agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)
Reklam


Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2008, 12:23   #1
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,925
Galeri: 90
Vyssera

Vyssera
Üye oluş tarihi: 12 Şubat 2007


Agaclar Net
'e geliş maceranız nasıl oldu?

2006 Şubat ayında, işyerimin yakınlarında bir çiçekçiye bir bonsai ağacı geldi. Fiyatı biraz pahalı olduğu için birkaç gün gittim geldim. Ağaca baktım. Sonunda almaya karar verdim. Güzel bir çam ağacıydı. Ama ihmal edilmişti. Bakımını öğrenmek için, internette dolaşırken karşıma birkaç site çıktı. Agaclar Net’i biraz inceledikten sonra demir attım, o gün bugündür buradayım.

Burada neler öğrendiniz?

Öncelikle giriş amacıma uygun olarak bonsai ile ilgili çok şey öğrendim. Siteye girmeden önce bonsai bodur ağaçlardan yapılır diye düşünüyordum, saksıda bazı bodur ağaç ve çalı türleri bakıyordum. Burada geçirdiğim bir yıl içinde ufkum çok açıldı, görüş yeteneğim arttı. Birçoğunu henüz uygulamamış olsam ya da bazılarında başarısız olsam da bir çok teknik öğrendim. Bonsaide daha yolun başında olduğumu bilmemin yanında, güzel bir yola doğru bir başlangıç yaptığımın da farkındayım.

Bonsai dışında, eskiden beri meraklı olduğum ağaç ve çiçekler hakkında bakım, çoğaltma gibi konularda her gün bir şeyler öğreniyorum. Forumun hala keşfedemediğim yerleri olduğunu da biliyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bildiğime inandığım konularda, yeni gelen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Zira hep almak amacı ile siteye girmek doğru değil. Ben de elimden geldiğince bilgim dahilinde forumda aktif olmaya çalışıyorum. Somut olarak ne öğrenmiş olabilirler diye düşündüğüm zaman; Karadeniz bölgesinde yetişen bitkiler hakkında bilgiler, bonsaiye başlarken gerekli olabilecek bazı bilgiler, bitkiler hakkında kendi gözlemlerim ve deneyimlerimden aktardıklarım olabilir.

Sizi tanıyalım

Adım Emre Atasoy. 1981 yılında Hollanda’da doğdum. Babam orada işçi olarak çalışıyordu. 1986’da ülkemize döndük. Üniversite öğrenimimi gördüğüm Ankara’da geçirdiğim 6 yıldan başka hep Trabzon’da yaşadım. Diş hekimiyim. Haftanın 6 günü işyerindeyim. Çok sosyal biri sayılmam. Evde zaman geçirmeyi severim. Eğer evde ya da işte değilsem büyük olasılıkla köy evimizin önünde balık ızgara yapıyor ya da kahve içiyorumdur.

Haftasonları da mutlaka doğaya çıkarım. Toplum benim doğrularıma ters hareket ettiğinde, ben kendi yolumda yürümeye çalışırım. Sorgulamayı severim. İş, güç ve günlük hayattan zaman kaldığında bazen uzun süre felsefeyle uğraştığım olur.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Şöyle söyleyeyim, haftasonu doğaya çıktığımda bitkileri incelerim, fotoğraf çekerim. Kendi köyümde ve yaylamda nerede ne yetişir birçoğunu bilirim. Yayla evimizin önünde de bahçem var, yaylaya çıkınca bakımını yaparım. Hafta içi de balkonumda bonsai adayı ağaçlarım, ektiğim tohumlar ve çiçeklerimle ilgilenirim. Yani boş zamanımın önemli bir kısmı diyebiliriz.

