agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 2 Gönderen by_kiki
  • 2 Gönderen Orhan Özbilgiç
  • 6 Gönderen Orhan Özbilgiç
  • 1 Gönderen xar
  • 1 Gönderen Orhan Özbilgiç
  • 1 Gönderen sakaryabotanik
  • 1 Gönderen Douglas Fir
  • 1 Gönderen Dutlubahçe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2009, 23:43   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2008
Chamaecyparis nootkatensis - pendula - sarkık dallı nutka yalancı servisi

Sarkık dallı bir varyete olan Chamaecyparis nootkatensis `Pendula' küçük ve ya orta boyda olan, boyu 14 metreye eni ise 4 metreye varabilen, çok görkemli bir ağaçtır.

Gelişme formu esnek ve daha çok dengesizdir. Tacı koni formunu alır. Alt kısmındaki dalları yay şeklinde göğe doğru gelişir. 15 cm�ye varan yıllık dal sürgünleri ise dikey, zemine doğru, yele benzer şekilde gelişir. Bu şekilde çok dekoratif bir görünüme sahip olan bu ağaç park ve bahçelerde özellikle soliter kullanım için aranır.

Nutka Yalancı Servisi meyve olarak küçük ve yuvarlak, başta mavi - yeşil daha sonra kahverengine değişen, 1 cm ene sahip olan yoğun kozalaklar geliştirmekte. Mat - koyuyeşil pullardan oluşan yaprakları yoğun aromatik ve hoş bir koku yayar.

Saçak kök geliştren bu ağaç yoğun sıcaklara ve kuraklığa hassasiyet gösterir.

Dikim yeri güneşliden hafif gölgeliye kadar olmalı. Dona ve kar baskısına çok iyi dayanır. Toprak isteği havalandırılmştan nemliye, hafif asidikten alkaliye, geçirgen ve besinli topraklardır.

Orta **** 30-40 m. boylarında birinci sınıf orman ağacıdır. alaska'nın önde gelen orman ağaçlarındandır. kabuk ince, gri **** kırmızımsı kahverengidir. dalları yana ve yukarıya yönelik, sivri bir tepesi vardır. sürgünler lavzon yalancı servisinin aksine basık değil, hemen hemen dört köşelidir. pul yapraklar koyu yeşil, alt yüzleri ise soluk yeşildir. pul yaprakların arka yüzlerinde belirgin yağ bezeleri bulunmakta, ancak alt yüzlerinde stoma izleri görülmemektedir. pul yapraklar oğuşturulduğunda kötü bir koku vermektedir.

Kozalak 6-10 mm. çapında olup, koyu kırmızı esmer renkte, üzeri dumanlıdır. 6-8 puldan oluşan kozalak iki yılda olgunlaşır. kozalak pullarının arkasında kısa bir çıkıntısı vardır.

Tüm yalancı serviler içinde odunu en değerli olanıdır. soluk sarımsı renkteki odununun özodunu açık sarı, diri odunu ise beyazımsı renktedir. odunu gemi ve motor sanayinde, mobilyacılıkta ve iç dekorasyonda kullanılır.

Kuzey amerika'da güney alaska-oregon arasında yayılır. Özellikle nemli vadilerde, 650-2500 m. aralarında yetişmektedir. uzun ömürlü bir ağaç olup, bazen 3500 yıl kadar yaşayabilir.

Eklenen Resimler

by_kiki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 23:47   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2008
Resim..

Eklenen Resimler

yasemins ve dalya35 beğendi.
by_kiki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 22:45   #3
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Biraz gecikmiş bir yanıt!

Yalancı Nutka'yı, ilk kez Bahçeşehir(İstanbul) Gölette, bir tesisin bahçesinde gördüm. Hemde 7-8 tanesi bir arada. Yaklaşık 4-5m boylarındalar. Bende Samsun' daki bahçeme bir tane edinmek için bir çok fidanlığı gezdim. Büyükşehir dahil. Bulamadım.
Geçtiğimiz günlerde,tüplü nektarin almak üzere Samsun- Aksa Tarım' ın, Çarşamba Yolu 18. km.sindeki satış yerine gittim. Birde ne göreyim? Nootkatensis Pendula!..Boy 2 m. kadar. Formu gayet iyi. Saksıda. Fiyat: 232 TL. Ellerinde bir tane var. Farklı boylarda, açıkçası daha küçük, doğal olarak daha ucuzu olmadığı için alamadım. Son olarak 175 Tl' ye verebileceklerini söylediler. Ama benim gibi bir emekli öğretmen için bu rakam da çok yüksekti. Tabii ki alamadım.
Dün tekrar uğradım. Hala, o güzel ihtişamı ile Showroom' da idi.
Bu fiyatlardan almayı düşünen varsa, kargo ile gönderiyorlar.
İlgilenenlere telefon numaralarını veriyorum.
0 362 256 47 49/50/51

