agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler
  • 4 Gönderen malina
  • 4 Gönderen malina
  • 2 Gönderen Musa Gündoğan
  • 2 Gönderen malina
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan
  • 3 Gönderen malina
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan
  • 2 Gönderen Musa Gündoğan
  • 1 Gönderen malina
  • 4 Gönderen malina
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 3 Gönderen Musa Gündoğan
  • 1 Gönderen AkisSoftware

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2017, 18:26   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Musa Gündoğan (computerboy)

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Organik tarım üzerine makalelere bakıyordum burada yerli tohum bilgilerini görünce birkaç gün yazıları okudum daha sonra üye olmuştum. Ancak epeydir üyeliğim aktif olamayınca bende unuttum. Sonrasında gel zaman git zaman yine yerli birkaç tohum bilgisi ararken yine yolum buraya düştü. üye olmaya çalıştım ancak zaten üyesiniz yazısını görünce çok mutlu oldum ve hemen daldım içeriye

Burada neler öğrendiniz?
Tohum değiştirme uygulamanıza bayıldım diyebilirim. Bende bu sene itibariyle kendi bahçemde yerli veya orijinal tohum üretmek çin organik tarıma başladım. Organik ve saf tohum koruma yöntemleri nasıl olmalı bunları öğrendim. Çünkü elimde yaklaşık 50 kadar orijinal tohum bulunmakta pek çoğunu yerlitohumcom dan aldım diğerlerini de patronumdan temin ettim kendisi yıllardır yerli ya da organik tohum biriktirir.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Şu an bilmiyorum ancak bundan sonra öğreneceklerinden eminim.
Sizi tanıyalım

İsmim Musa. Ankara doğumluyum. (1987) grafik tasarımcı olarak bir yayınevinde çalışmaktayım. Yaklaşık 2 yıldır hep hayalim olan organik tarım üzerine uğraşmaktayım. Öncelikle çilek üretimiyle başladım. Şimdi de hızlı bir şekilde geliştirmeye çalışıyorum.
Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Çalışma saatlerimin dışında her an bitkilerle içiçeyim

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
agaclar.net te kendin yap köşesi şeklinde bir alan oluşturulabilir. Hobi ya da büyük işler öncesi küçük tüyolar kazanılabilecek işlerin adım adım yapımı olsa güzel olur.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Tohum veya ağaç alanında bilgi paylaşımına sürekli devam etmeleri biz yeni başlayanların çok işine yarmaktadır.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Bitki ve toprak beni çok rahatlatıyor. Özellikle ilgilendiğim türler sebze ve meyvelerdir. Bunlar içinde yerli tarımın kalkınması için ya yerli ya da kesin bilinen organik tohumlarla ilgileniyorum

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Organik çilek yetiştiriyordum. Çilekler büyüdü akşam yiyim dedim. Akşam geldiğimde eşimin canı çilek çekmiş ve tüm çilekleri tek başına yemişti.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Kesinlikle oldu. Şöyle özellikle tohum takas şenliklerinde çok verimli organizasyonlarda olacağımı düşünüyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Yeni üye olmam hasabiyle umarım ileride çok verimli olacaktır.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Genel olarak faydalanacak kitap tavsiye edemem. Çünkü merak ettiğim bilgileri öncelikle forumlarda daha sonra gerçek bilgiye ulaşabilmek adına da yabancı makalelere de bakarak harmanlamayı tercih ediyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Kesinlikle var. Seçkin yayıncılığın kurucusu Aytaç Seçkin bu alanda çok çaba sarf eden birisidir.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
agaclar net bence en aktif üyelere sahip zira aktif üyeler forumları canlı tutar. Ve buradaki ilişkiler daha çok yardım edilme üzerine

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Almadım. Ancak bu şu an için almayacağım demek değildir. Aksine hem teorik hem uygulamalı olarak bir eğitim almayı tercih ederim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Yeni üye olmam nedniyle şu an için başlangıç aşamasındayım