Agaclar Nette "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Açıkçası hala forumda yeni yerler keşfeden biri olarak, çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Bu haliyle sitemizi seviyorum

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Arkadaşlarımıza paylaşmalarını öneririm. Yaptıkları işlemlerde fotoğraf çekmelerini notlar almalarını, deneyimlerini aktarmalarını böylece forumun daha zengin bir hale gelmesini tavsiye edebilirim. Ağaç, çiçek ve bonsai ile ilgilenen arkadaşlara bakım konusunda dikkat etmelerini öneririm. Bitkileri ile ilgilensinler zaman geçirsinler ve nasıl bakım yapıldığını öğrensinler. Ben siteye üye olduktan sonra en çok bu konuda eksiğim olduğunu fark ettim çünkü.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Güzel bir ağacı seyretmek için o ağacı ziyarete gittiğim olur, ya da balkonumdaki, bahçemdeki çiçek ve ağaçlarımı seyretmeyi onlarla ilgilenmeyi severim. Sevgi duygusu uyandırıyor. Bunu hissettiğimde de şöyle düşünüyorum: Bitkilerle uğraşan insanlar gerçekten kötü insan olamazlar.
Ağaç türleri olarak, Kayın ve Ladin hem en sevdiğim hem de bölgemizin kültüründe önemli yeri olan asil ağaçlar. Onlar Karadeniz dağlarının özgür ağaçları. Ayrıca Akçaağaçlar, kızılağaç, sarıçam, göknar gibi ağaçları da seviyorum. Yayla bahçemizde hepsinden mevcuttur. İlginç gelebilir, yaban elması ve yaban armudunu severim, zor büyüyen, ormanlarda özgürce yetişen, çiçekleri hoş ama meyveleri çok ekşi olduğu için yenmeyen, bir bakıma insana çok yüz vermeyen güzel yabani ağaçlardır.

Agaclar.net’e üye olduktan sonra sukulentlerle de ilgilenmeye başladım. Yetiştirdiğim bitkiler arasında onlar da var. Soğanlı bitkiler, özellikle zambakları da çok severek yetiştiriyorum. Şu anda türünü bilmediğim 2 çeşit zambak bunun yanında tüylü zambak ve kum zambaklarım var.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Çocukken ‘Karateci çocuk’ filmini izledikten sonra yıllarca ormanda bonsai ağacı aramam olabilir zira öyle bir ağaç yok bildiğiniz gibi.
Ya da bana çam bonsaisi satan çiçekçinin, ‘İç mekanda tutulabilir hatta en çok mutfağı sever’ demesi, ve ağacı kaybetmeme sebep olması da hem trajik hem komik.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Hayatımı bütünüyle değiştirecek bir şey olmasa da, iyi bir bonsai sanatçısı olmayı hedefliyorum.

Agaclar Net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Trabzon toplantılarının fikir babası olarak, yaptığımız toplantıları elimden geldiğince organize etmeye çalıştım. Bitkilerle uğraşan insanlarla bir araya gelmek benim için çok anlamlı oldu. İlk toplantılar daha çok tanışma toplantısı ve fikir alışverişi niteliğinde oldu. İsmi bonsai atölye çalışması olsa da, çeşitli bitkiler hakkında konuştuk, tohum ve çelikler aldık verdik. Bundan sonra güzel bir girişle atölye çalışmalarımıza ciddi anlamda başlayacağız.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Daha çok web sitelerini takip ediyorum, ve Ev bahçe dergisini alırım her ay.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Halikarnas balıkçısı’nın Bodrum’u nasıl yeşillendirdiklerini anlatan bir yazısı vardı ders kitaplarımızda. Her buldukları tohumu, çekirdeği diktiklerini, yıllar sonra nasıl bir görüntü elde ettiklerini yazıyordu, aradan yıllar geçti, ayrıntıları unutmuşum, ama o heyecanı hala hissediyorum.
Ahmet Bedevi’nin Manisa’da yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Manisa Tarzan’ını rahmetle anıyoruz.