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 08:42   #4
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Nutka Yalancı Servi ilkbahar'da soğuk katlamadan çıkmış tohumlardan ya da yaz sonu-sonbahar ortasında alınacak çelikten üretilebilir. Resimlerde görülen ve bu bitkinin bir kultivarı olan "Pendula" ise aşı ile üretilmektedir. O nedenle fiyatı yüksektir.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 09:26   #5
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Nutka Yalancı Servi ilkbahar'da soğuk katlamadan çıkmış tohumlardan ya da yaz sonu-sonbahar ortasında alınacak çelikten üretilebilir. Resimlerde görülen ve bu bitkinin bir kultivarı olan "Pendula" ise aşı ile üretilmektedir. O nedenle fiyatı yüksektir.
Sayın Douglas Fir;
Şimdi, Pendula'dan alınan çelik ile üretilen Nutka, Pendula olmaz mı? (Ben aldım, köklendirmeye çalışıyorum da) Olmayacaksa, boşuna uğraşmayıp söküp atayım...

Name:  SDC11476.jpg
Views: 3443
Size:  47.3 KB

Eski 18-01-2010, 17:37   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir
Tohumu nasıl temin edebiliriz?

Düzenleyen shapsough : 18-01-2010 saat 18:15 Neden: İmla hatası
shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 22:24   #7
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın orijin,

Bence bu şekilde "Pendula" elde edemezsiniz. Ama aldığınız çeliği yalancı servi belki mavi serviyi altlık olarak kullanarak aşılarsanız olur. İsterseniz aşılama ve çelikleme konusunda daha uzman birisine danışın. "mtuncer", "ozanutku" gibi... Yine de aldığınız çeliği sökmeyip devam edin derim. Alttan ısıtma ve köklendirme hormonu ile köklenme sağlarsanız yeni bir bitkiye sahip olmuş olursunuz.

Tohumları nasıl elde edebiliriz ben de bilmiyorum. Ama çimlenmeleri 18 ay alabiliyormuş.

Eski 18-01-2010, 23:50   #8
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Sayın orijin,

Bence bu şekilde "Pendula" elde edemezsiniz. Ama aldığınız çeliği yalancı servi belki mavi serviyi altlık olarak kullanarak aşılarsanız olur. İsterseniz aşılama ve çelikleme konusunda daha uzman birisine danışın. "mtuncer", "ozanutku" gibi...
Sayın Douglas Fir;
İlginize teşekkürederim. Ancak ''Ters Aşı'' konusunu araştırıken çok önemli sayılabilecek bir bilgiye ulaştım. Bu da benim çeliğimin pendula olarak büyüyebileceği olasılığını güçlendiriyor. Bu bilgiyi yapıştırıyorum.
Saygılarımla..

23-12-2009, 13:47 #469
Ali H. ALI
Bonsai

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 226

Sayin Ivarol iyi gunler.
Ters asi diye isimlendirilen ve dallari asagiya sarkan agaclarda kullanilan bir asi yontemi oldugu dusuncesi pek dogru degildir.(Gectigimiz yaz Tekin beyi ziyaretimde bana bir kitapta ters asi ile ilgili bilgi gostermisti ve o bilgide ters asi yaparak sarkik dallar elde edilebilecegi yaziliydi. Buna benzer yanlis bilgiler de halk arasinda yayildigi icin ters asidan sarkik dalli agaclar elde edilebilecegi dusunuluyor)

Dallarin bir agacta asagiya dogru buyumesi tamamen cenetiktir(dut, karaagac, elma, kiraz, ve digerleri gibi) boyle dallari asagiya dogru buyuyen bir agactan alip baska bir agac uzerine yapacaginiz asi ister ters, ister duz yapilsin, dallar asagiya dogru buyuyecektir.

Dallari asagiya dogru buyumeyen bir agactan alacaginiz asi ise ters bile asilasaniz, asi acildiktan sonra donup yukariya dogru buyuyeycektir.

Kolay gelsin.

Eski 19-01-2010, 01:18   #9
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

İnşallah. Denemeden anlaşılmaz. Herşey gönlünüzce olsun.

