agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2013, 00:36   #91
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Fidanlar uyuma dönemine girdiklerinde bu sarkık sedirleri güzelce üretim saksılarına alıp destek çubuğuyla sabitlersek seneye harika olurlar bence. Hem destekleyerek biraz daha yükseltip sonradan sarkıtırsın, çok daha güzel durur.
Emeğine sağlık.
Değerli arkadaşım,
Bu sedirlerde seninde emeğin çok fazla. Aşı çalışmalarımda bana ettiğin yardımın, desteğin, ve benim tatilde olduğum veya ilgilenemediğim zamanlarda da fidanların her türlü bakımıyla ilgilendiğin zamanlar benim için çok değerli ve hiçbir zaman gözüm arkada kalmıyor.
Sana tekrar teşekkür ederim.

gokselcetin beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 17:56   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Arkadaşlar ağaç dikeceğim de sedir mi dikiyim çınar mı **** ıhlamur ağacı mı?

Kamil Berkay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 18:05   #93
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kamil Berkay Mesajı Göster
Nereye ve kaç adet dikeceksiniz? Sulama imkanınız olacak mı? Ona göre bir yönlendirme yapılabilir.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 23:09   #94
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kamil Berkay Mesajı Göster
merhaba,

Sorduğunuz üç ağaç da park ve bahçelerin en güzel ve heybetli ağaçları.
Ihlamur çok su ister. ıhlamur kadar olmasada çınarda ilk başlarda su ihtiyacı yüksekdir. Sedir ise çok daha kanaatkar bir ibreli orman ağacıdır.

Aslında yeriniz var ise üçünü de dikin derim ben. Sedirlerden koyu yeşil ibre rengi, kalem gibi gövdesi nedeni ile Toros Sediri, Çınarlardan ise düzgün gövde yapısı ve taçlanması ile Batı Çınarı tercih edilebilir. Ihlamurda ise, biraz nazlı olsa da kaliteli ve yüksek aromalı çiçek verimi nedeni ile küçük yapraklı ıhlamur (Avrupa ıhlamuru) tercih edilebilir.

avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 14:30   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2014
Merhaba arkadaşlar. Toros sediri tohumunu fidan tüplerinde çimlendirmek istiyorum neler yapmalıyım? Bir de temmuz ayında tohumları eksem çimlenir mi acaba? Bilgi verirseniz çok sevinirim...

MUHAMMED YÜKSEL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 09:54   #96
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MUHAMMED YÜKSEL Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Toros sediri tohumunu fidan tüplerinde çimlendirmek istiyorum neler yapmalıyım? Bir de temmuz ayında tohumları eksem çimlenir mi acaba? Bilgi verirseniz çok sevinirim...
Sedir tohumları güç çimlenenlerden. Mümkünse sonbaharda ekip kışı toprak altında geçirmesine izin verip baharda çimlenme beklenmeli. İlkbaharda dikilecek ise 1ay kadar soğuk ortamda su içinde bekledikten sonra nisan ayı içinde ekilmeli denmekte. Bu durumda sizin biran önce elinizdeki tohumları ıslatmanız gerekiyor. Temmuz ayı ekim için geç olmakta.

avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 12:03   #97
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-10-2017
Sedir Tohumu

Bu mevsimde parktaki gezintimden görüntüleri sunuyorum sizlere. Doğa acele etmiyor. Sedir ağacı da öyle.

Eklenen Resimler

Gecekondu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 12:06   #98
Ağaçsever

Sedir Tohumu

Doğa üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getiriyor. Ya biz?

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2018, 13:44   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gecekondu Mesajı Göster
Doğa üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getiriyor. Ya biz?
Çok güzel çimlenmişler sayın Gecekondu. Ben 4 senedir bakmakta olduğum ve tohumdan büyüttüğüm sedir fidanımı maalesef geçen sene kaybettim. Tohum arıyorum ama civarımda çok sedir yok. Bakalım, belki başka bir tür yetiştireceğim ya da fidan alacağım. Orman Bakanlığının Fidanlığında Toros Sediri varmış.

Bu arada, o tohumların çimlenmesine rağmen muhtemelen bahçe bakımı esnasında biçileceğini düşünmek ise beni bir hayli üzüyor. Umarım onları muhafaza edersiniz/edilirler.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 15:28   #100
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Çok güzel çimlenmişler sayın Gecekondu. Ben 4 senedir bakmakta olduğum ve tohumdan büyüttüğüm sedir fidanımı maalesef geçen sene kaybettim. Tohum arıyorum ama civarımda çok sedir yok. Bakalım, belki başka bir tür yetiştireceğim ya da fidan alacağım. Orman Bakanlığının Fidanlığında Toros Sediri varmış.

