agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İçimizden Biri (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/)
-   -   Eylems (http://www.agaclar.net/forum/icimizden-biri/11989.htm)

malina 05-01-2009 11:24

Eylems

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Mimozalara hayranlığım sonucu nasıl yetiştirilir sorusuna cevap aramamla birlikte kendimi burada buldum.

Burada neler öğrendiniz?

Doğaya karşı aşırı hayranlığın sadece bende olmadığını, çoğu bitkinin Latince karşılığını, bakım koşullarını, bitki haşerelerine karşı ev yapımı ilaçları, aşı yapmayı, çelikle üretimi, köklendirme hormonu olduğunu, soğuk katlamayı, bir sürü yeni bitkinin varlığını, bildiğim bitkilerin çeşitlerini burada öğrendim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Öğretici olmaktan ziyade bilgilerimi paylaştım.

Sizi tanıyalım

İsmim Eylem, 1977 Tosya/Kastamonu doğumluyum. Fen fakültesi fizik bölümü mezunuyum. Sözleşmeli olarak ortaöğretimde değişik derslere girdim. Daha sonra bir dershanenin yayın kısmında bir süre soru yazdım, kitap tashihi yaptım. Dershanenin yorucu temposuna dayanamayıp bıraktım. Şu an İstanbul’da yaşıyorum. Serbest olarak matematik, fen bilgisi, fizik dersleri veriyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Her anımı diyebilirim.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Agaclar.net’te “şu da var mı? “ diye baktığım her soruya yanıt buldum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Üyelerimizin kendi sorularını direkt sormadan evvel forumu azıcıkta olsa okumalarını, aktif kalmalarını ve toplantılara katılmalarını öneririm.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkilerim beni hayata bağlıyor. Monotonlaşmaktan alıkoyuyor. En çok orkide türleri, soğanlı çiçekler ve iğne yapraklı ağaçlar ilgimi çeker ama yabani otlar dışındaki her bitkiye de aşırı ilgim vardır.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Öğrenciliğim Zonguldak’ta geçti. Zonguldak’ta ormanlık alanın çoğu kısmında kestane ağaçları vardır. Arkadaşlarla gittiğimiz bir piknikte, her yerde ağzı açılmış dikenli kapsüller vardı. Bu nedir diye etrafa bakarken bazılarının içinde kestaneler gördük. Yerde ağzı açılmış kapsülleri ağacın dalında görünce hoşumuza gitti.

O kapsülleri yere düşürmek için arkadaşımın bir sopa ile ağacın dalına vurmasıyla gözümde bir ışıklanma oldu. Sanırım çizgi filmlerdeki yıldızlar bir an benim için de döndü. Gözlerimi acıdan kapatmama rağmen gerçekten yıldızları gördüm. O kapsüldeki onlarca diken, sağ gözüme yakın elmacık kemiklerimde hızına son verdi. Artık trajik mi yoksa trajik ve de komik mi siz karar verin.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Bahçeli ev isteğim gölgede kaldı. İsteyince en iyisini istemeli mantığından yola çıkarak artık sera sahibi olmak ve profesyonel yetiştiricilikle uğraşmak istiyorum. Amatörce bitki doku kültürü ile ilgilenmekte planlarım arasında. Ayrıca köyümde ekilmeyen, boş duran tarlalarımıza ceviz dikerek değerlendirmek istiyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Toplantılara imkanlarım el verdiğince katılıyorum. Forumda sanal olarak tanıdığınız, bilgi paylaştığınız kişileri yakından tanımak ve sanki yıllardır birbirini tanıyan insanlar gibi muhabbeti koyulaştırabilmek çok güzel bir duygu. Üyelerin hemen kaynaştığını gözlemledim.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Yararlandığım bir kitabım olmadığı için bir öneride bulunamayacağım. Şayet böyle bir kitabım olsa idi
agaclar.net ailesi ile tanışma şansım çok düşük olurdu. agaclar.net içindeki bilgiler bana fazlası ile yetiyor. Sorun şu ki; ben agaclar.net’ e yetemiyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Tabi ki var. Bir köy öğretmeni olan Babam. Aşı yapabileceği ne var ise tüm köye hayır amaçlı meyve aşılayan hatta ormandaki yabani hayvanların yemesi için eline bir sürü aşı materyali alıp dağlarda aşı yapan. Okulun bahçesindeki elmaları toplatıp tüm okul öğrencilerine paylaştırıp dağıtan. Bizi önüne katıp çevreyi temizleyen.

