.. Hatta bir ikide olsa değişik türü vardır.. Bol suyla ilgisi yoktur.. Konunun uzmanı değilim ancak bir üretici olarak bu bilgileri paylaşmak istedim umarım faydalı olmuşuzdur..

Kolay gelsin..

Emine Akman beğendi.
cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 22:02   #497
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhabalar..!

Bitkileriniz büyük ihtimalle KARA SELVİ... Normalde limon selvinin aşılandığı bir tür.. Limon selvi tohumla üretilmez.. Veya ben hiç görmedim diyelim.. Neyse oldukça sağlıklı görünüyorlar..

Kolay gelsin.

Eski 12-11-2013, 22:16   #498
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Dün Eminönü mısır çarşısında gezerken limoni servi çok hoşuma gitti. Sordum havadar ve aydınlık yerleri severmiş. Benim de güney cephesi, bol rüzgar alan bi balkonum oldugundan hemen almak istedim balkonda saksıda yetiştirmek için.

17 sayfanın tamamına yakınını okudum. Saksı için pek uygun değilmiş. Bu beni üzdü. Satıcı saksıda yetişebileceğini söylemişti. Yalnız 2-3 ay sonra saksısını değiştirmemi daha büyük bir saksıya almamı söyledi. Yanı Kasım ayı saksı değişimine uygun bir ay mıdır? Saksı değiştirirken köklerindeki toprakları temizlemememi söyledi. Kökleri zarar görürse kururmuş. Ama topragın kalitesinden emin olamıyorum. Toprağın cinsi çok önemli midir limoni servi için?

Saksı değiştirirken yeni ekleyeceğim kompostu pomza taşı ve hindistan cevizi torfundan yapacağım. Dibe de elimde halhazırda bulunan çakıl taşlarını koyacağım. Hümik asitten bahsetmişsiniz. Zen garden da leonardit humus gördüm. yeni ekleyeceğim toprağa bundan katmam mı mantıklı olur. Yoksa hümik asitle sulama yapmam mı? Eğer sıvı hümik asitle sulama yapacaksam bir kereye mahsus mu kullanılıyor? Ayrıca Compo marka igne yapraklı bitki gübresi ve çam tuzu adı altında ürünlerde var. Bunlar hakkında ne düşünüyosunuz?

Kusura bakmayın çok soru sordum, tüm forumu okuduktan sonra çok fazla şey öğrendim sorular da o yüzdne böyle birikti Halbuki okumasaydım nasıl bakiyim diye sorucaktım sadece

Umarım sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirim de bi daha başınızın etini yemem.
Merhabalar...!

Saksıdaki bitkilerin değişimleri veya toprakla buluşturulmaları her zaman olabilir... Toprağın cinside yapacağınız karışımda önemlidir.. Hindistan cevizi kabuğu da ponza taşıda boş malzemelerdir.. Mutlaka 3/1 oranında toprak katın karışımınıza hatta bulabilirseniz yanmış koyun gübreside ilave edin.. Bana göre başka şeylere gerek yok.. Bir üretici olarak faydalı olmuşuzdur umarım..

Kolay gelsin.

kokett beğendi.
Eski 14-11-2013, 07:52   #499
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Sayın Cemal Bey,

Cevaplarınız için teşekkürler.

Bir yakınımızdan duydum limon servinin değişik türlerinin olduğunu. Uç yaprakları aşağı kıvrık türler varmış. İnternette araştırdım, bulunduğumuz mevki'de araştırma yaptım değişik bir türe rastlayamadım.

Mavi serv, mazılar vs... Limon serviye benziyor ama değişik türü değil limon servinin. Resim bulabilirseniz ismi ile paylaşabilir misiniz?

Saygılar.

cemal.S beğendi.
Eski 17-11-2013, 11:01   #500
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Cevabınız için teşekkürler Cemal.S bey.

Peki bunlara limon servi aşıya bilir miyim acaba yani aşılama kolay mı , kolay tutar mı?

ahmetiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 20:55   #501
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cevabınız için teşekkürler Cemal.S bey.

Peki bunlara limon servi aşıya bilir miyim acaba yani aşılama kolay mı , kolay tutar mı?
Merhabalar...!

Aşı ayrı bir uzmanlık ve beceri konusu.. Neden olmasın elbette olur.. Şubat-Mart gibi deneyin derim.. Aşı ile ilgili bir sayfamız olacak bir göz atın isterseniz..

Kolay gelsin..

Eski 06-03-2014, 12:57   #502
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Merhabalar...!

Saksıdaki bitkilerin değişimleri veya toprakla buluşturulmaları her zaman olabilir... Toprağın cinside yapacağınız karışımda önemlidir.. Hindistan cevizi kabuğu da ponza taşıda boş malzemelerdir.. Mutlaka 3/1 oranında toprak katın karışımınıza hatta bulabilirseniz yanmış koyun gübreside ilave edin.. Bana göre başka şeylere gerek yok.. Bir üretici olarak faydalı olmuşuzdur umarım..

