agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İçimizden Biri (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/)
-   -   orkunkırcı (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/12564.htm)

malina 16-02-2009 20:38

orkunkırcı

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Buraya gelişim tamamen tesadüf oldu. Çok sevdiğim echeveriamı tatile giderken arkadaşıma bırakmıştım. Geldiğimde ise neredeyse ölmek üzereydi. Onun derdine çare ararken karşıma çıkıverdi agaclar.net. Tabii hemen üye oldum. O gün bugündür buradayım.

Burada neler öğrendiniz?

Burada öncelikle birçok çiçeğin gerçek ismini öğrendim. Site sayesinde çiçeklerin bakımlarından kullanılacak toprak karışımına kadar pek çok yararlı bilginin sahibi oldum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Ben daha çok diğer üyelerden öğrendiklerimi benden daha sonra gelen acemi üyelere aktardım. Tabii bir de genellikle sardunya konusunda sahip olduğum bilgilerimi arkadaşlarıma ilettim.

Sizi tanıyalım

Adım Orkun Kırcı. 4 Ocak 1982 Aydın doğumluyum. İlk ve ortaokulu Aydın'ın İncirliova ilçesinde tamamladım. Lise öğrenimimi ise Söke Ana. Otelcilik ve Turizm Mes. Lis. yaptım. 2000 yılında Selçuk Üni. Aile Eko. ve Beslenme Öğretmenliği'ni kazandım. 2006 yılında ise şu anda görev yaptığım Bayburt merkezde Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak ilk görevime başladım.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Elimden geldiği kadar çok zaman ayırmaya çalışıyorum. Öyle ki başlarda aklım hep evde kaldığı için çiçeklerimin bir kısmını alıp sınıfıma götürdüm :) dersin ortasında arada odaya girip bakıyorum durumlarına. Artık hem işte hem evde çiçeklerimle ilgilenebiliyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Şu da olsaydı diyebileceğimiz bir konu bırakmamışsınız ki ne desem yalan olur şimdi.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Buradan yeni üye olan arkadaşlara seslenebilirim. Forum kurallarını okumadan pat diye ilk uğradıkları başlığa alakasız başlık açmasınlar. Gözlemlediğim kadarıyla bazı arkadaşlarda genellikle alışveriş bölümünde geziniyor. Burayı ticarethane gibi görmesinler lütfen.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Ben onlarla uğraşınca acayip mutlu oluyorum. Tabiri caizse deşarj oluyorum. Günün tüm yorgunluğu geçip gidiveriyor. İlgilendiğim türlere gelince genelde süs bitkileriyle(sardunya, hoya vb) haşır neşir olmayı seviyorum

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Geçtiğimiz bayram tatilinde memlekette babamla birlikte zeytinliğimize gitmiştik. Yağmur suyundan daha fazla yararlansınlar diye ağaçların diplerini açıyorduk. Tabii bizim bahçe dağın en uç noktasında yan tarafta makilik ormalık alan var. Birden acayip gürültüler gelmeye başladı, kafamızı kaldırmaya zamn kalmadan birde ne görelim 9-10 domuzdan oluşan bir sürü üzerimize doğru çıkıvermesin mi ormandan (Yanımızda küçük yeğenim ve annemde var) ben öle bakakalmışım ilk defa görüyorum çünkü bir de o kadar büyükler ki...

Neyse ki babam bağıra çağıra ses gürültü yaptı. 5-6 metre yanımızdan öyle bir geçtiler ki ne dikenli tel ne de başka birşey fayda etti. Bahçenin bir ucundan girip diğer ucundan çıkmaları 3-4 saniye sürdü. ama nasıl korktuğumu anlatamam :) Artık trajik mi komik mi siz karar verin.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Evet oldu tabi. Memleketime yakın bir yere atanırsam ilk işim bir sera yapıp hoya yetiştirmek olacak. Hem hobi hem de ticari amaçla bu işi yapmayı planlıyorum. Umarım planımı hayata geçirebilirim.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Bulunduğum il gereği her yere uzağım ama Ege'ye atanma olasılığım yüksek. Artık o zaman katılırım toplantılarımıza.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Genellikle internetten her aradığımı bulduğum içinşimdiye kadar bir kitaba başvurmadım.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Röportajlarından takip ettiğim kadarıyla Nasuh Mahruki'yi örnek gösterebilirim.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Bahcesel.com'a üyeyim ancak çok fazla uğramıyorum oraya. Forumumuz yeterince doyuruyor beni :)

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Hayır şimdiye kadar böyle bir eğitim almadım ama ileri de şartlar olgunlaştığında tabi ki almak isterim kim isemez ki..

