agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2011, 12:24   #61
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abrahamoz Mesajı Göster
arkadaşlar eklediğiniz resimler mazı
Sayın abrahamoz;
O fotoğraflarda hiç mazı yok! Fotoğraflar sizi yanılttı sanırım.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 20:33   #62
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Sn. üyeler, fidan olarak yetiştirdikten sonra tekrar ormana dikmek için sedir tohumları toplamıştım. Tohumları topladığım bölgede rakım 1000 civarındayken sedir ağaçlarını görmeye başlıyorsunuz, 1200 rakım gibi güçlü sedir ormanlarını görüyorsunuz.

Şimdi ben fidanları dikerken illa ki bu kadar yüksek rakım bir yere mi dikmeliyim? Deniz seviyesinde (ya da az üstünde), yazları kurak bölgede sedir dikilirse gelişmez mi?

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 22:13   #63
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Sedirin iklim vejetasyonu akdeniz dağ iklimi diye geçiyor etrafınızda sedir varsa olur ama sedir serin fazla soğuk olmayan yerleri seviyor. Yayla diye tabir edilen yerlerde iyi büyür.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 22:28   #64
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Emre Kuzu sedirin rakımı yüksek yerlerde büyüdüğünü öğrendim ama rakımı düşük kurak yerde diksem ne olur? Gelişir mi?

Eski 06-02-2012, 22:57   #65
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Sıcaklık isteği yüksek bir ağaç sıcaktan zarar göreceğini sanmıyorum zaten akdeniz iklimi diye geçiyor çoğu yerde ancak nem'i sevmiyor bu yüzdendir ki yükseklerde bulunuyor siz düşük rakıma dikerseniz birde antalya merkezdeki gibi nem varsa elbet iyi olmaz yetişse bile sağlıklı olmaz. Sizin gördüğünüz o ağaçlar toros sediri ancak antalyaya uygun olacağını düşündüğüm himalaya sediri var ikisi birbirine görünüm yönünde benzerdir.

Eski 06-02-2012, 23:03   #66
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Teşekkürler Sn. Emre Kuzu. Yapacak birşey yok, rakımı yüksek yerlere dikeceğim artık.

Eski 19-04-2012, 20:59   #67
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
toros sediri kurak iklimde yetisiyor olabilir ancak gencliginde sıcaga ve soguga karsı dayanıksızdır...yani gencliginde iyi korunması gerek...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 21:29   #68
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Orman mühendisi olduğunuzdan görüşlerinizi önemli ancak şöyle bir gerçek var Afyonkarahisarın ağaçlandırılması genelde bu ağaçlarla oluyor ve genç fidanlar dikiliyor bu fidanlar sorunsuz bir şekilde hem yakıcı sıcağa hemde soğuğu atlatıyorlar. Zaten toros sediri akdeniz menşeili bir bitki sıcaktan kuraklıktan gençlikten itibaren sorun çıkartması bunu bu iklimin bitkisi yapmazdı diye düşünüyorum.

Eski 19-04-2012, 21:49   #69
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
dogrudur hocam sedir normalinde kaya ustunde bile buyuyebilen bir agac turu sadece cimlendikten sonra 2-3 sene kadar korunmaya ihtiyac duyan bir agac turu..arkadas cimlendirmek istedigi icin uyarmak istedim...cunku nerdeyse tum agacların en zayıf oldugu zamanlar cimlendikten sonraki 2-3 yılıdır..

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 21:08   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2012
merhaba arkadaslar ben ömer karabük safranboluda yasıyorum sedir agacım var 2 tane teki bahcede yere aldım 2 sene oldu alalı masallh cok guzel buyuyor yanlız 1 haftadır köklerın brtanesının dısarı cıktıgını grdum bir sorun olurmu ne yapmam gerek sımdıden tesekkurler sedir küçük genc sedir yani

gemısızkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 00:35   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar, fotograflarini ekledigim Sedir Agacinin turunu bilmiyorum ama cok guzel bir agac, kozalaklarida...

