agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2009, 21:20   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Sayın külhaşoğlu ;

Mavi Ladinin çelikle üretiminde zaiyat oranı fazla oluyor.Ama illa çelikten üretim yapmak istiyorsanız. Şubat ayında alacağınız kalemlerden sera ortamında çelikten çoğaltma yapabilirsiniz.Yanlız sera içine toprak altından tellerle ısıtma yapmanız lazım.Biraz zahmetli bir iş.

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 00:03   #32
Yeni Üye

külhaşoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Sayın ozanutku;
Öncelikle,ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Söylediğiniz şeyler bizim şartlarımızda neredeyse imkansız,Sivas'ta şubat ayında seranın içine girmek bile çok zor. Benim amacım küçük kalemleri çelikleyip, ağaçların formunu kazanarak büyümesini sağlamak, seneye torfa fidelemeyi düşünüyorum ve sizden şu konuda bilgi istiyorum: Tüpün içine koyup ağacın nemini muhafaza etmesini ve köklenmesini sağlayabilecek malzeme olarak ne tavsiye edersiniz. Çünkü, biz ağaçlarımızı tohumdan itibaren açık havada ve hiçbir kimyasal kullanmadan yetiştiriyoruz. Başarılı da olduğumuza inanıyorum. Bu konuda bana bilgi verebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.Allah size ve ağaçlarınıza sağlık versin.
NOT: Önceki denemelerimde ağaçlar ağustos ayına kadar sürgün verip köklendiler fakat yeterince sulayamadığım için kurudular.(Emeğimin ve fidanlarımın bir dalının bile boşa gitmesini istemiyorum.)

külhaşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 08:42   #33
Ağaç Dostu

Sayın külhaşoğlu ;

Malzeme olarak , humus-toprak veya torf-toprak karışımını kullanmanızı önreririm. yaz dönemindede mutlaka çeliklerin üzerine gölgeleme yapın. Sulamayıda akşam serinliğinde yapın.Gerek çelikle üretim gerek aşılı mavi ladin üretiminde temmuz-ağostos ayı geçmeden kalıcı başarı elde ettim demek zordur. Çünkü Mavi ladin in bir özelliğide kesilen dallar uzun süre yeşil görünümünü korur,yani hemen kurumaz susuz kalsa bile , buda üreticileri yanıltır.

Eski 24-06-2009, 19:59   #34
Ağaç Dostu

Repikaj ve torbadaki Mavi Ladinlerimizin son hali

Eklenen Resimler

Tohumcu Nılgun ve Muda beğendi.
Eski 24-06-2009, 22:07   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Ozan bey, en küçük poşette mavi ladinler kaç yaşında?

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 08:36   #36
Ağaç Dostu

Sayın K0900 ,
En küçük torbadaki mavi ladinler (2+1) tohumdan itibaren 3 yılını doldurdu

Eski 25-06-2009, 14:56   #37
Ağaçsever

İncifem's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Sayın Ozanutku,

Aşılı hopsiiler büyüyünce mavi ladin gibi mi görüntüsü olacak?

İncifem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 07:31   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2006
Galeri: 9
bu sene getirmiş olduğum 11.000 adet orjinal picea pungens hoopsii den numune dahi kalmadı zaten artık kimse tohumdan üretilmiş mavi ladine ne umut bağlıyor nede para.sayın tohumdan fide ve fidan üretimi yapan mavi ladin üreticileri yüksek rakımda üretmiş olduğunuz mavi ladinlerin alçak rakımlı veya sıcak bölgeye dikildiğinde renklerinin yeşile döndüğünü lütfen söyleyin ki insanlar neye para verdiklerini veya ne ürettiklerini bilsinler hiçbir tohumdan üretim mavi ladin aşılı picea pungens ''hoopsii'' nin yerini tutmaz saygılarımla.

adalı54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 10:27   #39
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Galeri: 3
Peki aşılı hoopsiyi çeliklesek oluşan fidanlar onun genetik kopyası olduğu için aynı mavilik oluyor mu? Bunu çok merak ediyorum. Ona göre bir tane alıp hoopsi onu çelikleyeceğim. Bir de aldığımız fidanın aşılı hoopsi olduğunu nereden bileceğiz? Nasıl anlayabiliriz? Sakarya'da bu kesin aşılı hoopsi satıyor dediğiniz yer var mı?