Eski 20-01-2010, 21:38   #10
Ağaç Dostu

1. mesajda ki bu resim temsili bir resim midir? Yoksa " sarkık dallı nutka yalancı servisi" ni ülkemizde üreten bir yer bulunur mu?

Eski 20-01-2010, 22:14   #11
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

1. mesajda ki bu resim temsili bir resim midir? Yoksa " sarkık dallı nutka yalancı servisi" ni ülkemizde üreten bir yer bulunur mu?[/QUOTE]

Sevgili Shapsough,
Google' a sorulduğunda sadece bir-iki fotoğraf çıkıyor. Tüm fidan siteleride bu iki fotoğrafı kullanıyor. Bu güne kadar yaptığım araştırmalarda sadece iki fidanlıkta satış gördüm.(Biri Fidan Botanic, diğeri Aksa Tarım) Onların elinde de birer-ikişer tane var ve boyları 2 metreden fazla.
Sanıyorum Türkiyede hala üretimi yapılmıyor. Yani İthal. O nedenle fahiş fiyatlara satıyorlar. Yoksa çok kolay yetiştirilen bir bitki. Çarşamba' da iki gelişmiş iki örneği var! Birisi, parkın Yeşılırmak kıyısına yakın bölümünde (köprüden Samsun tarafına geçerken 10-15 metre ötede.) Diğeri de enteresan; Gövceli Mezarlığında!
Bu yaz onların fotğraflarını çekeceğim. Her ikiside 10 metreden daha büyük. Demekki bir dönem bolca ithal edilmiş.
İstanbul'da da çok az yerde gördüm.
Görüşmek üzere, selamlar.

Eski 21-01-2010, 00:29   #12
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

İşte Çarşamba'dakiler!

Bu yaz telefonumla fotoğraflarını çektiğim aklıma geldi. İşte onlar. Telefonla çekildikleri için çok net değiller tabii!

Name:  09112009.jpg
Views: 3788
Size:  68.1 KB
Name:  27112009.jpg
Views: 3466
Size:  63.9 KB

Eski 21-01-2010, 13:24   #13
Ağaç Dostu

orijin aktardığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu güzel ağaçların Çarşamba da varolması çok sevindirici inanın.

Gövceli mezarlığında ki tam olarak nerededir acaba! Birde bu ağaçlardan nasıl faydalanabiliriz. Mesela sizin yaptığın gibi bir aşı denemesi yapılsa nasıl olur?

Eski 21-01-2010, 14:09   #14
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

[QUOTE=shapsough;567349]
Gövceli mezarlığında ki tam olarak nerededir acaba!

Sevgili shapsough;
Çarşamba Gövceli Mezarlığı, aslında oldukça ünlü bir mezarlık! Zira sizinde bildiğiniz gibi, o mezarlıktaki bir cami tarihi (tamamen ahşap) değeri yanısıra, yapımında hiç çivi kullanılmamış olması ile ünlüdür. Bu nedenle ''Çivisiz Cami'' diye anılır.
İşte o caminin 15 metre kadar doğusunda bulunuyor. Aslında o caminin resimleri de çekilip galeriye yüklenebilir. Değil mi?
Selamlar.

Eski 21-01-2010, 14:42   #15
Ağaç Dostu

Dediğiniz gibi Gövceli bu camisi ile ismi duyulmuş bir mezarlıktır. Aslında sadece Mezarlığı değil Çarşamba ve Samsun' un da tarihini zenginleştiren bir yapıdır bu ihtiyar. İhtiyar diyorum çünkü yapım tarihi olarak hicri 595'ler zikredilir.. Resmini çektiğimde yükleyeceğim.. Yine ve yeniden teşekkür ederim..

Eski 06-07-2010, 21:20   #16
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Samsun Aksa Botanic Center' de üç yıldır duran tek Nutkayı, bugün alarak bir hayalimi gerçekleştirdim.

Bahçemde en uygun yeri belirleyip, en kısa zamanda dikeceğim.

Name:  Resim 1483.jpg
Views: 3315
Size:  70.0 KB

Name:  Resim 1485.jpg
Views: 3436
Size:  69.1 KB

Name:  Resim 1487.jpg
Views: 3347
Size:  69.0 KB

Name:  Resim 1488.jpg
Views: 3235
Size:  75.1 KB

ilksenozturk ve dinozor beğendi.
Eski 31-10-2012, 05:23   #17
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Yukarıdaki fotoğrafları görünen Hayalet Selvi 'm, maalesef ertesi yıl kök geliştiremediği için kurudu. Bir süre belki kurumaz diye söküp, bir başka yere diktim. Ama başarılı olamadım.

