agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İçimizden Biri (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/)
-   -   finduk52 (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/22610.htm)

malina 22-11-2010 14:00

finduk52

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Ağaçlar net e ilk gelişim googledan evdeki çiçeklerime nasıl bakmam gerektiğini araştırırken oldu. Siteyi dolaştıkça bilgiye aç bir şekilde her konuya balıklamasına dalıp okumaya çalışıyordum. Daha sonra üye oldum.
Çiçekler , bitkiler hızla bir hastalık halini aldı bende ve bu hastalık sitede konulardan konulara dolaştıkça daha da ilerledi

Burada neler öğrendiniz?

Burada çok şey öğrendim. Bitkilerin bakımı, hastalıklarında nasıl müdahale edeceğimi, hangi çiçeği nasıl çoğaltılabileceğimi, hatta ilk geçen seneki denememde çok sayıda gül çeliklerim tuttu, çok mutlu oldum. Bunların yanısıra çiçeklerin isimlerini öğrendim. Kısacası ilk okula başlamış bir talebe gibiyken şuan 3. 4. sınıfa geçmiş bir talebe konumuna geldiğimi düşünüyorum çok değerli ağaçlar net üyesi hocalarım sayesinde.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Açıkçası henüz kendimde bahsettiğim gibi talebe konumumdan dolayı diğer üyelere öğretebildiğim birşey olduğunu çok sanmıyorum. Ama zamanla bende piştiğim zaman bir yerlerde faydalı olabilirsem bu beni ziyadesiyle çok mutlu eder.

Sizi tanıyalım

Ordu'nun Fatsa ilçesinde doğdum, 5 yaşımdan sonra İzmit Tütünçiftlik ve Yarımca ilçelerinde büyüdüm. Tam büyüyorum derken 15 yaşımda evlendim. Hollanda'ya geldim. Çocuk yaşta ve aşk evliliği olmamasına rağmen kendimi eş konusunda şanslı görüyorum, eşimi çok seviyorum.
16 yaşımdayken oğlum Burak , 21 yaşımdayken kızım Gizem dünyaya geldi. Şu an 35 yaşımdayım ve 15 sene üzerine yeniden bir bebek bekliyoruz Allah nasip ederse.

Okul hayatım çok süremedi haliyle , ortaokuldan terk ve daha sonrasında dikiş ve kuaför kurslarına gittim. Hollanda'ya geldiğimde 4 sene dil eğitimi aldım. Çeşitli işlerde çalıştım. Şu an oturduğumuz yerin belediyesinde bir görevde çalışmaktayım.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Bahar aylarından itibaren sonbahar sonlarına kadar zamanımın oldukça fazlası bahçelerimde geçiyor. Hiçbir şey yapmadığım zamanlarda bahçelerimde günde birkaç tur atmak bile bana çok iyi geliyor. Sadece bakmak bile ruhumu dinlendiriyor, rahatlatıyor.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Hakikaten hani şu da olsaydı dediğim ya da olmasaydı dediğim hiç bir konu yok, herşey en ince ayrıntısıyla o kadar güzel düşünülmüş ki şu da olsaydı ya da olmasaydı diye bir düşünce oluşmadı henüz.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Ben henüz çok aktif olmayan üyelerimize şunu söylemek istiyorum sadece '' Ne kadar katılım paylaşım, o kadar bilgi birikimi''

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Ahh şimdi bunu iki kelime ile nasıl ifade edebilirim bilemiyorum ama ruhen bana çok iyi geliyor. İçim coşkuyla sevgiyle doluyor. Önceleri bahçe işlerine henüz başlamamışken bile içim daraldığında seralara gidip şöyle bir dolaşmak bile beni inanılmaz rahatlatıyordu. Şimdi her daraldığım anda bahçelerimde şöyle bir tur atıyorum.
Daha çok çiçekler, meyva ağaçları ve sebzelerle uğraşıyorum.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Aslında mutlaka olmuştur ama şu an hatırlayamıyorum. Bundan 7-8 sene evvel hobi bahçesi kiralamıştım, eşimin rızası yoktu. Hatta ben gelmem adımımı bile atmam derken kendisini bahçenin ortasında bulmuştu. Sanırım bana kıyamıyor. Şu an da hobi bahçesi kiralamayı düşünüyorum ve eşim yine aynı şeyi söylüyor. Ama ben tecrübelere dayanarak yine uzak duramayacağını düşünüyorum.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Olmaz mı ? İleride memleketimde 1-2 dönüm yer içinde bir evim ve bol meyva ağaçlarım, sebzelerim ve çiçeklerim olduğunu hayal ediyor, arzuluyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Maalesef, yurt dışında yaşamamın bir dezavantajı olarak katılamıyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Bu sitede örnek aldığım bir çok tecrübeli ağabey ve ablalarım var.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Almadım, almak isterdim zamanında .