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Benim için renkler önemlidir. Bu nedenle tasarım konuları her zaman ilgimi çekmektedir.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Katılmadım özellikle bu sayfada olmamın nedeni katılma isteğimin olması ve önümüzdeki yıldan itibarende tohum şenliklerine tohum olarak katkı sağlamak isterim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Tema var fakat aktif olarak bulunmuyorum. Daha çok kendi çevremi korumaya çalışıyorum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Kesinlikle katılmak gerekir. Doğa ile içiçe yaşamayı öğrenmeliyiz.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Yeterli değil hatta her tv programı tarımsal gelişimleri gösteren organizasyonlar yapmalıdır.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Çok faydalı olduğu görüşündeyim. Zira insanlar kendilerini bu bahçelerde tartıyorlar farklı iş yapan insanlarla tanışarak daha güzel faaliyetler gerçekleştiriyorlar. Ancak zararları olduğuda oluyor. Bazen bu durumları görmezden gelmek ya da yeni başlayanlar için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç
: Mavi ladin
çiçek: Nergiz
kitap: Çok kitap olduğundan dolayı seçim yapamadım.
şarkı: Neşet Ertaş'ın tüm parçaları
müzik grubu/müzik sanatçısı: Neşet Ertaş
ressam: Sürrealizm tarzında çalışan tüm ressamlar.
şair: Özdemir Asaf, Abdurrahim Karakoç
film: Esaretin Bedeli
web sitesi:

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 18:31   #2
agaclar.net

malina's Avatar

"İçimizden Biri" bölümüne epeydir ara vermiştik...

Yeni arkadaşlardan computerboy mail adresime soruları cevaplayıp göndermiş teşekkür ederim

Tek cümle edip aradan çekileyim, Bir yayınevinde çalışan grafiker "ya da" yazarken doğru yazmalı Hepsini ben düzelttim....

Eski 28-03-2017, 13:40   #3
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Thumbs down yayınladığınız için çok teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
"İçimizden Biri" bölümüne epeydir ara vermiştik...

Yeni arkadaşlardan computerboy mail adresime soruları cevaplayıp göndermiş teşekkür ederim

Tek cümle edip aradan çekileyim, Bir yayınevinde çalışan grafiker "ya da" yazarken doğru yazmalı Hepsini ben düzelttim....
malina haklısın bu yazıyı bile gönderirken şirkette zar zor doldurdum. çok vaktim yoktu o nedenle hızlı hızlı yazma mecburiyetinde kaldım. yayınladığınız için teşekkür ederim.
Ayrıca belirtmem gereken bir husus: Grafik tasarımcı; tipografinin şekline önem verir. içerik kısmını dizgici bilir.

tener ve YeniBON beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 18:19   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Kitap kapağının adını da dizgiciye mi yazdırıyorsun?

Ya "ya da" varsa?

Not: Meslektaşız...

tener ve loveforlife beğendi.
Eski 29-03-2017, 13:55   #5
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

aslında şöyle yazı bana nasıl geliyorsa o şekilde yazıyorum. çünkü grafik tasarımcı yazının içeriğinden çok duruşu ile ilgilenir. ancak ben burada size karşı göstermiş olduğum bir tavır yok. lütfen bu dediğimi de yanlış anlamayın ben sadece dediğim gibi şirkette olmamdan dolayı hızlı bir şekilde yazdım. ayrıca soruların uzunca olmasından dolayı bir süreden sonra tüm soruları cevaplamak biraz dikkat dağıtıcı oluyor.

tener beğendi.
Eski 29-03-2017, 16:19   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
aslında şöyle yazı bana nasıl geliyorsa o şekilde yazıyorum. çünkü grafik tasarımcı yazının içeriğinden çok duruşu ile ilgilenir.
Nasıl olsa başka yazan yok diye biz devam edebiliriz. Rahatsız olursanız lütfen söyleyin. Dediklerinizi bana karşı bir tavır olarak algılamama neden olacak bir şey yok ki

Pahalı bir iş bu. Bir tek harf hatası yüzünden ciddi miktarda para çöpe atılmış gibi olabilir. Onun için grafikerlerin de dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Son tahlilde " içeriğinden çok duruşa bakıyorum" demek çöpe gitmiş işin ardından insanda vicdan azabı bırakır.

Ama zaman giderek değişiyor, hatta fazla hızlı değişiyor. Kendi zamanımın grafikerliğinden dem vurmam saçma olabilir

Eski 29-03-2017, 17:42   #7
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

ilginiz ve göstermiş olduğunuz hassasiyet için teşekkür ederim. aslında tasarımcı yazım bakımından pek anlamaz o kendisine verilen her kelimenin nasıl yerleştirlmesine karar verir. aslında olay şöyle olur tasarımcı isminde olduğu gibi sadece tasarım yapar. iş ona önce editrün kontrolü sonra dizgicinin kontrolü sonra tekrar editör kontrolü sonra da tasarımcıya ulaşır. bunun dışında çalışan tasarımcılar mutlaka vardır. ancak oany süreci her zaman müşteriye aittir. çünkü tasarımcı formun nasıl durduğuyla ilgilenmektedir. gerisi ya müşteriye aittir ya da sizi işi verene.

dediğinize şöyle katılıyorum: tasarımcı her noktayı görebilmelidir. değiştirme hakkı yoktur ancak uyarmak için ve işinin takibi açısından düzeltme isteyebilir.

size karşı bir tavır sergilediğimi düşünülebilir nedeniyle o şekilde yazmıştım. yazım konusundaki düzeltmeleri yaptığınız için tekrardan teşekkürler.

tener beğendi.

