agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2008, 17:30   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
ilker_eroglu

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Geçen sene arkadaş meclisinde kapari bitkisinden bahsedildi bende nedir bu kapari diye internette araştırmaya başladım.
Araştırmam sonucu sitemizden doyurucu bilgilere ulaştım ve araştırmaya devam ettim bilgim yeterli derecede oldugu zaman insanlara yardımcı olmak için sitemize üye oldum.

Burada neler öğrendiniz?

Saymakla bitmez sellukanın ne kadar güzel bir çiçek oldugunu,terörist tohumları ve ne acıki ziraat mühendislerine yeterince ilgi gösterilmedigini.
Yazdıklarım haricinde bitkiler konusunda bir cok şeyi ögrendim ve ögrenmeye devam ediyorum ve ögrendiklerimi etrafımdaki insanlarla paylaşıyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bitkiler konusunda pek bilgim yok sadece internet araştırmalarından kapari hakkında bilgi sahibi oldum ve bu bilgileri sitemizdeki diger üyelerle paylaştım. İşim geregi kargoya verilen kolilerin neden geç teslim edildigi ve internetten derledigim ilginç bilgileri paylaşabildim.

Sizi tanıyalım

1979 İstanbul doğumluyum uluslararasi lojistik şirketinde çalışıyorum uykucu,yeni tatları tatmayı ,yeni yerle ve yüzle tanımayı seven ve insanlara elimden geldigince yardımcı olmaya çalışan gülmeyi sohbet etmeti seven birisiyim.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Çok az işlerim çok harektli oldugu için işyerimde vaktim olmuyor evde anneme çiçek bakımı konusunda yardımcı oluyorum sitemizden ögrendiklerimle.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Bu konuya cevap verecek kadar bitkiler hakkında bilgiye sahip degilim bu nedenle "şu da olsaydı" **** "olmasaydı iyi olurdu" diye birşey söyleyemeyecegim.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Bu kadar güzel ve dolulu bir sitenin insanlar tarafından daha cok bilinmesi için ellerinde gelen yardımı yapmaları.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Mutlu oluyor, hayretler içinde kalıyor ve tarif edemeyecegim duygulara sahip oluyor ve bu güzellikleri yaratana bir kere daha şükrediyorum. Daha çok çiçekler ve tıbbi bitkiler.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Anlatabilecegim herhangi bir olay hatırlamıyorum.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Sahip olmak istedigim bahceli evin bahcesi için cok basit peyzaj fikirlerim vardı bu kadar çeşit peyzaj elemanlarının oldugunu bilmiyordum. Sitemiz sayesinde bahçe peyzajı konusunda fikirlerim revize edildi. Dogayı koruma hakkında bildiklerim ve insaların ilgisini çekme yollarım konusunda daha ceşitli ve etkili bilgilere sahip oldum bunları daha iyi nasıl kullanabilecegimi ögrendim.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Fotoğraf galerisinden takip edebiliyorum sadece.Fotoğraflardan gördügüm kadar kırk yıldır birbirini tanıyan insanların bir ara geldigini görüyorum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Bitkilerle yeni ilgilenmeye başladıgım için önerebilecegim kaynaklar mevcut degil.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Mustafa Kemal Atatürk Yalovadaki yürüyen köşk olayı ve "Çiftçi milletin efendisidir."sözünden ötürü

Deniz Temiz Derneği ve Tema Vakfi

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Daha cok bilgisayar ve teknolojik ürünler üzerine bilgilendirme yapan sitelere üyeyim.
Agaçlar.net'teki bilgiler canlılara ait sanal degiller nefes alan ve yaşayan baktıkça insanlara huzur veren. canlılar hakkında bilgi sahibi olabildigim bir site.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Mesleki bir egitim almadım ama giriş düzeyinde bahcede yetişebilen bitkiler ve agaçlar konusunda bir nevi bahcevanlık egitimi almak isterdim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

2-3 saatimi forumda ve diger bölümlerde gecirmeye çalışıyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

İnternet-Başlangıç düzeyinde Web tasarimi ,seyahat, kupa fincan biriktirmek.
Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Ne yazikki bir paylaşım söz konusu olmadı gecen aylarda siyah gül ve rosa osiria tohumu getirtmeye çalıştım fakat getiren kişi cevresinde bulamadıgı için getiremedi ama vazgeçmiş degilim.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Bu şekil bir ayrım yapmam mümkün degil her üye bilgisiyle müsemma fakat meslek olarak bu alanda faaliyet gösteren üyelerimizde hakkını vermek gerekir onlar bir cogumuzdan daha cok bilgiye sahip olduklarını düşünmekteyim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Herhangi bir sivil toplum kuruluşuna üye degilim