Eklenen Resimler

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 07:54   #72
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sayın Tohumcu Nılgun;

Ben Himalaya sediri'ne benzettim. Benzettim diyorum, zira fotoğraflardan net bir çıkarım yapılamıyor.

Eğer bu ağaçlar yakınınızda ise ibrelerine bakınız. 4-5 cm. kadar uzun ve yumuşaksa Himalaya, kısa, sert ve batıcı ise Toros Sediridir. Her ikisinin kozalakları birbirine benziyor.

Bu iki sedir türününde dallanmaları, genellikle yere ve birbirine paralel oluyor. Atlas sediri olamaz. Çünkü onun dallanması karışık. Kimi dal aşağıya, kimi yukarı, kimi yatay.

Eski 11-02-2013, 14:50   #73
Ağaç Dostu

Birkac fotograf daha...

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2013, 17:34   #74
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Evet! Şimdi ''Bunlar Himalaya Sediri'' diyebilirim.

Eski 11-02-2013, 19:34   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sayin Orhan Ozbilgic, verdiginiz bilgi icin cok tesekkur ederim. Birde tohumunu elde etmek icin bu agacin kozalaklari hangi mevsim toplaniyor bir bilginiz varmi acaba? Eveli gun bu agactan aldigim kozalagin icinde tohumlari vardi, lakin tohumun birkacinin icini acip baktigimda, icinde suya benzer bir sivi vardi, tohuma benzer bir dolgunluk goremedim. Yoksa bu tohumlar henuz olgunlasmamismi?

Eski 12-02-2013, 21:48   #76
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Nilgün Hanım Sedir kozalakları mart ayının ortalarında olgunlaşarak ağaçtan yere düşerler. Sizin tarif ettiğiniz tohumlar henüz olgunlaşmamış. Olgunlaşan kozalaklar ağaçtan yere düştüğünde ortamın nemli olmasından dolayı kolayca açılırlar ve dağılırlar. Kozalaklar henüz olgunlaşmamışsa çekiçle dahi dağılmaz çok serttir. Oysa olgunlaştığında kendiliğinden kozalak açılır ve kozalağın içinde bulunan tohumlar kolayca doğada, toprakta dağılarak doğal halde filizlenebilirler. Siz sedir ağaçlarının altında bulunan filizlenmek üzere bulunan tohumları toplayarak istediğiniz yerde ekebilirsiniz. Sedir tohumlarının filizlenmek için dinlenmeye ihtiyacı yoktur. Mart ayında topladığınız tohumları biran önce ekin ki kuruyupta nemini kaybetmesinler. Ekeceğiniz tohumları iyice harmanlanmış toprağa(kazma, çapa ve bel kullanarak), kozalak parçaları, kuru dal ve sedir yaprakları ile karıştırarak zenginleştiripte ekerseniz tohumlar bundan memnun kalacak ve daha rahat köklenebilecektir. Farkındaysanız toprağa hayvan gübresi katın demedim. Çünkü tohumlar ekildiğinde hassas olduğundan hayvan gübresi tohumları yakabilir ve gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Tamamen ormanda bulunan tabi ortamı hazırlarsanız tohumların yeşermesini kolaylaştırmış olursunuz. Tohumlara elverişli ortam hazırlandığında uygun güneş ortamınıda bulursa yaklaşık 3-4 hafta içinde yeşerir. Şunuda hatırlatıyım her tohum yeşerecek diye bir kural yoktur. Tohumların dolu olduğunu, verimli olduğunu şu şekilde anlayabilirsiniz. Bir şişe dolusu suya tohumları atarsınız yaklaşık yarım saat içinde dolu tohum suyun dibine çöker, boş tohumlar suyun yüzeyinde kalacaktır. Suyun dibine çöken tohumlar dolu ve verimlileri ağır olanlarıdır. Suyun dibine çöken tohumları ekebilirsiniz. Yok suyla uğraşmam derseniz topladığınız tohumlardan birini elinizle ayırdığınızda içinden yeşil halde bulunan embriyo çıkıyorsa o kozalakta bulunan tohumlar verimlidir diyebiliriz. Kolay gelsin...

