agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni197Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2012, 02:32   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Sili Arokaryasi Araucaria araucana (Maymun cikmaz agaci)

Devami...

Eklenen Resimler

Sulman ve mrduran beğendi.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 23-12-2012 saat 01:09
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 03:19   #32
Ağaç Dostu

Sili Arokaryasi Araucaria araucana (Maymun cikmaz agaci) tohumlari.

Arkadaslar, nihayet agacin tohumlarindan toplamak nasip oldu. Agaca yaklastigimda yerlere kozalaklari dusmusmu diye bakmaya basladim. Ama bir tane bile kozalak gorunmuyordu. Iyice altina varinca uzaktan sari sigara izmariti sandigim seylerin agactan dokulen tohumlar oldugunu farkettim. Daha once bu agacin tohumlarini hic gormemistim. Ben, agac kozalaklarini dibine dokecek diye tahmin ediyordum. Meger tohumlu kozalaklar daldan dusmeden yavas, yavas tohumlarini sacarcasina dokuyormus. Tohumlari okadar iriki sasirmamak elde degil. Agacin tepesine dogru baktigimda neredeyse bebek basi buyuklugunde veya daha buyuk yuvarlak kozalaklari gordum. Bazi kozalaklarin ust tarafindan yari yerine kadar tohumlari dokulmus, diger yarisinda hala tohumlari duruyordu. Esimle birlikte neredeyse 300 adet tohum topladik. Inanin o tohumlar yerlere sacilip heba olup gidiyor. Burada surekli hava kapali ve ara ara yagdigi icin, cok onceden dusen tohumlar dustukleri yerde neredeyse bir santim kadar koklenmis ama toprakta gomulu olmadigi icin fazla sudan ici ve kokleri mincima yapip curumus. Agacta daha bircok tohumlu kozalak gorunuyor, belki bir kac gun sonra Esimle tekrar tohum toplamaya gidebiliriz.

Mevsim: Kis. Tohumlarin toplandigi tarih: 24 Aralik 2012
Yer: Bruksel/ BELCIKA.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 27-12-2012 saat 14:28
Eski 27-12-2012, 03:26   #33
Ağaç Dostu

Devami...

Eklenen Resimler

Sulman ve mrduran beğendi.
Eski 27-12-2012, 06:16   #34
Ağaç Dostu

Arkadaslar, tohumlari asagidaki agaclarin altindan topladik. Fotograflar pek net cikmadi cunku ogun hava cok puslu ve kapaliydi. Insaallah gunesli bir gunde daha net fotograflar cekerim.
Yenilebilen bu tohumlarin tadini merak ediyorsaniz onuda soyleyeyim. Gerci insan, boyle nesli tukenme sinirina yaklasmis bir agacin tohumunu yiyerek ziyan etmek istemiyor. Sadece meraktan ve bilgi edinmek amaci ile bir tohumu ikiye bolerek Esimle birlikte tatma serefine nail olduk. Tadi pismemis kestaneyi andirsada sanki kestaneden daha sekerli, sulu ve daha gevrek.
Ayrica dis sert kabugunun haricinde, icinde ince bir zar seklinde tohuma yapisik ama kolayca soyulan bir kabuk daha var. Ayni yer fistiginda oldugu gibi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 27-12-2012 saat 18:30
Eski 27-12-2012, 16:03   #35
Ağaç Dostu

Agacin govdesine ait fotograflar. Belli bir zaman sonra Agac alt dallarini kendi atiyormus. Kahverengi yaprakli gorunen dallarinda dusmeleri yakin sanirim, o yuzden renk degistirmis.

Eklenen Resimler

Sulman, mrduran ve hipro beğendi.
Eski 27-12-2012, 23:14   #36
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Tohumları dağıtmayı düşünüyor musunuz? bu ağaç çok hoşuma gidiyor.

drhegeli beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 05:46   #37
Ağaç Dostu

[QUOTE=Emre Kuzu;1076483]Tohumları dağıtmayı düşünüyor musunuz?

Sayin Emre Kuzu, zaten tohumlari elimden geldigince fazla sayida toplama niyetim, bu agaci begenip, ekmek isteyen fakat tohum bulamayan Uye Arkadaslarla paylasmak istegindendi. Yalniz bu tohumlarin ulkeler arasi giris, cikisi serbesmi onu bilmiyorum. Lutfen bilen varsa beni aydinlatsin. Cunku niyetim bu tohumlari Turkiye'ye getirip, tohum isteyen Uye Arkadaslara Kargo yolu ile gondermek INSAALLAH...