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Şu aralar çok sık olmasada genelinde büyük bir bölümünü ayırdığımı söyleyebilirim.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Bitkilerden hariç örgüyü çok seviyorum. Fırsat buldukça örgüde örmeye çalışıyorum.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Henüz kendim tohum, çelik paylaşamadım ama şu ana kadar iki nadide güzel insandan tohum aldım. İnanılmaz mutlu oldum. Yetiştirdiğiniz o bitkiye her baktığınızda o güzel insandan bir parça görüyorsunuz. İnşaallah bir gün bende böyle paylaşımlarda bulunabilirim. Kendi bahçendeki güzelliklerin yavrularını başka bahçelerde görmekte ayrı güzel bir duygudur mutlaka .

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Olumlu yönde etkilemek konusunda Ağaçlar net üyeleri oldukça başarılı, ilk aklıma gelen isimler çok sevdiğim sevgili Adalet ablacığım, sevgili Orhan ağabeyciğim, sevgili Güler ablacığım, sevgili SDurul, sevgili ciceksever70 .... oooo o kadar çok ki hepsini saymaya kalksam sayfa yetmez.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Hiç katılmadım, ama katılmak gerekli olduğunu düşünüyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Aslında yeterli bulmuyorum fakat bir kaç aydır Toprak tv diye bir kanal keşfettik, son derece faydalı güzel bir kanal.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Mekanı müsait olmayan bitkiseverler için çok güzel bir uygulama bence.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç:
Kiraz
çiçek:
Gül
kitap:
Çatıdaki çiçekler/ Virginia Andrews
şarkı:
Dakikalardır düşünüyorum seçemiyorum ki Türk sanat müziği hayranıyım.
müzik grubu/müzik sanatçısı:
Muazzez Ersoy
film:
Al yazmalım
web sitesi:
http://finduk52.blogcu.com/ ama uzun zamandır uğraşamıyorum.

Sevgi Durul 22-11-2010 14:13

Sevgili finduk, samimi ve içten duruşunla, forumlardaki yazışmalarda beni olumlu etkileyen arkadaşlarımdansın. Pc yi açtığımda tanıtım yazınla karşılaşınca bir çırpıda okudum. Aynı samimiyetle yazılmış yazınla, seni biraz daha yakından tanımaktan mutluluk duydum.

Sana eşin ve evlatlarınla birlikte, mutlu, huzurlu ve sağlıklı, uzun bir ömür diliyorum. Türkiye'den kucak dolusu sevgiler...

Güler 22-11-2010 17:54

Sevgili finduk52, önce teşekkür ederim, beni kırmadın burada kendini bizlere samimi duygularınla tanıttın.

Seni tanımak çok güzel, iyi ki bizlerlesin. Güzel yazıların, paylaşımların hepimizi mutlu ediyor.
Mutlu aile ortamının daim olmasını, sağlıklı güzel günler geçirmeni dilerim.
Herşey gönlünce olsun. Yurda dönmeye karar verdiğinizde veya tatil için de olsa geldiğinde görüşmek isterim.
Sana bol çiçekli güzel günler dilerim.

hozat 22-11-2010 18:37

Sevgili findul52,

Seni bahçenden tanıyordum ama,bu başlıkla daha yakından tanımış oldum.

Ne güzel; sen, GEÇ anne değil GENÇ anne olmuşsun,oğlun ve kızınla arkadaşlığın kolay olur.
Yeni yolcunuz da el bebek gül bebek olacaktır güle güle büyütün.

Bahçenden bahar, ailenden mutluluk eksilmesin.
Sevgiler..

Orhan Özbilgiç 22-11-2010 20:33

Bir insanın seçtiği takma ad ancak bu kadar onunla özdeşleşir.
Fındık yerine, finduk denildiğinde, daha bir sevimlilik kazanıyor isim sanki...Zaten siz burada kendinizi anlatmasanızda, mesajlarınızdan, ne kadar sevecen, ne kadar içten ve ne kadar duru ve bir o kadarda sevimli biri olduğunuzu kestirmek, zor değildi.
Böyle bir insanı sevmek zor olmasa gerek! Belkide bü nedenle, ben ve eşim seni çok sevdik, finduk52.
Herşey gönlünce olsun!

