agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni197Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2013, 16:41   #61
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Bir çok bitki kış gelirken sonbaharda tohumlarını olgunlaştırır. Sonbaharda yapraklar dökülürken tohumlarda döküldüğünde çürüyen yaprak aralarında tohumlar sürekli nem ve enerji için humus bulmuş olurlar. Kış boyu ve baharda bu tohumlar dökülmeye devam eder.

Kış soğuklarından ve donlardan tohumlar etkilenmez, özellikle yağlı tohumlar. Islanan tohumlar eğer uygun ortam bulamazlarsa küflenip çürürler, üzerlerinde gelişen pamukçuklar da canlıdır ve çürüyen tohumun enerjisi ile geçinir. Bu pamuklanmış tohumları tam çürümeden dikerseniz canlanabilirler.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 17:24   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Bir çok bitki kış gelirken sonbaharda tohumlarını olgunlaştırır. Sonbaharda yapraklar dökülürken tohumlarda döküldüğünde çürüyen yaprak aralarında tohumlar sürekli nem ve enerji için humus bulmuş olurlar. Kış boyu ve baharda bu tohumlar dökülmeye devam eder.

Kış soğuklarından ve donlardan tohumlar etkilenmez, özellikle yağlı tohumlar. Islanan tohumlar eğer uygun ortam bulamazlarsa küflenip çürürler, üzerlerinde gelişen pamukçuklar da canlıdır ve çürüyen tohumun enerjisi ile geçinir. Bu pamuklanmış tohumları tam çürümeden dikerseniz canlanabilirler.
Cok tesekkur ederim Sayin Mutlu Kutlu. Tavsiyenize uyup, tohumlari hemen buyuk bir saksiya ekeyim, bir tanesini bile ziyan olmaktan kurtarsam cok mutlu olacagim. Eger cimlenirlerse fotograflarini burada paylasirim. Saygilar...

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 19:40   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Gerçekten bu ağaca maymunun çıkabileceğini sanmıyorum çok güzelmiş.

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 23:38   #64
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Açılmayan kozalaklardaki tohumlar dondan etkilenmezler, içine su alıp küflenmiş, ezilmiş olanların ise pek şansı varmış gibi gözükmüyor bazı tohumlar ıslatıldıktan sonra tekrar kurutulup ekilebilir ama burada gördüklerimde kararmalar var büyük ihtimal çürüme olmuştur birde bu ağacın tohumları sert değil hassastır ezilme de büyük zarar görürler, çabuk bayatlarlar.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 00:43   #65
Ağaç Dostu

Arkadaslar, 21-01-2013 Tarihinde zarar gormus tohumlari ektim.Ekmeden once Internette bu agacin tohumu nasil ekiliyor diye bir arastirma yaptim. Tohumlar fotograftakiler gibi tamamen degilde yarisina kadar topraga gomuluyorlar. Insaallah sonuc iyi olur.

Eklenen Resimler

Eski 25-01-2013, 02:43   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Kabuğunu çimlenme yolu ile kendisinin atması gerektiğini göz önüne alarak, dış kabuğu soyulmuş bu tohumların çimlenmeyeceklerini düşünüyorum.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 14:24   #67
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bu arada ağacın ismi yanlış yazılmış, Araucaria araucana bu şekilde olmalı ilgililer gerekli düzeltmeleri yaparlarsa iyi olur.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 14:31   #68
Ağaç Dostu

Bilgi icin buraya bakiniz.

Eski 25-01-2013, 14:39   #69
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Bu arada ağacın ismi yanlış yazılmış, Araucaria araucana bu şekilde olmalı ilgililer gerekli düzeltmeleri yaparlarsa iyi olur.
Sayin Emre Kuzu, o basligi nezaman gorsem bende hep yanlis yazilmis diye icimden geciriyordum. Ama baskasinin yazisindaki hatayi duzeltebiliyormuyuz o konuda bir bilgim yok. Insaallah yetkililer farkeder, bence buyuk ihtimalle gozden kacmis.

