agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2009, 20:29   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 116
yok arkadaşlar,5 mt altındaki ibreli ağaçlarınızı,toprakta ise son sürgünü dahil rahatlıkla budaya bilirsiniz,hatta kazık köklu olan sedir gibi ağaçlara çokiyi geldiğini söyleyebilirim.(abies concolor haric)üstüste aynı yerden budarsanız seneden seneye (tazelemişide keserseniz)
yumuşak tepeyapıyor.ağaçsüer bir görüntü almaya başlıyor.yeterki alt gövdeden çıkan dallardan kesmeyin.ne hikmetse herkes çam ağaçlarının alt dallarını kesiyor.çok üzülüyorum.saygılarımla.
not:alt dalların uçlarından alınmasını kastetmiyorum,onun faydası var .kompakt bir görüntü alıp dalların sarkıp boşuklar oluşmasını engeller.

obex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 14:33   #32
Ağaçsever

hidayetcaliskan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2008
Ağaçların nakledilmesiyle ilgili bilmeyenler için bir bilgi aktarmak istiyorum. Bu iş için yapılmış özel iş makinaları sayesinde yaşı ne olursa olsun büyük ağaçlar bile yerinden kolaylıkla sökülüp istenilen yere taşınabiliyor. Kayseride raylı sistem güzergahından sökülen yüzlerce ağaç hiç bir zarara uğramadan uygun yerlere nakledilmiştir. Yine bizim kasabada su deposunun etrafında yetişen en az 20 yaşında onlarca çam ağacı yıllar önce bir mesire alanına taşınmış ve tamamı tutmuştur. Ağaçlarını kesmek istemeyen arkadaşlar bu yola başvurabilirler.

hidayetcaliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 16:45   #33
Ağaçsever

ayvacı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Çam ağaçları kış döneminde alt dallarından budama yapılır, kesinlikle tepe uçlarına dokunmayın derim, a1can tedaşın böyle bir yetkisi yoktur,orman bölge müd.şikayet edip üzerinde durulursa tazminat alabilirsiniz.orman ağaçlarının kesilmesi suçtur. cezaları çok da ağırdır haberiniz olsun, bu ağaç benim bahçemde benim malım demeyin,bir vatandaş şikayet etse bile başınız büyük derde girer.

ayvacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 17:27   #34
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Eğer tamamen kurumamışsa ibrelilerin alt dallarını kesmeye gerek yoktur. Sürgün verebilen yeşil alt dallar sebebsiz yere kesilirse bitkide şekil ve form kaybı meydana gelebilir. Ayrıca özellikle servi türlerinde, mazılarda ve Duglas göknarda kontrollu, planlı ve dengeli budama bitkinin daha sıkı bir form almasını sağlar.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 23:24   #35
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
bu konuyu okuyunca iyice kafam karıştı. geçen gün okuduğum bir yazıda çam ağacının enerjisini boya vermemesi ve alt dalların kaybedilmemesi, güçlendirilmesi için üstteki yeşil sürgünlerin budanması gerekitği yazıyordu. ben de elimdeki çam ağacında böyle bir budama yaptım. ancak bu konudaki yorumları okuyunca dediğim gibi kafam karman çorman oldu. bir kısım budanması çok tehlikeli derken, bir kısım da budanmalı, bir zararı yoktur demişler. bunların hangisine göre hareket etmeliyiz acaba?

iocaktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 07:45   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2013
çam ağacının budama mevsimi ne zaman su an müsait midir?

hasanfahri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 19:23   #37
Ağaçsever

Bunenenem's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Kizil agaç fidanu tepeden budanur mi ? tepeden budanur mi ?
Hayde Gidelum - Kazım Koyuncu
Rahmetle Anıyoruz..........................

Bunenenem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 20:09   #38
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
benimde italyada dikkatimi çekmişti, hemen hemen her şehirde çamlar tepelerine kadar budanmıştı ve çok hoştu.

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 00:41   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Benim bildiğim; çam ne alttan, ne üstten budanır. Yanlışsa düzeltin lütfen.
Çam budanir, herhangi bir sıkıntı yasanmaz.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sakaryabotanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 00:42   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Can Mesajı Göster
Benim bildiğim çam ağaçlarının tepeden budanması ağaça zarar verir belkide kurumasınada neden olabilir. Yerlerini değiştirdiğinizdede yaşayacaklarını sanmıyorum
Sökümü yapilacak bitkinin 1 yil öncesinden kök kesimi yapilirsa risk daha az olur..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sakaryabotanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 15:54   #41
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
İzmir'de 5-6 yıl önce bahçeye diktiğimiz fıstık çamlarının tepe sürgünleri birileri tarafından kesilmiş. Büyük bir üzüntü duydum. Kuvvetle muhtemel güzelim çamlar kuruyacak. Umarım kurumazlarda, hiç olmazsa bugünkü formlarını korurlar.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 11:31   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2015
teşekkürler.

barisaksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 16:42   #43
Yeni Üye

Handem's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2016
Merhaba, tüm soru ve yorumları okudum. Özetle anladığımı sanıyorum. Peki çam'ın daha uzamasına nasıl engel olunur? Olunabilir mi? Apartmanın 6. katında oturuyorum tam önümüzde yılda yaklaşık 1m uzayan (bence pek bakımsız) bir çam var. Apartmanımıza oldukça yakın konumda. Alt katlar yıllardır önlerini göremiyorlar, boyu uzadıkça uzayan çam ise yukarı doğru pek cılız ilerliyor.