Düzenleyen Musa Gündoğan : 29-03-2017 saat 17:43 Neden: hatalı kelime
Eski 21-07-2017, 10:29   #8
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

yeniden gözden geçirme

Malina,

Yazmış olduğum yazıyı tekrardan okuduğumda şu an neredeyse tamamını içimden değiştirmek geldi. düşündüm de bu yazıyı yazdığımda yayınevinde yılda 450 kadar kitap yapıyordum. yaptığım her çalışmayada mümkün olan en düzgün hassasiyeti göstermeye çalıştığımdan size de o arada derede yazıyı yazarken çok stresli yazmışım. hatta yaptığım yorumlarda bile biraz asabi davranmışım.

neyse ki bir tane yardımcı grafik tasarımcı aldıkta artık siteye daha rahat vakit ayırabiliyorum. böylesi daha güzel oldu.

MeyveliTepe ve tener beğendi.
Eski 21-07-2017, 11:49   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
Malina,

Yazmış olduğum yazıyı tekrardan okuduğumda şu an neredeyse tamamını içimden değiştirmek geldi.

Tekrar yazın

Değişimi görmek iyi olacaktır, belki başkaları da tekrar yazmak ister

tener beğendi.
Eski 21-07-2017, 15:18   #10
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Tekrar yazın

Değişimi görmek iyi olacaktır, belki başkaları da tekrar yazmak ister
ilk fırsatta deneyeceğim bakalım aradaki farkları görmüş oluruz.

Eski 21-08-2017, 18:58   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Bu siteyi aktif olarak ilk kullanmaya başladığım zamanla şuan ki zamana kadar geçen süreyi yeniden değerlendirerek yeni bir soru-cevap oluşturmaya karar verdim. Öncesini okumak isteyenler konunun ilk mesajına bakabilir.

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Herkes gibi bende bitki ile ne aradıysam bu sitede buldum. Çok ilginçtir ilk üyeliğim 2014 olarak görünüyor ancak daha öncesi olduğundan da eminim. Nasıl üye oldum neden üye oldum pek hatırlamıyorum. Ancak ne zaman ki artık yeter sıkıldım bu hayattan bir bahçe yapacağım dediğim zamanda organik tarım inceliklerini araştırmaya yöneldim. Yöneldim fakat gel gelelim tecrübe yok tecrübeyi kimden kazanacağız? Amca bilmez, hala bilmez,
teyze bilmez, ana-baba bilmez hâlbuki hepsi köyde büyümüşler ama canları ne zaman isterse bitkileri ilaçlamışlar. En sonunda 2016 Aralık ayında ben bu işi yapacağım düşüncesiyle önce biraz araştırdım. Tüm forum sayfalarına baktım ancak Ağaçlar.net kadar dopdolu bir site göremedim.

Dedim buraya üye olayım sonra kullandığım isimden midir yoksa mailden midir tüm çabalarıma rağmen bir türlü aktivasyon maili gelmedi.
Ben de çok eskiden bu yana fake(sahte) olarak kullandığım bir mail adresini denediğimde gördüm ki bu siteye 2014 de neden gerekli olduğunu hatırlamıyorum ama üye olmuşum.
Oradan devam edeyim bari dedim. Böylelikle ağaçlar.net e daldım gittim.

Burada neler öğrendiniz?
Neler öğrenmedim ki! Domates hastalıklarından tutunda, Amerika’da yetiştirilen türlere kadar her konuda bilgi sahibi oldum. Şimdi çevremdekiler zeytin arazisi alacaklar bana geliyor, domates dikecekler bana geliyor. Hatta öyle ki köyde tarımla uğraşan kişiler bile artık benim dediğim gibi ürün yetiştirmeye çalışıyorlar.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Ben de çok bir şey öğrendiklerini söylemek zor. Çünkü gördüğüm kadarıyla bir şeyleri aktarmak içinde ayrı zamana ihtiyaç duyuyoruz.