Eski 26-01-2013, 18:12   #70
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Kabuğunu çimlenme yolu ile kendisinin atması gerektiğini göz önüne alarak, dış kabuğu soyulmuş bu tohumların çimlenmeyeceklerini düşünüyorum.
Aslinda buradan da tohum cimlendirme asamalarini yayinlamali ki insanlarin akillarinda sorun kalmasin /olusturmasin.

Tohumlar 2 gun icinde kalmak suretiyle su dolu bir kovaya konulur;batanlar en saglikli ve cikip yasama orani en yuksek olanlardir.2 gunun sonunda hemen nemli bir topraga ekilir (kabuk uste bakacak sekilde)

You can plant the whole seed with the shell, or you can remove the outser shell and expose the seed. I find that both methods work fine.

Meali: Kabugun cikartilmasi ya da cikartilmamasi cimlenmesinde etkileyici bir faktor degildir;iki turlu de cikabilir.Tercih tohumu cimlendirme denemesinde bulunan arkadasa aittir.Benim kisisel gorusum %50 %50 olarak yapilmasi,her iki halinde gozlemlenilmesi.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 01:06   #71
Ağaçsever

Alp Er's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Bu ağaca dilimizde maymun çıkmaz ağacı denmesini hiç anlayabilmiş değilim.

Maymun çıkmaz ağacı altta fotoğraflanan gövdeye sahip olan Silk-floss tree(Ceiba speciosa ya da Chorisia speciosa) olarak bilinen ağacın adıdır.

Eklenti 333365

Araucaria araucana ise Monkey puzzle olarak isimlendirilir ki ismini alış hikayesi de şöyledir; bu ağaç 1850' li yıllarda İngiltere' ye getirilip yetiştirilmeye başlandığında henüz çok nadir ve tanınmayan bir türdü. Bu ağacın yetiştiricisi olan kişinin gururla sergilediği ağacın ziyaretini yapan grup içindekilerden bir kişinin çıkarak 'bu ağaç bir maymunu tırmanması için şaşırtacak, düşündürtecek olurdu' demesi ile monkey puzzle tree olarak anılmaya başlanmıştır.

Kısacası bir maymunun dahi tırmanırken yolunu bulmakta zorlanacağı açılara sahip olan dal yapısı sebebiyle bu adla çağrılmaya başladığını söyleyebiliriz.

Maymun çıkmaz ağacı ise gövdesi dikenlerle kaplı olan bambaşka bir ağaçtır.

Benim aklıma maymun çıkmaz ağacı dendiğinde kesinlikle Araucaria araucana gelmez.
Kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum. Bu konunun adı düzeltilmeli. Heyecan ile girdim ama alakasız bir ağaç görünce hayal kırıklığına uğradım.

Alp Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 12:19   #72
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili arkadaşlar, Monkey Puzzle (Araucaria araucana) adı ile bana da Amerika'dan bu ağacın tohumlarından geldi.
Forumdaki ağaç başlıkları ile pek ilgilenmediğimden tohumlardan birini Nuri Mürvet Bey'e, bir diğerini de Mine Pakkaner Hanım'a teklif ettim. Kendileri de böyle bir ağacı yetiştirecekleri alanları olmadığı için ziyan olabileceğini düşünerek istemediler. Dolayısı ile tohumların bir kısmını Herbaryum'a gönderdim.

Elimde kalan 2 adet tohumu da nasıl yetiştirebilirim diyerekten başlığa baktım. Başlığımız 2009 senesinde Maymun Çıkmaz Ağacı (Aucaria araucana) olarak açılmış. Bu arada latince isminin yanlış yazılmış olduğunu farkettim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Sayin Emre Kuzu, o basligi nezaman gorsem bende hep yanlis yazilmis diye icimden geciriyordum. Ama baskasinin yazisindaki hatayi duzeltebiliyormuyuz o konuda bir bilgim yok. Insaallah yetkililer farkeder, bence buyuk ihtimalle gozden kacmis.