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Evet katılmak gerekir fakat yıllardan beri gelen bir toplumsa bastırılmışlıktan dolayı çok marjinal eylemler harici katılabilirim.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Yeterli degil sadece NTV kanalının son günlerde yapmış oldugu yeşil ekran programlarının diger kanallara örnek olmasını umuyorum.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Sitemizde "Buralardan çekip gitmek (Arsa arayışları)" ve "Buralardan çekip gitmek (Ahşap ev arayışları ve tecrübe paylaşımları)"iki adet başlık mevcut bir çok mesajda insanlar bahceli bir ev hayalinde **** kafasını dinleyebilecek ortamlar arıyorlar bu bahçeler insanların bu isteklerini kısa bir süre için karşılayabilecek şekilde oldugunu düşünüyorum ve şehirde yaşayan bir çok insan bir çok şeyi hazırladıgı için nasıl sorularına cevap olabilecek ortamlar. Ve en kötüsü bir şeyleri yetiştirebilecek yer bulamayanlar için can simidi gibi geliyor.

Hepsinden sadece birer tane yazın:
En sevdiğiniz;

ağaç:Nar
çiçek;Gül
kitap: Suç Ve Ceza
şarkı: Esmer Günler
müzik grubu/müzik sanatçısı:Tolga Çandar-Ayna
şair:Can Yücel
film: Kasımda Aşk Başkadır

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 00:07   #2
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sevgili İlker,Çok hoş bir yazı zevkle okudum ve sizi tanıdığıma çok memnun oldum,Saygı ve sevgiyle...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 00:24   #3
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Güzel hikayeler ile kahvemize renk katan Sevgili İlker sizi tanıdığıma çok memnun oldum.
Sevgiler.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 01:00   #4
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
İlker'i biliyor musunuz?
Artık biliyoruz..Tanıdığıma memnun oldum sevgili İlker..

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 01:29   #5
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sevgili İlker,Çok hoş bir yazı zevkle okudum ve sizi tanıdığıma çok memnun oldum,Saygı ve sevgiyle...
Sn envor.

Yazmış oldugunuz güzel sözler için tesekkürler.

Saygı ve Sevgilerimle

ilker

ilker_eroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 03:08   #6
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Sevgili İlker,
Seni biraz da olsa tanımış olmak güzel yazılarını takip ediyorum herbiri birbirinden ilginç...Takipteyim birgün bizim oralarda tanışma fırsatımız olacaktır diye düşünüyorum....Sevgiler

venus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 03:14   #7
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Güzel hikayeler ile kahvemize renk katan Sevgili İlker sizi tanıdığıma çok memnun oldum.
Sevgiler.

Sn selenn,

Sizin gibi bir cok renkli okuyucunun oldugunu bilmek ve onlardan bu hoş sözleri duymak beni cok mutlu etti daha çok hikaye ile renk katmaya devam.

Tesekkürler.

İlker

Eski 15-07-2008, 04:45   #8
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Günüm Mesajı Göster
İlker'i biliyor musunuz?
Artık biliyoruz..Tanıdığıma memnun oldum sevgili İlker..
Sn Günüm,

Pek alışkın degilimdir bu kadar güzel sözleri duymaya bu nedenle hakkımda yazılanlar için tesekkür ederken güzel cümlerler bulmaya calışıyorumda yazılan cümlelerin hepsi cok güzel bunları aşabilecegimi daha iyisini yazabilecegimi düşünmüyorum.

Güzellikler için tesekkür ederim .

İlker

Eski 15-07-2008, 05:04   #9
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus Mesajı Göster
Sevgili İlker,
Seni biraz da olsa tanımış olmak güzel yazılarını takip ediyorum herbiri birbirinden ilginç...Takipteyim birgün bizim oralarda tanışma fırsatımız olacaktır diye düşünüyorum....Sevgiler
Sn Venus.

Kısmet olursa Eylül ayında 1-2 günlügünde Bodrumda olacagım yakın bir yerlerdeysek görüşmek isterim tüm Bodrumdaki arkadaşlarla umarım geldigimde işlerim istedigim gibi giderse sürekli orada olacagım.

