agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2006, 14:45   #1
Yeni Üye

ViRioN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Chamaecyparis lawsoniana (Lawson Yalancı Servisi)

Anavatanı Kalifornia’nın Oregon eyaletinde oldukça sınırlı bir alan içerisinde doğal yetişen bir türdür.

MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Habitusu Herdem yeşil ağaç ve çalılardır.
Kök Kök sistemleri yetişme yerlerine göre değişikyik gösterir:Rutubetli topraklarda kökler sığ olduğu halde ,kurakça yerlerde derinlere uzanır.
Gövde 60m’ kadar boy ve 2-4cm çap yapabilen,dar tepeli ,sarkık dallı ağaçlardır.Bir düzlem üzerinde yer alan (yelpaze biçimindeki) dal ve sürgünleri tripinnat’dır ve yassıdır.
Sürgün Genç sürgünlerin alt yüzeylerinde belirgin olmamakla birlikte ,beyaz stoma lekeleri vardır.
Kabuk Yaşlı ağaçların kabukları 30-35cm. ye kadar kalınlaşabilir;kırmızımtrak-kahverenktedir eve dış kısmı süngerimsidir;oluklu-çataklıdır.
Yaprak Sürgünlere karşılıklı olarak sıkıca yerleşmiş olan pul yaprakların sırtlarında, uzunca bir yarık ve içerisinde yağ bezeleri vardır(sürgünler ışığa doğru tutulduğu bu yağ bezeleri daha belirgin olarak görülür).Sürgünler ve yapak oğuşturulduğunda, reçine ile karışık kuvvetli maydonoz kokusuna benzer bir koku alınır.
Tomurcuk
Çiçek Küçük kozalak halindeki erkek çiçekler önceleri siyah veya koyu mor, sonraları güzel kırmızımsı renktedir.
Kozalak Dişi kozalak 8mm. çapında ,kısa saplı ve küre biçimindedir.Önceleri mavi-yeşil ,daha sonra kırmızımtrak-kahverengidir. Olgunlaşması ilk sonbaharda olur.Kozalak 8 adet puldan oluşur ve her bir pulun ortasında bir çukurluk ve çukurluğun ortasında da çok kısa bir çıkıntı bulunur.
Meyve
Tohum Her pulun altında 2-4,bazen de 5 adet kanatlı tohum vardır.Tohumların her iki yüzünde de belirgin reçine bezeleri görülür.

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Sıcaklık Vatanında 1000 m. nin altında, okyanus ikliminin etkisinde kalan bol yağışlı konifer ormanlarında gelişir. Kış soğuklarına karşı dayanıklıdır.
Nem Nem isteği fazladır.
Işık Işık isteği fazladır.
Toprak İklim koşulları uygun olmak koşuluyla her türlü toprakta yetişebilir.

VARYETELERİ
Kültivarlarından bazıları;
-C.l. cv. ’Argentea’:Yaprakları gümüşi renkte.
-C.l. cv. ’Aurea’ :Önceleri yaprakları altın sarısı, kış içerisinde yeşile dönüşür.
-C.l. cv. ’Glauca’:Yaprakları mavi-yeşil renklidir.
-C.l. cv. ’Hillieri’:Altın sarısı yapraklı kültivarlarından en gösterişli olanıdır.
-C.l. cv. ’Lutea’:Yaprakları açık sarı renkli ve oldukça dekoratif bir kültivardır.
-C.l. cv. ’Allumii’:Mavi-yeşil yapraklı,dar-kompakt bir kültivardır.
-C.l. cv. ’Columnaris’:Oldukça yavaş büyüyen dar sütun şeklinde bir ağaç ,dallar yukarı doğru yönelmiş.
-C.l. cv. ’Ericoides’:Sürgünler çok ince ,yaprakları parlak yeşil,yaprak uçları dışarı doğru çıkıntılı.
-C.l. cv.’Gracilis pendula’:Sürgünler ince ,uzun, ve aşağıya sarkık.
-C.l. cv. ’Ellwoodii’:Yavaş büyür taş bahçeleri için uygundur,yapraklar juvenil(iğne yaprak halinde ve mavi-yeşildir.

