agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İçimizden Biri (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/)
-   -   ilknur aşık (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/9079.htm)

malina 02-06-2008 18:16

ilknur aşık

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Ben de pek çok arkadaşım gibi internette bitkilerle ilgili bilgi ararken tanıştım ağaclar net ile. Önce bir süre sadece misafir oldum, forumları, bilgileri okudum. Ama bir süre sonra sadece okuyucu olmak kafi gelmedi, üye oldum.

Burada neler öğrendiniz?

Tabii ki önce çiçeklerle, bitkilerle ilgili pek çok şey. Bir bitkinin latince adından yetişmesi, üretilmesi, hastalıkları v.s. Tabii bunları bitkilerle ilgili pek çok kaynaktan da öğrenebiliyoruz aslında, ama burada üyeler arasındaki dostluğu öğrendim.

En önemlisi birbirini hiç tanımayan ortak noktaları çiçekler, bitkiler olan insanların hiç bir menfaat gözetmeksizin yardımlaşması, paylaşması beni çok etkiledi. Çoğu zaman bir üye size bir bitki gönderiyorsa kargo ücretini bile ödüyor. Düşünebiliyor musunuz hayatınızda belki de yüzünü bile görmediğiniz birisi çok istediğiniz ve aradığınız bir çiçeği size gönderiyor. Bir de üstüne cebinden para harcıyor. Bu günümüz koşullarında rastlayamayacağımız bir durum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Aslında diğer üyelerin benden çok ta fazla bir şey öğrenebildiklerini söyleyemem. Evet ben çiçekleri çok seviyordum ağaclar.net ile tanışana kadar, ama çok ta bilgi sahibi değildim.

Sizi tanıyalım

Aslında İzmirliyim, ama Balıkesir'de yaşıyorum. 18 yıllık avukatım. Evliyim ve 13 ve 9 yaşında iki oğlum var.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Her sabah ve akşam mutlaka çiçeklerime bakarım, ekmiş olduklarımda bir gelişme var mı, hastalanan v.s. kontrol ederim. Ama hafta içi çok da fazla ilgilenemiyorum. Daha çok hafta sonları ilgilenebiliyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Buna yazabileceğim bir şey yok. Çünkü zaten üyeler bu konuda bir şey tespit ettiklerinde yeni konu açarak bunu hemen tamamlıyor.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Özellikle yeni üye olan arkadaşların öncelikle imla kurallarına dikkat etmesini tavsiye ederim. Çünkü bu konuda ağaclar.net çok hassas ve ben de bunu doğru buluyorum. Oğlumun bazen msn de arkadaşları ile yazışmalarına şahit oluyorum. Ne yazdıklarını anlamak mümkün değil. Ayrıca forumlara mümkün olduüunca katılmalarını önerebilirim. Eski üyelere zaten önerebileceğim bir şey olamaz.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Çok yorucu bir işim var. Bitkilerle ilgilenmek beni inanılmaz rahatlatıyor. Kafamı boşaltıyorum. En çok gülleri severim, ama her gülü de değil, özelliği olan gülleri. Kokulu çiçekleri severim. Gardenya, ful, mum çiçeği (tabii ki), yasemin, sümbül begovil, manolya, lale, crocus v.s. Biraz bitkiler konusunda seçiciyim. Laf olsun diye her bitkiyi de istemem.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Benim hayatımda dönüm noktalarından birisi balkonda yetiştirdiğim güller iyi güneş almıyor diye arka balkona tenekeleri taşırken belimi kaydırmamdır. Balkonda öylece kalakaldım. Ondan sonra da çok uzun müddet bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kaldım. Tabii o güller de bir arkadaşımızın deposunun önüne gittiler.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Elbette oldu. Hayata bakış açım değişti bir noktada. İşim gereği hayatın tüm olumsuzlukları ile karşılaşıyorum ve hep en olumsuz ihtimali de göz önüne alırım. Oysa ağaçlar net bana hala iyi şeylerin olduğunu hatırlattı.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Çok istememe rağmen çok fazla katılamıyorum. Ama katılmayı çok isterim.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

VSB'nin yayınladığı bitkilerle ilgili bir kitap, Dış Mekan Süs Bitkileri ve Peyzajda kullanımları (Gürkan Ceylan)

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Hayrettin Karaca

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri?

İsak (İstanbul Akvaryum kulübü)

Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

İsak da iyi bir forum ama onlarda bizdeki gibi bir paylaşım yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Bitkilerle ilgili bir eğitim almadım. Ama almayı çok isterdim.

Zamanınızın ne kadarını Agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Genellikle hergün giriyorum ama işler çok yoğun olduğunda giremediğim de oluyor tabi.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Dantel anglez, puzzle ve antika

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katıldım, hem bana çiçek geldi, ben de gönderdim. Muhteşem bir paylaşım

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

O kadar çok ki; Hoyadag, cezzar (her ikisinin de mum çiçeği organizasyonunda çok emekleri geçti onlar olmasaydı biz bu işi yapamazdık galiba), hafize, adabayrakoğlu, ali h ali, penelophe, güler, balıkçı, iklimsiz, buket aknar, limon... İnanılmaz pozitif enerji alıyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Maalesef yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılıyorum, katılmak gerektiğini de düşünüyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Medyanın bu konuda da diğer konularda olduğu gibi yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Eğer insanların kendisine ait bahçesi, balkonu yoksa bence iyi bir düşünce.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz; ağaç, çiçek, kitap, şarkı, müzik grubu/müzik sanatçısı, ressam, şair, film, web sitesi.