mrduran beğendi.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 28-12-2012 saat 17:30
Eski 28-12-2012, 08:09   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
[QUOTE=Tohumcu Nılgun;1076590]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Tohumları dağıtmayı düşünüyor musunuz?
Sayin Emre Kuzu, zaten tohumlari elimden geldigince fazla sayida toplama niyetim, bu agaci begenip, ekmek isteyen fakat tohum bulamayan uye arkadaslarla paylasmak istegindendi. Yalniz bu tohumlarin ulkeler arasi giris, cikisi serbesmi onu bilmiyorum. Lutfen bilen varsa beni aydinlatsin. Cunku niyetim bu tohumlari Turkiye'ye getirip, tohum isteyen Uye arkadaslara Kargo yolu ile gondermek INSAALLAH...
Sayın Nilgün hanım, bildiğim kadarıyla bu türün giriş çıkışları problemli (yasak) ve getirenler de gizli tutarak getiriyorlar. Eğer bir yolu bulunabilirse yetiştirmek isteyen biz agaclar.net üyeleri için bulunmaz bir fırsat yaratmış olursunuz. Ben de bir araştırayım. Bu tür tohumları getirten bir kaç tanıdığa ulaşmaya çalışıp bilgileri burada paylaşırım.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 12:04   #39
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Ancak gizli getirebilir tehlike altındaki türlerde izin gerekiyor.

Eski 28-12-2012, 14:11   #40
Ağaç Dostu

Sayin gokselcetin ve Emre Kuzu, ilginize cok tesekkur ederim. Ben sitemizdeki tohum etkinliginede katilmayi cok istedim cunku neredeyse 2 senedir cicek ve itirli bitki tohumlarini biriktiriyorum. Ama malesef bu etkinlige katilamama nedenimde tohumlari kargo ile gonderirken sorun yasarim endisesi yuzundendi.

Arkadaslar, birkac gundur Esimle gene agacin tohumlarindan toplamak icin niyetleniyoruz ama yagan yagmurdan dolayi hep erteliyoruz. Insaallah biraz hava acarda bizde o firsati buluruz.

Sulman beğendi.
Eski 28-12-2012, 14:15   #41
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Tohumlar için posta daha makbul olabilir.

Eski 28-12-2012, 14:28   #42
Ağaç Dostu

Emre Bey, bu sene kismetse insaallah izine gelirken getirmeyi dusunuyorum cicek ve bitki tohumlarini. Bir aksilik cikmazsa agacin tohumlarinida.

Eski 28-12-2012, 14:34   #43
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Kolaylıklar diliyorum, inşallah aksilik çıkmaz.

Eski 28-12-2012, 14:38   #44
Ağaç Dostu

Sagolun INSAALLAH...

Eski 28-12-2012, 17:49   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Sayin gokselcetin ve Emre Kuzu, ilginize cok tesekkur ederim. Ben sitemizdeki tohum etkinliginede katilmayi cok istedim cunku neredeyse 2 senedir cicek ve itirli bitki tohumlarini biriktiriyorum. Ama malesef bu etkinlige katilamama nedenimde tohumlari kargo ile gonderirken sorun yasarim endisesi yuzundendi.

Arkadaslar, birkac gundur Esimle gene agacin tohumlarindan toplamak icin niyetleniyoruz ama yagan yagmurdan dolayi hep erteliyoruz. Insaallah biraz hava acarda bizde o firsati buluruz.
Emre beyin de dediği gibi nesli tehlikede, koruma altına alınmış bu türün çıkışı problemli ve ceza uygulamaları olabilir. Bu yüzden kargo vs. için gümrüklerde sıkıntı yaşanabilir. Öğrendiğim kadarıyla bu türü Türkiye'ye getirmeyi başaranlar da kaçak getirmişler. Sizin de başınıza bir dert gelmemesi açısından iyi araştırmak gerekli. Başka bir yöntem bilenler varsa da umarım bizlerle paylaşırlar.
Saygılarımla.

Eski 28-12-2012, 18:11   #46
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Nesli tehlikede olan ve ülke dışına çıkışı yasak olan türler o ülkeye özgü canlılar ve bitkilerden oluşur.

Sadece yasak olan ülkeden çıkarması zor, bazen cezalandırılma riski var. Ama kök kısmı topraksız ise, tohum ve bitki her ülkeye kolaylıkla girebilir. Girişte cezai işlemler olmaz.

Örnek olarak: Türkiye den bir çok soğanlı bitki ve tohum çıkışı yasak, kaçıran birçok yerli ve yabancı vatandaş her hangi bir ülkeye girişinde sıkıntı yaşamıyor. Birisi cebinizdeki parayı almaya kalkarsa problem, birisi cebinize para koyarsa problem değil gibi.

Şili arakoryası da sadece anavatanından çıkışı yasaktır, avrupa ülkeleri anavatanı değil ki. Bu yüzden çıkışında herhangi bir sakınca olacağını sanmıyorum. Valiz içerisine koyup getirebilirsiniz, soran olursa çiçek tohumu der geçersiniz. Soran olmazsa problem yok, yasaklı madde değil ya.