Arıcılığı öğretmek için kurduğu kovanlardaki arılar kaç kere gözümü şişirdi hatırlamıyorum. Ama tam O’ndan feyz alacakken Hak’kın yanına aldığı babam. Şimdi O’nun diktiği bağa, cevizlere, adını yazmakla bitiremeyeceğim ağaçlara baktıkça, yaşlı bir dedenin yanıma gelip bak kızım bu dutu, kirazı vs. baban aşılamıştı demelerini duydukça hem ağlayıp hem de gururlanıyorum.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Agaclar.net’ten başka aktif olduğum forum yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim almadım. Bu konuda bilgili olmayı çok isterdim.

Zamanınızın ne kadarını
agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Açılış sayfam
agaclar.net. Başka bir sitede öğrenmem gereken bilgiyi bulduktan sonra hep agaclar.net’ teyim

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Çok seyrek olarak resim yaparım. El yapımı eşyalara ilgim var. Özellikle sepet denemelerim var fakat başarıya henüz ulaşamadım. Eski eşyaları zımparalar, boyar, verniklerim.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Evet katıldım. Çok üyeden tohum, çelik istedim. Sağolsunlar gönderdiler. Bana gelen tohumlar çimlendikçe, meyve verdikçe ya da çiçek açınca gönderen üyeyi hep andım. Benim de başka üyelerde anılarım olsun istedim elimden geldiğince paylaşımlarım oldu. Mutlu olmak güzel fakat ufacık bir çelikle insanları mutlu edebilmek daha da güzel.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Forumdaki her üye beni etkiliyor. Çünkü her üyenin, benim gibi içindeki doğa sevdasından burada olduğunu düşünüyorum. Doğanın devamlılığı, çeşitliliği ve bitkilerin sağlıklı olması adına her üye forumda bilgilerini paylaşıyor.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Tabi ki katılırım. Aslında böyle protestoları gerektirecek doğa ve çevre katliamları yapılmamalı. Her insan, aslında yaşamın doğa olmadan olmayacağını biliyor ne var ki bazı çıkarlar, bazı insanların aklını çeliyor. Gerektiği durumlarda katılımın olması gerekir.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Yeterli bulmuyorum. Belgesellerde doğa gösterimleri var fakat katledilen doğa için yapılmaması gerekenler anlatılmalı hatta ilköğretim düzeyinden başlanıp etkin programlar yapılmalı. Yemek yapma yarışmaları yerine ağaç dikme ya da en güzel bahçe yarışmaları yapılsa daha iyi olur.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Büyük kentlerdeki betonlaşmanın eseri ve ihtiyaçtan doğan bir uygulama. Mantık olarak bakıldığında; hobi bahçesi olan yerleşim yerlerinde yaşayan insanlar için acı bir şey ama her olumsuzluğa karşı bitkilerden kopamadığımızı anlatan iyi bir gösterge. Bahçemiz yoksa hobi bahçesi alternatifi çok rahatlatıcı. Rahatsız edici yönü ise yerleşim yerlerine uzaklığı. En azından her ilçede bir tane olmalı.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç:
Mimoza
çiçek;
Phalaenopsis
kitap:
Bye Bye Türkçe
şarkı:
Acem kızı
müzik grubu/müzik sanatçısı:
Ahmet Özhan
ressam:
Leonardo da Vinci
şair:
Ümit Yaşar Oğuzcan
film:
Cesur yürek (Braveheart)
web sitesi: www.agaclar.net

Minem 05-01-2009 12:32

Sevgili Eylems; sizi az da olsa daha yakından tanıdığıma çok sevindim :)
Teşekkürler Sayın Malina...

Günüm 05-01-2009 12:51

Sevgili arkadaşım. İnşallah dileğini tuttuğun seraya biran önce sahip olursun.
Seni tanıdığım için çok mutluyum.

günebakan 05-01-2009 12:53

Sevgili Eylems sizi tanımak güzeldi:)

papatyam 05-01-2009 12:58

Sevgili Eylems, burada olman çok güzel tüm dilekleri umarım bir gün gerçek olur :)

Oğuzhan 05-01-2009 12:59

Sevgili arkadaşım Eylems,
Kestane maceran güzelmiş.:D
Umarım hayallerini gerçekleştirirsin.Sevgiler Selamlar .