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

İşten eve geldiğimde herşeyden önce bilgisayarımı açarım. Bilgisayar kapanıncaya kadar agaclar.net de açık olur. Arada okulda teneffüslerde bile bir uğrayıp çıkıyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Evimde 30-40 kadar güvercinim var. Bitkilerden sonra herşeyim onlar benim. Bir de futbolla ilgilenirim.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Evet şimdiye kadar hep alıcı oldum ama özellikle sardunya konusunda bende dağıtıcı olmak üzereyim. Annemden aldığım çelikleri köklendirdim, havalar normale dönmeye başlayınca hepsini yollayacağım arkadaşlarıma şu anda listem cebimde. Paylaşım zaten çok iyi birşey özellikle yok olmaya yüz tutmuş çiçeklerimizi yaymak için çok önemli. Mesela ilk defa bir selluka tohumun toprakla buluşturdum ve aklım hep onda.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Birçok arkadaşımız tabii yardımcı oluyor ama gözlemlediğim kadarıyla Sayın Balıkçı(bahçe çiçekleri), Velveteen(hoya), Hocam100(soğanlı bitkiler) nickli arkadaşlarımızdan çok şey öğrendim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Şimdilik sadece NG Society üyesiyim.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılmak tabi ki gerekir sesimizi duyurmanın çok fazla yolu yok çünkü.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Kesinlikle yetersiz buluyorum. Özellikle ülkemizdeki bitki örtüsü tanıtımı çok zayıf. Sadece TRT GAP'ta DOĞANIN ARMAĞANLARI adlı olağanüstü bir belgesel var. O da neredeyse ayda bir yayınlanıyor. Afrika ve Amerika tanıtımı yapan belgeselleri izlemekten gına geldi doğrusu.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Doğrusu hobi bahçesi kavramını da ilk defa burada duydum-gördüm. Gerçekten şehrin kalabalığından sıkılan bunalan insanlar için süper bir etkinlik.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Zeytin
çiçek; Hoya
kitap: Hedef Türkiye(Oktay Sinanoğlu)
şarkı: Herşey İnsanlar İçin(Şebnem Ferah)
müzik grubu/müzik sanatçısı: Ceza
ressam: Yeşim Işık
şair: atilla İlhan
film: Yüzüklerin Efendisi

Güler 16-02-2009 20:47

Sevgili orkunkırcı, güzel yazınızla sizi daha iyi tanıdık.
Herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim. İyi ki bizlerle beraber Agaclar.Net'tesiniz.

Mermaid 16-02-2009 21:33

Sevgili Orkunkırıcı,dilerim en kısa zamanda hayaliniz olan seranıza kavuşursunuz.:)

Nejla K. 16-02-2009 22:10

Sayın Orkun Kırcı, Ağaçlar netten tanıştığım ilk kişisiniz. Sizi bu başlıkta görmekten ayrıca memnun oldum. Dilerim istekleriniz tez zamanda gerçekleşir. Sardunyalarınızı paylaştığınız bir hemşeriniz ve Ağaçlar net üyesi olarak sizi tanıdığıma memnun oldum. Umarım sera hayalinizi Aydın'da gerçekleştirirsiniz de ben de bir şekilde bu seranın gönüllüsü olup, bitkiler ve özellikle çiçekler konusunda göz ve gönül güzelliğini paylaşabilirim. İlgi alanınızdaki hoyanın size ilettiğim çelikleri ile mum çiçeği kardeşliğine dahil olduğum için mutluyum. Başarılar dilerim...

Minem 16-02-2009 22:44

Sayın Orkunkırcı; umarım en kısa zaman da hayallerinize kavuşursunuz. Öğretmenlik hayatınız da da başarılar dilerim. Sizi tanıdığıma sevindim :)

Orkun Kırcı 16-02-2009 22:50

Sevgili arkadaşlarım hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız iyi ki buradayız.

Süha Şendoğan 17-02-2009 11:46

Sevgili Orkunkırcı,
Hayatta herşeyin gönlünce olmasını temenni ederim.Seni tanımak güzel..

Adalet Yağcı 17-02-2009 15:01

Sevgili Orkunkırcı, sizi Sardunya başlığında tanıdım, annenizin dillere destan mor sardunyası ile hepimizi imrendirdiniz.

Heveslenip bu sene sardunya ektim, sizden gelecek olanlarla hoş bir koleksiyonum olacak.
Dilerim en kısa zamanda Ege ye tayin olup hayalinizdeki seraya sahip olursunuz, sizi yakından tanımak çok güzeldi.
Sevgiler.

Orkun Kırcı 17-02-2009 21:18

Teşekkür ederim sayın Turco.