Alıntı:
Sayin Emre Kuzu, zaten tohumlari elimden geldigince fazla sayida toplama niyetim, bu agaci begenip, ekmek isteyen fakat tohum bulamayan Uye Arkadaslarla paylasmak istegindendi. Yalniz bu tohumlarin ulkeler arasi giris, cikisi serbesmi onu bilmiyorum. Lutfen bilen varsa beni aydinlatsin. Cunku niyetim bu tohumlari Turkiye'ye getirip, tohum isteyen Uye Arkadaslara Kargo yolu ile gondermek INSAALLAH...

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 18:23   #47
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Ben daha geçenlerde nesli tehlikede olan, istediğim türleri alamamıştım o kadar bir şey olmaz vs. dememe rağmen satıcıyı ikna edememiştim bana dediği eğer sizin oradaki yetkililer bunu tespit edip amerika da yetkililere beni ihbar ederlerse çok büyük cezalar yerim diyordu halbuki bitkilerin memleketi meksika, yani her yerde sistem böyle bazısı riski hiç umursamıyor gönderiyor bazısı çok az riskte olsa önemseyip göndermiyor ancak burada durum farklı hiç bir sorun olacağını düşünmüyorum şu an aynı türün tohumlarını hiç bir belge temin etmeden ebay üzerinden satın alabilirsiniz

Eski 28-12-2012, 18:56   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Bu ağacın tohumunu 2011 kışında edinmiştim. Hem de Şili'den... (ChileFlora). O zamanlar bitkinin yasaklı listesinde olduğunu bilmiyordum. Tohumlar geldiğinde etiketinde farklı bir isim yazıyordu. Sitemkar bir mail göndermiştim. "Yanlış tohum göndermişsiniz" gibilerinden... Satıcı kibarca izah etmişti : "Endişelenmeyin, tohumlarınız doğru. Bitki yasaklı listesinde, o yüzden gerçek ismi ile gönderemiyoruz."

Tohumlar kolay çimlenmişti. Lakin bir kısmını kışın fazla sulamaktan, kalanını da yazın susuzluktan (tatil) kaybetmiştim.

drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 22:08   #49
Ağaç Dostu

Arkadaslar, bugun hava cok bulutluydu, yagmur yagmadigi icin bunu firsat bilip Esim ve 9 aylik kizimla gene agaci ziyarete gittik. Bugunku hasilatimiz asagidaki tohumlar. Ben saymadim henuz ama epeyce topladik. Tohumlarin dustugu yerin bir bolumu kumlu zemin. Tohumlar yagmur ve kumdan dolayi camurlu gorunuyor ama hepsini eve gelince temiz bir bezle tek,tek silip temizliyorum. Fotograflara bakinca farkedersiniz dallarda daha bircok tohumlu kozalak var. Kahverengi kozalaklar 2 senelik olup tohumlarini sacan kozalaklar. Yesil gorunen kozalaklarsa bu sene dogan ve birdahaki kisa tohum sacacak olan kozalaklar. Fotograflarin bazilarini agac cok yuksek oldugu icin hem uzaktan cekmek, hemde gereginden fazla zoom yapmak zorunda kaldim. Buyuzdende fotograf kalitesi cok dustu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 30-12-2012 saat 00:06
Eski 29-12-2012, 22:10   #50
Ağaç Dostu

Kozalaklar...

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2012, 22:12   #51
Ağaç Dostu

Devami...

Eklenen Resimler

Sulman, Bakipa ve Cymbelina beğendi.
Eski 29-12-2012, 22:19   #52
Ağaç Dostu

Devami...

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2012, 22:53   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Arkadaslar, bugun hava cok bulutluydu, yagmur yagmadigi icin bunu firsat bilip Esim ve 9 aylik kizimla gene agaci ziyarete gittik. Bugunku hasilatimiz asagidaki tohumlar. Ben saymadim henuz ama baya topladik. Tohumlarin dustugu yerin bir bolumu kumlu zemin. Cogu yagmur ve kumdan dolayi camurlu gorunuyor ama hepsini eve gelince temiz bir bezle silip temizliyorum. Fotograflara bakinca gorursunuz daha bircok tohumlu kozalaklar var dallarda. Kahverengi kozalaklar 2 senelik tohumlarini sacan kozalaklar. Yesil gorunenler bu sene dogan ve birdahaki kisa tohum sacacak olan kozalaklar. Fotograflarin bazilarini agac cok yuksek oldugu icin hem uzaktan cekmek hemde gereginden fazla zum yapmak zorunda kaldim. Buyuzdende fotograf kalitesi dustu.
Sizin, eşinizin ve minik kızınızın ellerine sağlık. Ayrıca çok güzel fotoğraflamışsınız.