Kiraz 05-01-2009 13:18

Sevgili Eylems, seni tanımak çok güzel, yüzyüze tanışmak daha da güzel. Hayallerine kavuşmanı dilerim, güler yüzün hep gülsün.

cemo 05-01-2009 13:35

Sevgili eylem
İçindeki bitki aşkına hayranım.
Aşı konusundaki öğrenme isteğinin nedenini de, yazını okuyunca anladım.
Dilerim, hayal ettiğn serana bir an önce kavuşursun ve babanın bayrağını taşıma mutluluğuna erersin.
Yüzün hep gülsün.

Baldaş 05-01-2009 15:35

Aaa Kastamonulu Eylem... Pirinç almaya çalışırken daha yakından tanıdığım daha sonra İstanbul gezisini incelerken resmini de gördüğüm Agaclar.net arkadaşım.

Seninle tanıştığıma çok memnun oldum. Allah rahmet eylesin inşallah biz de baban gibi olabiliriz; sevgiyle anılırız.

Ben her pilav yeyişimde senin kulaklarını çınlatıyorum, pirinçten çok memnun kaldık, pilav yemeyince doyduğumu hissetmemeye başladım.

Sera hayaline ben de ortak olayım mı ? İnşallah kocaman güzel bir seran ve fidanlığın olur ve hayatını da bu şekilde kazanmaya başlarsın :) Kendine iyi bak.

cemal.S 05-01-2009 17:44

Merhabalar!

Yazdıklarınızdan sizi birazcık daha tanımış olduk. Bir çok yönünüzü ve dünyaya, tabiyata doğaya olan bakış açınızı kaleme almışsınız. Unuttuklarınızdan bir kaçını ben yazayım isterseniz.

Gülen yüzünüz, sıcak samimi ve içten tavrınız, hiç bitmeyen öğrenmeye açık tutumunuz ile azminiz hiç eksik olmasın emi.

Yazmadan edemiyeceğim taklit yeteneğinizle bizleri çok mutlu etmiştiniz.

YUKARI KAYININ nazlı ve akıllı kızına SANSAR ailesinden selam olsun.

Kiraz 05-01-2009 18:26

Evet taklit yeteneğin muhteşem, Cemal Bey yazmasaydı da ekleyecektim :)

limon 05-01-2009 18:27

Eylems kimdi acaba diyerek yazıyı okumaya başladım. Gayet ciddi, kısa ve öz bir tanıtım yazısı okudum. İstanbul toplantısına katıldığı yazısını görünce hafızamı yoklamaya başladım ki... ;)

Eleştirim var, cevapları çok kısa tutmuşsun, yazın seni yansıtmamış :)

Güleryüzlü, hoşsohbet, espirili, samimi.... arkadaşım, seni tanımaktan çook memnunum. Ben de yazmadan edemeyeceğim, gerçekten şahane taklitlerinle (şive) çok eğlenmiştik. Tekrar görüşmek dileğiyle, Sevgiler...

Buket Aknar 05-01-2009 18:57

Sevgili meslektaşım Eylems burada seni daha da yakından tanıdığım için çok memnun oldum. Dilerim en yakın zamanda serana da kavuşursun.

uzman16 05-01-2009 20:10

Şimdi neden sitede ses kayıt özelliği yok diye hayıflandım. :eek: "İçimizden Biri" bölümünü kayıt yapıp izleme özelliği olsaydı da taklitlerinizi görebilseydik.

Şiveleri çok severim. Yurdumuzun zenginliğidir şiveler. Umarım ben de bir gün dinleme şansına sahip olurum.