Ey Yeryüzünün yeşermesine katkıda bulunan insan, doğayı anlayıp hissedip ona saygı duymayı öğrenen insan, hayvanlara ve bitkilere sevgi, merhamet ve saygı besleyen insan! Seni de örnek alıyorum.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar Net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Doğu karadenizle ilgili yöresel forumlar, bazı bitki ve bonsai forumları ve kuş gözlemciliği ile ilgili bir foruma üyeyim ama açıkçası birkaçı hariç çok fazla girmiyorum. Agaclar Net şu anda benim açılış sayfam, bir forum olarak başarısı ortada, beklediğimden daha fazlasını bana sunuyor. Bitkilerle ilgili gerçekten bilgili insanların yanında binlerce ağaçdostu burada toplanıyor. Bazen agaclar.net’i sınıfa ve arkadaşları da sınıf arkadaşlarıma benzetiyorum. Bazen aynı mahallenin insanlarına. Öyle bir ortam var.

Sormadığımız ama eklemek istediğiniz diğer şeyleri yazabilirsiniz.

Foruma girdikten sonra tohumlar ekmiştim. Şimdi 1 parmak boyunda ağaçlarım var. Onların gölgesinde oturan beyaz saçlı adam olduğumda da Allah kısmet ederse, buralarda olmayı dilerim.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Hayır almadım. Diş hekimi olmaya karar vermeden önce, Botanikçi, biyolog ya da ziraat mühendisi olmayı da düşünmüştüm. Ülkemizde meslek seçerken nasıl hareket edildiği belli. Ama şimdi mesleğimden memnunum.

Zamanınızın ne kadarını Agaclar Net'e ayırıyorsunuz?
Günde toplam 1-2 saati buluyor genelde. İşyerimde ve evde zaman buldukça giriyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Aslında bu soru bana çevremdeki insanlar tarafından da soruluyor. Onlar daha çok şu şekilde soruyor, ‘ Ağaçtan başka bir şeyle ilgilenmez misin sen?’ En çok zaman ayırdığım uğraşım bitkiler olmasının yanında, fotoğraf çekmeyi, film izlemeyi, balık tutmayı, sık olmasa da kitap okumayı severim.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Şöyle söylesem açıklayıcı olur sanırım. O kadar çok tohumum oldu ki Belki 10 çeşit tohum almışımdır. Bu konuda Sayın Tekin ve Sayın İklimsiz’e çok teşekkür ederim. Ben de elimde olan tohumlardan ve bir ağaç gönderdim. Paylaşmak güzel, postacıyı beklemek güzel. Hediyeleşmek harika.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Ben katılmıyorum, her protestoyu anlamlı bulmuyorum, insanlar yanlış yönlendirilebiliyor da. Ama bilinçli ve neyi protesto ettiğini bilen ve çözüm sunan bir grubun içinde olmak isterim.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Sulak alanlarımızı, toprağımızı ve doğal yaşlı ormanlarımız kaybederken, popüler kültür programlarıyla insanlarımızı aptallaştırmayı kendine amaç edinmiş medyadan ne bekleyebiliriz emin değilim. Bana göre Güzel bir şekilde insan ve çevre ilişkisi ele alınmalı, ülkemizde neler olduğunu insanların takip etmesi sağlanmalı, doğal veya tarihi bir değerimize birileri müdahale ettiğinde toplum haberdar edilmeli. Aslında medya toplum zararına değil de yararına çalışmalı desek hepsini içerecektir.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz; ağaç, çiçek, kitap, şarkı, müzik grubu/müzik sanatçısı, ressam, şair, film, web sitesi.

Ağaç: Doğu ladini
Çiçek: Manişak / Primula longipes
Kitap: Karamazov kardeşler / Dostoyevski
Şarkı: Ayırım yapmak çok zor ama sanırım, Heart of steel / Manowar
Müzik grubu : Pink Floyd
Müzik sanatçısı: Kazım Koyuncu
Ressam: Van Gogh
Film: Balıkçı Kral (Fisher King)

 
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 22:12   #2
Ağaç Dostu
 
caretta's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-06-2007
Şehir: Izmir
Mesajlar: 551
Galeri: 121
Sorduğum soruları sabırla cevaplayan ve saksıda peyzaj çalışmalarını gıptayla izlediğim Vyssera 'ya yeni çalışmalarında başarılar diliyorum..