ÜRETİM TEKNİĞİ
Tohumla ve yumuşak çelikle (yeşil) üretilir.Tohumlara soğuk katlama yapılırsa daha iyi sonuç verir.

BAKIM ÖNLEMLERİ
Trafiği ağır yollara ,denizin tuz etkisi olan kıyılarına ve hava kirliliği olan yerlere dikilmemelidir.Bolca sulama yapılmalıdır.

PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULLANIMLARI
İğne yapraklılar arasında en dekoratif süs bitkilerinden birisidir.Bu nedenle çeşitli park ve bahçelerde ana tür veya kültivarlarına rastlanır.Rüzgar perdesi veya canlı çit yapımına da uygundur(cv. Allumii).

ViRioN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2006, 00:42   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sağol virion

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2006, 17:35   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sn Virion soğuk katlama nedir. Bütün iğne yapraklılar için gerekir mi?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2006, 20:22   #4
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Soğuk katlama; tohumlardaki çimlenme engelini kaldırmak amacıyla tohumların kumlu toprakta +4 C sıcaklıkta buzdolabında veya dış ortamda belli bir süre bekletilmesidir. Yalancı servilerin tohumlarında çimlenme engeli yoktur yani ekilir ekilmez hemen çimlenir. Ancak katlamaya alınırsa bu oran dahada yüksek olur. Başarı yüzdesi artar.

Bu arada latincesi Chamaecyparis lawsoniana olan bu türün Türkçe ismi Lawson yalancı servisi'dir. Teşekkürler.

kurdelelikedi beğendi.
ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2006, 21:05   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler Sn. Ormanbotaniği

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2007, 17:12   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2007
çok ama çok teşekkür ediyorumm.çok işime yaradıı

asyaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2007, 17:36   #7
Ağaçsever

antienflamatuar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Galeri: 1
Merhaba,
Evde bakmaya çalıştığım lawsonia bugün kaskatı kesildi. Ne olduğunu anlayamadım. Hala yeşil olmasına rağmen kupkuru ve tüm yaprakları dokununca dökülüyor. Bol bol suluyordum halbuki. Bu ağaca Ankara gibi kışın soğuk geçtiği şehirlerde bakılabilir mi? Yazları saksıyla terasta, kışları ise bol güneş alan, ısıtmalı bir odada bakacaktım. Ağacım kışı çıkamadı.
Ben hala aynı şartlarda lawsonia büyütmek istiyorum. Beni bu ağacın böyle bir ortamda yetiştirilebilirliği konusunda da aydınlatırsanız sevinirm.
Teşekkürler

antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2007, 14:11   #8
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Google'da bu tür hakkında bi araştırma yaptım da görüntü olarak limoni serviye çok benziyor.Peki neden bu ağaç türüne "Yalancı" servi denmekte?

lordofstorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2007, 23:24   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2006
verdiğin bilğiler için teşekkürler.Ellerine sağlık.

wiwigen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 01:07   #10
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antienflamatuar Mesajı Göster
Merhaba,
Evde bakmaya çalıştığım lawsonia bugün kaskatı kesildi. Ne olduğunu anlayamadım. Hala yeşil olmasına rağmen kupkuru ve tüm yaprakları dokununca dökülüyor. Bol bol suluyordum halbuki. Bu ağaca Ankara gibi kışın soğuk geçtiği şehirlerde bakılabilir mi? Yazları saksıyla terasta, kışları ise bol güneş alan, ısıtmalı bir odada bakacaktım. Ağacım kışı çıkamadı.
Ben hala aynı şartlarda lawsonia büyütmek istiyorum. Beni bu ağacın böyle bir ortamda yetiştirilebilirliği konusunda da aydınlatırsanız sevinirm.
Teşekkürler
Ahh ne yapmışssınız yalancı servi ve diğer iğne yapraklı türler iç mekan bitkisi değildir. Sobalı ve kaloriferli yerlerde yetişmeleri çok zordur. Çünkü bu tür yerlerde nem oranı % 10-20 'lere kadar düşmekte böylece bütün yaprakların kuruyup dökülmesine neden olmakta. Geçmiş olsun.

kurdelelikedi beğendi.
Eski 09-03-2007, 01:10   #11
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lordofstorm Mesajı Göster
Google'da bu tür hakkında bi araştırma yaptım da görüntü olarak limoni serviye çok benziyor.Peki neden bu ağaç türüne "Yalancı" servi denmekte?
Görüntü olarak servilere çok benzedikleri için bu isimle anılmışlardır. Servilerler aralarındaki en önemli farklar pul yaprakların yassı, kozakların küçük ve tohumların kanatlı ve yassı olması diyebiliriz.