Sera hayalinizin gerçekleşmesi dileğiyle.

eylems 05-01-2009 23:01

Değerli arkadaşlarım ve değerli yöneticimiz Malina, şahsıma göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. Minem, Günüm, Günebakan, Papatyam, Oğuzhan, Nurbahar, Cemo, Baldaş, Cemal.S, Limon, Buket Aknar, Uzman 16 hepinize iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Tüm gün evde yoktum. Az evvel kendi ismimi görünce şaşırdım. Okudum. Cemo inanki gözlerim doldu. Yaşamın içinde, her ne kadar kabullenemesek te yaşamak kadar ölmekte doğal. Babamın ruhundaki yardımseverliği ve doğa sevdasını daima sürdüreceğim.
( Kalıtsal sanırım.)
Limon özellikle özet gibi yazdım, birazını da sizlerde bıraktığım izlenimle sizler doldurun istedim. Baldaş, bir yerlerde anılıyor olmam çok hoş. 20 Kg pirinci bitirene kadar uzun bir süre daha anılacağım galiba.:p Oğuzhan, kestane macerasını sana yakın bir coğrafyada yaşadım. Toplamayı hiç tavsiye etmem.:D
Taklit yeteneğim konusunda ise; gelen sinema, tiyatro vb. teklifleri düşünme aşamasındayım.:dilli: :D :D :D
Ellerinize, gönlünüze sağlık.

Kudret 06-01-2009 00:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eylems (Mesaj 340761)
Babamın ruhundaki yardımseverliği ve doğa sevdasını daima sürdüreceğim.

Babanızın yardımseverliği ve doğa sevdası kalıtsaldır. Tabi bir de bu kalıtsallığı korumak var. Eylem hocam ne mutlu sana ki yardımseverliğini ve doğaya olan sevgin sonsuz, sürdüreceğinden de hiç şüphemiz yok.:))

En kısa zamanda boş tarlaları doldurman, büyük bahçesinde sera, doku kültürü labratuvarı olan bir ev sahibi olman dileğiyle Eylem hocam.

Sevgiler, saygılar....

eylems 06-01-2009 01:26

Çok teşekkür ederim kudret. Bu güzel dileklere Amin denir değil mi?;)

Güler 06-01-2009 09:16

Sevgili Eylems, yazını ancak okuyabildim.
Ben de Limon'a katılıyorum. Benim tanığım eylem'si tam anlatamamışsın.
Ne dersin, senin eksik bıraktığın ve bizim MSN den konuştuğumuz eylems'i anlatayım mı?:p

Sevgili eylems, herşeyin gönlünce ( ve benim de senin için istediklerimi biliyorsun) olmasını dilerim.
Seni tanımak, çok güzel, iyi bir arkadaş ve dostsun. İyiki bu sitede ve bizlerlesin.

Adalet Yağcı 06-01-2009 10:24

Aaaa...bu bizim Eylems, ne kadar geç farketmişim.
Sevgili Eylem, her ne kadar yüz yüze tanışmasakta, hayalimde bir yer işgal ediyorsunuz, dilerim sizi bir gün gerçek cisminizle görüp tanımak kısmet olur.
Ben de şimdi merak ettim şu taklit olayını, hangi yörenin olursa olsun şiveli konuşmaya bayılırım.
Kestane maceranızı okurken kalbim sıkıştı inanın,"eyvah gözüne battı" diye düşündüm ama neyse ki yanakla atlatmışsınız.
Sevgili Eylem, sizi biraz daha yakınlaştıran yazınızı okumaktan çok mutlu oldum, daima dostluklarla, mutluluklarla ve sevgi ile kalın.
Hayallerinizi gerçekleştirmeniz dileği ile...

tener 06-01-2009 13:35

Siteye geldiğimden beri , sorumluluk bilinci içinde hareket eden , yapılan bir talebi hemen yerine getiren bir arkadaş.Aileden. Bu payeyi kendimi agaclar.net ailesinden saydığım için çıkarıyorum. İşlerimden arta kalan tüm zamanlarda aradığım herşeyi bulabildiğim bir ortam burası.Bu sebeple Eylem'e ve tüm site sorumlularına , üyelere , istediklerinin gönüllerince olmasını diliyorum.:)

Emine Aktaş 06-01-2009 14:20

Sevgili eylems, sizi tanıdığıma memnun oldum. Babanıza da, Allah rahmeti ile muamele etsin. Yeniden dirilişe inancımız olmasa, sevdiklerimizin ayrılığına katlanmak mümkün olamaz.
Benim de, ortanca abim fizikçi. Ama, gerçekten çizdiği hedefler ve hayalleri çok farklı. İnanın yazınızı okuyunca, bu fizikçilerin sınır zorlayan hayal yapıları hep aynı mı? diye kendime sormadan edemedim:)
Saygı ve sevgilerimle...

