agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İçimizden Biri (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/)
-   -   Kumru (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/21569.htm)

malina 30-06-2010 20:33

Kumru

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

-Karamürsel ile İznik Gölü arasında arkadaşlarımızla uzun yıllar para biriktirme sonucu satın aldığımız yaklaşık 7 dönüm arsa üzerine inşa ettiğimiz 3 adet prefabrik evimiz var. Arazimize dikebileceğimiz ağaç türleri konusunda araştırma yaparken tanıştım agaclar.net ile. Bir nevi tiryakilik yaptı, bir daha da bırakamadım zaten.

Burada neler öğrendiniz?

-Ağaç türleri , bitki bakımı, kompost yapımı, gübreleme vb pek çok konuda bilgi sahibi oldum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

- Fazla bir şey öğrenmemişlerdir muhtemelen.

Sizi tanıyalım

- İzmit doğumluyum. Bir banka aracı kurumunda vadeli işlemler yöneticisi olarak görev yapmaktayım. İşim çok stresli ve yoğun. Doğayı ve her türlü doğa sporunu çok severim. Kayak, trekking , dağcılık, rafting , su altı sporları, sea-kayak vs. hepsinle ilgilenmişliğim vardır. Hala bu sporların çoğunu devam ettirmeye çalışıyorum. Başka türlü de stresimi atamazdım sanırım.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

-İç mekan bitkileriyle çok ilgilenmediğim için açıkçası evdeki tek bitki minicik bir çam ağacı. Ama Karamürseldeki arazimizde çok çeşitli ağaçlarımız var; meyva ağaçları , ibreliler, geniş yapraklılar, tabi çiçekleri ve sebzeleri de unutmamak lazım. Gerçi yardımcımız var, ama gittiğim zaten bütün zamanım bahçede geçiyor diyebilirim.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

-Aradığımdan fazlası var, daha ne isterim. Olmasaydı daha iyi olurdu diyeceğim bir bölüm yok.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

-Toprakla uğraşmak, küçük de olsa bir bahçe sahibi olmak istiyorlarsa, hayallerinden vazgeçmesinler, hedefe odaklanıp hayallerini hayata geçirsinler. Kendi hikayemi anlatmak isterim burada. 1997 yılıydı sanırım. Arkadaşlarımızla ortak para biriktirip, arazi alma ve evler yapıp doğanın içinde , ileriki yaşlarımızda da beraber olma hayali kurduk. Kişi başı ayda 5 milyon ( 5-TL) para toplayarak başladık işe.

Sonra aylık tutarı 10 milyon , sonra da 30 milyona çıkardık. Biz para biriktirdikçe , arazi fiyatları artıyordu, bir ara bayaa bi umutsuzluğa düştük, ama sonunda yıllarca para biriktirdikten sonra , gönlümüze göre bi yer bulduk ve arazimizi aldık, boş bir tarla. 7-8 elektrik direği diktirdik, kuyu kazdırdık, su tesisatı bağlattık, kanalizasyon işini hallettik. İnşaattan anlamayan bizler çok yorulduk, ama sonuca değdi. 3 tane ev var şimdi. Arazimizi çok seviyoruz.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

-Ağaç sevgisi artık hobiden de öte, bir tutku halini aldı bende. Hedefim bahçeyi arboratuma çevirmek :). Gördüğüm her çeşit ağacı almak ve oraya dikmek istiyorum :). Bütün ağaçları seviyorum esasında, ama sekoya gibi çok büyüyenler, mavi ladin gibi farklı rengi olanlar ve güzel sonbahar renklenmesi yapan ağaçlar favorilerim

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

-Biraz önce yazdığım evdeki tek bitki olan minik çamın hikayesini anlatmak istiyorum. Yazlıkta terastayken, bitişik evin terasında fayansların arasında çıkmış miniminnacık bir çam filizi gözüme çarptı. Ev zaten boş. Eşim bitişik terasa geçti, baktık ki, fayansın üzerinde rüzgarla gelmiş kumlar üzerinde bir çam tohumu filizlenmiş. Toprak sıfır, orada yaşama şansı hiç yok. Eşim bir bıçakla kökünü fayansın içinden çıkarmaya çalıştı, ama haliyle kökün bir kısmı fayansın içinde kaldı. Ama ona bir şans tanımak istedik. Civardan toprak alıp diktik, ama açıkçası tutabileceğini de pek düşünmedik.

Kendisi 1 yıldır bizimle yaşıyor, Maaşallah çok da sağlıklı büyüyor. Arada bir çatalla toprağını havalandıyoruz, taneyle gübre veriyoruz :) Ama nasıl kıyıp da bahçeye dikebileceğim bilmiyorum, çünkü dünyayı yaz-kış aynı derece sanıyor. Bir kaç yıl daha bizimle kalacak sanırım.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

- Daha çeşitli ağaçlara sahip olmak :)

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

- Bir kaç toplantıya katıldım. Sohbet o kadar güzeldi ki , herkesle ilk defa tanışıyor gibi değil de uzun yıllardır tanıyormuşum gibi hissettim.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

-Dış mekan süs bitkileri,(Gürkan Ceylan) ve Türkiye'nin ağaçları ve çalıları (Necati Güvenç Memikoğlu)

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

-Abimiz , arkadaşımız Atok hocamız. Kendisi biyoloji öğretim görevlisidir. Ağaç bitki merakım başlamadan önce , doğa gezilerimizde bitmeyen bir sabırla bana ve gruptaki diğer arkadaşlara bitkileri tanıtmış, bu konudaki farkındalığımızın artmasına yardımcı olmuştur.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