Eski 13-03-2007, 12:31   #12
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Teşekkür ederim ormanbotaniği....

lordofstorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 00:42   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
elwoodi mazisi...

benim yaklasik 70 cmlik bir elwoodi camim var
ama ona nasil bakmam gerektigini bilmiyorum
internette arama yaptim ama cok saglikli bilgi edinemedim
bana yardim edersiniz sevinirim

ben camimin fazla buyumesini istemiyorum bunun icin ne yapabilirim peki
yazligin bahcesinde iyi gunes alan bir yere diktim kendisini
ama bazi yapraklarinda kuruma var
buda beni cok uzuyor
lutfen yardimci olur musunuz bana
simdiden cok tesekkurler

elwoodi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 09:27   #14
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Chamaecyparis ile ilgili başlık olduğu için sorunuzu buraya taşımak zorunda kaldım. Burada konuşmaya devam edelim.

Chamaecyparis lawsoniana "Ellwoodii" anavatanı dışında zaten fazla büyümez. İsteseniz de büyütemezsiniz.

Yapraklarındaki kurumanın güneşten olduğunu sanmıyorum. Başka bir sebepten olabilir mi? Yapraklarında veya gövdede böcek başka oluşumlar var mı?

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 00:24   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
bocek veya baska olusumlar yok...
ama yaprak uclari kuruyor...
yaa benim agacim hakkinda detayli bilgi bulabilecegim bi kaynak yok mu acaba...
ornegin suyu sever mi, **** gunesi sevmez mi...
falan filan iste...

elwoodi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 20:41   #16
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elwoodi Mesajı Göster
bocek veya baska olusumlar yok...
ama yaprak uclari kuruyor...
yaa benim agacim hakkinda detayli bilgi bulabilecegim bi kaynak yok mu acaba...
ornegin suyu sever mi, **** gunesi sevmez mi...
falan filan iste...
Bu başlıktaki ilk mesajı okumadınız galiba.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 11:36   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Arkadaşlar yazılanları dikkatlice okudum. Yalancı servilerden (Chamaecy paris) elimde saksılarda yaklaşık 800 adet var. Boyları yaklaşık 50 sm kadar olmak üzereler. Biz çeşidi tam olarak tanımadığımız için budamasının nasıl yapılacağı konusunda bize yardımcı olursanız sevinirim.

Saygıyla.

Düzenleyen cemal.S : 10-06-2008 saat 12:30
cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 00:40   #18
Yeni Üye

keops1981's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
özellikle elwoodii türü kurumaya yatkın bir tür. bunun nedeni mantari hastalığa kapılma riskinin yüksek oluşudur. Quadris isimli mantar ilacıyla bahar ayından itibaren ilaçlanırsa uzun ömürlü oluyor.
chamaecyparis türlerinin ankara'da tutma sıkıntısı olduğunu gözlemliyorum. havaların ısınması ile birlikte dal ve ibrelerde belirgin renk değişikliği ve uç kısımlarda kurumalar olduğunu gördüm. ibrelere dokunduğunzda tıkır tıkır kırılıp dökülüyor. aksine gövde ve gövdeye yakın dal kısımları yaş.su takviyesi de yeteri kadar sonuç vermiyor. besin takviyesi yapıyorum şu aralar. gözlemlerim devam ediyor. bir değişiklik olursa bilgilendiricem.
sevgilerle...

kurdelelikedi beğendi.
keops1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 11:28   #19
Ağaç Dostu

Merhabalar!
Sevgili Keops 1981.