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 09:25   #40
Ağaç Dostu

Sayın İncifem
Aşılı mavi ladinler büyüyünce görüntüsü tohumdan üretim mavi ladinlere benzer, İbreleri biraz daha büyük tür normal mavi ladine göre,
Sayın k0900
Küçük torbadaki mavi ladinlerin fiyatı 2-2,50 TL civarı gibi, fotolarını yarın fidanlığa gideceğim bol bol fotoğraf çekeceğim.
Sayın MetinT ;
Aşılı Mavi ladinden alacağınız çelikten üreteceğiniz fidan aşılı mavi ladin olmaz , aşılı mavi ladin sadece aşı ile üretilir,
Hafta sonu müsait olursam bu sene yapılan aşılı mavi ladin çalşmalarından foroğraflarda ekleyeceğim.

Eski 27-06-2009, 11:34   #41
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Galeri: 3
Haydaa bu kötü oldu şimdi. Peki aşılı mavi ladin elde etmek için normal üretim mavi ladinlere Aşılı hoopsi den keseceğimiz dalları aşılamak mı gerekir? Daha doğrusu böyle olur mu?

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 23:21   #42
Yeni Üye

külhaşoğlu's Avatar

Sayın ozanutku;
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, bu sitede bişey dikkatimi çekti; önemli olan ladinleri satmak mı yoksa emek verip insanlığa ve doğaya faydalı birşey yapmak mı anlamadım. Bence ağacın kötüsü olmaz, aşılı mavinin değerini herkes biliyor ama dar gelirli bir vatandaş bahçesine nasıl dikecek? Birçok kişi hoopsiden başkası yalan diyor resmen. Birinden alıp birine satmak ağaç sevdalısı olmak değil bence. Bunları şunun için yazdım: Dikkat ettiğim kadarıyla birçok konuda insanlara bilgi veriyorsunuz, bu da bende sizin ağacı sevdiğiniz izlenimini uyandırdı. Allah emeğinizi boşa çıkarmasın, saygılarımla...

Eski 28-06-2009, 00:01   #43
Ağaç Dostu

Sayın Külhaşoğlu ;

İlk başta olaya ticari olarak bakıyordum, fakat sonra işler değişti,Mavi ladinler, göknarlar,karaçamlar, himalaya sedirleri, ıhlamurlar,toros sedirleri, atlas sedirleri , aşılı mavi ladinler derken işin ticari kısmı sonraları pek aklınıza gelmiyor, onların büyüme evrelerini izlemek, onlarla tek tek ilgilenmek , özellikle agaclar.net sitesi de bu duygularımın değişmesinde etkili oldu. Orman mühendisi büyüklerimden ve bu işle uğraşan köylü arkadaşlardan öğrendiklerimi sizlerle veya internetten bana ulaşan kişilerle paylaşmak bana daha çok haz vermeye başladı. Çoğu kişilikli dürüst güzel insanlarla tanıştım fidan ve bakımı konusundaki bilgi alışverişi sayesinde..
Bazen tepkilerde aldım , neden insanlara bu işin inceliklerini öğretiyorsun diye (özellikle aşılı mavi ladin konusunda )
Hoopsi konusuna gelince bana göre tohumdan üretim mavi ladin her zaman
değerini koruyacaktır.15 yıl sonra renk atma olayına pek inanmıyorum,size buna örnek olarak 25 yıllık bir mavi ladinin fotoğrafını ekleyeceğim haftaya bulunduğu yerde rakım 200 , ama büyüme evresi için rakım şarttır ,Boylu bir mavi ladinde hangi rakımda olursa olsun gerekli gübreleme ve bakımla rengini kolay kolay değiştirmez bu benim fikrimdir.

Eski 28-06-2009, 22:25   #44
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Sevgili Seyit kardeşim mayıs ayına kadar elinde zaten kalmıyacağını bildiğim için adresini yazmadım.İyi fidanın reklama ihtiyacı yok.Bu yılda 1100m rakımda süper kalemlerden 5000 adet aşı yaptım bakalım eylül de ne çıkacak.

Ali Emiroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 11:33   #45
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Arkadaşlar anladığım kadarı ile yüzbinleri geçen mavi ladin üretimi yurtiçi pazarına fazla gelmez mi?
Acaba yanılıyormuyum, emekler boşa gitmesin.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 10:08   #46
Ağaç Dostu

28.06.2009 tarihi fotolar , Küçük torba mavi ladin , Büyük torba mavi ladinler ve repikaj mavi ladinler..

