agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2009, 13:24   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Nariçi

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Agaclar.net, daha önce, ciddi olduğunu zannetmediğim bir form sitesi, geyik muhabbetleri olduğu öngörüsü içindeydim. Ancak yakın inceleme ile tetkik etmemiştim.

Daha sonra bir internet sitesinde ki blog yazılarım için, 'ağaçların dikey sürgün verme özelliği' konusunu yazacaktım, literatür kaynaklarını araştırıyordum. Orman Müh. oğlum bizdeydi, agaclar.net'e bak dedi. Ben de bakmak için üye oldum, hala bakmaya devam ediyorum.

Burada neler öğrendiniz?

Bu sitede, daha önce TV – medyadan duyup gördüğüm topraksız sebze yetiştirme tekniğini öğrenmeye çalışıyorum. Amatörce yaptığım kendi bahçemdeki düzenleme ve çiçek bakım ve tanımlamalarını daha bilinçli olarak yapmayı öğreniyorum. Yöremizde bulunmayan ekzotik türlerin deneme ve yetişmesini gözlemliyorum.

Çoktan beri ilgimi çeken bonsai çalışmaları için öğrenim kaynağı olacak.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Diğer üyelerin benden ne öğrendiğini bilemiyeceğim, ancak zamanla bu sayfalarda yansımalarını olumlu, olumsuz belki görürüz.

Sizi tanıyalım

Orman Bakanlığının Or-köy Genel Müd., Orman Genel Müd., Milli parklar Genel Müd. taşra teşkilatlarında , 10 + 10 + 9 yıl olmak üzere Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin muhtelif illerinde ortalama 2,5 yıl çalıştım. Rize Kaçkar Dağları Milli Park Müdürü iken 29. yıl sonunda emekli oldum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Çarşı işleri, internet başı veya başka kentlere yolculuk dışında zamanım tamamen bitkilerle geçiyor. Tabi hava muhalefetinde içeride oluyoruz.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Henüz site için bir değerlendirme düşüncesi aklıma gelmedi. Ancak Yorumlara yoğunlaşınca diğer etkinlikleri gözden kaçıyor, Form dışındaki dergi ve ansiklopedik bilgilendirme sayfaları form içinde bülten ya da reklam şeklinde yansıtılsa bütünlük sağlanır.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Üyeler genelde saygın insanlar ve medeni bir diyalog ortamı var. Güven ortamını bozmamaları, paylaşımcı düşüncelerinin devam etmesini diliyorum.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkiler yaşama sevinci veriyor, canlıların en korumasızı, isteyen her varlık kolaylıkla zarar verebiliyor. Buna rağmen en faydalı varlıklar. Ben onlarla konuşur hem de sürgünlerini okşayarak severim. Her bitki koruma kapsamındadır fazla zararlı olmadıkça ayrık otuna kadar. İbreliler özellikle sedirler çok hoşuma gider. Ticari olarak ilgilendiğim tür yok.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bitkiler masumdur, keyfi olarak veya küçük bir menfaat için tepesi, dal uçları veya gövde kabukları zarar görmüş bitkileri görünce o zaman stres ve öfkeli olurum. En çok ilgimi çiçekli bitkilerin üzerine koşuşan yüzlerce çeşit böcek ve çıkardıkları sestir. Bir de dağ başlarındaki abidevi ağaçlar. Bitkilerin komikliğini görmedim, harika yönlerini fark ettim.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Amatör uğraşı yönümü değiştirecekler herhalde, diğer taraftan teknik ar-ge çalışmaları başarılı olduğu takdirde yeni açılımlar yapabilir.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Ağaçlar net toplantıları benim coğrafyamdan uzaklarda oluyor.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Bulduğum veya gördüğüm kitapları okurum, akademik olarak hazırlananları tavsiye ederim.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Hayrettin Karaca, Ediz Hun,

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

İbreliler, bahçesel, azbuz ve gazeteler.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Eğitimim orman ve iktisat

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Medya haberleri ve yorumları, blog yazıları dışındaki internet zamanım agaclar.net'te geçiyor.