Yazdıklarınız için tesekkürler.

Saygı ve Sevgilerimle.

İlker

Eski 15-07-2008, 09:13   #10
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Sevgili meslekdaşım iyi ki aramızdasın.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 09:48   #11
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili İlker ,
Bize verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz.Aramızda olduğun ve seni tanıdığımız için çok memnunum.Umarım hayallerin gerçek olur ve güzel istediğin gibi bir bahçeye sahip olursun.
Sevgiler

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 17:43   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili İlker ,
Dilerim tüm isteklerin gerçekleşir. Bodrumda o düşlediğin eve sahip olabilirsin. Seni tanıdığıma seviniyorummmmmm

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 11:50   #13
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatyam Mesajı Göster
Sevgili meslekdaşım iyi ki aramızdasın.
Sn papatyam tesekkür ederim.

Dedikodulara göre aynı şirkette calışacagız kısa bir süre sonra.

İlker

Eski 16-07-2008, 12:13   #14
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Sevgili İlker ,
Bize verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz.Aramızda olduğun ve seni tanıdığımız için çok memnunum.Umarım hayallerin gerçek olur ve güzel istediğin gibi bir bahçeye sahip olursun.
Sevgiler
Sn Oğuzhan,

Bir çok arkdaşım gibi bitkiler konusunda pek bilgim olmadıgı için bilgi ve becerimin oldugu konulara yöneliyorum destekleriniz için tesekkür ederim.

Umarım en kısa süre içinde tüm arkdaşlarımın hayalleri gercekleşir.

Saygılarımla

İlker

Eski 16-07-2008, 12:17   #15
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Sevgili İlker Eroğlu,

Hikayelerinizi ilgi ile okuyoruz. Lütfen devam edin.

Renk katıyorsunuz ve sizi tanıdığıma memnunum.

Sn uzman16,

Kattıgım renkleri görebilen ve renkli gözlü insanlardan oldugunuz için çok çok tesekkür ederim

Eski 16-07-2008, 12:19   #16
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Sevgili İlker ,
Dilerim tüm isteklerin gerçekleşir. Bodrumda o düşlediğin eve sahip olabilirsin. Seni tanıdığıma seviniyorummmmmm
Sn Mahmut Leventoğlu.

Agzınızdan bal damlıyor.İnşaallah herşey gönlümüzce.

İlker

Eski 18-07-2008, 20:49   #17
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Vakti zamanında Bodrum'a yerleşmek isteyen ve bu yeni hayatıyla geleceğini orada tekrar kurmak isteyen biri yaşarmış İstanbul'da..

Bir gün gelmiş ve isteklerini gerçekleştirmiş, mutlu , mesut bir hayata yelken açmış ...Agaclar.net'te ki dostları da onu yalnız bırakmamışlar orada.

Umarım en kısa zamanda bu minik hikayenin kahramanına düşlerindeki evinde yaşamak kısmet olur

Sizi tanıdığıma memnun oldum..

Muğla ekibine bekliyoruz

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 09:38   #18
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Sn caretta,

O kadar güzel yazmışsınız ki size cevap yazmak için çok bekledim sizin yazdıgınız gibi güzel bir cevap yazmayı istedim ne yazikki beceremedim ve bu beceriksizligim üzerine sizi veya bir kaç kişiyi üzmüş olabilirim geç cevap yazmakla.

Uzun süre cevap yazmadıgım için saygızlık yapmış gibi oldum bu nedenle özürdilemek isterim.

Saygılarımla

İlker

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caretta Mesajı Göster
Vakti zamanında Bodrum'a yerleşmek isteyen ve bu yeni hayatıyla geleceğini orada tekrar kurmak isteyen biri yaşarmış İstanbul'da..

Bir gün gelmiş ve isteklerini gerçekleştirmiş, mutlu , mesut bir hayata yelken açmış ...Agaclar.net'te ki dostları da onu yalnız bırakmamışlar orada.

Umarım en kısa zamanda bu minik hikayenin kahramanına düşlerindeki evinde yaşamak kısmet olur

Sizi tanıdığıma memnun oldum..