Handem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 15:40   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Köküne yanık motor yağı dökün, güzelim manzaranız kapanmasın, (nasıl bulacağım derseniz: Araccınızın 10.000KM bakımında çıkan yağı isteyin.) bir seneye de kurur ve kesilir, manzaranız açığa çıkar!

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 19:56   #45
Yeni Üye

Handem's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkfriairs Mesajı Göster
Köküne yanık motor yağı dökün, güzelim manzaranız kapanmasın, (nasıl bulacağım derseniz: Araccınızın 10.000KM bakımında çıkan yağı isteyin.) bir seneye de kurur ve kesilir, manzaranız açığa çıkar!
Nasıl yanıt vermem gerekir? Sorumdan utanıp, sıkılacağımı mı düşündünüz acaba? Konu manzara olsaydı çoktan köküne gaz yağı dökülmüş veya bir başka şekilde çözüm üretilmişti... Sorun apartmana çok yakın ve genişlemeden boyuna gidiyor olması. Ağaca zarar vermeden boyuna değil, enine nasıl güçlenebileceğinin yanıtını arıyorum.

Handem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 19:58   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Olmayacağını sizde biliyorsunuz.

Kahvenin en iyisi Türk kahvesi.

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 13:49   #47
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi utkozn Mesajı Göster
Merhaba;
Sitemizin bahçesinde 3 adet çam ağacı var.Boyları şu an 3-4 metre civarı.İlk katlarda oturanların deniz manzaralarını kapatmaya başladılar.Bu ağaçların boylarını kısaltabilirmiyiz? Tepelerini kesmek ağaçlara zarar verirmi?Bu ağaçların yerlerini değiştirebilirmiyiz?
Yarınki toplantıda sizden gelecek bilgilere göre söz almak istiyorum.Teşekkürler..
ağaçların tepe noktasına dokunmadan yan ve alt dallardan budayarak bir an önce uzayıp görüç açısından yukarı çıkmasını sağlamak daha mantıklı. çam ağaçları beş katlı apartman kadar uzuyabilir

naturedesign beğendi.
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 13:52   #48
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
altlardada manzarayı engellemeyecek şekilde küçük dallar bırakılıp ağacın nefes alması saglanabilir

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2017, 17:29   #49
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bahçemde taşlık bir alanda, kendiliğinden çıkmış fıstık çamı fidanı buldum. Geçen baharda, yeni yerini belirleyene kadar büyükçe bir saksıya aldım. Yerini belirledikten sonra toprağıyla beraber oraya geçirdim. Boyu yaklaşık 50-60 cm civarında ve en alt dalları topraktan 5cm kadar yukarıda. Tepede ise lider çatallanmış. Bu fidana nasıl bir bakım yapmalıyım? Tepedeki çatallanmayı teke düşürmeli miyim? En alttan çıkan dalları, fidanın gelişmesi için keseyim mi?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2017, 22:26   #50
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Tarku,

Ağacınızın gelişmesini istiyorsanız bırakın serbestce büyüsün.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bahçemde taşlık bir alanda, kendiliğinden çıkmış fıstık çamı fidanı buldum. Geçen baharda, yeni yerini belirleyene kadar büyükçe bir saksıya aldım. Yerini belirledikten sonra toprağıyla beraber oraya geçirdim. Boyu yaklaşık 50-60 cm civarında ve en alt dalları topraktan 5cm kadar yukarıda. Tepede ise lider çatallanmış. Bu fidana nasıl bir bakım yapmalıyım? Tepedeki çatallanmayı teke düşürmeli miyim? En alttan çıkan dalları, fidanın gelişmesi için keseyim mi?

tarku beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2017, 22:35   #51
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
12 yıl serbest büyüyen Fıstık Çamım komşularımı rahatsız edince 2 yıldır budama yapıyorum. Bazı dalları tümüyle keserek seyrelttim. Haziran ayında uçlarda 2 sürgün bırakıp diğerlerini koparıyorum. Bıraktığım 2 sürgünün de boyunu kısaltıyorum. Daha fazla sürgün vermesin diye geçen yılın iğnelerini de alıyorum. Yılda 70-75 cm uzarken şimdi 10-15 cm uzuyor.

Not: tepedeki kısmı budamaya bu yıl başladım diğer kısımlar 2-3 kez budandı.

Haziran budamasından sonraki görünümü:

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2018, 11:18   #52
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Sayın sagol, kusura bakmayın ağacınıza yazık etmişsiniz. Tabiri caizse feleğini şaşırmış zavallı ağaçlar.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2018, 19:52   #53
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Ağaçtan rahatsız olan adam, neden doğada yaşar ki? Git apartmanın tepesinden, gri duvarları seyret.

devrann beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 22:23   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2020
Bahçemdeki çam ağacını yerden 10 cm yüksekten yarısına kadar kesmişler. Bu çam ağacnnı nasıl kurtarırım.

muhteremm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çam ağaç budama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024