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 21:52   #77
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Şunu da hatırlatıyım tohumları fazla derine gömmemelisiniz, bir iki santim derinliği yeterli olup tohumun kanatları toprağın yüzeyinde görünürse, gelişiminide takip etmeniz kolaylaşacaktır.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 23:21   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali ekber Mesajı Göster
Şunu da hatırlatıyım tohumları fazla derine gömmemelisiniz, bir iki santim derinliği yeterli olup tohumun kanatları toprağın yüzeyinde görünürse, gelişiminide takip etmeniz kolaylaşacaktır.
Sayin ali ekber, verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Ben ve benim gibi hic Cam Agaci tohumu ekmemis acemi Agac severlere yardimci oldunuz. InsaAllah soylediklerinizi bahara tadbik edecegim. Saygilar...

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 15-02-2013 saat 21:50
Eski 13-02-2013, 18:20   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Tepesinden kurumaya başlayan sedir ağacımı kurtarmak için ne yapmalıyım acaba?

jasmincix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 18:54   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jasmincix Mesajı Göster
Tepesinden kurumaya başlayan sedir ağacımı kurtarmak için ne yapmalıyım acaba?
Sayın jasmincix;
Fotoğrafını görebilirsek daha iyi olur fakat yine de kuruyan bölgeyi keserseniz zamanla sediriniz kendine yeni bir lider sürgün seçerek büyümesine devam edebilir diyebiliriz. Bunun haricinde kuruma sebeplerini iyi belirlemek gerek. Mantar hastalıklarından kaynaklı bir problem olabilir.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 13:09   #81
Yeni Üye

tepesinden kuruyan sedir ağacımızın bugün çekilmiş fotoğrafları:

Kuruyan kısmı kesmeyi düşünüyorum; fakat yanlış bir şey yapmaktan çekiniyorum açıkçası..

Düzenleyen jasmincix : 14-02-2013 saat 13:10 Neden: yanlış kelime
Eski 14-02-2013, 13:14   #82
Yeni Üye

Post sedir ağacı budama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Sayın jasmincix;
Fotoğrafını görebilirsek daha iyi olur fakat yine de kuruyan bölgeyi keserseniz zamanla sediriniz kendine yeni bir lider sürgün seçerek büyümesine devam edebilir diyebiliriz. Bunun haricinde kuruma sebeplerini iyi belirlemek gerek. Mantar hastalıklarından kaynaklı bir problem olabilir.
Göksel bey, fotoğrafları paylaştım, umarım faydası olur, arkada görünen iki sedir de bununla aynı günde dikilmişti, en hızlı büyüyen ağacımız birden kurumaya başlayınca çok üzüldük. Kurtarmak istiyoruz en kısa zamanda.

Eski 15-02-2013, 10:46   #83
Ağaç Dostu

trakya1401's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
servi tohumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
bu ağacın tohumundan elimde taze 20 tane kadar var isteyene verebilirim.

Düzenleyen trakya1401 : 15-02-2013 saat 10:47 Neden: eksik yazı
trakya1401 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 10:49   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jasmincix Mesajı Göster
Göksel bey, fotoğrafları paylaştım, umarım faydası olur, arkada görünen iki sedir de bununla aynı günde dikilmişti, en hızlı büyüyen ağacımız birden kurumaya başlayınca çok üzüldük. Kurtarmak istiyoruz en kısa zamanda.
Sayın jasmincix;
Fotoğraflar malesef görünmüyor. Tekrar yükler misiniz?

Eski 15-02-2013, 21:08   #85
Yeni Üye

Re: sedir ağacı budama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Sayın jasmincix;
Fotoğraflar malesef görünmüyor. Tekrar yükler misiniz?

tekrar yüklüyorum, umarım bu sefer görünür..