Bu arada, o tohumların çimlenmesine rağmen muhtemelen bahçe bakımı esnasında biçileceğini düşünmek ise beni bir hayli üzüyor. Umarım onları muhafaza edersiniz/edilirler.
Şimdi bu haldeler...

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2018, 08:16   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2018
sedir tohumu

arkadaşlar sedir tohumundan fide yetiştirmeyi birturlu beceremiyorum.yani filizlenmiyor nedeni ne olabilir.

Cenkkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2018, 10:25   #102
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Kolay gelsin.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2018, 13:30   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2015
Merhaba, bahçemizdeki sedir ağacına babam fazla miktarda hayvan gübresi vermiş. İğneleri kurumuş ama gövdeyi çizdiğimizde yeşil görünüyor hala. Ağacı nasıl kurtarabiliriz acaba?

Eklenen Resimler

vahideren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2018, 23:12   #104
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Sayın, Vahideren gönderdiğiniz mesajdaki fotoğrafa bakıyorumda sedir ağacının dibinde sizinde belirttiğiniz gibi hayvan gübresi birikmiş bulunuyor. Bence sedirin dibinde bulunan bu gübre yığınını biran önce oradan bir kürek yardımı ile uzaklaştırmalısınız. Çünkü bu hayvan gübresi sedir ağacını epeyce yakmış, hırpalamışa benziyor. Kanımca, sedir ağaçları güçlü ağaçlardır, hele ki fotoğraftaki sedir ağacı epeyce kalınlaşmış bir gövdeye sahip bence gübreyi uzaklaştırıp ağacın altındaki toprağı fazla derine inmeden çapalarsanız havalandırmış olursunuz ve ilk seferde bolca sulayın daha sonra kendi haline bırakın ağacın toparlanması için zaman tanıyın düzeleceğine inanıyorum.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 22:05   #105
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Bu ağaç ölmüş zor düzelir

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 23:18   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2020
Ben kızıl çam sedir ve ladin hakkında yazmak istiyorum. Nevşehir Kozaklı ilçesinde bir okulda idareci olarak çalışmaktayım.
Ağaçları çok severim. Çalıştığım bir okulun bahçesinde 400 kadar diğer bir okulda 50 kadar çam ve sedir yetiştirdim. Benden önce dikilen 15 civarı kızıl çam 10 yaşında 1 metre civarıydı . dikilmiş ve hiç bakilmamiş.Öncelikle alt dallarını budadim.Sonra 18-46 Dap gübresi ağaç başına Mart'ta birer su bardağı attım birde Haziran'da 1 çay bardağı 20-20 kompoze gübre verdim.ilkbaharda 10 günde bir yazın 5 günde bir suladım.sonuc 8 senede çamlar 7 ila 8 metreye ulaştı.ikinci okulumda 2010 yılında Kayayı eşemedik el arabası ile toprak çekerek çam ve sedir diktik 30 kadar aynı gübreleme ve sulama ile sedirler 8 metre civarında çamlar da 5-6 metre boylarında buraya resim atılmıyormuş. E postadan telefon numarasını bırakanlara resimlerini WhatsApp tan gönderebilirim.
Ayrıca ilçemizde 300 dekar kaymakamlığın ağaçlandırma sahasına yalnız bakmaya calisiyorum.İlcemiz halkı biraz yeşili kendi kapısında olmazsa umursamıyor bu nedenle yalnızım.Burada da budayip gubreleyip suladigim ağaçlar diğerlerinin üç katı boya ulaştı. kisaca çam sedir suyu sevmez diyenler neye dayanarak diyorlar.

Öğretmen50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 23:24   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2020
Yalnız arkadaşlar çam ve sediri budadığınızda dal 2 cm çapından büyükse mutlaka yarayı macunla kapatalım çam ve sedir reçineli ağaç böcekler çok seviyor ve yaradan mantar kaparak kuruyabilir. Macun bulamazsanız hiç olmazsa çamurla kapatın lütfen selamlar

Öğretmen50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 00:11   #108
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
İbreli türleri(çam) budamak pek sağlıklı olmaz. Çok budamak gerekiyorsa budandığında aşı macunu ile yaranın kapatılması iyi olur. Öğretmen arkadaş aşı macunu bulamazsanız çamurla yarayı kapatın demiş. Çamur bir günde kuruyarak yara üzerinden dökülür ve budanıp da yaralanan dalın dış etmenlerden korunmasına pek yardımcı olmaz. Aşı macunu bulamazsanız bir mumu yakarak yara üzerine mumun damlaları ile yarayı kapatırsanız buda bir nebze yaranın kapanmasına yardımcı olabilir.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024