Ortalama beş saat.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Medya ve TV izlemek mahalli gaz ve blog yazıları.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Bu konuda hep ben talep ettim, ancak bahçede bulunan türlerin tohumlarından ve çeliklerinden üretebilirsem fazla olanları bedelli, bedelsiz paylaşmak, değerlensinler isterim.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Pratik ve bilimsel katkıları olan, bilinmeyen türlerin tanıtılmasını sağlayan ve koruma hassasiyeti olan üyeler. Doğadan uzak kalmış, olanaksızlıklar içinde bitkiyle bir şekilde tanışmak isteyenler.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Ortamı uygun olanların katılmasını isterim. Ancak internet sayfalarında katkı yapmaya çalışıyoruz.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Gönüllü kuruluşların TV kanalı olmalı. Belgesel TV kanalları var, ancak yerel sorunların yansıtılması gerekir.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hobi bahçeleri metropol kentleri için çok güzel bir olanak. Bu uygulamaların her belediyede (kentte) uygulanması gerekir. Bahçesi olmayan, apt. ve sitede veya kirada oturanların doğayla uygulamalı tanışması gerekir.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Sedir
çiçek; Gül
kitap: Kimya-yı saadet (İmam Gazali)
şarkı: Sarmaşık gülleri
müzik grubu/müzik sanatçısı: Sezen Aksu
ressam: Salih Acar
şair: Nazım Hikmet
film: love story
web sitesi: agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 17:34   #2
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bir ağaç severi daha, yakından tanımak güzel. Yaşadığınız cennet gibi doğada her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 17:54   #3
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Sizi tanıdığımıza çok sevindim Sayın Nariçi. Ömrünüzün hep dilediğiniz gibi geçmesi dileğimle..

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 18:12   #4
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Teşekkür ederim, herkese seviç dolu mutlu bir hayat dilerim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 18:17   #5
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sizi tanımak güzeldi Nariçi hep doğa ve yeşillikler arsında geçen hayatınız öyle devam etsin inşallah

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 18:45   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Yazılanlardan bir doğa emektarı ve Anadolu hayranını yakından tanımış olduk.

İyiki varsınız.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 17:13   #7
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sayın Nariçi,
Sizi daha yakından tanıdık,tekrar aramıza hoşgeldiniz.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 18:55   #8
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili nariçi, sizi tanımak güzel, ama ben kendi namıma yazıyorum, bu söyleşiyi çok az ve öz yapmışsınız gibi geldi bana. Sizi daha detaylı tanımak daha güzel olurdu.
Herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim. Güzel bahçenizde, güzel manzaranız eşliğinde, sevdilkerinizle uzun ve mutlu yıllar dilerim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 20:25   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
İlgi ve yakınlığınız için çok teşekkürler. Aslında önemli olan duygu ve bilgi paylaşımıdır. Bu platformlarda bir anlamda manevi atmosfer oluşturuyoruz.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 20:42   #10
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Çok anlamlı bir görev yerinden emekli olmuşsunuz. Bu nedenle ağaçlar.net size yabancı gelmemiştir. Bundan sonraki yaşamınızda sevdiğiniz işlerle kucak kucağa mutlu bir ömür sürmenizi diliyorum. Sizi tanımak zevkti. Güler hanıma'da hak veriyorum.
Saygılarımla.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 10:32   #11
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
bitkiler konusundaki özellikle ormanlarımız konusunda bilgilerinizden yararlanacağımıza inanıyorum.
sizi tanıdığıma sevindim.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 13:00   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili nariçi, hesaplayabildiğim kadarıyla günde yaklaşık 10 mesaj ortalamasıyla agaclar.net'in en aktif üyelerinden. Sorularını sorar ve yorumlarını yaparken kullandığı üslup o kadar içten ki, insana hiç ilgilenmediği konulardaki yorumlarını bile okutuyor.

Sevgili nariçi sizi tanıdığıma çok memnunum. O güzelim bahçenizde sevdiklerinizle birlikte huzur dolu bir ömür dilerim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 00:51   #13
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
3 dönümlük harika manzaralı bahçenizin sayfalarını imrenerek gezdiğimde çok şanslı olduğunuzu düşünmüştüm. Yazınızı okuyunca mesleğinizden kaynaklanan şansınızı da öğrenmiş oldum. Aslında siz hep ağaçlarla biraradaymışsınız. Bizler gibi balkona mahkum olmamanız harika olmalı.

Sizi tanıdığıma memnun oldum.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 14:15   #14
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sevgili nariçi abiciğim, sizi tanıdığım için kendimi çok şanslı sayıyorum.

Görev yaptığınız milli parklar'da, edindiğiniz tecrübe ile yaratmış oldunuz belli olan cennetiniz'de, uzun, mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024