Sayın Tohumcu Nilgun, madem farkettiniz bunu yönetime bildirmeniz gerekmez miydi?
Maalesef her mesajı okumaya vaktimiz yetmiyor.

Başlıktaki mesajları okuyunca, arkadaşlarımızın isim hususunda anlaşamadıklarını gördüm. Ben de bilmiyorum ki.

kelebek çalısı, " Bu ağaca dilimizde maymun çıkmaz ağacı denmesini hiç anlayabilmiş değilim.

Maymun çıkmaz ağacı altta fotoğraflanan gövdeye sahip olan Silk-floss tree(Ceiba speciosa ya da Chorisia speciosa) olarak bilinen ağacın adıdır." diyerek, maymun çıkmazı ağacının gövde fotoğraflarını yüklemiş.

Tohumcu Nilgun arkadaşımızın yüklediği fotoğraflara bakıyorum, başlıktaki 35 ve 51 numaralı mesajlardaki ağacın gövdesi de dikenli. Ama bir bilgi sahibi olmadığım için fikir yürütemiyorum.

Bu yüzden sayın Mine Pakkaner ve herbaryum'dan ricada bulunup başlığa davet edeceğim.
Bu arada başlığın düzeltilmesi için sayın malina'ya da mesaj attım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 16:26   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar, Monkey Puzzle (Araucaria araucana) adı ile bana da Amerika'dan bu ağacın tohumlarından geldi.
Forumdaki ağaç başlıkları ile pek ilgilenmediğimden tohumlardan birini Nuri Mürvet Bey'e, bir diğerini de Mine Pakkaner Hanım'a teklif ettim. Kendileri de böyle bir ağacı yetiştirecekleri alanları olmadığı için ziyan olabileceğini düşünerek istemediler. Dolayısı ile tohumların bir kısmını Herbaryum'a gönderdim.

Elimde kalan 2 adet tohumu da nasıl yetiştirebilirim diyerekten başlığa baktım. Başlığımız 2009 senesinde Maymun Çıkmaz Ağacı (Aucaria araucana) olarak açılmış. Bu arada latince isminin yanlış yazılmış olduğunu farkettim.

Sayın Tohumcu Nilgun, madem farkettiniz bunu yönetime bildirmeniz gerekmez miydi?
Maalesef her mesajı okumaya vaktimiz yetmiyor.

Başlıktaki mesajları okuyunca, arkadaşlarımızın isim hususunda anlaşamadıklarını gördüm. Ben de bilmiyorum ki.

kelebek çalısı, " Bu ağaca dilimizde maymun çıkmaz ağacı denmesini hiç anlayabilmiş değilim.

Maymun çıkmaz ağacı altta fotoğraflanan gövdeye sahip olan Silk-floss tree(Ceiba speciosa ya da Chorisia speciosa) olarak bilinen ağacın adıdır." diyerek, maymun çıkmazı ağacının gövde fotoğraflarını yüklemiş.

Tohumcu Nilgun arkadaşımızın yüklediği fotoğraflara bakıyorum, başlıktaki 35 ve 51 numaralı mesajlardaki ağacın gövdesi de dikenli. Ama bir bilgi sahibi olmadığım için fikir yürütemiyorum.

Bu yüzden sayın Mine Pakkaner ve herbaryum'dan ricada bulunup başlığa davet edeceğim.
Bu arada başlığın düzeltilmesi için sayın malina'ya da mesaj attım.
Sayin Guler, evet bu agacin Latince ismindeki harf hatasini bildirmem gerekiyordu. Ben hep goz onunde olan bir baslik, mutlaka gorurler diye umup, bildirme istegimi erteliyordum.Daha evvel Sizin bukadar yogun olup, yetisemediginizi bilseydim, inanin farkettigim an bildirirdim. Sevgiler...

bahtiyar02 ve Sulman beğendi.
Eski 27-01-2013, 16:38   #74
Ağaç Dostu

Arkadaslar,bu agacin ( Araucaria Araucana) Turkce isminin Maymun Cikmaz Agaci olup, olmamasi bence hicte onemli degil. Cunku bu agaci yakindan gordugum kadariyla, birakin maymunu bortu bocek haricinde hicbir canli cikamaz. Mubarek agac sanki kaktus gibi, insan yapraklarina bile dokunmaya cekiniyor.