eylems 06-01-2009 14:29

Güler Hanım, Adalet Hanım ve tener güzel yazılarınız için sizlere de teşekkür ederim. Tüm arkadaşlarım, sizler de benim hayalimde birer yer iştigal ediyorsunuz. Kestane macerası yaşadıklarımdan birisi sadece. Gecenin bir yarısı orkidelerim için çam kabuğu toplarken başıma gelenleri anlatsam bu eylems kesin deli dersiniz.;)

eylems 06-01-2009 14:32

Teşekkür ederim Emine Aktaş. Benim bir diğer ismim de Emine.;) İki ismim var Emine Eylem. Fizikçiler biraz değişik düşünme sistemi ile hayal ve hedef kurarlar bu doğru bence de. Çünkü tanıdığım tüm fizikçiler benim gibi.:p

kuzen38 06-01-2009 18:50

Eylem hanım passionfruit ve sarı ampul domatesleriyle ünlü bir üyemizdir :)

Sevgiler...

Müjgan Yılmaz 06-01-2009 22:12

Sevgili Eylem
Ben de, Tohum hakkini bana verdigin uyeyim bu zarif hareketinle dikkatimi cekmistin .Muhtesem babanin gonlu zengin kizi,seni tanimak ne keyif..Umarim en kisa zamanda bir Istanbul toplantisinda sohbet edip,cok seyler paylasiriz.Hersey gonlunce olsun...

cemo 06-01-2009 22:21

Sahi, senin sarı ampul domateslerin akıbeti ne olmuştu sevgili eylem:)

eylems 07-01-2009 01:22

Sayın Müjgany, sizinle tanışıp sohbet etmekten ben de zevk alırım. Cemo, sarı ampul domatesler coştular. Bir seferinde üşenmedim saydım sadece bir fidanda 40 civarı domates vardı. 120 daireli binanın girişinde cam önünde duruyordu düşün kaç kişi sordu? kaç kişi tadına baktı.
Sevgili Kuzen38, verdiğin fidanların domateslerinden çok kişi yedi. Hatta koltuk budaması yaptığım dalları köklendirip komşulara da diktim. Senin deyiminle galiba oturduğum sitede sarı ampul domatesle ünlü oldum.;)

Lilium 07-01-2009 14:18

Alıntı:

Hak’kın yanına aldığı babam. Şimdi O’nun diktiği bağa, cevizlere, adını yazmakla bitiremeyeceğim ağaçlara baktıkça, yaşlı bir dedenin yanıma gelip bak kızım bu dutu, kirazı vs. baban aşılamıştı demelerini duydukça hem ağlayıp hem de gururlanıyorum.
Sevgili eylems;
Ne kadar gururlansanızda azdır , önçe başsağlığı dilerim. Keşke sağ olsada ellerinden öpsem, ki böyle bir doğa sevgisi duyarlı bir evlat yetiştirdiği için, inşalah bizlerlede böyle gururlanırlar, ne kadar güzel bir duygu değilmi.

Sizleri her ne kadar sanal ortamda tanıdıysamda gerek yazılarınız, gerek ifade şekliniz ile o babanın evladı olarak sizleri alnınızdan öpüyorum, iyiki varsınız iyiki buradasınız.

Sevgilerimle...

eylems 07-01-2009 15:32

Sevgili lilium, sizin içinizdeki bu doğa sevdası da emin olun ki evlatlarınıza yansıyacaktır. Ben şimdiden evlatlarınızın sizinle gururlanacaklarına eminim. Güzel yazınız ve dilekleriniz için teşekkür ederim.

Süha Şendoğan 07-01-2009 15:42

Sevgili Eylems,
Uzun bir süredir İnternete giremediğimden hakkında yazacaklarım biraz gecikmeli oldu kusura bakma.
Tohum alışverişi neticesi kısa konuşmalarımızdan ve yazışmalarımızdan ne kadar doğa hayranı birisi olduğunu tahmin ediyordum şu anda yazdıklarından bu düşüncemin doğruluğu kanıtlandı.
İnşallah tüm gelecekle ilgili düşüncelerin gerçek olur.
Sevgiler..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024