Kolay gelsin.
Cevabınızı yeni görüyorum. Teşekkür ederim

Toprak ve saksı değişimini yaptım. Serviyi kendi toprağından ayırmadım zaten kökleri tüm toprağı sarmıştı imkansızdı.

Elimde hazır kaktüs toprağım vardı compo sana markalı. İçeriği turba, dere kumu, perlit gibiydi. elimde bir miktar vermikülit ve cocopeat vardı. Onları da ekledim. Bayağı karışık bir harcım oldu.. Ancak sararma ve renk solma problemine çözüm bulamamıştım. Muhtemelen saksıda çok mutlu değil..

Dün gittiğim çiçekçi bana saçıkıbrıs denen bir şey önerdi. Aldım ben de. Satıcı tüm bitkileri yeşillendirdiğini söyledi. forumda onu araştırıyordum aslında servilerde kullanan olmuş mu diye. O şekilde sizin cevabınıza denk geldim. Ama sanırım bitkinin ihtiyacı demirsülfat(saçıkıbrıs) değil de magnezyum sülfatmış.. Yine de denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum

cemal.S beğendi.
Eski 12-03-2014, 06:11   #503
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Cevabınızı yeni görüyorum. Teşekkür ederim

Toprak ve saksı değişimini yaptım. Serviyi kendi toprağından ayırmadım zaten kökleri tüm toprağı sarmıştı imkansızdı.

Elimde hazır kaktüs toprağım vardı compo sana markalı. İçeriği turba, dere kumu, perlit gibiydi. elimde bir miktar vermikülit ve cocopeat vardı. Onları da ekledim. Bayağı karışık bir harcım oldu.. Ancak sararma ve renk solma problemine çözüm bulamamıştım. Muhtemelen saksıda çok mutlu değil..

Dün gittiğim çiçekçi bana saçıkıbrıs denen bir şey önerdi. Aldım ben de. Satıcı tüm bitkileri yeşillendirdiğini söyledi. forumda onu araştırıyordum aslında servilerde kullanan olmuş mu diye. O şekilde sizin cevabınıza denk geldim. Ama sanırım bitkinin ihtiyacı demirsülfat(saçıkıbrıs) değil de magnezyum sülfatmış.. Yine de denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum
Merhabalar...!

Bakınız sizinle neler paylaşacağım.. Çiftçilik hatta köylülük sabır işidir.. Bizim bitki, çiçek ve böcek işide aynısıdır..)))Sizden bir istirhamım olacak lutfen bitkinizi rahat bırakın )))))) ve suyunu eksik etmeyin.. Fazlada sulamayın elbette oda zarar verir ve yapraklarını sarartır ve öldürür sizi üzer... Siz saksısını değiştirmekle gerekeni yapmışsınız.. Bundan sonrası yukarıya emanet..

Kolay gelsin..

Saygıyla..

kokett beğendi.
Eski 12-03-2014, 08:43   #504
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sn. kokett, saksı harcını bilinçli mi yaptınız yoksa elinizdeki malzemeleri mi değerlendirdiniz bilemiyorum, demişsiniz ki; "İçeriği turba, dere kumu, perlit gibiydi. elimde bir miktar vermikülit ve cocopeat vardı. Onları da ekledim."

Bu malzemelerden dere kumu dışında hepsi su tutucu özellikli malzemeler. Tabi dere kumu kaktüs toprağının içeriğinden geldiği için sanıyorum iyi bir orandandır ama sonradan eklediğiniz vermikülit ve cocopeat toprağın su tutma kapasitesini oldukça artırmıştır. Karışımınızda biraz da çakıl, lav taşı, pomza içeriği olsaydı biraz daha süzek, drenaj kapasitesi yüksek bir karışım olurdu. Elbette yaptığınız karışım sadece torf veya cocopeat kullanmış olmaktan kat kat iyidir ki bir çok yeni başlayanın en sık yaptığı hata odur. Kullandığınız malzemeler içinde dere kumu dışında perlit ve vermikülit de partiküllü yapıları sayesinde drenaja katkı sağlayan, toprağı havalı tutan malzemelerdir, su tutma özelliklerinin yanında. Bu nedenle endişelenecek bir durum olarak algılamayın. Sadece ufak bir uyarıda bulunayım istedim.

Sonuç olarak, şu anki toprak karışımınızda sulama aralıklarına özen göstermenizi tavsiye ederim. Yüzeyin kurumasını mutlaka bekleyin. Ağacınız suyu biraz sevdiği için bu karışımınız sıkıntı çıkarmayacaktır, sulamaya dikkat ettiğiniz sürece, ama farklı türler için bu karışım çok daha sorunlu olabilir. Aklınızda bulunsun.

Sağlıklı ağaçlar dilerim...

kokett beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 09:46   #505
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Merhabalar...!

Bakınız sizinle neler paylaşacağım.. Çiftçilik hatta köylülük sabır işidir.. Bizim bitki, çiçek ve böcek işide aynısıdır..)))Sizden bir istirhamım olacak lutfen bitkinizi rahat bırakın )))))) ve suyunu eksik etmeyin.. Fazlada sulamayın elbette oda zarar verir ve yapraklarını sarartır ve öldürür sizi üzer... Siz saksısını değiştirmekle gerekeni yapmışsınız.. Bundan sonrası yukarıya emanet..