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 13:53   #3
Ağaç Dostu
 
uzman16's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-10-2007
Şehir: Bursa
Mesajlar: 1,578
Galeri: 119
"İçimizden Biri" köşesi yayınlanmaya Vyessera ile başlamıştı. Yorum yazabileceğimizi bilmiyordum. Sonraki 1-2 üyemizin tanıtımında da buradaki tutukluğumuz sürdü. Sonradan açıkdık, herkese yazılar yazdık, ama geçmişe dönmedik. Bu eksiği gidermek gerek.

Sevgili Vyssera,

Sizin bonsai başlığında tanıdım. Bonsai konusundaki yeteneğiniz karşısında şapka çıkarmamak mümkün değil... Eğitiminiz, kişiliğiniz ile örnek arkadaşlarımızdan birisiniz. Doğaya olan tutkunuz ise tüm yazılarınızda görülüyor.
Hayatınızdan bonsai eksik olmasın, Ali Bey'in izinde çok başarılı olmanız dileğiyle.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 14:44   #4
Ağaç Dostu
 
M.Sema's Avatar
 
Giriş Tarihi: 31-07-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 1,227
Galeri: 93
Sn Vyssera, sizi de tanıdığım için çok mutluyum. En çok sevdiğim bölgenin insanı olarak size de sevdiğiniz ağaçlar kadar uzun, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 22:14   #5
Ağaç Dostu
 
vyssera's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2007
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 1,801
Galeri: 69
Merhaba arkadaşlar, benim yazım yayınlandığında konu sadece okunabilir nitelikteydi, cevap yazılamıyordu. Bundan dolayı ben de çok sık bakmıyordum, bugün yeni yazılara bakarken sizin yorumlarınızı gördüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caretta Mesajı Göster
Sorduğum soruları sabırla cevaplayan ve saksıda peyzaj çalışmalarını gıptayla izlediğim Vyssera 'ya yeni çalışmalarında başarılar diliyorum..
Teşekkür ederim Caretta, bu tür çalışmalara yerim ve imkanım oldukça devam etmek istiyorum, sizin bu konuya ilginiz de sanırım, güzel çalışmalar ortaya çıkmasını sağlayacak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
"İçimizden Biri" köşesi yayınlanmaya Vyessera ile başlamıştı. Yorum yazabileceğimizi bilmiyordum. Sonraki 1-2 üyemizin tanıtımında da buradaki tutukluğumuz sürdü. Sonradan açıkdık, herkese yazılar yazdık, ama geçmişe dönmedik. Bu eksiği gidermek gerek.

Sevgili Vyssera,

Sizin bonsai başlığında tanıdım. Bonsai konusundaki yeteneğiniz karşısında şapka çıkarmamak mümkün değil... Eğitiminiz, kişiliğiniz ile örnek arkadaşlarımızdan birisiniz. Doğaya olan tutkunuz ise tüm yazılarınızda görülüyor.
Hayatınızdan bonsai eksik olmasın, Ali Bey'in izinde çok başarılı olmanız dileğiyle.
Sevgili Uzman16,

Kısa zamanda güzel bir başlangıç yaptınız, bizler bu forumda gözümüzü açıp, devamlılığı koruyabilen üyeleriz, bu bakımdan birbirimize benziyoruz. Bu sanatta beraber ilerlemeye ve güzel eserler oluşturmaya devam etmeyi dilerim. Çok naziksiniz teşekkür ederim, sevgiler.


Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Sema Mesajı Göster
Sn Vyssera, sizi de tanıdığım için çok mutluyum. En çok sevdiğim bölgenin insanı olarak size de sevdiğiniz ağaçlar kadar uzun, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

Çok teşekkür ederim Sevgili M.Sema,

İyi dilekleriniz hepimiz için geçerli olsun. Doğayı seven iyi kalpli kişilere selamlar, sevgiler.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 22:55   #6
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-09-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 3,593
Sevgili Kuzeyin çocuğu Vyssera iyiki varsın bütün paylaşımların için teşekkürler.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 16:04   #7
Ağaç Dostu
 
vyssera's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2007
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 1,801
Galeri: 69
Güzel sözleriniz için çok teşekkürler Mahmut bey, böyle anılmak güzel.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 01:23   #8
Ağaç Dostu
 
Penelophe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-04-2007
Şehir: İzmir
Mesajlar: 5,469
Galeri: 373
Vyssera, seni tanımak güzel, forumda pozitif enerji saçıyorsun etrafına, özellikle de bonsai ile ilgili konularda, yorum yaptığın şey kötü de olsa heves kırmıyorsun, hep yapıcı yorumlarını okuyorum, teşekkürler.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 10:36   #9
Ağaç Dostu
 
şükran ünal's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-07-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 432
Galeri: 8
Sevgili vyssera, biyografinle seni daha da yakından tanımış olmak çok güzel. kişiliğin, doğaya olan sevgin bütün mesajlarına da yansımış durumda. Bonsaiye olan aşkın dilerim hep seninle devam eder. Ankara dan sevgiler yolluyorum.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 10:44   #10
Ağaç Dostu
 
vyssera's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2007
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 1,801
Galeri: 69
Teşekkürler Penelophe, kusursuz iş olmaz. Eğer birbirimize hatalarımızı söylemezsek ilerleyemeyiz, mutlaka eleştiri yapmak durumundayız, ama karşımdakini incitmeden ve heyecanını kaybettirmeden bunu yapmaya çalışıyorum, yoksa bi' kıymeti kalmaz değil mi Güzel sözlerin için teşekkür ederim Sevgiler.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 14:22   #11
Ağaç Dostu
 
vyssera's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2007
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 1,801
Galeri: 69
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şükran ünal Mesajı Göster
Sevgili vyssera, biyografinle seni daha da yakından tanımış olmak çok güzel. kişiliğin, doğaya olan sevgin bütün mesajlarına da yansımış durumda. Bonsaiye olan aşkın dilerim hep seninle devam eder. Ankara dan sevgiler yolluyorum.
Merhaba Şükran hanım

Teşekkür ederim, Doğa hepimizin ortak noktası Onu sevmek ortak içgüdümüz. Uzun bir süre kaldığım ve çok sevdiğim Ankara'ya sevgiler, selamlar

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 16:04   #12
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 16-05-2007
Şehir: YALOVA
Mesajlar: 4,833
Merhabalar !

Bu sayfa sayesinde sizi tanımış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Size ömür boyu başarılar diliyorum. İddalı bir yaşamınız olduğunu yazılarınızdan görüyorum. Bir gün mutlaka yüz yüze tanışmak isterim doktor bey.

İyiki varsınız.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 16:32   #13
Ağaç Dostu
 
Sebahattin Sargın's Avatar
 
Giriş Tarihi: 16-12-2006
Şehir: Sakarya
Mesajlar: 4,157
Galeri: 345
Okuyamadığın ne çok tanıtım yazısı varmış. Sevgili Emre abinin bonsai çalışmarını izlemek benim en büyük zevklerimden birisi. Yardımsever ve dost canlısı bir üyemiz...

Bonsailerinizle beraber güzel günler dilerim...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 22:02   #14
Ağaç Dostu
 
vyssera's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2007
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 1,801
Galeri: 69
Teşekkürler arkadaşlar, sizleri tanımaktan ben de çok mutluyum. İnşallah nice çalışmaları yine ağaçlar.net'te yapmaya devam ederiz, beraberce.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020