Sulman ve gokselcetin beğendi.
Eski 27-01-2013, 16:46   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Alıntı:
Arkadaslar,bu agacin ( Araucaria Araucana) Turkce isminin Maymun Cikmaz Agaci olup, olmamasi bence hicte onemli degil. Cunku bu agaci yakindan gordugum kadariyla, birakin maymunu bortu bocek haricinde hicbir canli cikamaz. Mubarek agac sanki kaktus gibi, insan yapraklarina bile dokunmaya cekiniyor.
Umarım tohumlarınız çimlenir sayın Nilgün

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 17:03   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Umarım tohumlarınız çimlenir sayın Nilgün
Sayin gokselcetin, InsaAllah dediginiz gibi olur. Aslinda cokta umutlu degilim cunku tohumlar cok yipranmisti ama hani bir Atasozumuz varya "Cikmadik candan umut kesilmez" diye bizimkide o misal. Bir tanesi bile cimlense cok sevinecegim cunku nesli tukenme sinirina yaklasmis olan bu agacin bir tohumunun bile ziyan olmasini istemiyorum. Ben o tohumlari cope atmasinida bilirdim ama gonlum elvermedi. Sevgiler...

gokselcetin beğendi.
Eski 27-01-2013, 17:14   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Aslinda buradan da tohum cimlendirme asamalarini yayinlamali ki insanlarin akillarinda sorun kalmasin /olusturmasin.

Tohumlar 2 gun icinde kalmak suretiyle su dolu bir kovaya konulur;batanlar en saglikli ve cikip yasama orani en yuksek olanlardir.2 gunun sonunda hemen nemli bir topraga ekilir (kabuk uste bakacak sekilde)

You can plant the whole seed with the shell, or you can remove the outser shell and expose the seed. I find that both methods work fine.

Meali: Kabugun cikartilmasi ya da cikartilmamasi cimlenmesinde etkileyici bir faktor degildir;iki turlu de cikabilir.Tercih tohumu cimlendirme denemesinde bulunan arkadasa aittir.Benim kisisel gorusum %50 %50 olarak yapilmasi,her iki halinde gozlemlenilmesi.
Sayin Charlaux, bilgi vererek bizi aydinlatip, katkida bulundugunuz icin tesekkur ederim. Sevgiler...

Enver ve Charlaux beğendi.
Eski 27-01-2013, 20:16   #78
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Sayin Charlaux, bilgi vererek bizi aydinlatip, katkida bulundugunuz icin tesekkur ederim. Sevgiler...
Seve seve Insallah bir gun bende bu guzel bitkiyi yetistirme sansini bulabilirim.

Bu arada kucuk bir not dusmeden edemeyecegim tohum cimlendirmeyi anlattigim bolum kendi gorusum kismi disinda tamamen Tohumcu Nilgun arkadasimizin verdigi linkin cevirisidir.Denemedim,denemedigim ve dogrulugunu test etmedigim icin son yorumu size birakiyorum.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 00:09   #79
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Bitkinin latince adı ve yazarı: Araucaria araucana (Molina) K.Koch
Türkçe adı: Şili arokaryası
Yaygın yabancı isimleri: Pehuén, Piñonero, Pino araucaria [Spanish], monkeypuzzle tree.

Ceiba speciosa (A.St.-Hil.) Ravenna ise "silk floss tree" olarak biliniyor.

Bildiğim kadarı Maymunçıkmaz olarak bilinen Araucaria araucana olacak. Şu an başlığımız doğrudur.