Vildan Sönmez 22-11-2010 23:34

Sevgili finduk, çocuklarınla, eşinle, bahçelerinle mutlu yaşa.
Ne güzel ne içten anlatmışsın kendini genç arkadaşım.
Sağlık dileklerimle...

Lilium 22-11-2010 23:53

Sayın finduk52, yazınızı bir çırpıda okudum, ne kadar da sade öz ve içten tanıtmışsınız kendinizi, Hayata erken atılmanız bir sıfır önde olduğunuzu gösterir.
Siz yine de hobi bahçenizi kurun sevgili eşine de bir meyva fidanı diktirin bak göreceksin onu takip ederken toprakta eşelenmeyi sevecektir.

Sade ve içten yazınız etkileyiciydi, sizleri tanıdığıma sevindim. Eşinizle çoçuklarınızla sağlıklı mutlu bir hayat dilerim.

Cumhur Tonba 23-11-2010 00:15

Finduk52.
İnan bana sen bir harikasın. Zaten finduk52 yazısını görünce sanki yıllardır görüştüğüm, tanışdığım ve şu anda çok uzaklarda olan şakacı ve samimi bir aradaşım varmış gibi gülümsüyorum. Dilerim sorunsuz bir şekilde 15 yaşındaki ablasına bir bebek hediye edersiniz. Sayın eşinize de selam ve saygılar. Eminim ki Belediyede de çok seviliyorsunuzdur.
Selam ve saygılar.

Kiraz 23-11-2010 09:26

Sevgili Finduk 52, şirin bahçeni biliyordum, yazın da aynı şekilde sıcak, seni tanıdığıma memnun oldum. Ailenle ve yeni gelecek bebeğinle sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim. Yeni bebek mutlaka bahçe sevdasına bulaşacaktır, şimdiden seninle beraber tadını alıyordur.

limon 23-11-2010 12:44

Sevgili finduk52, hem sizin bahçenizi, hem Emine Ablanızın güzel sebze bahçesini ilgiyle takip ediyorum. Bizlere, sizi daha yakından tanıma fırsatı sunduğunuz için teşekkür ederim. Sevgiler.

Zafer İnandıklı 24-11-2010 20:05

O güzel bahçenin sahibini burada daha yakın dan tanımak mutluluk verici.
Tüm ailenize sağlık ve mutluluk dolu günler diliyorum.

finduk52 08-12-2010 00:29

Sevgili dostlarım ,

Hepinize içten duygularınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ben de burada sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum.

3 hafta Türkiye aile ziyaretinden sonra yine evimdeyim, sizlerleyim. Hepinize kucak dolusu sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.

sevim4 08-12-2010 10:22

Sevgili finduk,seni çiçeklerini tanımak bana mutluluk verdi.
İyi ki aramidasın seni çok seviyorum.
Sevgiler.

Adalet Yağcı 11-02-2011 19:46

Sevgili Finduk'cuğum;
Neredeyse 3 ay olmuş sen kendini tanıtalı.

Hırçın Karadenizin uysal güzel kızı, forumdaki tüm dostların gibi ben de seni tanıdığım için çok mutluyum.

Alıntı:

Açıkçası henüz kendimde bahsettiğim gibi talebe konumumdan dolayı diğer üyelere öğretebildiğim birşey olduğunu çok sanmıyorum.
Bence kendine haksızlık ediyorsun, bizler de senden ve Emine ablandan çok güzel şeyler öğrendik.
Sebze bahçelerinin o güzelliğini görünce çok kıskandık.

İyi ki burada bizlerlesin.
Aileye yeni katılacak minik, senin epeyce zamanını alacak ama biliyorum ki sen bizleri unutmazsın, ara sıra bizlere bir merhaba dersin.
Sevgiler.

ciceksever70 11-02-2011 20:09

Sevgili Finduk, bu bölümü uzun zamandir ihmal ettim ama senin yazdigini görünce okumadan edemedim. Aslinda seninle benzer bir cok yanimiz oldugunu düsünüyorum. Icimizdeki vatan hasreti, bitkilere sevgimiz, simdi de cocuklarimiz. Benim de büyük oglum 11, kücügü 4,5 simdi de Agustos`ta yeni bebek geliyor insallah...
Bahar bizlere sanirim Mart sonu gibi gelir bahceni merakla bekliyorum. Sevgiler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024