Adalet ablacım seni tanımakta çok güzel ayrıca sardunyaların toprakta gayet iyi durumdalar. Havalar ısınır ısınmaz elinde bil.

zooteknist 17-02-2009 23:13

Sayın Orkunkırcı

Sizi tanımaktan mutlu oldum. Mesleğinizde ve tüm yaşamınızda başarılar dilerim.

günebakan 18-02-2009 17:39

Sevgili Orkun Kırcı sizi tanımak güzeldi. Umarım hayatınız hep sarduyalarla dolu olsun:)

Orkun Kırcı 18-02-2009 21:07

Sağolun arkadaşlar. Sardunyasız olmaaaaaz :)

Ülker 18-02-2009 21:14

Sayın orkunkırcı, sizi tanımaktan mutluluk duyduk, dilerim hoya ve sardunyalarla dolduracağınız bir seranız olur.

bahtiyar02 18-02-2009 21:23

Sevgili Orkunkırıcı tüm hayallerinizin gerçekleşmesi dileğiyle.
sizi tanıdığıma memnun oldum.
saygılar

Orkun Kırcı 18-02-2009 23:38

İnşallah arkadaşlar. İyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

maviyeşil 19-02-2009 12:38

Sevgili Orkunkırcı,
Şebo seven, Atilla İlhan, Oktay Sinanoğlu okuyan Aydınlı bir üyeyi daha yakından tanıdığıma memmun oldum :) (Annem Aydın'lıdır, hemşeri sayılırız)
Umarım Ege'ye ve sera hayalinize bir an önce kavuşursunuz.

Orkun Kırcı 19-02-2009 19:31

Tanıştığımıza memnun oldum hemşom :)

Zeferan 19-02-2009 21:03

Sevgili Orkunkırıcı sizi tanıdığıma memnun oldum.
İnşallah hayalinizdeki seranıza tez bir vakitte kavuşursunuz.
Saygılar.

Orkun Kırcı 19-02-2009 23:39

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim sevgili Zeferan.

Kiraz 20-02-2009 10:04

Sevgili Orkun Kırcı, tanıdığıma memnum oldum. En sevilen çiçek kısmında sardunya yazar diye düşünmüştüm, "sardunya" ve "Orkunkırcı" birbirini çağrıştırıyor:)

Orkun Kırcı 20-02-2009 17:47

Haklısınız aslında sevgili Nurbahar sardunyalarla sıkı fıkıyım ama asıl hoyalara hayranım.

Oğuzhan 02-03-2009 20:59

Merhaba sizi tanımak güzel.Hayatınızda güzellikler sizlerle olsun.Umarım hayalleriniz gerçek olur.Saygılar.

Orkun Kırcı 02-03-2009 21:05

Sağolun Oğuzhan bey. Burada bitkilerle haşır neşir olan herkesle tanışmak çok güzel aslında.

Oğuzhan 03-03-2009 11:57

Evet :)

nazlı06 03-03-2009 13:06

Sevgili Orkunkırıcı, sizi tanımak güzel. Dilerim en kısa zamanda bu taraflara tayin olup gelebilirsiniz.

caucasus 05-03-2009 01:54

Sn Orkun Kırcı sizi yakından tanımak güzeldi. Aman domuzlara dikkat, malum zararlı mahluklar.

Orkun Kırcı 05-03-2009 21:40

İyi dilekleriniz ve uyarılarınız :) için çok teşekkürler. Burada birileri ile tanışmak sohbet etmek gerçekten çok farklı...

İklimsiz 25-04-2009 19:43

Bugün yüzyüze tanışma ve bir kahve içme imkanı yakaladığımız için mutluyum:)

En sevmediğim bitkilerden sardunyaya bulaşmaya tam sınırda olduğumu söylemiştim ya, sizden ayrıldıktan sonra fidanlığa sardunya bakmaya gittim:)

Hıı, sınırı gene geçemedim:dilli:

Sevemiyorum zorla değil ya, ama gerekli de...

Orkun Kırcı 11-05-2009 23:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz (Mesaj 407092)
Hıı, sınırı gene geçemedim:dilli:

Sevemiyorum zorla değil ya, ama gerekli de...

O sınır çoktan geçilmedi mi ablacım:D

jineop 12-05-2009 00:10

Sevgili Orkun Kırcı
Öncelikle size,Güler Ablaya ve Adalet Hanıma sardunyalara bakışımı ve sevgimi değiştirdikleri için teşekkür ederim. Sizi tanıdığıma çok mutlu oldum.Umarım gönlünüzden geçen tüm hayalleriniz gerçek olur.Sevgiler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024