Yerine Sakarya Fidancılık'tan sağlıklı bir fidan aldım.

Diktiğimde 175 cm. idi.

Name:  033.jpg
Views: 4026
Size:  66.1 KB

Bir yıl sonra, yani ilk yılında 40 cm. uzayarak (2012 mart ayında), 215 cm. ye ulaştı.
Bu yıl yerine tam alışmış olmalıki, enine-boyuna çok güzel gelişerek, marttan bu yana, 85 cm. uzadı. Bugünlerde 3 metre.

Name:  260.jpg
Views: 2781
Size:  58.7 KB

Eski 28-02-2013, 12:37   #18
xar
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
çok güzelmiş gerçekten..ankara ikliminde olur mu acaba? ve nereden temin edebiliriz?

xar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 02:24   #19
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sayın xar;
Nootkatensis Pendula' nın, dona ve kar örtüsüne dayanıklı olduğu belirtiliyor. 650-2500m. rakımlarda yetişebildiğide belirtilmiş. Birde nemi sevdiği vurgulanmış!

Bu durumda Ankara için tek eksiklik, nem gözüküyor. Onunda çok büyük bir eksiklik olmayabileceğini düşünüyorum.

Sakarya Botanik (Adapazarı) 'te vardı. İnternetten iletişim bilgilerine ulaşılabiliyor. Bir bakın isterseniz.

Eski 22-04-2013, 10:39   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shapsough Mesajı Göster

1. mesajda ki bu resim temsili bir resim midir? Yoksa " sarkık dallı nutka yalancı servisi" ni ülkemizde üreten bir yer bulunur mu?
Chamaecyparis nootkatensis pendula-Hayalet sediri (4)

Milla beğendi.
sakaryabotanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 21:59   #21
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sayın xar;
Nootkatensis Pendula' nın, dona ve kar örtüsüne dayanıklı olduğu belirtiliyor. 650-2500m. rakımlarda yetişebildiğide belirtilmiş. Birde nemi sevdiği vurgulanmış!

Bu durumda Ankara için tek eksiklik, nem gözüküyor. Onunda çok büyük bir eksiklik olmayabileceğini düşünüyorum.

Sakarya Botanik (Adapazarı) 'te vardı. İnternetten iletişim bilgilerine ulaşılabiliyor. Bir bakın isterseniz.
Benim Ankara'daki bahcemde vardi. Cok daha soguk iklimlere dayanabilecek bir agac. O konuda sorun yasamazsiniz. Bitkinin dogal yetisme ortami Ic Anadolu olmadigi icin bitki pek hizli ve gur buyumuyor.

Eski 16-10-2014, 11:10   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Bir yıl sonra, yani ilk yılında 40 cm. uzayarak (2012 mart ayında), 215 cm. ye ulaştı.
Bu yıl yerine tam alışmış olmalıki, enine-boyuna çok güzel gelişerek, marttan bu yana, 85 cm. uzadı. Bugünlerde 3 metre.

Eklenti 342217[/QUOTE]

Fotoğrafta sağ arka tarafta iri çiçekli bir ağaç görünüyor. İsmini bilenler yazabilirse sevinirim.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 21:46   #23
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sayın Dutlubahçe; Sözünü ettiğiniz bitki, Brugmansia-Angels Trumpets-Meleklerin Borazanları.

Eski 21-10-2014, 09:38   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sayın Dutlubahçe; Sözünü ettiğiniz bitki, Brugmansia-Angels Trumpets-Meleklerin Borazanları.
Sayın Orhan Özbilgiç, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2017, 20:15   #25
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Sayın Dutlubahçe, meleklerin Borazanı bitkisi hakkında internetten aldığım bilgileri aşağıda bilginize sunuyorum.
Aman dikkatli olun:
Son zamanlarda bahçelerin en popüler çiçeklerinden biri haline gelen meleklerin borazanı çiçeğinin yetiştiricileri tedirgin eden tek korkusu tüm parçalarının zehirli olmasıdır. Evet yanlış okumadınız brugmansia(meleklerin borazanı) bir çok bitki gibi zehirli olup dikkatli yetiştirilmelidir. Ve hatta güzel kokularını içinize çekerken peş peşe koklamanın bile zararlı olabileceği söylenmekte

Eee ne demişler “Her güzelde bir kusur var imiş amma, aşkın gözü kör göremez derler”

Yalnız aklınız da zehirli olduğu muhakkak kalsın.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024