Manolya, gül, Gülün adı, Hello (Lionel Richie), Ravel, Claude Monet, Rüzgar gibi geçti, ağaçlar.net

Penelophe 02-06-2008 19:01

İlknur, seni buradan okuduklarımla daha iyi tanıdığıma inanıyorum, güleryüzün ve dostluğun için teşekkürler..

Bitki delileri başlığı, gülleri taşırken geçirdiğin rahatsızlığı ayrıntılı bir şekilde anlatmanı bekliyor.;)

Ayrıca bu haftasonu İzmir'de olacaksan Tire Gezisi (8 Haziran Pazar) başlığına bir göz at.;)

some_at 02-06-2008 19:24

Seni yakından tanımak çok güzeldi ilknur. :)

İklimsiz 02-06-2008 20:45

Yazılarınızı zevkle okuyorduk, daha yakından tanıma fırsatı bulduğum için mutluyum.

Buket Aknar 02-06-2008 23:57

Sizi tanımak çok güzel. İnşallah bir gün yüzyüzede tanışırız.Herşey gönlünüzce olsun. Sevgiyle ve çiçeklerle kalın...

Oğuzhan 03-06-2008 10:23

Merhaba sizi tanımak güzel.Hayatta mutluluklar diliyorum.Herşey gönlünüzce olsun .

Sevilay 03-06-2008 10:55

Sevgili İlknur hanım,
Bir mum çiçeği sevdalısını, biraz daha iyi tanımak çok keyifliydi.:)

Gülün Adı, beni de etkileyen kitaplardan biridir ve Rüzgar Gibi Geçti'yi bir kez daha hatırlattığınız için teşekkür ederim size.:)

Bir yerlerde tanışmak umuduyla...

ilknur aşık 03-06-2008 11:11

Sevgili iklimsiz, some at, oğuzhan ben de sizleri tanıdığım ve burada olduğunuz için mutluyum.
Buket hanım sizin bahçenizin hayranıyım. Bana pek çok konuda ilham veriyorsunuz.

Sevgili penelophe aklim kaldı ama maalesef İzmir'e gelemeyeceğim. Artık senden bol bol fotoğraf bekliyoruz.

Sevilay hanım bende bir gün tanışmayı çok isterim.

BenBen1967 03-06-2008 13:37

Seni tanımak çok güzeldi. Herşeyin gönlünce olmasını dilerim. ;)

limon 04-06-2008 15:01

İlknur Hanım, sizi sizden tanıdığıma çok memnun oldum.

En sevdiğiniz... kısmına bakınca şifreniz çözülüyor. Şifre:Romantik mi acaba? ;)

Güler 04-06-2008 15:19

Sevgili İlknur, güzel yazılarının ardından seninle tanışmaktan da çok zevk aldım. Dostluğun çok güzel. Herzaman görüşelim ve bunu perçinleyelim. Herşey gönlünce olsun, sevgili arkadaşım.

ilknur aşık 04-06-2008 15:41

Sevgili benben1967 içten dilekleriniz için teşekkür ederim.
Sevgili limon çok dikkatli bir gözlemcisiniz, tebrikler.
Sevgili Güler abla (izninizle size abla demek istiyorum) İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Sizinle tanışmak ve dostluğunuz benim için de çok değerli.

fatmadundar 04-06-2008 15:55

Sevgili İlknur, Manyas'ta güleryüzünüz ve içtenliğinizle de herkese çok yakındınız. Yazdıklarınızla da tanıdığımıza çok memnun olduk. Tekrar görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın.

M.Sema 04-06-2008 16:40

Sizi böylece daha yakından tanımış olmak ne güzel. Hele kitap, müzik ve puzzle zevkimiz de ortakmış. Size sevdiklerinizle birlikte uzun, sağlıklı ve mis kokulu bir hayat dilerim.

Sebahattin Sargın 06-06-2008 11:41

İlknur Hanımla Güler Hanımın Bahçesinde tanışmıştık, gerçekten çok sıcak kanlı ve güler yüzlü idi. Bu kısımlara ancak uğrayıp okuyabildiğim için geç yorum yazıyorum maalesef. Tanıştığımıza çok memnun oldum, Bursayada bekleriz efendim ;)

Sevgiler ;)

uzman16 06-06-2008 11:50

Sevgili İlknur Aşık,

Sizi tanıdığıma memnun oldum. Manyas'ta geçirdiğimiz güzel günün daha da güzellerini geçirmeniz temennisiyle...

(Eşinizin yemeklerin köy fırında pişirilmesine katkısını da unutmadık. ;))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024