Sizi tanıyalım
Ben Ankara 1987 doğumluyum. Çanakkale Onsekiz Mart fizik bölümü mezunuyum.
Ankara’da büyük bir yayın evinde görsel tasarım ve grafik tasarım sorumlusu olarak çalışmaktayım. Fizik ve grafik ne alaka derseniz: grafik tasarımı hep çok sevdim ancak bazı hayat şartları, zorunlu 4 yıllık okutulma çabası vs. sebeplerden dolayı gittik okuduk bitti. Okumaya başlayınca sevdim fiziğide zaten. Çanakkale benim dönüm noktam oldu.
Hayatımda bu kadar güzel manzarası ve toprakları olan başka bir yer olmadığını düşünüyorum. Ta o zamanlardan başladı doğal sebze meyve tüketme isteğim. O zamanlar Çanakkale çoğu şeyiyle doğal olduğundan kıymetini Ankara’ya gelince anladım. Bizde kolları sıvadık başladık bi bahçe serüvenine. Önce 10 tane çilekle balkonda başladım yetmedi köye bahçe yapmaya karar verdim. Hep bir özlem olarak doğa-deniz
manzaralı bir bahçem olsun istemişimdir. Olmadı ama olsun bu kadarı da şimdilik yetiyor. Kim bilir bir gün çıkar gideriz bizde geri Çanakkale’ye.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Genelde haftada 1 gün bahçeye giderim onun dışında balkon ağzına kadar bitki dolu. Her işten eve gidişimde her birini tek incelerim hatta fide olduklarında saatlerce oturup onları izlediğimi bilirim.

Agaclar.net'te şu da olsaydı ya da olmasaydı iyi olurdu diyebileceğiniz neler
var?

Daha önce de söylemiştim. Özellikle son yıllarda herkesin merakla takip ettiği. DIY (DO it yourself) Kendin Yap sayfaları olmalı diye düşünüyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
İlk kez siteye ayak basanlar hemen terk etmesinler biraz daha ilgilensinler kendilerine kocaman dünyanın açılacağının farkına varsınlar.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
bitkilerle, toprakla çok mutlu oluyorum. En çok ilgilendiğim türlerin başında domatesler geliyor. Bundan sonra öyle olacak sanırım.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Çok defa değişerek büyüyor diyebilirim. Şu an tek hedefim işlerimi internetten yapabileceğim bir platform oluşturmak ve gidip Çanakkale de güzel bir bahçe içerisinde oturarak işlerime devam etmek.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Katılamadım ancak katılacağım.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Öncesinde çevremde vardı ancak siteyi tanıdıktan sonra tamamen siteyi örnek olarak almaya başladım.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Almadım. Almayı çok isterim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Günün pek zamanı içerisinde girer bi kontrol eder geri çıkarım.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Grafik tasarım, led sistemler, güneş panelleri vs.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Bu sene kaçırdım çok pişmanım. Seneye çok canlı katılımcı olarak katılacağım. Süper bir uygulama herkesin canı gönülden destek vermesi de insanı çok mutlu ediyor.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Tema anca aktif değilim. Kendi dalımda çabalıyorum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
katılmak gerekir diye düşünüyorum. Ancak şu ana kadar çokda verimli olduğunu düşünmüyorum. Umarım daha duyarlı bir toplum olduğumuzda bunlara gerek kalamayacaktır.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl
olmalı?
hiç de yeterli değil. En azından büyük kanalların zaman zaman bu türden uğraşlara yer ayırması gerek

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Güzel uygulama; zira bu türden uygulamalar insanların doğa ile olan özlemini az da olsa yerine getiriyor.

Hepsinden sadece birer tane yazın:
En sevdiğiniz;
ağaç: mavi ladin
çiçek: nergis
kitap: kitap çok o yüzden bunu atlıyorum.
şarkı: Neşet Ertaşın parçaları
müzik grubu/müzik sanatçısı: Neşet Ertaş
ressam:
şair:Abdurrahim Karakoç
film: Esaretin Bedeli
web sitesi: çok yakında

Eski 21-08-2017, 20:06   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tohum paylaşım etkinliği başladı, bekleriz

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 08:46   #13
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

sayın meyvelitepe ilham kaynaklarımdan birisi de sizsiniz. etkinlik için sayfamı açtım. şu an 2 adet tohumu paylaşıma soktum. diğer tohumlar olgunlaşınca tek tek sayfaya gireceğim. anatohum uygulaması içinde elimde bir tohum var onu da özel olarak paylaşacağım.

Eski 05-12-2018, 08:10   #14
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Çok aktif ve katkı sağlayan bir arkadaşımız kardeşimizsin. Allah senden razı olsun

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024