Muğla ekibine bekliyoruz

Eski 28-07-2008, 08:54   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Bir gün bir baktım bizim üjbejler bir araya gelmişler MEKANIN bir köşesine çekilmişler planlama yapıyorlar. Tüm Trakyalı kızancıkları ve yapma beyağ cuları bir araya toplamaya çalışıyorlar. İçlerinden birisi bağırıyor "Köylü milletin efendisidir" Öyledir beyağ. Gazi ne güzel demiş bilirmisiniz siz. Daha neler neler?

Yan ŞAPKALI Ahmet Aganın oğlu Cemal den (Hikayesini sonra anlatacağım) Hüsmen aganın oğlu İlkere selam olsun.

Saygıyla kalın.

Sevgiyle kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 17:32   #20
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Merhabalar !

Bir gün bir baktım bizim üjbejler bir araya gelmişler MEKANIN bir köşesine çekilmişler planlama yapıyorlar. Tüm Trakyalı kızancıkları ve yapma beyağ cuları bir araya toplamaya çalışıyorlar. İçlerinden birisi bağırıyor "Köylü milletin efendisidir" Öyledir beyağ. Gazi ne güzel demiş bilirmisiniz siz. Daha neler neler?

Yan ŞAPKALI Ahmet Aganın oğlu Cemal den (Hikayesini sonra anlatacağım) Hüsmen aganın oğlu İlkere selam olsun.

Saygıyla kalın.

Sevgiyle kalın.
cemal.S,

Yazmış oldugunuz herşey için tesekkür ederim hikayeyide sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılarımla

İlker

Eski 28-07-2008, 21:25   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Merhabalar;

Siteyi renkli ve samimi hale getiren, sizin samimi sohbet köşeleriniz oluyor. Sitede yeni üye sayılırım. Sizin samimi ve dostane iletişimlerinizi okuyor, kurduğunuz dostlukları da takdir ve hayranlıkla karşılıyorum.

saygılarımla...

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 21:34   #22
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili İlker seni tanıdığıma memnun oldum. Sevgiler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 01:15   #23
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Aktaş Mesajı Göster
Merhabalar;

Siteyi renkli ve samimi hale getiren, sizin samimi sohbet köşeleriniz oluyor. Sitede yeni üye sayılırım. Sizin samimi ve dostane iletişimlerinizi okuyor, kurduğunuz dostlukları da takdir ve hayranlıkla karşılıyorum.

saygılarımla...

Sn Emine Aktaş,

İnsanların benim hakkımda hoş sözler yazmasına alışık olmadıgım için cevap yazarken çok zorlanıyorum.

Sitedeki arkdaşlarımızın samimiyetleri bana yansıyor bende daha fazla yansıması için çalışıyorum.

Saygılarımla

İlker

Eski 29-07-2008, 01:22   #24
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Sevgili İlker seni tanıdığıma memnun oldum. Sevgiler.
Sn zenfree çok tesekkür ederim.

İlker

Eski 31-07-2008, 17:25   #25
Yeni Üye

Toro42's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2008
Sayın İlker Eroğlu;

Öncelikle sizi tanıdığıma çok memnun oldum.Hayallerinzdeki bahçeye inşallah sahip olursunuz.Paylaşmış olduğunuz hikayeleri beğenerek takip ediyorum.

Toro42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 19:12   #26
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Toro42 Mesajı Göster
Sayın İlker Eroğlu;

Öncelikle sizi tanıdığıma çok memnun oldum.Hayallerinzdeki bahçeye inşallah sahip olursunuz.Paylaşmış olduğunuz hikayeleri beğenerek takip ediyorum.
Sn toro42,

İyi dilerkleriniz ve güzel sözleriniz içim tesekkür ederim.

İlker

Eski 03-08-2008, 19:54   #27
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
İlker Eroğlu, sizi nüktedan kahvehane yazışmalarıdan tanıyorduk, buradan da pekiştirmiş olduk, aramızda olmanız güzel.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 20:18   #28
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
İlker Eroğlu, sizi nüktedan kahvehane yazışmalarıdan tanıyorduk, buradan da pekiştirmiş olduk, aramızda olmanız güzel.

Sn Penelophe,

Bende sizler gibi çok güzel insanların arasında oldugum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

İyiki varsınız tesekkürler

İlker

Eski 04-01-2009, 01:08   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Su gibi berraksın, yolun açık olsun üjbejim.

Polen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 01:40   #30
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Sn POLEN,

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

İlker

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024