Kolay gelsin..

Saygıyla..
Sevgili Cemal.S Teşekkür ederim ilginize. Şu an bıraktım güneşli balkona toprağı kurumadıkça dönüp bakmıyorum öyleyse. Sadece sarılığı beni üzmüştü umarım havalar düzeldikçe o da kendine gelir.

Eski 12-03-2014, 09:55   #506
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Sn. kokett, saksı harcını bilinçli mi yaptınız yoksa elinizdeki malzemeleri mi değerlendirdiniz bilemiyorum, demişsiniz ki; "İçeriği turba, dere kumu, perlit gibiydi. elimde bir miktar vermikülit ve cocopeat vardı. Onları da ekledim."

Bu malzemelerden dere kumu dışında hepsi su tutucu özellikli malzemeler. Tabi dere kumu kaktüs toprağının içeriğinden geldiği için sanıyorum iyi bir orandandır ama sonradan eklediğiniz vermikülit ve cocopeat toprağın su tutma kapasitesini oldukça artırmıştır. Karışımınızda biraz da çakıl, lav taşı, pomza içeriği olsaydı biraz daha süzek, drenaj kapasitesi yüksek bir karışım olurdu. Elbette yaptığınız karışım sadece torf veya cocopeat kullanmış olmaktan kat kat iyidir ki bir çok yeni başlayanın en sık yaptığı hata odur. Kullandığınız malzemeler içinde dere kumu dışında perlit ve vermikülit de partiküllü yapıları sayesinde drenaja katkı sağlayan, toprağı havalı tutan malzemelerdir, su tutma özelliklerinin yanında. Bu nedenle endişelenecek bir durum olarak algılamayın. Sadece ufak bir uyarıda bulunayım istedim.

Sonuç olarak, şu anki toprak karışımınızda sulama aralıklarına özen göstermenizi tavsiye ederim. Yüzeyin kurumasını mutlaka bekleyin. Ağacınız suyu biraz sevdiği için bu karışımınız sıkıntı çıkarmayacaktır, sulamaya dikkat ettiğiniz sürece, ama farklı türler için bu karışım çok daha sorunlu olabilir. Aklınızda bulunsun.

Sağlıklı ağaçlar dilerim...
Sevgili nicholai hel, verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Dikkate alacağım.

Hazırladığım karışım yarı bilinçli şekilde oldu diyelim. Forumda iyice okumuştum nasıl olması gerektiğini. Ancak elimdeki malzemelerin dışına pek çıkmak istemedim. O nedenle böyle oldu. Pomza ve lav taşım olsaydı gerçekten daha iyi olurdu ama şöyle yaptım onun yerine. En dibe iri çakıl taşları koydum. Küçük bir poşet de minik çakıl taşlarım vardı. araya onları serpiştirdim.

Ama gerçekten harcı çok fazla su tutuyor. O nedenle azar azar suluyorum.

nicholai hel beğendi.
Eski 13-03-2014, 21:41   #507
Yeni Üye

alidokurlar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2014
merhaba ben zimir dikiliden yazıyorum
yazlığımın etrafına ekmek istiyorum
iba kullanımı uygunmu acaba ve nasıl yapabiirim
veya başka hangi yöntemle çoğaltabilirim yardımcı olursanız
teşekkür ederim

alidokurlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 22:36   #508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2012
merhaba ben çatalcada 600m2 ufak bir yer aldım geçen sene. doyasıya ekip biçip araştırıp tekrar ekiyorum vs ama bir yerde tıkandım. etrafına 90 civarı limon servi ektik. babamda graydere kanal açtırmış doldurduk içlerine derince gayet güzel. bir tanesi kurudu sanırım farklı bir sorunu vardı ama diğerleri yeşil hala çok şükür 5 ay kadar oldu ekeli bu arada.

sorunuma gelince serviler biraz fazla derine ekildiği için normal toprak seviyesinin 1-2 karış altında kaldılar. ben bu toprakları üzerlerine yaysam dallarını alttan biraz budayarak veya hiç budamadan? asıl merak ettiğim konu bu aslında olması gerekenin biraz üzerinde gömülürse bir limon servi bunun etkileri nasıl olur acaba? 90 tane ağacı tekrar kazarak yükseltmek çok büyük bir sorun benim için. yardımlarınıza muhtacım diyebilirim. şimdiden teşekürler herkese...

herkese bol yeşilli hayatlar.

mermerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 08:11   #509
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2014
Sanırım güneşten bazı dallarında ufak kuruma meydana gelmeye başladı dün akşam itibari ile hemen gölgeye koydum. düşündüğüm kadar güneşe dayanıklı değil sanırım.

Northstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 16:25   #510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
yorumlarınızı bekliyorum

merhaba arkadaşlar bu gün çelikten diktiğim limon servilerim

Eklenen Resimler

gurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024