Eklenen Resimler

Eski 15-02-2013, 21:50   #86
Ağaç Dostu

Sayın jasmincix;
Ağacınızın tepe kısmından, gövdesinin belirli kısımlarına bir bıçak ya da tırnağınızın yardımıyla hafif yaralar açın. Bu yaralamayı sadece kabuğu kaldırarak uygulayın. Sonuç olarak kabuğunu kaldırdığınız bölgeler hala yeşil ise ümitsizliğe kapılmamak gerek. Eğer böyleyse ağacınız rahatsızlanmış biraz hasta olmuş. Bunun bir çok sebebi olabilir tabi ama mantar hastalığı olma ihtimali yüksek. Bu yüzden size bir kaç zirai mantar ilacı ismi vericem.
1. Captan 50 wp Toz: Uygulama dipten
2. SUMİRİZ T 60 WP Toz: Uygulama dipten
3. Pomarsol Forte 80 WP Toz: Uygulama dipten ve yapraktan
Aslında bu ilaçlar problem oluşmadan önce koruma amaçlı uygulanır fakat hastalığın ilerlememesi de çok önemli olduğu için yazmak istedim. Kullandığım kadarıyla Sumiriz bu tür rahatsızlıklara karşı çok daha etkili olabiliyor. Tabi ki yine de bu konuda zirai ilaçlarla ilgili uzman üyelerin fikirleri çok daha önemli.
Saygılarımla.

Eski 19-09-2013, 14:27   #87
Ağaç Dostu

Arkadaslar, Sedir turleri gercekten heybetli ve guzel Agaclar.

Bruksel'de en cok Himalaya ve Toros Sedir turlerini goruyorum.
Kac senelik Agaclar bilmiyorum ama gorunuse gore bayagi da yaslilar.

Gordugum kadariyla Sedir Agaclari boylarinin cok uzamasinin yani sira, enine de cok genisleyen Agaclar.
Sedir fidani dikerken, ileride enine de fazla genisleyecegini hesap ederek dikmekte fayda var, diye dusunuyorum.

Asagidaki Sedir fotograflarini degisik Parklardan cekmistim.

Eklenen Resimler

gokselcetin beğendi.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 19-09-2013 saat 15:19
Eski 19-09-2013, 14:30   #88
Ağaç Dostu

Fotograflarin devami...

Eklenen Resimler

Uysal01 beğendi.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 19-09-2013 saat 15:16
Eski 13-10-2013, 18:04   #89
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Cedrus atlantica 'Glauca pendula'

2013 mart ayı sonunda yapmış olduğum sarkık atlas sediri aşıları. Bu aşıları toros sedirine 100-120 cm den aşıladım. Aşılar yeni olduğu için formlu bir görüntüsü olmasa da, 3 yıl sonra güzel görünecekler. Aşağıdaki linkte kendi bahçemizden çektiğimiz sarkık atlas sediri fotoğrafı vardır. İleride bu aşılar da onun gibi olacaktır.

http://www.agaclar.net/galeri/displa...?imageid=43055

Name:  Fotoğraf0100.jpg
Views: 1458
Size:  55.2 KB

Name:  Fotoğraf0101.jpg
Views: 1466
Size:  70.2 KB

Name:  Fotoğraf0102.jpg
Views: 1700
Size:  72.9 KB

Name:  Aşılı Sarkık Sedir.jpg
Views: 1908
Size:  72.4 KB

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 00:51   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
2013 mart ayı sonunda yapmış olduğum sarkık atlas sediri aşıları. Bu aşıları toros sedirine 100-120 cm den aşıladım. Aşılar yeni olduğu için formlu bir görüntüsü olmasa da, 3 yıl sonra güzel görünecekler. Aşağıdaki linkte kendi bahçemizden çektiğimiz sarkık atlas sediri fotoğrafı vardır. İleride bu aşılar da onun gibi olacaktır.

http://www.agaclar.net/galeri/displa...?imageid=43055

Eklenti 447485

Eklenti 447486

Eklenti 447487

Eklenti 447488
Fidanlar uyuma dönemine girdiklerinde bu sarkık sedirleri güzelce üretim saksılarına alıp destek çubuğuyla sabitlersek seneye harika olurlar bence. Hem destekleyerek biraz daha yükseltip sonradan sarkıtırsın, çok daha güzel durur.
Emeğine sağlık.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024