-Başka bir forumda üyeliğim yok şu an.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

-Almadım, ama isterdim. İlerde açık öğretimin iki senelik tarım programına katılmayı düşünüyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

-Doğa sporları , güzel yemekler yemek ve güzel şaraplar içmek

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

- Hiç katılmadım şimdiye kadar, ama bence çok güzel bir paylaşım

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

- Birebir tanıştığım tüm ağaclar net üyeleri. Herkes o kadar sıcak , paylaşımcı, ve bir o kadar ağaçlar ve bitkiler konusunda bilgili ki, ortamdan etkilenmemek mümkün değil

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

-Maalesef yok

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

-İş yoğunluğumdan dolayı çok zor , ama ilerde emekli olunca İnşallah.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

-Ne yazık ki doğayı tanımayan ve sevmeyen nesiller yetişiyor. Sorumlu televizyonculuk anlayışıyla, doğayı konu edinen programlara yer verilmeli diye düşünüyorum.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

-Toprağa ilgi duyan ama toprağı olmayanlar için çok güzel bir uygulama...

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Sekoya
çiçek: Ormangülü
kitap: Şibumi/Travenian
şarkı: Nothing else matters
müzik grubu/müzik sanatçısı:Deep Purple
ressam: Monet
şair: Nazım Hikmet
film: Truman Show
web sitesi: agaclar.net

Faruk 30-06-2010 23:53

Sayın Kumru iyi ki agaclar.nettesiniz. Gönlünüzde ki yeşil sevgisi eksik olmasın...

Güler 01-07-2010 00:14

Sevgili KUMRU, teşekkür ederim.

İlk toplantıda tanıştığımızda " ne güleryüzlü arkadaş" demiştim senin için. Yazın ile seni daha yakından tanıdık.
Doğa sporlarına çok vakit ayırdığının farkındayım, bu yüzden mi siteye eskisi gibi giremiyorsun?

Arazi alma şekliniz çok hoşuma gitti. Ben de çalışırken aynı usulde para biriktirir sonra da sevisçe seyahat ederdik. Böyle olunca da hiç bir arkadaşımıza zor gelmezdi. Ama sizin yatırımınız çok daha akıllıca olmuş.
Herşey gönlünce olsun.

Sebahattin Sargın 01-07-2010 08:28

Sevgili Kumru sizi yakından tanıdığımıza sevindik. Küçük çam ve arazi alma hikayelerinizi zevkle okuduk. Bizim gibi gençler için iyi bir örnek teşkil ediyor =) Mutluluğunuzun hep daim olması dileği ile...

Sevgiler ;)

Lilium 01-07-2010 15:08

Sevgili kumru, bu yazınızla sizi biraz daha tanımak iyi oldu, Doğa sever biri olarak iyi ki Ağaçlar nettesiniz.

gece 01-07-2010 16:13

Doğaya ve doğa sporlarına aşık bir üyemiz ile daha tanışmak çok güzel.

İyi ki aramızdasınız, daha çok katılımınızı bekliyoruz.

gece
taşların cenderesinden kurtarıp, birlikte yaşadığınız çamınız gibi tek ve hür, agaclar.net gibi kardeşçesine bir ömür dileyen forum kişisi

fizban 01-07-2010 16:33

İşinizin yoğunluğunu, zaman zaman da zorluğunu tahmin edebiliyorum.

Ama tüm bunları size unutturabilecek, sizi dinlendirebilecek en güzel şeylerden birine, kendinize ait bir "doğa" ya sahipsiniz.

Biliniz ki; çok şanslısınız..

Ve bu şans, size hep güzellikler getirmeye devam etsin..

MeyveliTepe 02-07-2010 09:15

Sn.Kumru, az yazıyorsunuz ama forumu iyi izlediğinizi biliyorum. Bu başlık sayesinde sizi ve yaptıklarınızı biraz daha tanımak çok güzel oldu. Hikayeniz çok güzel bir cesaret, sabır ve kararlılık örneği. Bu gibi örneklere çok ihtiyacımız var. Size ve ailenize sağlıklı, mutlu ve doğa ile iç içe bir ömür diliyorum.

KUMRU 05-07-2010 22:16

Herkese çok teşekkürler, bu sitenin üyesi olduğum bir kez daha çok mutlu oldum. İşlerdi, diğer faaliyetlerdi yazmaya çok fırsat bulamıyorum, ama ne olursa olsun özellikle Güler Hanımın güzel bahçesini ve Meyveli Tepe'nin paylaşımlarını takip etmeye çalışıyorum. Bu hafta sonu Karamürseldeydik, ben de kendimce oluşturmaya çalıştığım kaya bahçesinin fotoğraflarını çekip , siteye yükleyeyim diye düşünmüştüm. Ama fidanları tek tek teftiş ederken;) ( yeni sürgünleri var mı, yaprak dökmüşler mi, meyve vermişler mi ), zaman nasıl geçmiş anlamadım, yine fotoğrafları unutmuşum. İnşallah bir daha ki sefere.

ayhat 08-07-2010 11:34

Sayın Kumru sizi tanımak güzeldi iyiki varsınız burada. Mutlu günler.

Yılmaz Yalçın 12-07-2010 16:34

Sevgili Kumru,
Seni tanımak güzeldi:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024