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 20:05   #80
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Hata! Internet Explorer m2u00157 sitesini bulamadı
Youtube sitesine yükleyebilir misiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 23:37   #81
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Youtube sitesine yükleyebilir misiniz?
Sayin malina, Youtube videoyu yukledim.

Eski 29-01-2013, 20:23   #82
Ağaç Dostu

www.youtube.com/watch?v=70mVwjBTTEk

Arkadaslar, dun Esimle Agacin Videosunu cekmek ve yine dusen tohumlardan toplamak icin Agaci ziyarete gittik. 40 kadar tohum topladik, videoyu Esim cekti, insaallah onumuzdeki gunlerdede baska bir Agac daha var onun videosunu cekip burada paylasacagim. Esim bu videoyu cok uzaktan cekmek zorunda kaldi cunku Agacin 4 tarafida cadde, bu nedenle cok zoomdan dolayi videonun bazi yerlerinin netlik kalitesi dusuk.

Not: Videoyu dun yuklemeyi basaramamistim Sagolsun Sayin malina cok yardimci oldu. Kendisine cok tesekkur ederim.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 29-01-2013 saat 22:24
Eski 30-01-2013, 05:08   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
çok istediğim bir tür olurda türkiyeye getirebilirseniz çok sevinirim

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 12:59   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaicimali Mesajı Göster
çok istediğim bir tür olurda türkiyeye getirebilirseniz çok sevinirim
Sayin bonsaicimali, InsaAllah bu yaz Agacin tohumlarini Turkiye'ye getirip, isteyen arkadaslara gondermeyi cok istiyorum. Sevgiler...

Eski 31-01-2013, 00:30   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
insAllah getirebilirseniz gerçekten çok iyi olur eminim benim gibi birsürü arkadaş istiyordur

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 01:59   #86
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaicimali Mesajı Göster
insAllah getirebilirseniz gerçekten çok iyi olur eminim benim gibi birsürü arkadaş istiyordur
Sayin bonsaicimali, evet bu Agaci seven Uye Arkadaslara talep ederlerse tohumlardan gonderecegim. Haberi olmayan Arkadaslari da haberdar edecegim. Saygilar...

Eski 01-02-2013, 13:42   #87
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba;
Bu bitki doğumgunumde hedıye geldı kaç yıldan sonra tohum verıyor bılen varmı acaba?

-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 10:06   #88
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Arkadaşlar ben bu ağacın tohumunu Şili'den getirtip çimlendirmeyi başardım ve 1 hafta kadar önce çimlenme saksılarından normal saksılara aktarımını yaptık. Kısa bir videosunuda çektim.
Buyrun,

https://www.youtube.com/watch?v=fPLBl3BMbxQ

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 13:19   #89
Ağaç Dostu

Sayin trapezus, yeni fidanlariniz hayirli olsun, cok guzel cimlenmisler. Tohumlar kac gunde cimlendi ve nasil bir topraga diktiniz? Bunlarida yazarsaniz bizler de bilgilenmis olacagiz. Saygilar...

trapezus ve gokselcetin beğendi.
Eski 15-02-2013, 11:10   #90
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Alıntı:
Sayin trapezus, yeni fidanlariniz hayirli olsun, cok guzel cimlenmisler. Tohumlar kac gunde cimlendi ve nasil bir topraga diktiniz? Bunlarida yazarsaniz bizler de bilgilenmis olacagiz. Saygilar...
Teşekkürler, tohumların çimlenme hikayeleri biraz tuhaf aslında. İnternetten okuduğum kadarıyla 15 günde çimlenme başlar ve 60 günden sonra çimlenme beklenmemelidir diye okudum fakat en erken çimlenen tohum 30.günde çimlendi ve aradan 4 ay gibi bir süre geçmesine rağmen yine de çimlenen tohumlar oldu.

Toprak karışımına gelince, 1/3 torf (klassman ts1), 1/3 dere kumu, 1/3 vermikülit karışımına ektim. Ekmeden önde 1 gün ılık suda bekletip 15 gün nemli vermikülitte soğuk katlama yaptım.

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024