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2009, 10:11   #47
Ağaç Dostu

2007 yılında aldığımız aşılı mavi ladinler

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2010, 14:47   #48
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2010
mavi ladinlere parlak beyaz ışık vurduğunda özellikle akşam hava kararmışken renkleri mavi tonlarında değişiyor

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 10:28   #49
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
İlk mavi ladin aşılamasını geçenlerde yaptım bakalım sonuç nolacak

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 18:23   #50
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın seaa,

Eylül-Ekim gibi müjdeli haberi alırız inşallah.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 20:21   #51
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Douglas Fir bir hoopsi patlamak üzere bakalım

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 13:25   #52
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Buradan okuduklarımdan şunu anladım:
1-Tohumdan yetişen mavi ladinlerin renklerinin mavi olmadığını ( aralarından mavi olanların da çıktığını)
2-Tohumdan yetiştirilen mavi ladinlerin çok fazla ticari bir değeri olmadığını

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 14:50   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2012
arkadaşlar aranıza yeni katıldım bende mavi ladin tohumundan yetiştirmek istiyorum ama nasıl yetiştirebilirim acaba elinde tohum olan var mı **** nerden bulabilirim bu tohumları

umit07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 16:55   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2011
mavi ladin öznel bir görüş yapmak gerekirse bence en güzel ladin türlerinden bende tohumu vardı ama çimlenmedi bir türlü şimdi baktım ladin türlerine bir çok varyasyonu var ve hepsi birbirinden güzel

ziringaglia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 16:56   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2011
umit07 valla bende bu sorunun cevabını arayıp durdum bir çok sitede ama forumu biraz incelersen bulursun bir ara gözüme çarpmıştı çünki uğraşamam diyorsan google amca bu günler için var (:

ziringaglia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 13:12   #56
Yeni Üye

külhaşoğlu's Avatar

Sayın saldikenver;
Bence biraz eksik anlamışsınız. Çünkü bu site doğa ve tabiat sevgisi adına kurulmuş ama ticari kaygı bazı kullanıcılar tarafından ön plana çıkarılmış. Ben de bir üreticiyim hem tohumdan hem aşılı mavi ladinlerimiz var mavi ladinin yüksek rakımda iyi renk aldığı doğru ama tohumdan mavi olmadığı kesinlikle yanlış, bu bakımla alakalı. Bir diğer hususta şu: Aşılı mavi gerçekten çok güzel renk alır ama fiyat itibariyle her kesin alabileceği bir ağaç değildir. O zaman insanın aklına şu geliyor; tohumdan yetiştirme işi yapılmazsa kim neyi neye aşılayacak ve tabiatta kendi kendine var olan mavi ladinleri aşılı değil diye yok mu saymak lazım. Maddi durumu iyi olan aşılıyı alsın diksin durumu iyi olmayan da onun ağacını seyretsin mantığı üreticilik midir? ağaç sevgisi midir? Tabi ki para kazanmak önemli ama bunu yaparken "o iyidir, bu bi işe yaramaz" diyerek yapmak ağacı sevmeden sadece meta olarak görmek, ki bence yanlış olan da bu. Saygılar...

Eski 25-06-2012, 23:59   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
3. denemedeyim ilk ikisi başarısız mavi ladin çimlendiremiyorum kafayı yedim sveryverts marka tohum aldım internetten ithal belki kalitelidir diye 5 gün oldu bi hareket yok biraz daha zaman var ama neyi yanlış yaptığımı bilmiyorum yardım edin lütfen

*değirmenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 16:03   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Tohumdan yetiştirecekseniz ve mavilik oranı sizin için daha önemli ise Picea Pungens Majestic öneririm. Kaibab türüne göre daha mavidir.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 19:28   #59
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirecekseniz ve mavilik oranı sizin için daha önemli ise Picea Pungens Majestic öneririm. Kaibab türüne göre daha mavidir.
Önerdiğiniz çeşidin resimlerini görebilirmiyiz.Genellikle mavilik oranları tercihleri etkilemektedir.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 20:38   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Sayın Uysal01, Bu türden elimde mevcut olmadığı için resim yükleyemiyorum fakat nette bazı kaynaklarda bulabilirsiniz. Tohumları ise diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı diye biliyorum.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024