Eski 30-12-2012, 01:22   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Sizin, eşinizin ve minik kızınızın ellerine sağlık. Ayrıca çok güzel fotoğraflamışsınız.
Goksel Bey, cok tesekkur ederim. Bu guzellikleri paylastikca ben cok mutlu oluyorum. Saygilar...

gokselcetin beğendi.
Eski 30-12-2012, 03:00   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Emre beyin de dediği gibi nesli tehlikede, koruma altına alınmış bu türün çıkışı problemli ve ceza uygulamaları olabilir. Bu yüzden kargo vs. için gümrüklerde sıkıntı yaşanabilir. Öğrendiğim kadarıyla bu türü Türkiye'ye getirmeyi başaranlar da kaçak getirmişler. Sizin de başınıza bir dert gelmemesi açısından iyi araştırmak gerekli. Başka bir yöntem bilenler varsa da umarım bizlerle paylaşırlar.
Saygılarımla.
Goksel Bey, verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

gokselcetin beğendi.
Eski 30-12-2012, 03:03   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Nesli tehlikede olan ve ülke dışına çıkışı yasak olan türler o ülkeye özgü canlılar ve bitkilerden oluşur.

Sadece yasak olan ülkeden çıkarması zor, bazen cezalandırılma riski var. Ama kök kısmı topraksız ise, tohum ve bitki her ülkeye kolaylıkla girebilir. Girişte cezai işlemler olmaz.

Örnek olarak: Türkiye den bir çok soğanlı bitki ve tohum çıkışı yasak, kaçıran birçok yerli ve yabancı vatandaş her hangi bir ülkeye girişinde sıkıntı yaşamıyor. Birisi cebinizdeki parayı almaya kalkarsa problem, birisi cebinize para koyarsa problem değil gibi.

Şili arakoryası da sadece anavatanından çıkışı yasaktır, avrupa ülkeleri anavatanı değil ki. Bu yüzden çıkışında herhangi bir sakınca olacağını sanmıyorum. Valiz içerisine koyup getirebilirsiniz, soran olursa çiçek tohumu der geçersiniz. Soran olmazsa problem yok, yasaklı madde değil ya.
Sayin Mutlu Kutlu, verdiginiz bilgiler icin Size de cok tesekkur ederim.

Eski 30-12-2012, 03:10   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Bu ağacın tohumunu 2011 kışında edinmiştim. Hem de Şili'den... (ChileFlora). O zamanlar bitkinin yasaklı listesinde olduğunu bilmiyordum. Tohumlar geldiğinde etiketinde farklı bir isim yazıyordu. Sitemkar bir mail göndermiştim. "Yanlış tohum göndermişsiniz" gibilerinden... Satıcı kibarca izah etmişti : "Endişelenmeyin, tohumlarınız doğru. Bitki yasaklı listesinde, o yüzden gerçek ismi ile gönderemiyoruz."

Tohumlar kolay çimlenmişti. Lakin bir kısmını kışın fazla sulamaktan, kalanını da yazın susuzluktan (tatil) kaybetmiştim.
Sayin drhegeli, verdiginiz bilgi icin Size de tesekkur ederim. Tohumlarinizin basina gelenlere uzuldum.

Eski 30-12-2012, 03:13   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2012
Ne kadar ilginç bir ağaçmış ilk kez görüyorum

Goldzilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2012, 03:16   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Goldzilla Mesajı Göster
Ne kadar ilginç bir ağaçmış ilk kez görüyorum
Sayin Goldzilla, bende ilk gordugumde Sizin gibi dusunmustum. Cok guzel bir agac.

Eski 18-01-2013, 15:56   #60
Ağaç Dostu

Arkadaslar, yagan kardan dolayi buaralar tohum toplamaya gidemiyoruz. Enson 10-15 gun once gitmistik, ogun 50 tane topladik. Dahada agacta cok tohumlu kozalak var ama kis dolayisiyla geceleri don oluyor. Acaba agactaki tohumlar dondan etkilenirmi? Insaallah etkilenmezler, eger aksi olursa cok uzulurum. Ilk topladigimiz tohumlarin 27 tanesinin uzerine kaldirimdan gecen yayalar basip, kabuklarinin uclarini biraz citlatmislar,ezmisler. Asiri yagistan dolayida icine su almislar, o tohumlarin kabuklarini soyup kuruttum ama tohumlarda biraz kuflenme ve biraz kararma var. Atmaya kiyamiyorum, acaba bu tohumlar ekilse filizlenirmi? Birde tohumlar dondan etkilenirmi? Yorumlarinizi bekliyorum Arkadaslar.

Eklenen Resimler

Sulman beğendi.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 18-01-2013 saat 16:39

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024