Mantar ilacının ismini not aldım. Ankaradaki daha doğrusu diğer iklimlerdeki durumu hakkında bizimde bilgimiz yok. Diğer bölgelerden eminim arkadaşlarımız bizimle gözlemlerini paylaşırlar. Budaması konusunda bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Paylaşımınız için şimdiden teşekkürler.

Saygıyla.

Eski 18-06-2008, 12:02   #20
Yeni Üye

keops1981's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Sevgili Cemal.S sizin de bildiğiniz gibi elvudi gelişim formu itibari ile gövdeden çıkan yan dallar dikine yani sütunsal bir gelişim gösterdiği ve yapraklarının 1cm civarında olmasından dolayı ben genelde doğal yetişme halinde bırakmayı tercih ediyorum.ama budanacaksa da genel formu bozmadan uç kısımlardan şekil budaması yapılması uygundur diye düşünüyorum.yine de siz budaması ile ilgili araştırmanıza devam edin. yanlış yönlendirmek istemem.
sevgilerle...

keops1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2010, 15:09   #21
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Su an yaklasik 20-30 cm büyüklügünde olan elwoodii fidanlarindan cit yapmak icin ne kadar aralikla dikilmesi gerekir ve ne kadar zamanda bir cit görünümü kazanir bilgisi olan var mi acaba?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 15:24   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
bilgiler icin tessekurler

serha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 08:58   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Su an yaklasik 20-30 cm büyüklügünde olan elwoodii fidanlarindan cit yapmak icin ne kadar aralikla dikilmesi gerekir ve ne kadar zamanda bir cit görünümü kazanir bilgisi olan var mi acaba?
Mesajınızı yeni farkettim kusura bakmayın 150 cm aralıklarla dikerseniz ileride sorun yaşamazsınız. Bir kaç yıl sonra hem müthiş bir çitiniz hemde muhteşem bir görüntünüz olacak.

Kolay gelsin.

Eski 05-02-2014, 11:05   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Merhabalar benim bir adet Yalancı Servim var ama yapraklarının bazıları kahverengileşmeye başladı balkonda duruyor balkonda mı durmalı yoksa salonda mı? beni bilgilendirirseniz mutlu olurum

berkay. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 13:46   #25
Ağaçsever

bir şey daha eklemek istiyorum dokununca dökülmeye başlıyor bu olay her yerinda gerçekleşmiyor ama yine de dökülüyor ne yapılabilir

Eski 09-02-2014, 13:03   #26
Ağaçsever

yardım edecek yokmu

Eski 20-03-2014, 22:00   #27
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın berkay,
Cevap biraz geç olacak ama size önerim, dokununca yapraklarının dökülmesi kuruma belirtisidir,dökülen kolları budayın ve selvinin kabını büyültün veya bahçeniz varsa bahçeye dikin.

gökhan07 beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 22:26   #28
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Selvi gibi çam familyasından olan ağaçlar da stres ya da hastalık belirtisini gösterdikten sonra
fidanı tekrar eski formuna sokmak çok zor.
İbreli türleri mümkün oldukça toprakta ya da bahçenizde bakmanız gerekli.

kurdelelikedi beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 22:35   #29
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Budamasını yaptığınız (kurumuş dalları) bitkinizden uzak tutunuz. İmkanınız varsa yakınız.
Budamayı sağlıklı yere kadar (Kestiğiniz dalın yeşil kısmını görene kadar) budayınız.
Sonrasında sutut ile kapatınız. Fidanın resmini görmeden ya da sulama şekli vs gibi ayrıntıları bilmeden teşhis koymak çok zor. Dediğim gibi ibreliler de hastalık gelince tedavisi çok zor.

kurdelelikedi beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2015, 23:18   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
bu da benim elwoodim :)

Bugün; Ankara Cepa Bauhauss'tan 10,90 liraya Elwoodi aldım.Boyu 36 cm. Yanında bir de GENTA'nın yeşil yapraklı bitkiler için sıvı bitki besinini aldım. Yarın uyandığımda bunu büyük saksıya geçirip büyütmek istiyorum. İnşallah başarılı olabilirim. Tavsiyeleriniz de olursa seve seve dinlerim. Resmimizi de ekliyorum. Herkese iyi akşamlar dilerim

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024